Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Da li je internet zaista blagoslov za demokratiju?  (Pročitano 2970 puta)
12. Feb 2004, 07:25:45
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Da li je internet zaista blagoslov za demokratiju?


    U poslednje vreme sve više socijalnih stručnjaka pokušava da pronadje odgovor na pitanje koje se samo nametnulo napretkom dve velike civilizacijske tekovine - Da li je internet čudesni napredak za demokratiju?
    Na mnogo načina zaista jeste. Zahvaljujući internetu, ljudi mogu da uče i saznaju mnogo više i mnogo brže nego ranije, pre njega. U zavisnosti od ličnih interesovanja dostupne su nam sve informacije počev od mera za zaštitu kvaliteta robe u opštoj upotrebi, saveta o odgovarajućim gumama na automobilu, merenja ozonskih zračenja, temperature okeana, zagadjenosti vazduha, i sl. do najredjih primeraka knjiga bezbedno čuvanih u nekoj od svetskih biblioteka. Ako ste sumnjičavi u pogledu mas medija i ako želite da o tome podelite svoja razmišljanja sa ljudima koji isto ili slično misle, vi to možete učiniti premošavajući sve geografske limite, na način koji bi bio nezamisliv, pre samo jednu deceniju.
    Zahvaljujući jednoj od najmoćnijih poluga nove tehnologije raste i moć konzumenata da 'filtriraju' ono što vide. Zahvaljući internetu i drugim tehnološkim naprecima, sve više ljudi je obuhvaćeno procesom 'personalizacije', zapravo ogradjivanjem i fokusiranjem samo na one teme i tačke koje predstavljaju njihov lični izbor.  

    A ako hocete da prosledite ili dobijete neku informaciju od širokog kruga ljudi, to možete učiniti putem e-maila i vebsajtova; to je još jedno čudo koje je zaista veliki dobitak za demokratiju.
    Ali uz sve reči pohvala, divljenja i komplimenata, sociološka nauka i najnovija istraživanja ističu notu upozorenja.
     Prevelika mogućnost izbora
     
    George Bell, operativni direktor pretraživačke mašine Excite, kaže: "Stalno tražimo načine kako da odstranimo sadržaje koje ljudi ne žele i pružimo im samo precizno tražene podatke i informacije, da bi oni konstantno mogli osvežavati i obnavljati svoje personalne novosti".
    Naravno, ovakav napredak čini život mnogo boljim i konfornijim, jer mi svi tragamo za načinima kako da isključimo nepozvane zvukove. Ali gledajući sa aspekta demokratije, 'filtriranje' je kontroverzni blagoslov. Razumevanje mešovitosti omogućava nam sagledavanje boljeg načina za dobro funkcionisanje sistema slobode izražavanja. U heterogenim sredinama, sam sistem funkcionisanja, zahteva nešto drugo, a ne slobodan, javno neograničen, individualni izbor. Prvo, potrebno je da ljudi budu izloženi onim materijalima koje nisu izabrali, izloženi različitim tačkama vidjenja, uvučeni u uglove slika koje sami ne bi mogli ni pretpostaviti da postoje, pa makar ih nalazili iritirajućim, jer je upravo to centralno mesto demokratije, kao uostalom i slobode, same po sebi.
    Drugo, ima puno gradjana sa granicama u društvenom iskustvu. Bez medjusobne izmene tih iskustava heterogena sredina bi imala mnogo više teškoća da locira i odredi socijalne probleme kao i da ljudi uopšte razumeju jedni druge.
    Ako verujemo da sistem slobodnog izražavanja poziva na neograničeni izbor krajnjeg korisnika, nećemo razumeti suštinu opasnosti. U jednoj slobodnoj, demokratskoj državi, gradjani moraju da teže sistemu koji omogućava širinu razmene iskustava sa ljudima, temama i idejama koje nisu unapred izabrane i fiksirane.  

    Zamislite jedan imaginarni sistem komunikacija u kome jedinka ima neograničenu moć u njenom individualnom uredjenju: Ukoliko neki ljudi žele da gledaju vesti sve vreme, slobodni su da rade baš to. Ukoliko ne vole vesti, i žele da gledaju fudbalske utakmice pre podne, a komedije uveče, takodje su slobodni da to čine. Ili ukoliko ljude zanima samo Amerika, i vesti vezane samo za nju - slobodni su da isključe bilo koju vest koja se tiče sveta van granice Amerike. Ukoliko nekoga zanima samo Njujork, ili Čikago ili Vašington, učiniće da vesti iz bilo kojih drugih gradova - jednostavno isključi.
    Takodje u zavisnosti od ličnih odrednica, neko ko sebe doživljava kao konzervativca, liberala, vegetarijanca ili nacistu - slobodan je da običnim klikom miša isključi sve druge teme i zadrži fokus samo na svojoj omiljenoj - recimo nacizam. Ukoliko ljudi žele da izoluju sami sebe i da razgovaraju samo sa istomišljenicima, u mogućnosti su da to učine. Jedan vegetarijanac razgovara samo sa vegetarijancima širom sveta - apslolutno blokirajuhci bilo koga ko jede meso, da pristupi razgovoru.
    Zahvaljujući napretku tehnologije i njenoj čudesnoj fleksibilnosti, naše komunikacione mogućnosti kreću se veoma ubrzano ka ovakvoj utopističkoj slici.
     Pogled i na "drugu stranu"
     
    Brojni sajtovi dnevnih novina danas dozvoljavaju filtriranje sadržaja korisnicima tačno u onoj meri u kojoj korisnik to želi - ni više ni manje.
    Naravno ne razlikuje se to suviše od situacije sa novinama kupljenim na ulici. Ne čitaju svi ljudi iste novine, neki ljudi ne čitaju uopšte novine. Ljudi baziraju izbor na svom ličnom ukusu, afinitetima i tačkama gledišta.
    U suštini, rizik sistema perfektne individualne kontrole je u tome što on može u potpunoasti da redukuje veoma značajnu "javnu sferu" i okruženje u celini.  

    Ali u izuzetnim, vanrednim situacijama ovakve razlike se gube. Jer sve novine donose vesti o dramatičnim, nepredvidjenim i iznenadnim dogadjajima, koji su od interesa za celu populaciju.( Poplave, nepogode, ratovi, izbori za predsednika...) Ukoliko je čovek postavio filtere na e- magazinima, da propuštaju samo informacije o konjičkim trkama - neće ni znati da je došlo do zemljotresa u njegovom kraju, osim ako mu kuća nije direktno uzdrmana.
    Čitajući obične novine, takodje tražimo one tekstove koji su nam zanimljivi i poklapaju se sa našom tačkom gledišta ali jednim okom, dok okrećemo stranu zapazićemo fotografiju sa demonstracija u nekoj stranoj zemlji, ili tekst o kriminalu u LA, ili novom biznisu koji je započet u Tokiju, a mozda ćemo se vratiti da pročitamo priču o tome - što nam pri kreiranju filtera na e- magazinu ne bi ni palo na pamet da uključimo u mogućnost izbora. Slično je i sa gledanjem televizije i opredeljenjem za jedan omiljeni kanal ili jednu omiljenu emisiju. Na kraju te emisije, naše oko će ipak zapaziti početak sledeće emisije ili dijaloga, a mozda nam se učini zanimljivim i taj sledeci show pa ostanemo da ga odgledamo do kraja.
    Kad se bolje osvetli funkcionisanje sistema slobodnog izražavanja, shvaćenog u svom apsolutnom obliku, dolazimo do činjenice da korisnički suverenitet, u svetu bez limitirajućih opcija, može da minira sistem demokratije.  

    Sistem u kome nemate kontrolu nad sadržajem je značajan za sredine koje imaju javne ulice, na kojima susrećete ne samo prijatelje, vec heterogene varijacije ljudi sa širokim lukom aktivnosti.(uključujući npr. političke proteste, prosjake...)
    Ali kad ljudi vide materijal koji nisu izabrali njihova interesovanja i njihovi pogledi se mogu promeniti. Na kraju krajeva, ljudi će bar više znati o svojim sugradjanima i njihovom mišljenju. I ako im se to dogodi onda će biti veoma blizu značajnim izvornim ustavnim principima. Poenta je u tome da dobro fukcionisanje sistema demokratije uključuje javnu sferu u kojoj se razmenjuju iskustva, i u kojoj ljudi mogu da čuju poruke koje mogu i da promene njihovo mišljenje o nečemu, stavove i navike i u kome gradjanima mogu biti predstavljena i iskustva stranih zemalja, dogadjaji, navike i običaji drugih naroda i zemalja. Sve u cilju boljeg razumevanja medju ljudima, širenja tolerancije, humanosti i jačanja demokratije, kao osnovne vrednosti i uslova slobode ličnosti.
    Sa demokratskog gledišta postoje tri bažične tačke o kojima se mora voditi računa:
    a) Potreba da se prezentuju materijali, teme i situacije koje ljudi nisu izabrali, ili ih nisu izabrali u dovoljnoj meri da bi se u njima otklonilo nerazumevanje i izazvala znatiželja prema takvim temama.
    b) Vrednost i potreba razmene gradjanskog iskustva
    c) Uspostavljanje standarda i principa razmene stavova i mišljenja o svakom pitanju
     
    Napredak tehnologije, naročito Interneta, teško da nam je neprijatelj. Napredak donosi mnogo više obećanja nego rizika, posebno zato što omogućuje ljudima da šire svoje horizonte. Ali, istovremeno sa porastom mogućnosti da ljudi sami sebe ogradjuju od tema i mišljenja, koja im se ne dopadaju, da ih odbacuju - raste istinska opasnost. Ali, možda je ovo jedna od sfera gde upozorenje kasni i gde je savremeni kompjuterski miš (umesto tradicionalnog duha) već pušten iz boce.



||| Olgica Krsmanović |||
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 102
Čudi me da ovo niko nije komentira , jer je zanimljivo i malo sam se i zamislila ... na netu sam surfajući naletila na chat od kojeg sam brže-bolje pobigla jer mi se javila lezba koja se tila mazit !!! Vjerojatno se svakom nešto slično dogodilo od čega je kliknuo negdi drugo . Demokracija podrazumjeva prvenstveno slobodu izbora , pa ako neko želi bit izoliran u svom svitu , meni je to O.K. . I ovako ima previše ljudi koji se ne obaziru na druge ( primjer prosjaka na casti ) , i možemo mi učiniti tko zna što oni nikad neće HTJETI VIDJETI . Dal je to dobro , nije , ali ne smije se nasilno nikog mjenjat . Moj pogled na svijet je ZDRAV , ali ja tako mislim , ne mora značit da i drugom tako izgleda . Uvik je bilo razlika , i po meni je internet samo još jedan korak ka upoznavanju drugih svjetova . Drugom služi da zadovoljava svoje pedofilske sklonosti ! Nobel nije ni sanjao što bi svit moga učinit sa dinamitom , tako ni mi ne možemo znati granice ove tehnologije , i sve se svodi na to U ČIJIM JE RUKAMA .
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol
Poruke 265
mozda ali ja ne bezim od lezbo:))) hehe
IP sačuvana
social share
To follow the path:
   look to the master,
   follow the master,
   walk with the master,
   see through the master,
   become the master.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Sta je tu strasno sto ti se javila lezbejka?
Mislim i meni su se 100 puta javljale i lezbejke i fegeti pa sta?
Na ulici ti se to nije desavalo?
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol
Poruke 3051
pa demokratija je mnogo mnogo vise nego samo sloboda govora ....
jedino se izgleda kod nas shvata demokratija ako ti mozes da kazes o bilo kome sta god hoces .... a to je velika greska ....
IP sačuvana
social share
Edit by Belgrade: Maksimalna dozvoljena velicina slika u potpisu je visina: 60pix, sirina: 468pix i velicina 20KB
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Citat

ako ti mozes da kazes o bilo kome sta god hoces

Ne mozes ti nikad svakome reci sta god hoces jer je to uvreda ponekad a to podleze pod zakon.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.103 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.