Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 23:08:19
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Šta je to Deda Mraz  (Pročitano 1696 puta)
23. Dec 2005, 13:05:32
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 5.0
mob
Apple iPhone SE 2020
Šta je to Deda Mraz

Postoji naselje na samom rubu Batajnice u kom godinama željno očekuju dolazak Deda Mraza. A on nikako da se prevari i zaluta blatnjavim puteljcima - među neomalterisane kućerke sa starim ponjavama umesto vrata i bubnjarama koje ove zime više tinjaju nego što gore. Deca, njih oko 200, još veruju u bradatog dekicu na sankama. I čekaju. U dvorištu porodice Dolipe njih osmoro - Esma, Samanta, Sanela, Imrija, Medina, Merita, Ersan, Semra. Svi cvokoću, bez jakni, u papučama iz kojih vire prsti. Ali se smeju. Pitaju da li će biti paketića?

- Prošle godine doneo nam čika Zoran, tu iz sela, neke poklone, a ove ne znam - priča Esma, a onda kaže da bi htela da dobije lutku. Najmlađi u ovoj četi, Semra (4), veruje u Deda Mraza i naručuje patike. Mudro razmisli, pa doda "i neke igračke".

- Živim od dečji dodatak, tražim posao, a oni u Biro kažu nemam ništa, dođi ti svaki dan. A ja nemam ni pare za kartu. Od četvoro dece, dvoje idu u školu - a ja ni za užinu da im dam. Kad imam od kuće ja im spakujem, kad nema - nema. Pomoć sam dobio samo jednom - torbu za jedno dete. Sreća, ne idu u istu smenu, pa se menjaju. To mi nije jasno: ako sam siroma čovek, što ne dobijem socijalno? A ima neki koji i radu u državnu službu i primaju pomoć.

- Reko sam im ja u socijalno "Daj ti meni poso i ne treba mi pomoć - priča Jašari Kadri. Jovanović Borislav izrodio, kaže, "ceo tim - njih 12, za svaki razred sa ima po jedno". Žive u kuhinji i sobi, vodu su skoro uveli, a spavaju "po šestoro u krevet". U staroj peći dogoreva plastična flaša i nešto mokrih grančica sakupljenih kraj Dunava. Najmlađeg, jednogodišnjeg Nikolu, tek iz bolnice izveli, ali je opet bolešljiv. Njima je svejedno šta će dobiti od Deda Mraza, jer ko iz topa kažu "fali im sve".

- Snalazim se od kontenjera, skupljam papir i flaše. Ne može od toga da se prehrani 12 usta, ali šta ćeš, kad mora. Drugog posla nema ni za one s višom školom, a kamoli za mene, sa mojih šest razreda osnovne. Deca nemaju šta da obučedu - sad ovo dvoje i ne idu u školu jer nemaju cipele - priča Borislav i dodaje da od pomoći primaju samo neke obroke, ali i to samo za petoro. Ne traži pomoć. Sramota ga.

- Sramota je da kradeš, a ne da nemaš. A kod nas je sve problem. Kad odeš da tražiš socijalnu pomoć, traže mnogo papira, pa prosek od dedu, od tasta... Šta ja imam s tasta, kad smo odeljeni. Došao sam iz Vladičinog hana, mislio biće bolje kad dođem u grad. Kad ono, što si bliže gradu, to bednije živiš. Grad nikad bliže, a Evropa nikad dalje. Čim tražiš pare, ko u oko da im brkneš.

- A tražio sam od svih. U opštinu kažu - idi u grad, odande me vrate u opštinu - i tako u krug. Kažu, piši dopis, a onda ga ćušnu u fioku i zaborave - žali se Zoran Šainović, predsednik Udruženja Roma Batajnica "Za lepšu budućnost". Udruženje nema budžet, pa je lane jedva namakao neku crkavicu za paketiće, a ove ga svi u selu pitaju kad će opet. A para nema.

- U naselju živi 200 dece. I svi žive bedno. Zato sam i osnovao Udruženje, da pozovem ljude da se malo posvete Romima. Ima i onih koji pomažu. Na pijaci, 'de radim, znaju me mušterije, pa ponekad donesu staru garderobu za klince. I za paketiće sam se obraćao mnogima, ali dosad ništa, samo obećanja - kaže Šainović i hvali se da su dosadašnjim uspešnim akcijama vodili su decu u zoo-vrt, u posetu Belom dvoru, delili torbe za školu.

- Mene ne zanima ko je iz koje stranke, ako oće da pomognu da se uvede struja i voda, asfalt, da se neki higijenski paketi podele. Nek dođe jednom i nas da obiđe neko iz vrha. Nek vidu kako živimo, pa onda nek sami odluču da li treba pomoć.



Izvor: Glas Javnosti \ Aleksandra Klarić-Žak
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 23:08:19
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.097 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.