Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 20:58:29
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Adrijan Mol i oružje za masovno uništenje  (Pročitano 2784 puta)
28. Dec 2005, 12:48:38
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 98
Browser
Opera 9.0
mob
Apple iPhone SE 2020
Omiljene knjige 2005. godine u Velikoj Britaniji i Americi

Adrijan Mol i oružjeza masovno uništenje

Rat u Iraku i 11. septembar i dalje su nezaobilazne teme u američko-britanskoj literaturi

Sa ove i one strane Okeana popularni magazini svode kulturno-umetničke račune za 2005. Uncut (Velika Britanija) i Village Voice (SAD) nude svojim čitaocima i izbor najomiljenijih knjiga protekle godine (termin "omiljene" je idealan jer ko je pozvan da odredi šta je najbolje u umetnosti!?). Lunar park, Breta Istona Elisa (o kojoj je Glas pisao još i pre njene evropske "premijere"), predvodi listu Uncut-a dok se u Americi takođe našao u prvih 25 naj (spisak je predstavljen po azbučnom redu).

U favorite Njujorčana spadaju i Never let me go Kazua Išigura, priča o devojci zarobljenoj u čudnom internatu u kojem se studenti klonovi uče da je smisao njihovog postojanja da dobrovoljno doniraju organe, a ne da nastave život, zatim hit jeseni Edžtremely Loud and Incredibly Close Džonatana Safrana Foera - govori o odrastanju dečaka Oskara koji odgonetava enigmatične poruke zabeležene na telefonskoj sekretarici, a koje su zaostavština oca poginulog u tragediji 11. septembra.

Rat u Iraku i 11. septembar nezaobilazne su teme i u prošlogodišnjoj američko-britanskoj literaturi. Parodira ih i spisateljica Sju Tauzend, najpoznatija po tome što je pre 23 godine napisala čuveni "Dnevnik Adrijana Mola", knjigu koju su "gutali" klinci rođeni krajem šezdesetih i početkom sedamdesetih. Sada se njen junak, Adrijan, tridesetpetogodišnjak, vraća u političkoj satiri "Adrian Mole and the weapons of mass destruction". Mol je, kao paradigma svoje generacije, u krizi, jer shvata da kroz kredite za kola i stan samo finansira rat koji ga se uopšte ne tiče.

Za veliku količinu seksa i nasilja, u top 25 zadužen je ozloglašeni Denis Kuper, čije se knjige ne prodaju mlađima od 18 leta. Naslov romana The Sluts dovoljno je deskriptivan svakom ko zna engleski, a ko ne zna, neka pogleda u rečnik ili bilo koji turbo-folk spot. Delo govori o svim dražima i opasnostima zabranjenog voća na Internetu, počinje i završava se četovima na gej eskort sajtu, a između su ubistva, silovanja, mučenja i sve što se očekuje od čoveka koga je Viljem Barouz nazvao svojim jedinim dostojnim naslednikom.

The Normals, Dejvida Gilberta, stilski podseća na Daglasa Kouplanda (Generacija Iks) i govori o studentu Univerziteta Harvard koji se, zbog dugova, podvrgava naučnom eksperimentu i tako postaje pokusni kunić za isprobavanje nove antipsihotičke droge.

Velika američka spisateljica Džoan Didion, posle smrti muža i usvojene ćerke, piše ispovednu knjigu o tugovanju The year of magical thinking. Njena knjiga, napisana za samo 89 dana, osvojila je američku National book award. Didion, poznata po brutalno iskrenoj "Play it as it lays" jedna je od prvih žena koja je otvoreno, još šezdesetih, lične psihijatrijske seanse ulivala u tok misli svojih junaka.

"Atomic Aztex" Sešu Fostera, antiutopijski je sajans fikšn tobogan, u kome se upoznajemo sa imaginarnom Aztečkom socijalističkom imperijom koja vlada našom planetom, što Foster povezuje sa suicidalnim misijama u vreme bitke za Staljingrad, dok sve to nadgleda Herman Gering, koji u ovom romanu ima 400 kila i rukovodi svetskim medijima iz Velike Piramide... Kako kažu Amerikanci - Far out, man.

U Britaniji su veoma popularne i auto & biografije. U toj oblasti dominira nekoliko "hagiografija" Boba Dilana, tu je i knjiga o nedavno preminulom Džoniju Kešu, zatim pevaču Brdsa Džinu Klarku i o bendu Big Star. Najzanimljivi naslov je svakako "I am alive and you are dead", biografsko putovanje kroz univerzum pisca Filipa K. Dika.

Nastupajuća godina na scenu vraća nevaljalo dete evropske književne scene Mišela Ulbeka. Novi roman "The possibility of an island" proglašen je za njegovo "najzrelije delo" i od onih je koje ćemo voleti da mrzimo u 2006. Ulbekov legat iz Platforme i Elementarnih čestica su mizantropija, rasizam i seksizam. Dovoljno da preporučimo našim izdavačima da i novu knjigu što pre prevedu na srpski. Visok tiraž je zagarantovan.


Izvor: Glas Javnosti \ Jelena Đurović-Mutaović
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 464
Zastava Bijeljina
OS
Windows XP
Browser
Opera 7.60
Adrijan Mol je kralj!
Studiram Engleski jezik i književnost, pa sam ga morao pročitati i uopšte mi nije teško pao  Smile
Moram pročitati i taj nastavak!!!!!!!!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak Leo
Pol Žena
Poruke 129
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.0
mob
Nokia 6630
Morao pročitati Smiley Hehehehehehehehe, sorry, ali ovo mi je isuviše kjut a da se ne smejem.
Mislim da sam ga pročitala, prve dve knjige u celom serijalu u stvari, pa jedno 20 puta.
Nedavno sam "nabasala" na Adrijanov dnevnik iz 20ih, sad' sam se namerila na Kapućino years, eh.
Smile
IP sačuvana
social share
devil's in the details
karma baby
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Yo sere grasun, pero no soy grosero

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 1066
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Pročitao sve Adriane koji su napisani - prva dva romana ko 10-godišnji klinac (i to barem 100 puta svaki!), posljednji - "Weapons of Mass destruction" - upravo dovršavam.

Sue Townsend je obilježila moj život! Smile
IP sačuvana
social share
***Porteño de ley***
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 98
Browser
Mozilla
mob
Apple iPhone SE 2020
ciji nije...  Smile
ali najbolje je citati te knjige u predpubertetskom periodu.. secam se da sam bila.. skvik.. zgrozena..  Smile Smile
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 20:58:29
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.108 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.