Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Дан сећања на погинуле српске жандарме ... а Жикица у ко  (Pročitano 46990 puta)
Zvezda u usponu


Svevišnji će ovde imati puno posla

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 1214
Zastava Eindhoven
Razgovarao sam večeras sa jednim sudijom na temu definicije "ustanka protiv okupatora"...
Njegovo mišljenje je da se delo Ž.J.Španca - ubistvo 2 srpska,lokalna(vrlo bitan detalj) žandarma ne može okarakterisati kao početak ustanka protiv okupatora Srbije - Nemaca,Bugara i Madjara.
Oni su redarstvo sprovodili i ranije na tom terenu i NISU bili poslati od strane OKUPACIONIH vlasti da sprovedu nešto,što nisu činili i pre okupacije.
Kaže da bi slučaj "ustanka protiv okupatora", u konkretno ovom delu i uz valjane dokaze u njegovoj sudnici, PAO.
Dodao bih - žandarmi,iako ne "okupatori" i uz dokaz da ih okupatori nisu poslali na taj vašar - jesu bili neprijatelji svetske komunističke revolucije,za koju je agitovao i borio se Španac i njemu slični.
Mislim da bi Španac pucao u njih svakako,nebitno da li je neko uopšte okupirao Srbiju ili nije.
Onda se sam karakter ovog dogadjaja menja - početak revolucije da,ustanak protiv okupatora ne.
Pobednici su izjednačili/spojili ova dva karaktera istog dogadjaja,jer su tako bili u mogućnosti i tako im je odgovaralo.
Draža Mihailović(znaš da nisam gibaničar i ne gajim trendovske simpatije prema njemu) je podigao ustanak protiv okupatora, 8.5.1941.Okupio je grupu oficira,podoficira i vojnika koji se nisu predali i želeli da nastave borbu sa okupatorom - neki od njih su je već okusili.Nisu čekali napad na SSSR i nisu ubili 2 srpska žandarma.
Uvek sam imao taj osećaj,da,kada se pomene 7.7.1941. i Španac,nešto,jednostavno ne štima.
« Poslednja izmena: 06. Sep 2020, 23:01:01 od megadeki »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 23083
Pa to je mišljenje tog sudije i ja jednostavno mislim da greši.

Dva žandarma ne bi bila ubijena da nije doneta odluka o podizanju ustanka, tj ne bi bili ubijeni da nije bilo okupacije i naravno kap što smo već spomenuli naredbe iz moskve.

Ono što su žandarmi radili kada su ubijeni je sprečavanje podizanja ustanka.

Naravno to je u isto vreme bio i početak revolucije ali jedno ne isključuje drugo.

Žandarmi koji su kasnije radili za nedićevu "vladu" su se, kao i oni koji su prvi platili glavom, borili na strani hitlera protiv ustanka, protiv partizana. Učestvovali su u uništenju Užičke republike. Od žandarmerije je nedić pravio svoju vojsku.

Postoji kontinuitet koji je svima bio jasan u ono vreme.
Pre nego što se odigrao dogadjaj u Beloj Crkvi, žandarmerija Područja vojnog zapovednika Srbije (Srbije nije bilo) je već hapsila stanovnike koji su bili streljani po nalogu okupatora. Takodje je sprovodila antisemitske zakone.
Bivši žandarmi koji su postali Nedićevci su učestvovali u sakupljanju ljudi za streljanje u kragujevcu.
« Poslednja izmena: 07. Sep 2020, 02:02:42 od dabisha »
IP sačuvana
social share
Prebrodićemo mi sve jade,
više se nećemo jadati,
ostvarićemo mi sve nade,
više se nećemo nadati.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Svevišnji će ovde imati puno posla

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 1214
Zastava Eindhoven
Ja i dalje tvrdim da bi Španac pucao u žandarme - on se branio da ga ne uhapse,a to veze nema sa podizanjem ustanka.Kao i što nije moguće poslati 2 žandarma da uguše ustanak,pogotovu od strane Nemaca.
Znaš da su Nemci bili prilično netolerantni na takve pojave - da su imali takvu dojavu,pobili bi ceo vašar sa sve ringišpilom i još pride 2,3,4,5 sela usput.
Dakle - 2 redara,sa Manliherkama model 1898 i pendrecima,a na ili pored službenih bicikala - to je to.
Sada si me pecnuo u vezi sa "nedićevcima" i prikupljanjem naroda za streljanje u Kragujevcu...
Raspisao sam se,pa sam odustao...mnogo ima.
Ali sam voljan,ako se sretnemo uživo,da popričamo o tome.Imam argumente,ti daj tvoje.
Može kafa,piće,meze,piće,topli obrok,piće,kafa,piće,piće,piće... Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 23083
Ja i dalje tvrdim da bi Španac pucao u žandarme - on se branio da ga ne uhapse,a to veze nema sa podizanjem ustanka.
pa koliko je meni poznato nije tako bilo. Mada ko zna kako je bilo. Priča se da su žandarmi došli da rasteruju raju pošto su partizani već otišli. Neko im je javio pa su se vratili da razoružaju žandare, što je inače radjeno širom zapadne srbije u sledećem periodu.

Kao i što nije moguće poslati 2 žandarma da uguše ustanak,pogotovu od strane Nemaca. Znaš da su Nemci bili prilično netolerantni na takve pojave - da su imali takvu dojavu,pobili bi ceo vašar sa sve ringišpilom i još pride 2,3,4,5 sela usput.
Dakle - 2 redara,sa Manliherkama model 1898 i pendrecima,a na ili pored službenih bicikala - to je to.
Pa nisu došli da sprečavaju ustanak nego agitaciju. Ustanak još nije bio počeo.
Nemački izveštaj o ovom dogadjaj inače kaže da je dvostruko ubistvo dočekano sa velikim zadovoljstvom od strane seljaka iz tog kraja.

Sada si me pecnuo u vezi sa "nedićevcima" i prikupljanjem naroda za streljanje u Kragujevcu...
Raspisao sam se,pa sam odustao...mnogo ima.
Ali sam voljan,ako se sretnemo uživo,da popričamo o tome.Imam argumente,ti daj tvoje.
Može kafa,piće,meze,piće,topli obrok,piće,kafa,piće,piće,piće... Smile
Iskreno interesuje me šta te pecnulo. Smatraš da nisu učestvovali u tome?
IP sačuvana
social share
Prebrodićemo mi sve jade,
više se nećemo jadati,
ostvarićemo mi sve nade,
više se nećemo nadati.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Svevišnji će ovde imati puno posla

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 1214
Zastava Eindhoven
Na osnovu onog što sam čuo i pročitao - izgleda mi da nisu.
- 5.dobrovoljački odred je,stigavši u KG nekoliko dana pre i u vreme policijskog časa,bio interniran u školi i pod blokadom Nemaca do kraja racije,uveče 20.10.Razlog ovakvog postupanja Nemaca može biti samo jedan.
- Odmazdu i hapšenje muškaraca(njih 2300 za 10 mrtvih i 26 ranjenih nemačkih vojnika) je,po naredjenju Bemea,imao izvršiti 1.bataljon 742.landver puka i 3.bataljon 749.puka,oba stacionirana u KG. Nema tu SDK.
Majori Kenih i Bišovshauzen,kao komandanti tog reona su,prema naredjenju Bemea,uhapsili i streljali 400+ meštana iz nekoliko sela oko KG,a sela spalili,19. i 20.10.
- jedino sprovodjenje od strane dobrovoljaca je bilo sprovodjenje komunista i Jevreja sa spiska,koji je Marisav morao dati majoru Kenihu.Spisak je bio sa 60-tak ljudi,neki su bili već u "šumi",a neke su tada uhapsili Nemci.Znači,taj broj je morao biti manji od 60,a sam spisak je bio policijski
- razmena uhapšenih za Cigane,u nekom odnosu nije dokazana.Osim što se pojavljuje u filmu "Krvava bajka",za taj detalj savremenici dogadjaja ne znaju.
A šta se zna?
Postoji mnogo potomaka spašenih iz topovskih šupa.Znaju da su za to zaslužni Marisav i delom,Lautner.
Mnogo ih je streljano,a nije moralo.Zbog "junaštva" ustanika(priča se da je tim fatalnim napadom komandovao major Miodrag Palošević,u kome su "ustanici" nagrdili snage Vermahta,nestala je jedna varoš u Srbiji.
PS: gledao sam Šešelja,kada je pominjao Marisava Petrovića...on je izjavio da je spašavao bogate i ugledne gradjane KG,nadajući se materijalnoj koristi od istih.
Ovo je izjava abortiranog skojevca i komuniste,koji žali za dogmama i metodama Kominterne i stvari posmatra upravo onako,kako oni jesu.On je taj(Šešelj)koji bi sigurno uzeo neki mito - odatle takav stav o Marisavu,ali je verovatnije da bi streljao ceo Kragujevac,pa krenuo da pljačka na miru,u čemu se izveštio 90-tih.
Tito-partija,KPD Zenica...od "skrenutog" levičara do kvazi-desničara.Iako dijametralne u spektru,ideološki su jako slične.
« Poslednja izmena: 08. Sep 2020, 10:51:32 od megadeki »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 23083
Ne mogu da tvrdim da znam šta se desilo u Kragujevcu ali mi se čini da nedićevci, tj žandarmi i bez toga imaju dovoljno ljage na sebi.
IP sačuvana
social share
Prebrodićemo mi sve jade,
više se nećemo jadati,
ostvarićemo mi sve nade,
više se nećemo nadati.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
mob
I-mate 30 Pro
Na osnovu onog što sam čuo i pročitao - izgleda mi da nisu.
- 5.dobrovoljački odred je,stigavši u KG nekoliko dana pre i u vreme policijskog časa,bio interniran u školi i pod blokadom Nemaca do kraja racije,uveče 20.10.Razlog ovakvog postupanja Nemaca može biti samo jedan.
- Odmazdu i hapšenje muškaraca(njih 2300 za 10 mrtvih i 26 ranjenih nemačkih vojnika) je,po naredjenju Bemea,imao izvršiti 1.bataljon 742.landver puka i 3.bataljon 749.puka,oba stacionirana u KG. Nema tu SDK.
Majori Kenih i Bišovshauzen,kao komandanti tog reona su,prema naredjenju Bemea,uhapsili i streljali 400+ meštana iz nekoliko sela oko KG,a sela spalili,19. i 20.10.
- jedino sprovodjenje od strane dobrovoljaca je bilo sprovodjenje komunista i Jevreja sa spiska,koji je Marisav morao dati majoru Kenihu.Spisak je bio sa 60-tak ljudi,neki su bili već u "šumi",a neke su tada uhapsili Nemci.Znači,taj broj je morao biti manji od 60,a sam spisak je bio policijski
- razmena uhapšenih za Cigane,u nekom odnosu nije dokazana.Osim što se pojavljuje u filmu "Krvava bajka",za taj detalj savremenici dogadjaja ne znaju.
A šta se zna?
Postoji mnogo potomaka spašenih iz topovskih šupa.Znaju da su za to zaslužni Marisav i delom,Lautner.
Mnogo ih je streljano,a nije moralo.Zbog "junaštva" ustanika(priča se da je tim fatalnim napadom komandovao major Miodrag Palošević,u kome su "ustanici" nagrdili snage Vermahta,nestala je jedna varoš u Srbiji.
PS: gledao sam Šešelja,kada je pominjao Marisava Petrovića...on je izjavio da je spašavao bogate i ugledne gradjane KG,nadajući se materijalnoj koristi od istih.
Ovo je izjava abortiranog skojevca i komuniste,koji žali za dogmama i metodama Kominterne i stvari posmatra upravo onako,kako oni jesu.On je taj(Šešelj)koji bi sigurno uzeo neki mito - odatle takav stav o Marisavu,ali je verovatnije da bi streljao ceo Kragujevac,pa krenuo da pljačka na miru,u čemu se izveštio 90-tih.
Tito-partija,KPD Zenica...od "skrenutog" levičara do kvazi-desničara.Iako dijametralne u spektru,ideološki su jako slične.


Nas je zadatak da ih posaljemo kod svevisnjeg...


A oni kad se sretnu neka se siti nabjasnjavaju...ko je sta gde i kad hteo i zbog cega...

IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.108 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.