Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Sokolsko sportsko drustvo ~ Sokoli koji više ne lete  (Pročitano 5241 puta)
20. Dec 2005, 09:40:26
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 98
Browser
Mozilla
mob
Apple iPhone SE 2020
Dušan Vranić ruši zablude o kraljevskim sportskim društvima

Sokoli koji više ne lete

Kragujevčanin Dušan Vranić diplomirao je prošle nedelje na Fakultetu za fizičku kulturu u Nišu odbranivši rad pred svojim mentorom, doktorom Nenadom Živanovićem, na temu Osnivanje i razvoj sokolskog društva u Srbiji i Kragujevcu. Njegov rad je mnogo više od "običnog" diplomskog, jer razbija višedecenijske zablude, političke manipulacije i prećutkivanja o ulozi i značaju sokolskih društava. Sokolska sportska društva su, kaže, bila sinonim za vreme u kom su se Srbi borili za nacionalni identitet. Titovi sletovi za 25. maj i nisu bila komunistička ideja budući da su sokoli slične predstave izvodili kralju. Vranić je dragocene podatke iz svog rada ustupio Glasu i najavio skoro izlaženje knjige posvećene sokolskom društvu u Kragujevcu.

- Sokolstvo, kao izrazito slovenski, nacionalno-oslobodilački liberalni pokret, nastalo je u Češkoj 1862. godine pod idejnim vođstvom Čeha Miroslava Tirša, po kome i jedna od beogradskih ulica nosi ime. Češki "Soko" dobio je ime po sokolu iz srpskih epskih pesama u kojima je slavljeno viteštvo, čojstvo i borba za nezavisnost. Sokoli su nastupali s liberalnim idejama francuske revolucije "sloboda, bratstvo, jednakost" i okupljali su članove bez obzira na veru, stalež i narodnost. Ideja sokolstva preneta je u Poljsku i Rusiju. Međutim, 1923. godine sovjetska vlada je raspustila sokolstvo, jer joj nije odgovarala ideologija, a naročito ideologija slovenske solidarnosti - kaže diplomac.

Slovenci su prvi koji su na jugu otpočeli sa radom. Njihov položaj je bio i najteži, jer se svim silama išlo na germanizaciju Slovena. Oktobra 1862. osnovan je "Južni Soko", prva ovakva organizacija na teritoriji Kraljevine Jugoslavije. Upravo pred održavanje drugog sleta Slovenačkog Sokolstva u Ljubljani, kada je trebalo postaviti temelje Jugoslovenskog Sokolskog saveza, počeo je Prvi svetski rat i sva društva u Sloveniji vlast je raspustila, a sve istaknute sokole silom odvela u radne logore.

- Idejne vođe i tvorci srpskog sokolstva su doktor Laza Popović i Milan Teodorović koji su 1903. u Sremskim Karlovcima osnovali "Srpski Soko". Sokolski rad zabranjivan je nekoliko puta. Prva zabrana je izrečena 1914. godine od strane austrougarske vlasti zbog, prema njihovom mišljenju, velikosrpske propagande i korišćenja sokolstva radi čišćenja srpskih zemalja od krune. Drugu zabranu 1945. izrekli su komunisti. Sokolska društva su posle Drugog svetskog rata ukinuta, a na njihovim temeljima nakalemljeno je društvo za telesno vaspitanje "Partizan". Decenijama kasnije Tito je zadržao jednu od manifestacija sokolstva - sokolski slet, pod plaštom "Dana mladosti", priča Vranić.
      

Po veri i savesti

Na grbu Srpskog sokolskog društva nalazi se štit sa bojama srpske zastave, u obodu, a u centralnom delu grba dominirao je grb Nemanjića sa sivim sokolom. Na zastavi Sokola sa jedne strane je grb društva, a sa druge lik svetitelja. Svetosavska himna je bila i himna Sokolskog društva. Službeni jezik je srpski, a pismo ćirilica. Svaki član Sokolskog društva je dužan da se vlada po zahtevima Svetog pisma, da bude kršten u crkvi, čime je sticao pravo na ostale Svete tajne: miropomazanja, pričešća, pokajanja, jelosvećenja, sveštenstva i tajnu braka. Svaki rad u društvu morao je imati blagoslov SPC. Srpski sokoli su se oslovljavali sa "ti", a pozdravljali sa "pomaže bog". Podrazumevalo se da su srpski sokoli morali savesno obavljati nacionalne, vojničke i verske dužnosti, propagirati pravoslavlje, slaviti krsnu slavu, i u kućama držati kandilo i sveću. Uz to su svakodnevno vežbali duhovne sposobnosti.
      
Izvor: Glas Javnosti \ B. Kuljanin
(Sutra: Sokolstvo u Kragujevcu)
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.068 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.