Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Daunov sindrom otkriju pre rođenja  (Pročitano 15839 puta)
19. Dec 2005, 13:22:59
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 98
Browser
Mozilla
mob
Apple iPhone SE 2020
U Institutu za majku i dete utvrđuju anomalije kod beba u prvom tromesečju trudnoće

Daunov sindrom otkriju pre rođenja

Od oko 80.000 porodilja u Srbiji oko 90 rodi dete sa ovim najtežim oblikom retardacije, što se može izbeći zahvaljujući ultrazvučnim pregledima u nekoliko ustanova u Srbiji

BEOGRAD - Za svaku majku na svetu verovatno najlepši događaj u životu je rođenje deteta. Iako kod mnogih u početku postoje veliki problemi (prevremeno rođenje bebe i slično), za neke od naših majki rođenje bebe je istovremeno i najlepši i najtužniji trenutak. Reč je o oko 90 žena godišnje u Srbiji koje rode dete sa Daunovim sindromom. Budući da je reč o jednoj od najtežih mentalnih retardacija, čije lečenje je skupo i mučno, ova deca, kao i njihovi roditelji suočeni su sa velikim teškoćama na samom početku života.

Na svu sreću, i kod nas je, zahvaljujući fondaciji iz Londona i Agenciji za rekonstrukciju, počelo otkrivanje ovakvih anomalija već u prvom tromesečju trudnoće.

Dr Žarko Puzigaća, direktor Klinike za humanu reprodukciju u Institutu za zaštitu zdravlja majke i deteta "Dr Vukan Čupić", objasnio je da stručnjaci ove ustanove, ali i još nekoliko u Srbiji, od ove godine ultrazvučnim pregledom mogu da otkriju Daunov sindrom već u 12. i 13. nedelji trudnoće.

- Zahvaljujući edukaciji, pod pokroviteljstvom Fondacije iz Londona i EAR-a, naši i još nekoliko lekara u Srbiji mogu na osnovu debljine bebinog vrata da posumnjaju na Daunov sindrom. Ukoliko je za samo nekoliko milimetara vrat deblji nego što bi trebalo, postoji rizik da je beba bolesna - objašnjava dr Puzigaća.

On ističe da je u Institutu za majku i dete od početka godine pregledano oko 500 trudnica, kod četiri bebe je otkriven Daunov sindrom i te trudnoće su prekinute. Cilj ovih pregleda koji se obavljaju i u Ginekološko-akušerskoj klinici "Narodni front", Gradskoj bolnici, u nekoliko domova zdravlja, kao i u kliničkim centrima Novi Sad i Niš jeste da se smanji broj dece sa ovom bolešću, koja su veliki problem i za porodicu i za društvo i čije lečenje je basnoslovno skupo.

- Važnost ovakvih pregleda trebalo bi da shvate sve trudnice, pogotovu one mlade, pošto starijima radimo amniocentezu kojom može da se utvrdi da li je beba zdrava - napominje dr Puzigaća.

Za sada se ovi pregledi u Institutu obavljaju sredom i uopšte nije gužva, ali će verovatno biti vremenom kad sve više trudnica (80.000 godišnje) shvati koliko je to korisno za njih i za njihovo potomstvo. Kako je rekao dr Puzigaća, pregled je besplatan i potrebno je imati samo zdravstvenu knjižicu, zakazati pregled telefonom i nije vam neophodan uput.


Izvor: Glas Javnosti \ D. S.
   
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


What doesn't kill you will make you stronger

Zodijak Capricorn
Pol Žena
Poruke 4499
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.51


Dr Žarko Puzigaća,

Simpaticno prezime  Smile

U svakom slucaju radosna vest za trudnice,i svaka cast doktoru Puzigacu  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Siempre contra la corriente ;)

Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 2634
Zastava na izvoristu informacija!
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Samsung e730
To je dobra vest, ali se postavlja jedno etichko pitanje...
Shta ako se ispostavi da beba ima Daunov sindrom? Da li se ovim ohrabruju majke da prekinu trudnocu? To me pomalo podseca na eugenichke kriterijume...
Na kraju krajeva, da li ce zaista samo nekoliko milimetara odluchivati o abortusu? Shta ako to dete nema genetski poremecaj?  Smile
IP sačuvana
social share
Credidi me felem vidisse!!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Jet set burekdzija


niente paura

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 7714
Zastava Neptun
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.0
mob
Samsung Galaxy Ace Fleur
Daunov sindrom je genetski poremecaj koji nastaje postojanjem jednog hromozoma viska. Umesto 2 hromozoma koja čine 21. par, ova deca u svojim ćelijama imaju 3 hromozoma (od kojih 2 čine 21. par a jedan je "višak"), pa se zato Daunov sindrom naziva još i Trizomija 21.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 59
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.7
Hteo bih da znam da li je ta metoda 100% tacna i da li se dogodilo nekoj mami da uprkos pozitivnim rezultatima (ako nije prekinula trudnocu) da je rodila ipak bebu bez tog sindroma.

Hvala unapred
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Очистимо Србију !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 42084
Zastava †  Србија 011
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5,
koja metoda? ako pitas za tebi neku blisku osobui ako ta osoba ima vise od 25 godina, trebalo bi da ide na kortocintezu. ipak su nas bombardovali svime i svacime.
IP sačuvana
social share
                                     
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 59
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.7
koja metoda? ako pitas za tebi neku blisku osobui ako ta osoba ima vise od 25 godina, trebalo bi da ide na kortocintezu. ipak su nas bombardovali svime i svacime.

Mene interesuje da li postoji osoba kojoj  su metodom amiocinteze potvrdili Daunov sindrom a da je ipak rodila zdravo dete. Zanima me da li je ta metoda 100% tacna da li se desio slucaj greske? Kazi mi kakva je ta metoda kortocinteza jel to isto kao amiociteza ili slicno nesto?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Очистимо Србију !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 42084
Zastava †  Србија 011
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5,
Citat
Mene interesuje da li postoji osoba kojoj  su metodom amiocinteze potvrdili Daunov sindrom a da je ipak rodila zdravo dete.
iskreno ne znam. kod takvih slucajeva (gde se potvrdi) se preventivno cisti.
Citat
Zanima me da li je ta metoda 100% tacna
ne. tacnost je 65% kod otkrivanja daunovog sindroma, ali ne otkriva debilizam, kretenizam i milijardu drugih stvari.
ima vise vrsta daunovog sindroma. ne moze svaki da se otkrije.
velikim signalom za uzbunu se smatra kada se na ultrazvuku ne vidi nosna kost.
Citat
Kazi mi kakva je ta metoda kortocinteza jel to isto kao amiociteza ili slicno nesto?
aminocinteza - uzimanje plodove vode iz trudnicinog stomaka.
kortocinteza -  iglom se ubode u stomak i "juri" pupcana vrpca fetusa, kako bi se iz pupcane vrpce uzeo uzorak krvi. mislim da se kod nas pod obavezno radi za zene starije od 35 godina, kao i za one koje imaju u familiji nekog sa tim sindromom.
u svakom slucaju mora da se kombinuje ultra zvuk sa aminocintezom ili jos bolje kortocintezom, jer cinteze ne pokazuju ostecenja unutrasnjih organa (srce, pluca...)
=======================================

nisam ja niko i nista, ali ako postoji sumnja... bolje je prekinuti. nije to nesto sto ce da traje par meseci, to traje mnogo dugo. treba sa takvim detetom preziveti i pubertet u kome ce postati mnogo jako i besno.
« Poslednja izmena: 09. Maj 2009, 23:34:41 od gottago »
IP sačuvana
social share
                                     
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 59
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.7
Citat
Mene interesuje da li postoji osoba kojoj  su metodom amiocinteze potvrdili Daunov sindrom a da je ipak rodila zdravo dete.
iskreno ne znam. kod takvih slucajeva (gde se potvrdi) se preventivno cisti.
Citat
Zanima me da li je ta metoda 100% tacna
ne. tacnost je 65% kod otkrivanja daunovog sindroma, ali ne otkriva debilizam, kretenizam i milijardu drugih stvari.
ima vise vrsta daunovog sindroma. ne moze svaki da se otkrije.
velikim signalom za uzbunu se smatra kada se na ultrazvuku ne vidi nosna kost.
Citat
Kazi mi kakva je ta metoda kortocinteza jel to isto kao amiociteza ili slicno nesto?
aminocinteza - uzimanje plodove vode iz trudnicinog stomaka.
kortocinteza -  iglom se ubode u stomak i "juri" pupcana vrpca fetusa, kako bi se iz pupcane vrpce uzeo uzorak krvi. mislim da se kod nas pod obavezno radi za zene starije od 35 godina, kao i za one koje imaju u familiji nekog sa tim sindromom.
u svakom slucaju mora da se kombinuje ultra zvuk sa aminocintezom ili jos bolje kortocintezom, jer cinteze ne pokazuju ostecenja unutrasnjih organa (srce, pluca...)
=======================================

nisam ja niko i nista, ali ako postoji sumnja... bolje je prekinuti. nije to nesto sto ce da traje par meseci, to traje mnogo dugo. treba sa takvim detetom preziveti i pubertet u kome ce postati mnogo jako i besno.
Hvala ti na odgovoru, ako sam dobro ukapirao ta amiocinteza i nije totalno tacna i sigurna. Moze i ona da kaze da je dete sa sindormom i da se rodi zdravo.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Очистимо Србију !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 42084
Zastava †  Србија 011
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5,
nista nije 100% tacno. ali u velikoj vecini slucajeva kada se posumnja da nesto nije u redu, trudnoca se prekida.
ako se preko ultrazvuka ne vidi nosna kost, to je velika sansa za daunov sindrom. osobe sa daunovim sindromom nemaju nosnu kost.

IP sačuvana
social share
                                     
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.111 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.