Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 01:41:55
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Hrišćanski identitet i joga  (Pročitano 3402 puta)
17. Dec 2005, 22:13:15
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2236
OS
Windows XP
Browser
Mozilla
Traganje za religijskim identitetom

   Posljednje godine dvadesetog vijeka otkrivaju se kao vrijeme traganja za vrijednostima, kako novim tako i starim.  Prenaglašena samouvjerenost industrijskog društva dovela je do pojave duboke kolektivne nesigurnosti.  Neko će možda pokušati da ovoj nesigurnosti potraži lijeka tako što će da se dočepa nekog oblika religijskog identiteta.  Obrazlaganje ide ovako : ako sebe mogu da shvatim u terminima jednog apsolutnog, vječnog sistema čiji sam i ja dio, ništa mi, u krajnjem slučaju, ne može nauditi. 
Traganje za religijskim identitetom, i subjektivnom izvjesnošću koja sa tim ide, dio je ljudske prirode i otuda je samo po sebi i pozitivno i često nužno za održavanje čovjekovog duševnog zdravlja.  Ali traganje za religijskim identitetom nije isto što i duhovno traganje.  Biti svjestan svojih religijskih korjena je utješno, ali nije istovjetno ni sa vjerom niti sa iskustvom Boga.  Vjera, me, kada je autentična, vodi s onu stranu sigurnosti u prostor u kome se zaista može pronaći mir, ali samo u jednoj neusidravanoj plovidbi širokim morem stvarnosti. 
Ja bacam sidro svog života i puštam konop da tone duboko u nedokučivog Boga u čijem okrilju plovim.  U toj situaciji, dvije izvjesnosti me krijepe : jedna je da ploviti u Bogu nije ludost, a druga izvjesnosot je da na ovom moru nijesam sam. 
Flota sa kojom plovim je vjerska zajednica koju zovu Katoličkom Crkvom.  Ima i drugih flota i ja ne mogu reći da će one potonuti ili da neće dospjeti do svoje luke ali znam da će, prije ili poslije, Isus Hrist doći hodajući po valovima do broda kojim plovim i da ga neće mimoići. 
Katoličkoj vjeri sam prišao na početku svoje zrelosti; traganje koje me je tu dovelo dovelo me je i u doticaj sa učenjima i duhovnim disciplinama hinduizma i budizma.  Budući da ovo traganje ne mogu da poništim bez da poništim i svoju vjeru, ja svoj hrišćanski identitet mogu da živim samo kao čovjek koji je hrišćaninom i monahom postao čitajući hinduističke spise i praktikujući jogu.  Ali ni joga niti hinduizam više nijesu suštinski važni. 
Malo nakon prilaska Crkvi, ušao sam u monaški red kamaldolijskih benediktinaca ili “monaha-pustinjaka od Kamaldolija”.  Poslije uobičajenih godina iskušeničke obuke i teoloških studija, došao sam u priliku da posvetim neko vrijeme naučnom radu u oblasti istorije religija.  Tada sam se vratio pitanju koje se nametnulo kada me je moja praksa joginske meditacije dovela do otkrića da Isus nije samo jedan od mnogih “učitelja”, čak ne ni najveći od svih gurua, nego Sin Božji, “svijetlost od svijetlosti, Bog istiniti od Boga istinitoga”.  Pitanje : kakvo značenje joga može da ima za osobu čiji je duhovni identitet definisan pripadništvom Hristu i Crkvi?
   Kao hrišćanin koji još uvijek traga i eksperimentiše u vjeri, tražio sam duhovni put rođen u okrilju hrišćanstva koji ide u istom pravcu u kojem sam i ja išao, a da to nijesam znao, kada je joga bila moj put.  Vjerujem da sam taj hrišćanski put pronašao u isihazmu.  Isihazam (od grčke riječi ̀ησυχία koja znači “tišina” ili “miran život”) je tradicija koje se razvila u Istočnoj Crkvi, nikavši iz iskustva i učenja crkvenih otaca koji su živjeli u četvrtom stoljeću a poslije i pisali na grčkom.  Isihazam je kao bogoslovlje i način života rafiniran u monastičkim centrima Sinaja, Carigrada i Atosa, i kasnije u Rusiji i drugim istočnoevropskim zemljama.  Veliki isihast našeg doba bio je svetoliki starac Siluan sa Atonske gore (1866-1938).
   U mom ličnom slučaju, isihazam je služio kao standard ili paradigma kojom treba mjeriti jogu kao duhovnu disciplinu.  Joga, koja je ponikla van hrišćanstva, i isihazam, koji je potpuno hrišćanski, mora da imaju nešto zajedničko, i to nešto može da se nađe u činjenici da i jedan i drugi odgovaraju izvjesnim potrebama (ili “meta-potrebama”, da upotrijebim jedan izraz A. H. Masloua (Maslow), čovjeka, čija je duhovna dinamika, među ostalim, našla izraza i u ovim dvama putevima.  Ovdje je dakle, riječ o poređenju (što odmah stvara probleme, zbog velikih razlika između isihazma i joge).
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2236
OS
Windows XP
Browser
Mozilla
Misticizam i istočno hrišćanstvo

   Neki istoričari i filosofi religije su pridali veliki značaj razlici između “mističkih” i “proročkih” religija, stavljajući u ovu drugu kategoriju vjere semitskog porijekla koje preovladavaju na Zapadu (jevrejstvo, hrišćanstvo i islam), ponekad pridodajući i mazdaizam (učenje persijskog Zaratustre).   Proročke religije su “religije slova”; one tvrde da Bog, u svojoj samovlasnosti i drugosti, odozgo šalje svoje slovo ljudima, slovo koje im sudi, a možda čak i optužuje, i poziva da promijene život pokoravajući se Božjoj volji.  Velike religije Indije i Dalekog Istoka, kao što su hinduizam, budizam i daoizam su “mistične”; drugim riječima, one proglasuju da je spasenje ili oslobođenje doživljaj sjedinjenosti koji je daleko od svih mogućih konceptualizacija i izraza, doživljaj koji dolazi iznutra i može se dostići samo kroz povratak u svoje vlastito središte.  Zapad je, takođe, znao za mističke religije, posebno u periodu helenizma, prije i poslije rođenja Isusa Hrista, kada su se azijski religijski uticaji proširili po cijelom Rimskom Carstvu.
   
           Jedan od ovih uticaja bilo je i samo hrišćanstvo  koje u mnogome ostaje azijskom religijom.  Iako su Petar i Pavle na svom apostolskom putovanju išli ka zapadu, drugi učenici su se zaputili ka Siriji i Persiji.  Prema jednom neprekinutom predanju,  Sv. Toma je dospio do Indije i prije no što je Sv. Petar došao u Rim.  Prva velika faza intelektualnog, liturgijskog i vjerskog razvoja u Crkvi desila se na istočnom Mediteranu i u Aziji.   Otuda je, čak i kao kulturni fenomen, Jevanđelje i na Istoku doma koliko i na Zapadu i, pošto je njegova sudbina da bude doma svuda, “inkulturacija” Jevanđelja će se nastaviti sve do kraja vremena.
   
               Iako njegovo postojanje često ignorišu oni koji su angažovani u međureligijskom dijalogu, hrišćanski Istok ima naročitu ulogu u susretu sa velikim religijama Azije.  Iz mnogih razloga, pored geografske bliskosti, Istočna Crkva nudi jedan put približavanja azijskoj religijskoj kulturi sa vlastitog tla, a ipak proishodeći iz nedvojbeno hrišćanskog identiteta.
   Mnogi od onih koji Hristovo Jevanđelje identifikuju sa kulturom Zapada imaju i tendenciju da ignorišu ili poriču njegovu mističku dimenziju.  Ali ova ideja jednog potpuno proročkog, nemističkog hrišćanstva suverenog slova nailazi na slabu potporu u crkvenoj tradiciji.  Hrišćanstvu je svakako izvor u jednoj proročkoj religiji, i to judaizmu, jer je Isus bio i Jevrejin i prorok.  Ali on je isto tako i Lice Ovaploćenog Slova, i kao takav transcendira ograničenja proročke religije.  Njegova božanska ljudskost nas spasava; on je u našoj prirodi učestvovao da bi nam mogao svoju priopštiti.  Tako mi u njemu nasljeđujemo, ne religiju ili kulturu, nego sam božanski život.  To je, konačno, ono zbog čega hrišćanstvo ne može biti konfinirano u kategorije proročke ili mističke religije, niti bilo koje kulture, bilo istočne ili zapadne.
   
        Istočno hrišćanstvo se često identifikuje sa crkvom koja se zove “vizantijskom” ili “grčkom”.  Ova crkva se danas uglavnom nalazi u Grčkoj, Rusiji i drugim slovenskim zemljama, Bliskom istoku, Rumuniji (koja je, lingvistički i kulturno, latinska nacija), i Sjevernoj i Južnoj Americi.  Druge istočno-hršćanske tradicije su koptska, sirijska i armenska.  Iako su većina hrišćana vizantijskog obreda danas u Evropi i Amerikama, porijeklo njihove liturgije, bogoslovlja i duhovnosti je azijsko ništa manje nego grčko ili slovensko.  Mnogi oci koji su pisali na grčkom rođeni su i živjeli u Maloj Aziji, gdje su došli u doticaj sa raznim starim kulturama Istoka.
   Glavni mistički izraz istočnog hrišćanstva je isihazam.  Ovaj kontemplativni ideal i način života duboko je ukorijenjen u učenjima ranih otaca, naročito onih kapadokijskih iz četvrtoga stoljeća, to jest Sv. Vasilija Velikog, njegovog brata Grigorija Niskog i njihovog prijatelja Grigorija Nazijanza.  Isihazam je dostigao svoj puni procvat poslije jedanaestog stoljeća na Atonskoj gori (poluostrvskoj monaškoj republici na grčkom tlu jugozapadno od Carigrada, današnjeg Istanbula) i svoj najpotpuniji bogoslovski izraz u spisima Sv. Grigorija Palame, episkopa i kontemplativca iz četrnaestog stoljeća.
   Grigorije je od njihovih tužitelja branio atonske monahe koji su praktikovali i poučavali isihastički metod molitve (zvan i “Isusova molitva”).  Njegova bogoslovska sinteza je ovaj metod učvrstila u doktrinarnoj shemi pravoslavlja, a on je našao  da je isihazam implicitan i u mističkom učenju i iskustvu ranih otaca i kasnijih pisaca poput Sv. Simeona Novog Bogoslova.
   Sv. Simeona (949-1022) mnogi smatraju ujedno najvećim srednjovjekovnim mistikom Istočne Crkve i ocem isihazma.  On je danas jedan od svetaca čiji su spisi najčitaniji na Atonskoj Gori i drugim pravoslavnim monastičkim centrima.   Već u četrnaestom stoljeću, tekst naslovljen “Tri metoda pažnje i molitve” pripisivao se Sv. Simeonu; ovaj kratki rad je izgleda prvi koji koji opisuje fizičku proceduru (tako često poređenu sa joginskim tehnikama) koju su praktikovali neki isihasti kao pomagalo mentalnoj koncentraciji.  Ali izgleda da pažljivo čitanje ovog teksta kao i autentičnih spisa Novog Bogoslova pokazuje da on nije njegov autor.
   Pa ipak, Simeonova koncepcija mističkog života istovjetna je sa onom koja je u osnovi kako prakse isihazma tako i njegove doktrinalne odbrane od strane Grigorija Palame.  Nije ni potrebno tvrditi da je od Simeona potekao bilo kakav poseban metod; on je svakako most između otaca pravoslavlja (Kapadokijci, Sv. Maksim Ispovjednik, i drugi) i isihasta potonjih vjekova.  Nije slučajno da je oživljavanje isihastičke molitve (poput onoga koje danas možemo posvjedočiti na Atosu) stimulisano i hranjeno obnovljenim kontaktom sa spisima Simeona Novog Bogoslova.  I u ovom smislu njegovo iskustvo uzimamo kao primjer isihastičke duhovnosti.
   Tekst nazvan “Tri metoda pažnje i molitve” je, kao što rekoh, često smatran priručnikom “hrišćanske joge”, jer poučava sazercatelja da prizivanje Isusovog imena vezuje sa sviješću o srcu i disajnim ritmovima.  Ali ova sličnost je samo površinska.  Fizičke procedure su puka koža joge; njene žile i kostur su mentalne vježbe koje vode transformaciji svijesti.  Ali duša joge je viđenje svijetla koje je jedno, čisto, nepodijeljeno, i s onu stranu svih pokreta i promjena.  Kolika je stvarna sličnost ili različitost joge i isihazma može da se vidi samo kroz poređenje najvišeg duhovnog iskustva svojstvenog svakom od njih.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2236
OS
Windows XP
Browser
Mozilla
Хришћaнскo знaчење joге

   Пoређење joгинскoг и исихaстичкoг искуствa jе сaмo пo себи и фaсцинaнтaн и тежaк зaдaтaк.  Али oвдjе ћемo дa пoђемo кoрaк дaље и кoристимo увиде стечене пoређењем и кoнтрaстирaњем кao први кoрaк кa oдгoвoру на питaње кojе данас мнoги пoстaвљajу : мoже ли прaктикoвaње joге (или, aкo хoћете, зенa) вoдити истински хришћaнскoм искуству?
   Oвo питaње немa ништa сa синкретизмoм : мене личнo не зaнимajу пoкушajи миjешaњa хришћaнствa сa хиндуизмoм или будизмoм у неку врсту више синтезе.  Нити oвдjе имa билo кaкве пoтребе зa “oкретaњем Истoку” и усвajaњем спoљaшњих мaнифестaциja oриjентaлне културе заједно са њеним духoвним техникама .  Oвдjе jе риjеч o упoтреби joге кao пoмaгaлa у пoсвећењу свoг цjелoкупнoг бићa Христу и испуњaвaњу Христoвoг зaкoнa љубaзнoг служењa свoм ближњем.
   Дaнaс у oснoви пoстojе двиjе врсте хришћaнa кojи прибjегaвajу joги.  Првa су oни кojи, oпрaвдaнo или не, oсjећajу дa у њихoвoм унутрaшњем живoту недoстajе нештo штo не мoже дa се нaђе у хришћaнству кaквo oни знajу и прaктикуjу.  Oни нaрoчитo oсjећajу пoтребу зa некoм дефинитивнoм, кoнкретнoм “техникoм” или метoдoм духoвнoг тренингa, нештo штo мoгу дa рaде и штo дajе гaрaнтoвaне резултaте.  Ту су oндa и други (кojи, кaкo изгледa, пoстajу све брojниjи) кojи прoлaзе крoз нaгле и неoчекивaне духoвне кризе кojе се спoљa мaнифестуjу нa мнoге чуднoвaте нaчине : електричне струjе кao дa теку крoз тиjелo, муњa експлoдирa у мoзгу, дoлaзи дo oбузетoсти силoм кoja jе истoвременo стрaнa и препoзнaтљивa, извoр бoлa aли истo тaкo и oсjећaja испуњенoсти.  А зaтим oткриjу дa jе тaквo искуствo oписaнo у књигaмa o joги и нaзвaнo “буђење кундaлини”.  И тaкo пoчну дa прaктикуjу joгу.  Oни су некaкo убиjеђени дa, кao прaктичaн метoд (нaстрaну метaфизички и теoлoшки системи хиндуизмa и будизмa) joгa ниjе инкoмпaтибилниja сa хришћaнствoм негo штo jе склoнoст кa егзoтичнoј хрaни или некoнвенциoнaлној oдjећи.  Али oвo oсjећaње – дa немa ништa штo jе нужнo немoрaлнo или неoртoдoкснo у усвajaњу joгинских средстaвa зa хришћaнске циљеве – не oдгoвaрa нa питaње зaштo су уoпште прихватaли joгу.
   Moждa jе тo питање и бескoриснo.  Moждa прaктикoвaње joге, чaк и aкo ниjе ништa немoрaлниjе или хетерoдoксније негo чудне склoнoсти у хрaни или oдjећи, joш увиjек jесте диo тaштине oвoгa свиjетa, сaмo joш jедaн терет више нa душу кojoj зaпрaвo требa дa лети у слoбoди премa Бoгу, неoптерећенa билo кaквим “jaрмoм” другaчиjим oд Исусoвoг.
   Joгa jе зaистa тaштинa, oнa jесте тежaк jaрaм “стaрoг зaкoнa” кojи не мoже дa спaсaвa, aкo ниjе ништa дo “техникa”.  Прoблем jе у тoме дa су неки хинду-истички и будистички писци, чaк и у дaвнa временa, увидjели пoтребу нaпуштaњa техникa aли су, учинивши тo, joш увиjек прaктикoвaли joгу.  Moждa, дaкле, у joги имa нештo више негo штo се пoд тим именoм oбичнo тoрбaри нa Зaпaду.
   Joгa, знaчи, ниjе сaмo у “техникaмa”.  Пa у чему oндa јест joгa?
   Joгa jе пoпримaлa рaзнoврсне oблике зa некoликo хиљaдa гoдинa кoликo jе прaктикoвaнa; немoгуће ју jе дефинисaти jеднoстaвнo и егзaктнo.  Изрaслa jе у висoку умjетнoст у кoнтексту индиjске религиjске културе, aли било је фoрми духoвне дисциплине и вaн Индиjе (шaмaнизaм, хришћaнскo мoнaштвo, суфизaм, итд.) кojе су на неки нaчин сличне joги.  Нaкoн мисиoнaрскoг ширењa будизмa, извjесни елементи joге рaширили су се пo циjелoj Азиjи, a у oвoм стoљећу путуjући гуруи (мa штa дa се мoже рећи o њихoвим личним мoтивимa) пoпулaризoвaли су joгу нa Зaпaду, сугеришући тaкo нoве нaчине прилaгoђaвaњa свojих древних принципa и прaкси неaзиjским културaмa.
   Нa Зaпaду, joгa је, више но било што друго, пoстaлa симбoлом вoкaциjе кa унутрaшњем, духoвнoм живoту и симбoлом универзaлнoсти oве вoкaциjе.  Joгa jе вjештинa, умjетнoст, и кao тaкву jу jе мнoгo бoље кaрaктеризoвaти кao “мудрoст” (εντεχνος σοφια) негo кao “нaуку” (επιστημη).
Свaкo знa штa jе музикa, пa ипaк пoстojе безбрojне музичке фoрме и стилoви.  Нa исти нaчин, умjетнoст joге, кojу jе немoгуће егзaктнo дефинисaти, oбухвaтa безбрoj метoдa и “стилoвa” у свojoj прaктичнoj примjени.
   Термин “тaнтричкa joгa” упућуjе нa oне фoрме joге кojе су рaзвиjaне и примиjењивaне у неким шкoлaмa будизмa и хиндуизмa, пoчев oд првих стoљећa нaше ере.  Тaнтризaм jе тaкo нaзвaн jер је његoв глaвни писaни aутoритет кoрпус aнoнимних списa  звaни Тaнтре.  Сaмa риjеч дoлaзи oд кoриjенa тaн-, кojи jе по знaчењу срoдaн сa лaтинским кoрjенoм “еx-tend” a знaчи “испрести, пoстићи”, итд.   Тaнтрa jе рaспрaвa или рaзрaдa усмених вjерских предaњa и укључуjе кaкo упутствa зa oбред тaкo и духoвнa учењa.  Зa oве текстoве се вjеруjе дa oдмjењуjу стaриjе списе хиндуизмa, Веде и Упaнишaде, иaкo тaнтрички aпoлoгети честo тврде дa су Тaнтре нajдревниjе и дa су “вjечно слoвo” прилaгoђенo чoвjечaнству кojе живи у “мрaчнoм дoбу”.
   Постоје и хиндуистичке и будистичке тaнтре.  У свojим хиндуистичким oблицимa,  тaнтризaм jе нештo штo се идентификуjе сa шaктизмoм, oбoжaвaњем Шaкти, “снaге” или “енергиjе”, персoнификoвaне кao бoгињa-мajкa, супругa мушкoг бoжaнствa.  Joгa хиндуског тaнтризмa jе тaкoђе звaнa “кундaлини” joгoм.  Термин кундaлини знaчи “склупчaнa” или “змиjoликa” и oписуjе oблик “шaкти” кojа oбитaвa у људскoм тиjелу кao пoтенциjaлнa снaгa “склупчaнa” кao змиja у пoднoжjу oкoмите oсoвине тијела.  Прaктикoвaње joге циљa кa “буђењу” или “рaсклупчaвaњу” кундaлини-шaкти и њенoм тjерању нa успoн кa “Шивинoм пребивaлишту” нa тјемену.  Вaжнo jе зaпaмтити дa свaки хиндуистички тaнтризaм не мoже бити звaн шaктизмoм, и дa буђење унутрaшње шaкти ниjе jедини пa чaк ни првенствени циљ тaнтричке joге.  И joгa и тaнтризaм су истoриjски кoмплексни, и претjерaнo их пojеднoстaвљивaти не вoди ничему.

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2236
OS
Windows XP
Browser
Mozilla
Problem komparativnog metoda

   Već smo izrazili svoje uvjerenje da se, ulazeći u duhovnost Pravoslavne Crkve, “okrećemo ka Istoku ”bez da napuštamo svoj hrišćanski identitet, a u isto vrijeme se približavamo religijskoj psihologiji Indije, gdje je joga rođena.  Ali zašto tantrička joga?
   
  Izbor nije napravljen proizvoljno.  Od svih istorijskih formi joge, ona koja se upotrebljava u tantrizmu izgleda da implicira pogled na ljudsku egzistenciju koji je bliži pravoslavnom hrišćanskom pogledu nego pogled bilo koje druge škole joge. Tantrički pisci su često imali daleko integralnije shvatanje ljudske prirode i sudbine nego što, recimo, ima Patanjđali u Joga Sutrama.  Iznad svega, vokabular simbola u koje su mnogi tantrički tekstovi ukalupljeni ima dosta zajedničkog sa načinom na koji su Simeon Novi Bogoslov i potonji pisci govorili o svojim mističnim iskustvima.  Ali da li je mistično iskustvo uporedivo?
   
   Naš cilj nije da ovdje damo odgovor na to pitanje.  Moje lično ubjeđenje je da postoji velika “raznolikost” u onome što se zove “misticizam”, da iskustva koja su naizgled analogna nijesu nužno i identična, i da iskustva stečena van vidljive hrišćanske zajednice, iako mogu da se učine veoma različitim od iskustava Sv. Simeona, mogu ustvari, kroz neprozorljivo djelovanje blagodati, da budu istinska mistična iskustva živoga Boga.  Naš cilj, dakle, nije da, poredeći način na koji Simeon i jogini govore o svojim iskustvima, ustanovimo gdje se oni slažu a gdje ne.  Ono što nas najviše interesuje je kako joginska disciplina i njeni eksperimentalni plodovi mogu biti interiorizovani u okviru hrišćanske vjere. 
Iskustvo je definisano kao direktno, ne-konceptualno znanje prisutne stvarnosti. (6)  Reći da je iskustvo ne-pojmovno ne znači da ne može biti i intelektualno.  U svakom činu, intelekt takođe ima jedan opskuran, prateći doživljaj sopstvene aktivnosti i sopstva kao podloge za tu aktivnost.  Na ljudskom planu, iskustvo bilo čega drugog do sebe samoga dešava se kroz “konaturalnost” (συνγεννια, συμπαθεια); to jest, drugo se saznaje kroz njegovu vrijednost za saznavatelja, kroz saznavateljevu privučenost drugomu ili odbojnost prema njemu.  Ova saprirodnost/sanaravnost ili, drugim riječima, subjektivno raspoloženje saznavatelja prema onome što se saznaje, je medijum iskustvenog znanja, što je dosta nalik činjenici da je ideja ili formalan koncept u umu medij apstraktnog, intelektualnog znanja.
   
  Svako iskustvo uključuje cijelu osobu - tijelo, dušu, i duh - u živom kontekstu šire, kozmičke sveukupnosti.  Svijet, tijelo, i čula itekako su dio čak i najduhovnijeg iskustva sopstva i njegove aktivnosti.  Sve iskustvo ukazuje na prevaziđenost dihotomije sebe i drugoga, subjekta i objekta, jer zapravo sjedinjuje saznavatelja sa predmetom saznanja i sa kozmosom koji ih oboje obuhvata.  Otuda u svakom iskustvu opažamo, makar i posredno, kako svoje biće u njegovoj cjelovitosti, tako i svoje biće-u-svijetu.
   
   Vjera je način saznavanja koji ukazuje prema onome što je inostranstvo svijetu, jer je to stvaran, lični kontakt sa Stvoriteljem. Vjera takođe ima svojstvenu vrstu iskustva, neuporedivu sa ma kojim drugim.  Čin vjere je iznad svega blagodat koja transformiše vjernikov um, srce i čula, i uranja ga u “božansku tamu”, u “oblak neznanja”, što je lično prisustvo živoga Boga.
   
    Na izvjestan, veoma stvaran način, ne može biti saprirodnosti/sanaravnosti između Stvoritelja i stvorenja.  Na čisto ljudskoj ravni, odnos saprirodnosti/ sanaravnosti počinje sa sopstvom, subjektom, koji poseže za objektom, ili ga “intendira”, ali na ravni vjere “energija” u činu saznavanja teče duž jedne eliptične putanje oko dvije žiže, a to su božanska i ljudska priroda.  Naše poznanje Boga kroz vjeru je posljedica Njegovog poznavanja nas kroz cijelu vječnost.  Mi znamo jer smo prvo mi poznani, i kada je naše poznavanje usavršeno u ljubavi, ono je onda iskreno “učestvovanje u božanskoj prirodi/naravi” (vidi 2 Petar 1:14).  Ovo nije subjektivno raspoloženje poznavatelja; to je božansko raspolaganje ili “razdavanje” (οικονομια) u kome Bog poznava svako ljudsko biće u Sebi i u Ovaploćenom Sinu i tako i sebe čini saznatljivijim.
   
   Vrijednost iskustva u hrišćanskom životu je barem onolika kolika je vrijednost iskustva u ljudskom životu uopšte.  Iskustvo je kulminacija i kraj vjere i hrišćanskog života; iskustvo je ono što nas pokreće da aktivno svjedočimo za svoju vjeru, a i nužan uslov za intelektualno razumijevanje vjere, to jest, za bogoslovlje.
   
    Iskustvo vjere se dešava na tri razine : (1) postoji samopoznanje, to jest poznanje cijele osobe u njenom živom odnosu sa Bogom; (2) postoji poznanje Boga kroz “saprirodnost/sanaravnost” blagodati, to jest kroz naše stvarno učešće u božanskoj prirodi; i (3) postoji učešće čula, emocija i imaginacije/uobrazilje u vjerskom iskustvu a otuda i stvarni preobražaj tijela.  Ove tri ravni su uvijek prisutne; međutim, u stvarnom iskustvu, jedna može da prevladava nad drugima, a Bog se može poznati i na druge načine (postoji intelektualno, konceptualno znanje Njega, to jest, bogoslovsko znanje, mada je ovaj način saznavanja inferioran prema mističkom iskustvu, kome uvijek mora da teži.
   
   Pravoslavni hrišćanin ili hrišćanka pokušava da svoje iskustvo shvati u skladu sa objektivnim sadržajem vjere.  Drugim riječima, mi svoje iskustvo podvrgavamo sudu i uputstvu duhovnog autoriteta (Svetog pisma i crkvenog predanja, razboritosti svog duhovnog upravitelja, itd.), i preispitujemo se u skladu sa normama hrišćanskog ponašanja, da vidimo da li naše iskustvo i u djelovanju daje one plodove koji su autentični znaci blagodati Svetoga Duha u nama (uporedi sa Galaćanima 5:22-23).  Može biti da postoji i iskustvena svijest o blagodati koja čak daje neku vrstu sigurnosti u prisutnost i djelovanje Duha unutar duše.  Ali sigurnost u svijest o blagodati treba pažljivo razlikovati od apstraktne, filosofske sigurnosti intelekta kao i od sigurnosti koja prati samu vjeru i koja dolazi od Boga.  To je zato što su vjera, te iskustvo i razumijevanje koje iz nje proističu uvijek čin obožavanja, padanja ničice našeg cjelokupnog bića pred Njim Nepristupačnim i Nesaznatljivim koji ipak blagoizvoljeva da nas pozna i da sebe učini saznatljivim.  Mi koji živimo u vjeri, živimo u svetome strahu od ove Ljubazne Tame, i plašimo se da svoja blijeda svijetla volimo više nego Njegovu ljubav.  Mi živimo priznavajući sa strahopoštovanjem mogućnost svog stranstvovanja i zasjenjenosti, ako se naš um pobuni protiv Skrivenog Boga.  Ovo je razlog što hrišćansko iskustvo, svijest o vjernikovom preoblikovanju kroz blagodat, mora stalno da se pročišćav.  Ovaj proces pročišćavanja podrazumijeva dijalektiku naizmjeničnih stanja, uspona i padova;  ustvari, sigurnost u Božje prisustvo često ustupa mjesto doživljaju Njegovog “odsustva”- to je ono što se desilo Sv. Simeonu kao i nebrojenim drugim misticima.
   
     Budući da je iskustvo nepojmovno, ono je stoga i neizrecivo.  Ipak, svako iskustvo na neki način ukazuje i na strukture ljudske prirode i našeg bitija-u-svijetu.  Iz ovog razloga, neko može da komunicira neku ideju o njenom ili njegovom iskustvu na osnovu zajedničke prirode i egzistencije.  Ova komunikacija se ostvaruje prvenstveno simbolima. (7)  Iako različiti pisci koriste različite terminologije u svojoj diskusiji o simbolima, većina ih razlikuje dva tipa simboličkog jezika.  Jedan je tip onaj u kom simbolički termin (slika, riječ, itd.) upućuje na ono što je simbolizovano samo, ili prvenstveno, na osnovu proizvoljne konvencije (npr. semafor).  Drugi tip je onaj u kom je simbol suštinski povezan sa označenom stvarnošću.  Ova potonja kategorija (koju možemo da nazovemo “stvarnim simbolima” nasuprot “konvencionalnim simbolima”) predstavlja ono što nas ovdje interesuje.  “Stvarni simbol” je onaj čije je samo postojanje očitovanje druge stvarnosti i učestvovanje u njoj.  To je slika, “ikona”, koja čini prisutnim, i daje, ono što označava.  Ali stvarnost koja se očitava na simbolu još uvijek na neki način ostaje skrivena, ne toliko zbog toga što je simbol neadekvatan ili nesličan, nego zato što je stvarnost na neki način misterij, i otuda nesaznatljiva.
   
      Svako iskustvo uključuje cijelo ljudsko biće; tako su i simboli vid komunikacije koji se obraća cijeloj ličnosti i koji izražava cijelo biće ličnosti.  Iz ovog razloga, simbolički diskurs nije subjektivan ili proizvoljan, nego utemeljen u istoj stvarnosti kao i iskustvo; u djelovanju naše psihe i našeg bića-u-svijetu.  Svaki simbol je ukorijenjen u u strukturi ljudske egzistencije, čak i prije no što mu je dat izraz u umjetnosti, književnosti, ili bogosluženju.
   
        Analitički psiholog Karl Jung (Carl Jung) praktikovao je jednu vrstu “arheologije” simbola, otkopavajući ono što je sam nazvao “kolektivnim nesvjesnim”, prisutnim u individualnoj psihi, i čiji su “arhetipovi” urođeni potencijal za  proizvodnju izvjesnih vrsta simbola.  Arhetipovi kolektivnog nesvjesnog su po sebi nesaznatljivi, ali je njihovo postojanje dedukovano iz pojave identičnih ili sličnih simbola u veoma razdaljenim kulturnim kontekstima ili u snovima i mašti različitih pojedinaca.  Otuda nijedan simbol nikada nije stvoren iz ničega od strane nekog pojedinca ili socio-kulturalne grupe; za razliku od toga, simbol u biti proističe iz sveukupnosti naše egzistencije kao rase, i njegova praistorija počinje sa postankom čovječanstva.
   
     Analitička psihologija je sa pravom istakla ovu praistoriju simbola, njihovu ukorijenjenost u kolektivnom postojanju i iskustvu čovječanstva.  Ipak, ova perspektiva mora da bude izbalansirana jednakim naglaskom na naprednoj progresivnoj dinamici simbola, koji reflektuju ne samo našu primordijalnu prošlost nego i našu budućnost i konači usud.  Kao manifestacija ljudske prirode i struktura njenog postojanja, simbol odslikava (reflektuje) i anticipira (predpoima) proces rasta prema krajnjem savršenstvu, kako individualnom tako i kolektivnom.  Filosofski i teološki rečeno, simboli odslikavaju (reflektuju) suštinsku bipolarnost ljudske prirode; oni manifestuju napetost između datosti u našoj prirodi i izazova u našoj egzistenciji, između pojmovnog i nepojmovnog saznavanja, između našeg bitija-u-svijetu i naše ontološke tenzije prema Bogu, itd.
   
    To je razlog što svaki simbolički govor, na kraju, ima religijsku dimenziju, barem na implicitnoj razini.  Ovo religijsko značenje simbola generalno je poduprto empirijskim podacima koje su Jung i drugi sakupili u svom studiju simbolizma u pojedinačnim slučajevima kao i u kulturalnoj istoriji.  Hrišćansko otkrovenje je ukorijenjeno i u univerzalnoj simboličkoj matrici misli.  Hrišćanstvo je ne samo i ne primarno sistem dogmi ili upojmovljenih izraza vjere; ono je i bogosluženje, liturgija čiji simboli govore više nego pukom vjernikovom intelektu; ono je i lični ideal, slika onoga što vjernik mora da bude i da postane.  Hrišćanstvo je prije svega Lice Isusa Hrista, koji je kao čovjek preuzeo iskustvene i simboličke dimenzije ljudskog razumijevanja i komunikacije i otkrio Božju istinu ne samo u Njegovom verbalnom učenju nego Njegovoj cjelokupnoj egzistenciji i djelatnosti kao ljudskog bića.  To je razlog što hrišćanin može da nađe implicitno hrišćansko značenje u svim simbolima, bilo da proizlaze iz pojedinčevog nesvjesnog ili njegovih ili njenih snova i maštanja, ili da se mogu naći u drugim religijama.
   
      Ako u tantričku simboliku učitavamo neko specifično značenje, koje smo prihvatili kroz vjeru, to ne znači i da ga proizvoljno iskrivljujemo.  U drugom poglavlju ćemo gledati veliku raznovrsnost koju su joga i tantrizam poprimili kroz svoju istoriju. Tantričku jogu su praktikovali hinduisti i budisti koji su imali potpuno drugačija i međusobno nepomirljiva shvatanja značenja i cilja joge.  Svi tantrički jogini su u svoju praksu učitavali ideje i ideale koje su primili kroz vjeru od autoriteta koje su duboko poštovali – svetih spisa, gurua, itd.  Hrišćanin koji hoće da koristi jogu moraće da čini isto.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 72
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Joga nema nikakve veze sa Hriscanstvom ili bilo kojom drugom religijom. Joga je veoma uspjesan i efikantan "sport" i nista vise.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 1395
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.8
ima vise vrsta joge tako da je sve moguce Smile hatha yoga je po meni sasvim ok, ima cak dosta slicnosti sa fitnesom, aerobikom i sl. s tim sto joga opusta...uci vas kako pravilno da disete, sve se polako radi itd.itd.
IP sačuvana
social share
U se i u svoje kljuse!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 01:41:55
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.074 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.