Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Da li će nacrt zakona o dosijeima pretrpeti izmene  (Pročitano 2220 puta)
26. Dec 2005, 13:32:41
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 98
Browser
Opera 9.0
mob
Apple iPhone SE 2020
Da li će nacrt zakona o dosijeima pretrpeti izmene

Doušnike na videlo


Imena svih doušnika službi bezbednosti čije su dojave vodile političkim ubistvima, progonu političkih neistomišljenika, kršenju ljudskih prava treba da budu dostupna javnosti. U Srbiji treba da se konačno sazna ko su oni koji su zarad režima ili lične koristi cinkarili kolege, prijatelje, rođake i kao takvi treba da odgovaraju, smatraju sagovornici „Blica“.

Nacrtom zakona koji je uradila BIA predviđeno je da se otvore dosijei od osnivanja Ozne do trenutka usvajanja zakona. Međutim, u dosijeima će biti skriveno sve što se odnosi na izvore podataka.

Milan Nikolić, direktor Centra za proučavanje alternativa u vreme režima Slobodana Miloševića, bio je onaj takozvani unutrašnji neprijatelj. Kaže da „zna ponešto o ljudima koji su o njemu dojavljivali službi“.

- Znao sam ko je zadužen za mene. Ko je s vremena na vreme pregledao moj sto i kompjuter. Izvan toga ne znam, ali i dalje imam neugodnost da saznam da je još neko u tome učestvovao. Imao sam i neke bivše prijatelje za koje sam saznao i to je bio razlog da se prekine prijateljstvo. Poznato mi je da su pojedini ljudi zbog saradnje sa službom napredovali u karijeri, dobili stan na moj račun. Još osećam mali strah da se u celoj toj priči može naći i neko od mojih rođaka - kaže Nikolić za „Blic“.

Dodaje da bi moralo da se znaju imena onih doušnika koji su prešli liniju i činili zločin. „Treba da budu kažnjeni“, ističe Nikolić.

- Ako se radi o špijunaži koja se tiče terorizma, organizovanog kriminala, njihova imena treba da ostanu tajna. Međutim, svi dosijei koji se tiču takozvanih unutrašnjih neprijatelja treba da budu otvoreni, da se znaju imena svih koji su cinkarili. Tu nema razloga da se krije, bilo ličnih ili profesionalnih, jer „unutrašnji neprijatelji“ nisu bili neprijatelji, već su samo u vreme Miloševićevog režima drugačije mislili. Takođe, otkrivanjem imena možda bismo i saznali ko je ubio Slavka Ćuruviju, naredio ubistvo premijera Đinđića - kaže Nikolić.

Na pitanje da li bi javnost trebalo da zna imena doušnika, književnik Momo Kapor odgovara.

- Postoji u jednoj Nušićevoj drami lik koji se zove Aleksa Žunjić. On deli vizitkarte na kojima piše da je on sreski špijun. Kada ga pitaju zašto ima takvu podsetnicu na kojoj je javno objavljeno njegovo zanimanje, Aleksa Žunjić odgovara da su mu i ranije građani dostavljali svoje bližnje, ali od kako ima vizitkartu stvar se utrostručila, ne može više da se odbrani. Ovo vam je priča koja odslikava moj stav - da treba da budu javni. Pa da znamo kome da cinkarimo bližnje - kaže Kapor i dodaje:

- Nikada mi nije palo na pamet da pogledam svoj dosije u policiji koji je obiman kao roman srednje veličine, niti me interesuje ko me je prijavljivao. Uglavnom sve što mislim, ja i kažem. U ovoj zemlji ne postoji problem da vas neko prisluškuje, nego da sasluša ono što mislite o režimu. Niko nema vremena da vas sluša, svi nekud žure.

A glumac Danilo Lazović kaže za „Blic“:

- Tajni dosijei moraju biti otvoreni, a imena dostupna javnosti. I ne samo to, već moraju i da odgovaraju za ono što su radili i rade. Pri tom ne samo oni koji su dojavljivali već i oni koji su ih instrumentalizovali i njima rukovodili. Glupost je ovde više iscrpljena i ne možemo i nadalje „raditi protiv mozga“. Prirodno je da se zna ko su ti ljudi, jer zločin ne zastareva. Nije neko zločin radio tajno već za svaki lopovluk postoje svedoci, pa tako i imena. Ali ne očekujem da ćemo se ovako nekršteni prizvati pameti.

U ostalim zemljama istočnog bloka došlo je do reforme tajne službe. Samim tim i zaposlenih, ali i doušnika u njoj. Bivši ministar pravde Vladan Batić kaže da je zaštita doušnika recidiv prošlosti.

- Šta to znači? Zašto ih štititi? To može samo ova neokumunistička vlast da se bavi takvim stvarima. Pa ti doušnici potiču iz vremena nakaradne politike, zadatak im je bio politički. Ali i sada uz njihovu pomoć vladaju oni koji su na vlasti. Nisu to bili doušnici koji su razotkrivali kriminalne grupe, nego oni koji su špijunirali političke protivnike. I oni kao i svi koji su ih angažovali treba da budu na stubu srama - smatra Batić.

Demontiranje tajnih službi uvek je bila osetljiva stvar. Nenad Čanak, lider LSV, smatra da je jako važno osvetliti sve zloupotrebe tajne službe, ali ukazuje i na opasnosti. Jedna od njih je da se mora voditi računa da prilikom otkrivanja imena ne dođe do prethodnog podmetanja.

- Ko može utvrditi da nije bilo poturanja imena, da se okrive nedužni, a zaštite oni koji su radili za službu. Vrlo malo se može uraditi oko otkrivanja, potrebna je šira društvena reakcija. Neophodne su kompletne promene u društvu kojih, nažalost, nema. Primera radi, Milorad Mirćić, predsednik Odbora za bezbednost, protivi se svemu tome i govori da je razlog Kosovo. To pokazuje da takve učaurene strukture, a koje postoje u svim službama i elementima društva, jednostavno su u jednoj meri i generatori kriza, jer im to omogućava da ostanu u svom privilegovanom položaju - kaže Čanak.

Sve zemlje istočnog bloka u periodu tranzicije prvo su sredile stanje u tajnim službama. One koje su ušle u EU ili se približile više nego što je Srbija, primenom zakona raskrstile su sa svim doušnicima koji su radeći za službu kršili ljudska prava.


Izvor: Blic \ Željka Jevtić
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


lepim plakate po gradu

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 5550
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.7
Ako je covek optuzen na sudu, treba da nadje advokata i pripremi odbranu ( cak i ako je prekrsaj zaista pocinio )

Sve ostalo spada u rekla-kazala budalastine!
IP sačuvana
social share
Izreci, pa se ispeci
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.079 sec za 20 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.