Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Da li je moguća univezitetska filozofija?  (Pročitano 10625 puta)
28. Dec 2005, 21:10:32
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 11
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Možda se ovo pitanje nekomu učini čudnim, ali ono je sasvim opravdano. Napose ako bolje promislimo što je to filozofija i u kakvoj je to ona svezi s univerzitetom. Pitanje dobiva dodatno na težini ako promotrimo na koji način funkcioniraju današnji univerziteti. Friedrich Nietzsche napr. tvrdi da je univerzitetska filozofija zapravo njezino POROBLJAVANJE ( u svom djelu: "Schopehnauer als Erzier), i to porobljavanje od strane države. Eto, braćo Srbi, najprije vi svoje mišljenje, a onda ću ja dalje razvijati temu.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 590
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Siemens m45
I dalje ne razumem zasto ne bi bila moguca? Smile
Mozda treba da bude drugacije organizovana... ali cini mi se logicno da je moguca.Gresim?
IP sačuvana
social share
Skromnost je moja vrlina!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol
Poruke 1047
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
 Smile

Oduvijek su, sva drustvena uredenja, i sve dimenzije tih drustvenih uredenja, kako danas, a tako i u svoj poznatoj istoriji ljudskog roda, izgledali, i izgledale, upravo onako kako su ih uredili oni koji su se, u odredenim istorijskim trenucima, nalazili na vlasti.

Pa, u tom smislu, i ta drustvena dimenzija koju nazivamo filozofijom, a posebno univerzitetska, danas se nalazi pod potpunom kontrolom vlastodrzaca danas.

Zbog toga je upravo ona, kao i sve ostale danas opste prihvacene drustvene dimenzije, najveca kocnica razvoju covjeka, covjekove vrste, covjecanstva.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 590
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Siemens m45
Ne slazem se
Ne mozete se baviti filozofijom ako ne znate istoriju filzofije ( mozete ali uglavnom lose ).Ako cete vec da ucite istoriju filozofije onda je ucite kako treba dakle u skoli ( to jest na  univerzitetu).E sad ako vec postoji neka cenzura na tom fakultetu, to je onda vec zloupotreba.Koliko sam shvatio Dopud hoce da kaze da je zloupotreba neminovna (u manjoj ili vecoj meri), ali to je tako i sa vlascu i drzavnim uredjenjem , pa necete da dizete ruke od toga.Univerzitet moze kociti razvoj nauke ali samo u ekstremnim slucajevima.

@aletheia
Mi nase rekosmo a ajd sad ti malo...   Smile
 
 
IP sačuvana
social share
Skromnost je moja vrlina!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 244
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Friedrich Nietzsche napr. tvrdi da je univerzitetska filozofija zapravo njezino POROBLJAVANJE
Smile Smile

Upravo tako , bez ikakve teorije zavere to se svodi na ovo - u normalnim drzavama (nas naravno u to ne racunam ) profesori univerziteta su visoko etablirani clanovi drustva i za asistente biraju poslusnike koji se drze " main stream " - a tako da se u tome stvara kontinuitet . Logicno je da visoko etablirani clanovi nekog drustva skoro nikad nece zastupati nesto sto drustvu ne ide u korist jer je to onda indirektno suprotstavljeno njihovim interesima , a bogme i direktno treba cuvati fotelje i guzice .

IP sačuvana
social share
Maximalno!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol
Poruke 1047
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
 Smile

Caruros-u

Odakle ti samo takvi zakljucci? Zasto se ne moze baviti filozofijom neko ko nije isao u skolu za to? Bedastoca je takav jedan zakljucak. Gdje si u prirodi vidio da neko ne umije nesto, a da prije toga nije isao u skolu za to.

Istinsko znanje, odnosno umijece, ne dolazi iz skole.

Odnosno, iskonsko umijece ne dolazi iz skole. Ono dolazi od tamo odakle dolazi i ono umijece one vode. Nije voda isla u skolu, e pa da bi umijela biti voda.

Iskonsko umijece ne dolazi iz kurseva. Ono dolazi od tamo odakle dolazi i ono umijece onoga groma. Nije grom isao na kurseve, e pa da bi umio zaparati kroz noc.

Itd.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 590
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Siemens m45
"Nije voda isla u skolu, e pa da bi umijela biti voda."
Da li ti hoces da kazes da voda UME biti voda.Duhovito.
Pa naravno da moras ici u skolu.U suprotnom moraces sve da gradis iz pocetka i izgubices mnogo vremena na neke stvari koje bi mogo sam da skontas.I nisam cak ni rekao da ne moze  vec da je uglavnom lose.
A grom ne mora da uci da zapara kroz noc.Grom je jendostavno pojava koja izaziva (da ne objasnjavam zasto) zvuke "zaparavanja kroz noc".
Jel znas da pravis burad kad se rodis?Ne znas nego lepo kod majstora pa na zanat...
Ti i grom niste iste i prestani uzimati prirodu kao merilo svega.Covek koristi mnoge stvari, metode, ideje, institucije... kojih nema u prirodi i bas zato i nije orangutan(kad je poceo da proizvodi orudje za rad koje je "van prirodno" on se odvojio od drugih zivotinja...).
Al si zapeo sa tom prirodom...
IP sačuvana
social share
Skromnost je moja vrlina!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol
Poruke 1047
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
 Smile

Isto tako kao sto je Srednjevjekovlje bilo zarobljeno bogom, isto tako si ti, dragi moj Caruros, potpuno isto, precrtano, skenirano, fotokopirano, itd., zarobljen filozofijom.

Pomak od Srednjeg vijeka na ovamo, nije isao u korist covjeka, covjecanstva. Teklo je to u nasu nekorist.

Mi smo danas i nesrecniji, i jadniji, i bijedniji, i sve u tom smislu, od ondasnjeg covjeka.

Nauka nije oborila onoga boga koji je zario i palio srednjevjekovljem. Njega je, tog srednjevjekovnog boga, ona, nauka dakle, pretocila u stvarnost.

Procvat nauke je otjelotvorenje, ostvarenje, pretakanje iluzije u stvarnost, porodaj onoga srednjevjekovnog strasnog boga.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 590
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Siemens m45
"Pomak od Srednjeg vijeka na ovamo, nije isao u korist covjeka, covjecanstva. Teklo je to u nasu nekorist.
Mi smo danas i nesrecniji, i jadniji, i bijedniji, i sve u tom smislu, od ondasnjeg covjeka."
Kako ko dragi Dopude...Zasto tako mislis?Mislis da bi ti bilo bolje u pljackanju i klanju?Mislis da bi ti bilo bolje da ne smes ni da pomisli a kamoli da kazes da nema boga?Mislis li da je lepo biti neciji sluga?

P.S. Nemojte me vise zvati CarUros-e (uzeo sam ovaj nick zato sto ga koristim svuda po netu vec ihihiii... ) Slobodno mi se obracajte sa Urose.
IP sačuvana
social share
Skromnost je moja vrlina!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol
Poruke 1047
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
 Smile

Urose, ubuduce mi se mozes obracati sa Milose.

Zaista zapanjujuce! Otkud ti ta pomisao, pa makar stavljena i pod znak pitanja, da ja zelim vremena u kojemu ce jedan napaljeni divljak moci nekaznjeno da siluje jednu djevojku i pobije njenu porodicu? Covjece, razmisli malo prije nego sto izreces tako nesto! Prestani da glumis andela cuvara drustva. Tako bivas davo. I jos branis ovo drustvo, a od mene. Hej!

Ja govorim o tome kako i danas onaj mocnik moze da uradi sta hoce od jedne gradanske porodice. Bas sta hoce. Isto kao i onaj gore pomenuti napaljeni manijak. Samo sto ce on to izvesti perfidnije. Lukavije. Pa vidis li kako oni danas mogu da namjeste - cijelom jednom narodu! A kamo li jednom nemocnom pojedincu!

Je li se smanjivao broj zrtava tokom srednjeg vijeka na ovamo?
Je li se smanjivao broj gladnih?
Broj bolesnih?
Broj napacenih?
Broj ponizenih?
Broj beskucnika?
Broj ubijenih?
Prebijenih?
Razbijenih?

Itd.

Nije! Samo je rastao! Razmisli malo covjece!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.104 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.