Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: "Укида се цензус, за успех референдума довољна само  (Pročitano 1077 puta)
19. Nov 2019, 10:21:45
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 11709
Zastava Okolina "Venerinichinih brezuljaka"-najcesce !
mob
I-mate il` nemate


Укида се цензус, за успех референдума довољна само већина

© AP Photo / Darko Vojinovic
ПОЛИТИКА
08:03 19.11.2019

За успех референдума у Србији више неће бити потребна излазност већа од 50 одсто уписаних бирача, већ ће се усвајати одлука већине изашлих гласача, предвиђено је Нацртом Закона о референдуму и народној иницијативи, којим се рок за прикупљање потписа за народну иницијативу продужава са седам на 90 дана.

Министар државне управе и локалне самоуправе Бранко Ружић нагласио је да је циљ предложених законских измена усклађивање са Уставом, уз оцену да је постојећи закон по низу својих решења рестриктиван, превазиђен и неусаглашен са Уставом и да ограничава коришћење демократских механизама гарантованих највишим правним актом.

„Важећи Закон о референдуму и народној иницијативи је донет 1994.године, а минимално измењен 1998.године, али је примена низа решења тог закона у пракси показала велике недостатке, због чега се референдум и народна иницијатива ретко користе“, рекао је Ружић на Округлом столу о Нацрту Закон о референдуму и народној иницијативи.
Како је навео, од увођења вишестраначја у Србији одржана су свега три референдума на републичком нивоу - 1992, 1998. и 2006. године, и то на предлог Народне скупштине, али не и грађана.

Када је реч о народним иницијативама, забележена је само једна за коју би се, указао је Ружић, условно могло рећи да је остварена по важећем Закону, а то је иницијатива Фондације „Тијана Јурић“ за промену кривичног законика.

„На локалном нивоу успешни референдуми су се одржавали само по питању уводења месних самодоприноса, што указује да се ови демократски институти слабо примењују у Србији и то стање желимо да променимо“, нагласио је Ружић.
Према његовим речима, ресорно министарство је већ променом Закона о локалној самоуправи фиксирало потребан број бирача за покретање народне иницијативе на пет одсто бирача у јединици локалне самоуправе.

Како је указао, том изменом укида се могућност да јединице локалне самоуправе статутима самостано утврђују овај проценат што је раније, каже Ружић, за последицу имало то да су поједине локалне самоуправе предвиђале непримерено високе проценте који су се кретали и до 25 одсто.

Ружић је нагласио да је омогућавање грађанима да ефикасно остварују своје право да учествују у вршењу власти, путем референдума и народне иницијативе, једна од активности утврђених Програмом рада Владе Србије за 2019.годину, али и Акционим планом за реформу јавне управе, донетим средином 2018. године, као и Акционим планом за спровођење иницијативе Партнерство за отворену управу у Србији за период 2018-2020.године.

Израду Нацрта Закона о референдуму и народној иницијативи и организацију јавних расправа помогла је Влада Швајцарске у оквиру пројекта „Подршка спровођењу Акционог плана Стратегије реформе јавне управе - реформа локалне самоуправе 2016-2019“.

Помоћник министра државне управе и локалне самоуправе Саша Могић рекао је да је једна од кључних неусаглашености важећег закона са Уставом тзв. кворум за референдум, односно, одредба по којој успех референдума предвиђа изазност више од половине уписаних бирача.

С друге стране, појаснио Могић, чланом 203. става 8 Устава Србије утврђено да се одлука о промени највишег правног акта доноси уколико за њу гласа већина од изашлих бирача.

„Било је разних коментара у јавности шта је смисао укидања кворума за референдум. И да одустанемо од доношења новог закона и да се ништа не промени, ако би се одржао референдум за промену Устава, не би могао да се примени важећи закон, јер је Устав то експлицитно одредио“, казао је Могић, који је тзв. кворум за референдум означио као један од кључних проблема за примену тог демократског института.
Како је рекао, нови закон треба да донесе решења усклађена са Уставом, да промовише стандарде најбоље праксе и подстакне нове процесе и начине комуникације између власти и грађана.


Могић је навео да досадашња законска решења нису познавала нити су уређивала све врсте референдума која познаје нови Устав, а предложеним законом уређују се обавезни и факултативни (саветодавни) референдум, као и претходни и накнадни референдум на захтев бирача или посланика/одборника на целој или на делу територији.

„Предвиђа се и проширење круга бирача са правом учешћа на референдуму на интерно расељена лица, док се потписи за народну иницијативу могу прикупљати електронским путем“, навео је Могић.
Према предложеном закону, референдумску кампању може да води свако правно лице или група грађана, а контролу финансирања спроводи Агенција за борбу против корупције.


Јавна расправа о Нацрту Закона трајаће до 22. новембра, а претходне две одржане су у Нишу и Новом Саду.

https://rs.sputniknews.com/politika/201911191121198442-ukida-se-cenzus-za-referendum-odluku-donosi-vecina-izaslih-zakon-/


 Smile

Sad oni koji ne izlaze na Izbore i na Referendume znaju ko je potencijlalno najzasluzniji ako drzava ode u "fijuuuu" nakon nekog Referenduma koji bude vazan za dobrobit  i sudbinu  svakog stanovnika drzave Srbije i nece moci da se vade kako su "neobavesteni"  .
« Poslednja izmena: 19. Nov 2019, 10:22:32 od lorimel »
IP sačuvana
social share
Jedem da bih ziveo , a zivim da bih - jeVao...Pa sta ?
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 11709
Zastava Okolina "Venerinichinih brezuljaka"-najcesce !
mob
I-mate il` nemate
Косово или Устав:
Зашто се сада мења Закон о референдуму

 19-11-2019 09:45


Београђанка Вукосава Јашић има 78 година и редовно излази на изборе, мада не и на референдуме.





„Нисам учествовала ни на једном, није ме политика занимала. Али ако буде око Косова ту ћу обавезно да гласам, јер Косово је Србија већ вековима“, каже Јакић за Би Би Си на српском.

Управо овакав однос грађана према питању статуса Косова поједини виде као главни разлог да власт одлучи да из постојећег закона о референдуму избаци одредбу о прагу излазности.

По постојећем закону, да би се изјашњавање грађана за или против неке одлуке – сматрало успешним било је неопходно да гласа више од половине уписаних бирача, односно 50 одсто плус један.

Међутим, у нацрту предлогу измена Закона о референдуму и народној иницијативи који је припремило Министарство државне управе, та одредба не постоји.

„Закон о референдум и народној иницијативи се не мења ни због каквог актуелног политичког питања“, кажу из Министарства државне управе за Би Би Си на српском.

Циљ им је, кажу, да ови „изразито демократски механизми“ постану доступнији грађанима.

„Укидање прага излазности представља усклађивање са Уставом Републике Србије, јер ни за промене Устава, као највишег правног акта, није предвиђен праг излазности“, наводе из ресорног министарства.

Шта пише у Уставу?
У члану 203. Устава Републике Србије наводи се да је одлука на референдуму за промену устава донета ако је за њу гласала већина од изашлих бирача.

Предмет референдума не могу бити обавезе које произлазе из међународних уговора, закони који се односе на људска и мањинска права и слободе, порески и други финансијски закони, буџет и завршни рачун, увођење ванредног стања и амнестија, као ни питања која се тичу изборних надлежности Народне скупштине, наводи се у највишем правном акту из 2006.

Такође, у преамбули стоји да је „покрајина Косово и Метохија саставни део територије Србије“.

„Поједине јавне реакције су приземна политизација и израз незнања и нестручности“, оцењује професор Уставног права на Универзитету Унион Никола Тесла Владан Кутлешић.

„Промена, како год они покушавали сад да је оцене, направљена је тачно пре 13 година кад је донет Устав 2006. године, али очигледно је да то поједини нису приметили“, додаје он.

Припрема терена за Косово
На референдумима није гласала ни Весна Пешић, социолошкиња са дугогодишњим посланичким стажом.

„Ако имате једно недемократско друштво, референдуми никад не могу да буду демократски.

„Ја нисам излазила јер су сви ти референдуми били фалш референдуми, ни у време Милошевића ни у митровданском Уставу који ни посланици нису прочитали пре усвајања“, каже она за Би Би Си.

Више је дебате било за време Тита, када је професор Михајло Ђурић због учешћа у расправи о уставу завршио у затвору на годину дана, него те 2006. године, подсећа Пешић.

„Та безвредност референдума, којом се може још лакше манипулисати, припрема се за извлачење Вучића из косовског проблема“, тврди она.

„Жели да смањи излазност на просту већину и ублажи тај критеријум зато што су истраживања показала да он ни за једну варијанту признавања Косова нема референдумску већину“, истиче социолошкиња.


Директор агенције за истраживање јавног мњења Ипсос Срђан Богосављевић је у августу изјавио да ће „отписивање било чега (у вези са Косовом) за Вучића бити изазов у коме ће он тешко добити подршку већине“.

„У земљи нема расположења за правно обавезујући споразум и, ако се Вучић на то одлучи, он и његова странка би морали јако да раде на јавном мњењу“, рекао је тада Богосављевић за Фонет.

Будући да Вучић није припремао јавно мњење за признање, он мора да мења закон о референдуму, сматра Пешић.

„Стављао је слике Путина са неким оружјем којим ће да брани Косово, и пумпао национализам, уместо да ради супротно“, оцењује она.

Не може се законом утврђивати услов који устав не познаје, тврде на другој страни предлагачи закона.

„Чак и ако не би донели нов закон, на евентуалном референдуму о промени Устава, не би могао да се примени услов о излазности већине уписаних бирача, јер је Устав изричито уредио то питање без тог услова“, кажу из Министарства.

Аљкавост и небрига
По доношењу новог устава, требало је све законе усагласити са њим до краја 2008. године, објашњава Кутлешић.

„У таквим ситуацијама, сва министарства направе списак закона из њихових области и редом их усаглашава. Међутим, аљкавошћу и небригом ресорног министарства то није усаглашено“, каже он.

И за последице Србија има неуставан закон најмање 11 година.

„Све и да смо хтели да распишемо референдум раније то не бисмо могли јер он не би био у складу с Уставом“, наводи Кутлешић.

Из Министарства државне управе, пак, тврде да је планирање доношења овог закона започето пре више од две године.

Промена овог закона утврђена је, наводе, не само Програмом рада Владе за 2019. годину, већ и акционим плановима за реформу јавне управе донетим 2018. и 2017. године.

„Референдум се изузетно често користи у ауторитарним и недемократским системима, а у демократским и политички стабилним користи се ретко и веома пажљиво.

„Изузима се пример Швајцарске, где је та пракса изузетно раширена и они бар десет пута годишње излазе на националне референдуме, чак и за питање повећања плата савезних службеника“, оцењује Кутлешић.

Смањити или повећати већину?
Смањивање већине обесмишљава референдум, јер је у неким ситуацијама потребно повећати већину посебно код важних националних питања која деле друштва, сматра социолошкиња Пешић.

„Свака сепарација тражи веће већине, као што је било у Црној Гори или сад око Косова. У Црној Гори су из Европе тражили већину до 55 одсто.

„Повећањем тог прага одлука која се донесе, заиста представља став грађана, како не би сутрадан после референдума почели ратове“, наводи Пешић.

Када су Црногорци маја 2006. гласали о независности државе за њу се морало определити 55 одсто изашлих – и тај цензус је пребачен за 0,5 – независну Црну Гору подржало је 55,5 одсто бирача.

Против је било 44,5 одсто.

Професор Уставног права који је учествовао у писању југословенског Устава 1990. године, тврди да је теорија на становишту да је смањивање већине оправдано.

Венецијанска комисија у „Примерима добре праксе о референдуму“ још 2000. дала је препоруку да не постоји праг излазности на референдумима.

„На референдуму се одлучује за и против, власт може јако много да манипулише формулацијом питања и постигне политички циљ.

„Свесни те опасности, поред низа других које носи пропаганда са собом, они референдуме везују за државе са јако развијеним јавним мњењем и демократијом“, каже Кутлешић.


Централно питање је да ли су они који доносе одлуку, довољно обавештени о свим разлозима за и против и последицама тих одлука, наводи професор.

„У једној Швајцарској, суд је пролетос донео одлуку да референдум није по прописима јер грађани нису били довољно информисани, а можете замислити како изгледа референдум у Казахстану где се одлучује да ли ће Нурсултан Назарбајев бити доживотни председник“, додаје он.

Случај Црне Горе и Кутлешић наводи као аргумент, али за његове тврдње.

Подсећа и на чувени резултат референдума о отцепљену Квебека када је 1995. године 49 одсто било за, а 50 одсто против отцепљења од Канаде.

„Како да живите у држави где је половина или 45 одсто грађана на другој страни, да ли је то онда демократска одлука?

„Зато се заговара консултативни референдум у коме се прибавља мишљење народа, а одговорност преузима онај ко треба – политички врх“, закључује Кутлешић.

Шта се још мења у закону?
Питање прага излазности није једина новина у предлогу новог закона о референдуму.

Одлука на референдуму мора се спровести у року од 60 дана од дана одржавања референдума.

У Нацрт закона је унето и решење које омогућава дужи рок и прикупљање потписа за народну иницијативу у електронској форми.

Важећи Закон о референдуму и народној иницијативи донет је 1994. године, а минимално измењен 1998. године.

„Тај закон је, не само неусаглашен са Уставом, већ и по низу решења рестриктиван и превазиђен“, наводе из Министарства државне управе.

Зато је у току јавна расправа о изменама Закона о референдуму и народној иницијативи и траје до 22. новембра.

После тога предлог закона иде у скупштинску процедуру.

„Примена низа решења постојећег закона у пракси је показала велике недостатке, због чега се референдум и народна иницијатива ретко користе“.

Промене које се предлажу за референдум:
-Прописивање правила да се одлука на референдуму доноси већином од изашлих бирача, без услова да је неопходно да изађе већина од укупног броја бирача

-Уређивање обавезног и факултативног (саветодавног) референдума, претходног и накнадног референдума, на захтев бирача или посланика/одборника,

-Проширење круга бирача са правом изјашњавања на референдуму на интерно расељена лица и бираче који се изјасне да ће гласати према месту боравишта

-Правила о референдумској кампањи и њеном финансирању

-Утврђују се рокови за поступање скупштине по примљеној иницијативи за спровођење референдума као и по одлуци донетој на референдуму

-Утврђује се право на судску заштиту у ситуацијама када скупштина одбаци иницијативу за спровођење референдума

-Утврђује се обавезност донете одлуке на референдуму тако да она не може бити промењена у року од годину дана од одржавања референдума

-Одлука на референдуму мора се спровести у року од 60 дана од дана одржавања референдума.

-Утврђене су и прекршајне одредбе за кршење закона у погледу финансирања кампање или обавеза према Агенцији за борбу против корупције.



Извор: Министарство државне управе/ BBC News на српском

 Smile

Uz pomoc , aktivnu ili pasivnu - sve jedno je , dakle , uz pomoc medija i posebno zaposlenih u njima "koji samo rade za platu i nista licno" , otvaraju se mogucnosti jos vece manipulacije sa sudbinom gradjana Srbije , pa i sa samom drzavom Srbijom .
Ili bar onog sto je preostalo od nje i od gradjana  .
IP sačuvana
social share
Jedem da bih ziveo , a zivim da bih - jeVao...Pa sta ?
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 23083
To je sano usaglasavanje zakona sa ustavom iz 2006te koji ne propisuje zahtev za odredjenom izlaznoscu. E sad zasto tek sada a ne 2006 ili 2007me, mozemo da pitamo sve dosadasnje vlasti
IP sačuvana
social share
Prebrodićemo mi sve jade,
više se nećemo jadati,
ostvarićemo mi sve nade,
više se nećemo nadati.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
mob
I-mate 30 Pro
Pokusaj preglasavanja po pitanju svih kljucnih pitanja za srpski narod dovesce i do gubitka medjunarodne podrske za bilo kakav pokusaj razvijanja bilo kakvih odnosa sa stranama kako istoka tako i zapada...ma ko bio na vlasti...

Momentalno...

O unutrasnjim problemima necu ni da govorim...
IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  
Oznake: quot

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.101 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.