Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Zemljotres: Desetine mrtvih u Indoneziji  (Pročitano 9579 puta)
28. Dec 2004, 06:50:35
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Talas bacao leševe po plaži
Tragični bilans nastaviće da raste. UN upozoravaju na širenje raznih epidemija, a unesrećenima nedostaje sve - od vode za piće do skloništa. Stradale čitave porodice, šetači, prolaznici i ribari kada se na njih strelovitom brzinom obrušio cunami

Više od 22.000 ljudi izgubilo je život u naletu ogromnih talasa, cunamija izazvanih moćnim zemljotresom na dnu okeana, u blizini ostrva Sumatra. Dan posle "crne nedelje" pokazao je da se povećao tragični bilans u šest azijskih zemalja koje je pogodio zemljotres jačine od 9 stepeni Rihterove skale, najmnoćniji za poslednje četiri decenije, jer talasi stalno izbacuju nove utopljenike.

Među nastradalima ima turista, ali i ribara iz Šri Lanke, Indije i Indonezije, koji su se prethodnog dana otisnuli na pučinu. Spasilačke ekipe juče ujutru su počeli raščišćavanje pustoši koja je nastala kad su se talasi obrušili brzinom od 500 kilometara na sat na peščane plaže, ribarska mesta i turistička letovališta u Indoneziji, Šri Lanki i Indiji. Očekuje se da će se povećati broj nastradalih, jer iz mnogih mesta još nema izveštaja o posledicama cunamija zbog njihove velike udaljenosti od centara i prekida svih komunikacija.

Najviše nastradalih za sada ima u Šri Lanki, čak 4.500 i u Indoneziji, posebno na ostrvu Sumatra, koje se nalazi samo 160 kilometara od epicentra zemljotresa, gde je poginulo 4.185 ljudi.

Stradale su čitave porodice, šetači, prolaznici i ribari kada se na njih strelovitom brzinom obrušio cunami visok više metara. Mnoge plaže su osvanule prekrivene leševima i ostacima čamaca, a u moru se unedogled mogu videti leševi koji plutaju. Spasilačke ekipe, uključujući i vojsku, već obilaze najteže pogođena mesta u Indiji, Šri Lanki i Indoneziji, tragajući za preživelima i pružajući hitnu pomoć desetinama hiljada povređenih.
   
      

Turisti iz SCG u Dubaiju

Talas "cunami" nije izazvao veliku paniku među 30 turista agencije "Džoli trevel" koji se nalaze na odmoru u području Indijskog potkontinenta. Prema rečima Jasmine Končar, portparola agencije, oni se neće vraćati i ispuniće program iz svojih aranžmana.
- Naših 28 turista koji se nalaze na Baliju, ostrvu udaljenom 3.000 kilometra od epicentra zemljotresa, nisu povređeni i osećaju se dobro. Njihov hotel nije oštećen i odmori se nastavljaju prema programu agencije. Četvoro turista naše agencije koji letuju na Maldivima takođe su dobro. Njima je ponuđeno da svoj odmor nastave u Dubaiju i oni su taj predlog prihvatili - kaže Jasmina Končar.
M. D. R.
      
      
      
   
   
      

Zemljotres jačine milion A bombi

Lančana reakcija koja je proizvela džinovski talas koji je pogodio sedam južnoazijskih zemalja počeo je nekoliko kilometara ispod okeanskog dna na rubu ostrva Sumatre. Geološke ploče koje se naslanjaju jedna na drugu snažno su se sudarile i stvorile uzvišenje na morskom dnu koje može biti do deset metara visoko i 1.200 kilometara dugo. Brzinom od oko 800 kilometara na sat, talas je verovatno najpre oko dva sata putovao do Šri Lanke, gde je i poginulo najviše ljudi. Šef italijanskog Nacionalnog instituta za geofiziku Enco Boski snagu zemljotresa je uporedio sa milion atomskih bombi koje su bačene na Japan u Drugom svetskom ratu. Potres je bio tako snažan da je čak poremetio rotaciju Zemlje, kazao je on. Posle glavnog udara, usledilo je barem još šest nešto slabijih, od kojih je jedan bio od 7,3 stepeni Rihterove skale.
      
      
      
   

Prema izveštajima iz Bangkoka, do sada je utvrđeno da je nastradalo najmanje 289 osoba, dok je preko 3.600 teže ili lakše povređeno. Mnogi strani turisti prebačeni su u Bangkok ili Kolombo, odakle avionima odlaze kući.

- Ovde više ništa ne postoji - izjavio je vlasnik jednog hotela u tajlandskom letovalištu Puket, a iste izjave reporteri su zabeležili i na drugim tačkama, gde je voda ugasila stotine i hiljade života.

Na indijskoj obali Manginupadi pobesneli talas je, u trenu, "progutao" 35 žena i dece, okupljenih na verskom obredu, a onda ih, kao leševe, razbacao po pesku.
- Čitav naš kraj pretvoren je u groblje - saopštio je ribar iz Madrasa novinarima televizije čije su kamere snimale plutanje tela po prljavom moru.

U Šri Lanki nekoliko sela sagrađenih od trošnih materijala, pod udarom sile prirode "preselilo" se u dubine okeana, zajedno sa njihovim stanovnicima. Oko milion žitelja te ostrvske zemlje, ili pet odsto njene ukupne populacije, i dalje je ugroženo.

Međunarodni crveni krst saopštio je iz Ženeve da je već počeo kampanju doturanja najhitnije humanitarne pomoći ugroženom stanovništvu. Šalju se šatori, voda za piće, uređaji za prečišćavanje vode, hrana i lekovi jer se strahuje da ne izbiju epidemije raznih crevnih bolesti, česti pratilac zemljotresa.

Na mnogim područjima pogođenim cunamijem došlo je do prekida telefonskog saobraćaja i električne energije. Sve prognoze najavljuju da će nastaviti da raste tragični bilans dok se pretpostavlja da će se materijalna šteta, pogotovo u turističkoj industriji, iskazati u milijardama dolara. Žrtve cunamija se ubrzano sahranjuju jer preti ozbiljna opasnost od izbijanja raznih epidemija.

I UN upozoravaju na širenje epidemija, ako zdravstveni sistem u tom delu Azije ne uspe da se se izbori sa nastalom situacijom. Unesrećenima nedostaje sve - od vode za piće do bilo kakvog skloništa.
- Mnogi su sada izložene zagađenoj pijaćoj vodi i do epidemija bi moglo da dođe za samo nekoliko dana - rekao je koordinator UN za vanredne situacije.

Predstavnici vlada azijskih zemalja priznali su da je moglo biti spaseno na hiljade života da u Indijskom okeanu postoji oprema za registrovanje opasnosti i pravovremeno obaveštavanje ljudi. Funkcioneri Indije, Indonezije, Šri Lanke istakli su da nisu imali podatke o stepenu opasnosti koju je izazvao zemljotres jačine devet stepeni po Rihterovoj skali. Oni su ocenili da primljena upozorenja nisu stigla na vreme i da su bila mlaka.
   
      

Cela planeta pulsirala dva sata zbog zemljotresa na Sumatri

BEOGRAD - Izjava profesora sa italijanskog Nacionalnog instituta za geofiziku, Enca Bošija, da će silovit zemljotres u Indijskom okeanu narušiti okretanje planete zemlje oko svoje ose, izazvala je dosta panike i nedoumica.
Slavica Radovanović, direktor Seizmološkog zavoda Srbije, objašnjava da nema povoda za bilo kakvu paniku i da je izjava italijanskog profesora nije najbolje protumačena. Ona kaže da svaki zemljotres zapravo predstavlja seizmičku aktivnost koja doprinosi održanju pravilnog rasporeda zemljine ose.
- Zemljotresi su posledica neravnomerno raspoređene mase na zemlji. Preraspodela masa na planeti upravo se obavlja kroz seizmičke procese i na taj način će nastupiti konačna raspodela težine zemljinih površina što će se dogoditi za nekoliko stotina miliona godina. Kada se to dogodi, mase na zemlji biće ravnomerno raspoređene oko zemljine ose rotacije. Svaki zemljotres znači da su se stvorile nove kore i da je došlo do neznatnog pomeranja kontinenata. Reč je o stepenastom procesu koji teži određenom rešenju odnosno podeli masa na planeti - kaže Radovanović i dodaje da je zemljotres kod Sumatre bio toliko silovit da je planeta čitava dva sata pulsirala od posledica ovog udara i da su seizmički talasi nekoliko puta obišli zemljinu kuglu.
M. D. R.
      
      
      
   

   
      

28. Dec 2004 00:12 (GMT+01:00)

Srpski Robinzoni

Grupa turista iz SCG proveli su dva dana na nenaseljenom ostrvu bez hrane i vode, pijući vodu sa lišća i kamenja, nakon što ih cunami u blizini poznatog tajlandskog ostrva Pi Pi, izbacio na jedno ostrvce u arhipelagu.
Kako prenosi B92, Marija Perišić i Milena Đorđević, sa još sedmoro turista, među kojima je bio i Marijin brat, krenuli su tog jutra na ronjenje, ali ih je džinovski talas izbacio na nenaseljeno ostrvce u arhipelagu, potpuno uništivši brod u kojem su se nalazili. Dva dana su na tom ostrvu bili bez hrane i vode, lizali su vodu s lišća i kamenja, pili kokosovo mleko. Brodolomnici su odlučili da sami potraže pomoć, pa je Marijin brat zaplivao ka otvorenom moru, gde ga je pronašao spasilački brod. Oni su smešteni u švedskom konzulatu.
Ovo je za B92 ispričala Beograđanka Jelena Đorđević, njihova prijateljica.
      
      
      
   

Agencije
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Trgovci belim robljem love siročiće

Na hiljade siročadi u oblastima pogođenim cunamijem još traga za svojim roditeljima, a beskrupulozni trgovci belim robljem oduzimaju im i poslednju šansu. Kidnapovana deca završavaju u kandžama prostitucije i prisilnog rada. Prema podacima UN, u Aziji postoji 600.000 potencijalnih žrtava. Toliko dece i mlađih od 18 godina direktno je pogođeno katastrofom.

U prilog skandalu oko zlostavljanja dece nakon katastrofe ide i SMS koji je primio jedan radnik Unicefa u Maleziji, a u kojem mu je ponuđeno da posreduje oko usvojenja 300 siročadi, uz obećanje „da su svi papiri već sređeni“.

„Na usvajanje 300 siročadi od tri do 10 godina iz Aceha. Svi papiri sređeni. Bez naknade. Molimo da navedete starost i pol deteta koje biste želeli“, glasila je poruka.

Među prvima od lokalnih država reagovala je Indonezija, gde je od ukupno 155.000 žrtava cunamija poginulo više od 94.000 osoba. Vlasti u Džakarti su zabranile svim odraslim osobama da napuštaju provinciju Aceh u pratnji dece mlađe od 16 godina.

Rijaz Sehu, pres sekretar Ambasade Indonezije u Vašingtonu, izjavio je da je mera uvedena jer „vlada u Džakarti želi da zaštiti decu od organizovanih bandi trgovaca belim robljem“.

- Plašimo se da bi bande trgovaca decom mogle da iskoriste haos koji je nastao u razrušenim područjima - rekao je on.

U saopštenju Unicefa navodi se da su se organizovane grupe kriminalaca koje kidnapuju decu osim u Indoneziji pojavile još u Šri Lanki i Tajlandu. Posle otmice deca se prodaju kao jeftina radna snaga ili robovi za pružanje seksualnih usluga u susednim državama Maleziji i Singapuru. Portparol Unicefa Džon Bad istakao je da međunarodna organizacija nema tačne podatke o deci koja su ostala siročad i zbog toga su upućena uputstva organizacijama na terenu da obrate posebnu pažnju na najmlađe u izbegličkim kampovima.

Bad je naveo slučaj hapšenja jednog bračnog para koji je pokušao da proda nekoliko dece u gradu Medanu u Indoneziji.

- Dobili smo obećanja od predsednika Indonezije i policije da će biti organizovani centri za decu u pogođenim područjima i da će biti učinjeno sve da se pronađu njihovi roditelji ili najbliži rođaci. Takođe smo organizovali i sistem registracije za decu - rekao je Džon Bad, portparol Unicefa.

Prema poslednjim podacima, najmanje 20 siročadi prebačeno je u Maleziju, a nekoliko stotina ih je završilo u Džakarti.

Prema nezvaničnim podacima, u regionu južne Azije trenutno se nalazi najmanje 13.000 dece koja su ostala siročad, dok je još najmanje 20.000 dece izgubilo jednog roditelja u naletu cunamija.

Na drugoj strani Rud Lubers, visoki komesar UN za izbeglice, ističe da za sada nema dokaza da je trgovina decom uzela maha, ali da se čini sve da se ta pojava spreči.

- Spremni smo za ovu vrstu kriminalnih aktivnosti i veoma smo oprezni kada je sigurnost dece u pitanju - rekao je on.

Primera radi, veliki broj Indonežana je tokom ove nedelje dobio SMS u kojima se pozivaju da usvoje decu koja su ostala siročad u Acehu, provinciji koja se nalazi na ostrvu Sumatra. Ta provincija se nalazi blizu luke Medan i ostrva Batam, koje je poznato tranzitno mesto za trgovce decom koja se krijumčare iz Indonezije.

Psiholog Majk Beri kaže da su katastrofe velikih razmera odlična prilika za kriminalne aktivnosti raznih vrsta:

- Nažalost, kidnapovanje siročadi u Aziji je zlatna šansa za one koji žele da se brzo obogate. Većina odraslih je veoma depresivna zbog čega i njihova deca postaju laka meta. Deca su istraumatizovana i njima je potrebna psihološka pomoć, a umesto toga završavaju u rukama kriminalnih grupa.
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Hronicar svakodnevice


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 890
Zastava Beograd
Zalosno...
Mada ja sam cuo da su po tom pitanju uveli zakon,da niko ne moze izadji sa detetom ispod 18.god   kako bi suzbili trgovanje belim robljem.
IP sačuvana
social share
Pozdrav, IvanR !!!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Ta uredba je donesena samo da bi se umirila necija savest... Inace, niko ne moze  tako lako da prekine dobro organizovani svercerski kanal...
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Desetine mrtvih
u Indoneziji
Preti opasnost od cunamija. Oko deset hiljada ljudi napustilo kuće

DžAKARTA - U snažnom zemljotresu čiji je epicentar bio juče popodne u moru kod indonežanskog ostrva Sumatre, ima više desetina mrtvih i prouzrokovana je značajna materijalna šteta na ostrvu Nias, južno od Sumatre, prenele su agencije.
"Stotine kuća je oštećeno ili srušeno. Ljudi koji su ostali su zatrpani. Ne znamo tačno koliko ima žrtava, ali su desetine ljudi zatrpane pod ruševinama", izjavio je lokalni zvaničnik Nijasa Agus Mendrofa.

On je rekao da se procenjuje da je oko 10.000 ljudi na Nijasu napustilo domove i prešlo u brda u strahu od cunamija. Naučnici u američkom geološkom istraživačkom centru su rekli da je prema njihovim merenjima zemljotres bio jačine 8,7 stepeni Rihterove skale. Naučnik tog geološkog centra Suzan Hug rekla je da će, ukoliko se pojavi cunami, on najverovatnije pogoditi Sumatru i možda Šri Lanku i Afriku.

Zvaničnici Indonezije su saopštili da je epicentar zemljotresa bio 90 kilometara južno od ostrva Simeulu, blizu zapadne obale Sumatre, a severno od ostrva Nijas. Američki zvaničnici su saopštili da bi stanovnici u krugu od 1.000 kilometara od epicentra zemljotresa trebalo da se evakuišu zbog opasnosti od cunamija.

Zemljotres se dogodio u delu Azije koji je 26. decembra 2004. godine pogodio zemljotres jačine devet stepeni Rihterove skale. Od cunami talasa, koje je izazvao taj potres, u nekoliko zemalja jugoistočne Azije poginulo je ili nestalo oko 300.000 ljudi. Prvi razorni zemljotres dogodio se na drugi dan katoličkog Božića, dok je jučerašnji bio na drugi dan katoličkog Uskrsa.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Azija strahuje od
trećeg zemljotresa
Seizmolozi ne mogu da predvide tačno vreme, ali postoji mogućnost da će se tlo u regionu zatresti već za tri meseca

DžAKARTA - Razorni zemljotres, koji je preksinoć pogodio oblasti oko obala Sumatre i osetio se u šest država jugoistočne Azije, verovatno je odneo između 1.000 i 2.000 života, potvrdio je juče potpredsednik Indonezije Jusuf Kala, prenele su sve svetske agencije.
Potres od 8,7 stepeni po Rihteru najsnažnije je pogodio indonežansko ostrvo Najis. Zemljotres je trajao dva minuta, a dogodio se oko 23 sata po lokalnom vremenu i na 30 km ispod površine Indijskog okeana.
   
      

Novi šok

Psihijatri su saopštili da je više hiljada izbeglih osoba koje su pokušavale da se oporave od cunamija doživelo novi šok posle strahovitog zemljotresa u Indoneziji. Psihološke posledice biće veoma velike, jer će se kod osoba koje su već izgubile porodicu, krov nad glavom, imovinu i sredstva za život pojačati osećaj očaja.
Tanjug
      
      
      
   
   
      

Predvideli potres

Preksinoćni zemljotres pre manje od dve nedelje predvideli su britanski seizmolozi. U "Nejčeru" 17. marta eksperti su objavili da postoji "potencijal" za jak zemljotres zapadno od Sumatre koji bi mogao dostići 8,5 stepeni po Rihteru.
      
      
      
   

Snažno podrhtavanje osetilo se duž Sumatre, ali i u Kolombu, Bangkoku, Singapuru i Kuala Lumpuru. Vlade Tajlanda, Malezije i Šri Lanke, strepeći od cunamija, odmah su zatražile od žitelja priobalja da se povuku na dva km od mora, ali, na sreću, cunamija nije bilo: zabeležen je bezopasan talas od 40 cm.

Preksinoćni potres posledica je, prenose Tanjug i Beta, snažnog geopritiska izazvanog zemljotresom 26. decembra, kažu australijski seizmolozi, upozoravajući na opasnost od trećeg potresa. "Ne mogu da predvidim vreme. Pre će biti za 20 do 50 godina, nego za 100", rekao je jedan od seizmologa dodajući da je moguće i da se treći zemljotres dogodi u naredna tri meseca. Oko 1.000 ljudi poginulo je samo na indonežanskom ostrvu Nijas, kod Sumatre.

Tamošnji glavni grad Gunungsitoli je uništen. Opservatorija u Hongkongu saopštila je i da je još jedan potres od 5,7 stepeni juče rano ujutru pogodio Sumatru. Avioni koji dopremaju pomoć počeli su juče da sleću na Nijas, međutim, ometa ih loše vreme.
   
      

Najsnažniji zemljotresi

2004: Indijski okean, 174.000 mrtvih
2003: Iran, Bam, 26.000 mrtvih
2003: Alžir, 2.300 mrtvih
2001: Indija, 2.500 mrtvih
1995: Kobe, Japan, 6.000 mrtvih
1990: Iran, 50.000 mrtvih
1988: Jermenija, 25.000 mrtvih
1978: Iran, 25.000 mrtvih
1976: Tangšan, Kina, 240.000 mrtvih
1976: Gvatemala, 22.778 mrtvih
1939: Turska, 33.000 mrtvih
1935: Keta, 50.000 mrtvih
1923: Tokio, 140.000 mrtvih
      
      
      
   

Pripremile S. Đ. P. - J. M
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Nakon devetomesečne potrage

Pronađeno telo žrtve cunamija iz Lazarevca

Telo Nikolete Radosavljević iz Lazarevca, koja je 26. decembra prošle godine kada je snažan zemljotres i veliki cunami talas pogodio jugoistočnu Aziju nestala zajedno sa svojom dvogodišnjom unukom Anitom, konačno je pronađeno, dok se za malom Anitom još traga.

Mališa Radosavljević, suprug pokojne Nikolete, kaže da mu je, iako sada zna da više nema nade da je ikada vidi živu, laknulo kada mu je ćerka Milanka javila da joj je majka pronađena.

- Mnogo mi je lakše što konačno znam šta se desilo. Neizvesnost me je ubijala. Čak sam na groblju počeo da dižem i spomenik, a ne znam ni da je mrtva ili nije. Sad bar kad izađem na groblje znam gde idem - priča Radosavljević očiju punih suza, nežno dodirujući mesinganu urnu na stolu.

Radosavljević je penzioner, a mnogo godina je sa suprugom Nikoletom radio u Austriji. Ima dve ćerke, stariju Milanku, koja živi u Švajcarskoj i ima tri sina, i mlađu Stameniju, koja je u Austriji i ima sedmogodišnjeg sina a čija je ćerka Anita nestala tog kobnog dana zajedno sa svojom bakom.

Prema njegovim rečima, vlasti na Tajlandu su još pre mesec dana javile Milanki da su pronašle telo žene koja odgovara Nikoletinom opisu.

- Oni su iz našeg stana u Beču uzeli otiske i, kada su se poklopili sa otiscima žene koji su pronašli, javili su Milanki da dođe da je identifikuje. Ja još ne znam ni u kom stanju ni gde su je pronašli, da li je bila zakopana u zemlji ili je negde voda izbacila.

Obe porodice su nedelju dana pre zemljotresa otišle na odmor na Tajland na ostrvo Puket.

- Tog dana Nikoleta, Milanka i Anita bile su na plaži. Mala Anita je htela u toalet, a Nikoleta je krenula za njom. U tom trenutku je naišao veliki talas i odneo ih. Milanku je izbacio i podigao do trećeg sprata zgrade u okolini, pa ju je neki čovek uhvatio i uvukao unutra - priseća se Radosavljević celog događaja.

Mlađa ćerka Stamenija bila je u sobi kada je u nju odjednom prodrla voda i napunila je skoro do vrha. Srećom, neki predmet je razbio prozor pa je voda počela da otiče, a Stamenija uspela da se spase. Za to vreme njen suprug Helmut spasavao je svog sina Acu i Milankinog sina Aleksona.

- Stavio ih je na ramena i pošao ka zgradi. Nosio ga je veliki talas, ali je ipak uspeo da se popne do trećeg sprata, uđe unutra i spase i sebe i dečake. Svi ljudi koji su se u ovoj zgradi zatekli na prvom i drugom spratu podavili su se - priča Radosavljević.

Radosavljevićeve ćerke su se nakon ukazane medicinske pomoći na Tajlandu vratile u Austriju, ali su se Stamenija i njen muž Helmut vratili posle pet dana da traže ćerkicu Anitu i baku Nikoletu.

Mališa Radosavljević, kako sam kaže, stalno nešto radi kako bi bar malo skrenuo misli sa tragedije.



Izvor: Blic \ M. Jeličić
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.0
mob
Apple iPhone SE 2020
Još se osećaju posledice cunamija
 
U mrtvačnicama 800 leševa bez imena

Tajlandske vlasti su saopštile da je još 805 tela neidentifikovano posle razornog cunamija, koji je pre godinu dana pogodio južni deo Azije.

Centar za identifikaciju žrtava tokom predstojećeg vikenda biće prebačen sa ostrva Puket, koje je najviše stradalo u cunamiju od 26. decembra 2004. u prestonicu Bangkok.

U najvećoj forenzičkoj istrazi na svetu učestvovalo je oko 2.000 eksperata iz 31 zemlje i većina je najavila da će tokom naredne godine napustiti Tajland. Uz njihovu pomoć identifikovano je 2.945 stradalih u cunamiju. „Očekujemo da ćemo do februara identifikovati još 200-300 tela. Ako do kraja sledeće godine ne identifikujemo sva tela, moraćemo da ih sahranimo“, rekao je portparol policije Ajiravid Subarnbesaj.


Izvor: Glas Javnosti \ A. P
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 98
Browser
Opera 9.0
mob
Apple iPhone SE 2020
Čitav svet odaje poštu žrtvama prirodne nepogode

Još se broje žrtve cunamija

Godinu dana pošto je izgubila tri ćerke i sina u katastrofalnom cunamiju, Indijka Agnes Radž (26) ponovo ima osmeh na licu. Razlog za njenu sreću je mala Pratikša koju je donela na svet pre nekoliko dana.

Agnes se prošlog februara podvrgla operaciji koja joj je omogućila da, iako se ranije bila sterilisala, ponovo rodi i makar malo ublažila bol od 26. decembra 2004.

„Moja žena se ponovo smeje. Devojčica je preslatka, celo selo je bilo na proslavi“, rekao je otac Suni Radž, koji je kobnog dana bio u susednom selu. Kada je video plimni talas, vratio se kući gde je zatekao razrušeno selo, ćerke i sin su bili mrtvi, a Agnes se čudom spasla.

U indijskoj državi Tamil Nadu, gde je cunami usmrtio više od 2.500 dece, još 16 žena koje su se ranije sterilisale čekaju porođaj.

Deca su najveće žrtve razornog plimnog talasa koji je opustošio 12 država južne Azije i istočne Afrike. Katastrofa je pogodila više od milion dece koja su ostala bez roditelja i bez domova. Prema podacima Unicefa, najmanje trećina od ukupnog broja žrtava (oko 280.000) upravo su deca.

Sedamnaestogodišnji Kristijan Olson jedan je od oko 20.000 turista iz Skandinavije koje je cunami zatekao u regionu. On se s tugom priseća dana kada je u Puketu izgubio pet članova svoje porodice.

„Otac me je pozvao da brzo izađem na plažu i pogledam velike talase na pučini. Bio je to neobičan fenomen, pored nas su stajali brojni turisti i snimali talase. Kada smo shvatili šta se dešava, bilo je kasno da pobegnemo. Talas me je zakucao za hotel, jedno vreme sam plutao na površini. Uspeo sam da se dokopam krova i tu sam ostao da ležim. Kasnije kada je pomoć stigla shvatio sam da sam izgubio roditelje, ujaka, ujnu i baku. Oni se još vode kao nestali“, kaže Olsen, koji trenutno sa stricem živi nedaleko od Stokholma.

Cunami je u regionu ostavio više od 13.000 dece bez roditelja. U nedeljama posle katastrofe pojavili su se brojni izveštaji o organizovanim bandama koje iz privremenih skloništa kradu decu i prodaju ih kao belo roblje. Zbog toga su UN u saradnji sa lokalnim vlastima sprovele program koji je omogućio rođacima da usvoje decu bez roditelja. Istovremeno, na hiljade dece je smešteno u sirotišta gde su 24 sata dnevno pod nadzorom.

Danas više od milion ljudi u južnoj Aziji još živi u šatorima i još nema krov nad glavom, a pomoć od 13 milijardi dolara, koja je stigla iz celog sveta, nedovoljna je da se zaleče sve rane.

Na desetine hiljada preživelih, rođaka nastradalih i turista iz celoga sveta već se okupilo u regionu gde su počele ceremonije obeležavanja godišnjice jedne od najvećih katastrofa u istoriji čovečanstva. Prve ceremonije u prisustvu turista iz Švedske, Francuske, Nemačke, SAD, Australije održane su na Tajlandu. Okupljeni su u more puštali čamce s cvećem, svećama i mirisima za teranje zlih duhova.



Izvor: Blic \ A. Petrović
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.51
Godišnjica cunamija

Navršilo se tačno godinu dana od najveće humanitarne katastrofe koja je u modernoj istoriji zadesila područje Indijskog okeana. Procenjuje se da je u naletu cunami talasa u tom regionu život izgubilo 200.000 ljudi. U Indoneziji, Sri Lanki, Indiji i Tajlandu sa zemljom su sravnjeni čitavi gradovi i sela i uništeni su životi mnogih. Indonežanska pokrajina Ače bila je najbliža epicentru zemljotresa koji je prouzrokovao cunami. Dve trećine poginulih život je izgubilo upravo na tom području. Pola miliona preživelih ostalo je bez krova na glavom. U gradu Ače sinoć je održana komemoracija žrtvama katastrofe, a minut ćutanja održan je u času kada je pre godinu dana talas udario u obalu.

TILI SMIT - DEVOJČICA GODINE

Francuski dečiji časopis „Mon kotidijen” (Mon Quotidien) proglasio je za devojčicu godine Britanku Tili Smit, koja je, koristeći se svojim znanjem iz geografije, spasla oko 100 turista od cunamija u Tajlandu. U novom broju časopisa, koji izlazi u utorak, biće objavljene fotografije Tili sa porodicom, za vreme odmora na Puketu, pre naleta cunamija. Oko 400 čitalaca časopisa, mahom dece od 10 do 14 godina, učestvovalo je u izboru „deteta godine”.

Jedanaestogodišnja Tili je, nakon što je preživela cunami, ispričala da je samo nekoliko nedelja pre odlaska na odmor u Tajland na časovima geografije u svojoj školi u Okšotu, južno od Londona, učila o zemljotresima i plimnim talasima.

Na plaži je, kako je ispričala, uočila da se nešto dešava - u vodi su se pojavili mehurići i plima. Odmah je rekla mami, koja je alarmirala sve na plaži, na kojoj je bilo oko 100 turista i koja je ispražnjena samo nekoliko minuta pre udara cunamija.

Ta plaža je jedna od retkih u Tajlandu na kojoj niko nije poginuo. (Bi-Bi-Si, Beta)

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

2005_12_26_cunami.jpg
(9.44 KB, 200x150)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.117 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.