Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 01:44:57
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Knjiga o raciji  (Pročitano 2634 puta)
10. Dec 2005, 00:05:01
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2771
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.51
Postovani rodjaci i prijatelji,

Rec “racija” u savremenom znacenju podrazumeva upad policije na sumnjiva mesta. U istorijskom smislu ova rec je konotacija za stravican zlocin nad Novosadjanima januara 1942.

Godinama saljem clanak na godisnjicu tog dogadjaja zato sto najveci deo ljudi u ovoj zemlji pojma nema o tome, posebno oni koji zive van Novog Sada! Zlocin od koga zadrhti svako humano srce, strahota koja je ostavila tadasnji svet u soku, kod nas se prolazno spomene u vestima svake godine bez ikakvog detaljnijeg obrazlozenja. U istoriji nismo o tome mnogo ucili. A tih dana stotine i hiljade ljudi je streljano i baceno pod led u Dunav!

Nakon svih ovih godina mog licnog prisecanja i zelje da sebi rasvetlim ovaj zlocin, odlucio sam da moram ostaviti pisani trag o tome. Ali kao pojedinac sam u mnogo cemu nemocan da prikupim sve detalje i cinjenice koje su mi potrebne. S druge strane duboko verujem da solidaran rad ljudi ostvaruje mnogo toga! Molim sve koji to mogu da u bibliotekama svojih mesta (i Matici srpskoj za one u Novom Sadu) pogledaju sve sto se moze naci o tom dogadjaju, da mi dostave naslove knjiga, fotokopije, dokumente, bilo sta. Bilo bi posebno bitno pronaci sve podatke za sledece oblasti koje ce spominjati taj rad:

1)   Dolazak Miklosa Hortija na vlast pre okupacije
2)   Okupacija Backe i Novog Sada 1941. godine
3)   Uvod u raciju: ciscenje sajkaskog terena
4)   Januar 1942: tri dana racije: ubijanje i bacanje ljudi pod led
5)   Imena, imena, sva imena do kojih mozete doci
6)   Endre Bajci Zilinski (ko je i odakle taj covek, kako je postao poslanik u tadasnjem madjarskom parlamentu i koga je predstavljao)

Cilj ovog rada nije raspirivanje mrznje i netrpeljivosti, vec iznosenje istorijske istine pre svega u edukativne svrhe. Zasto? Zato sto je jedan genocid je zaboravljen u ovoj zemlji, a rec je o nasim ljudima koji su bezdusno pobijeni! Trazim od vas pomoc da taj genocid rasvetlimo i ostavimo u bastini secanja.

Nakon ovog rada usledice jos jedan za koju ce biti mnogo teze prikupiti materijale, a odnosi se na jos jedan stravican genocid iz 1944.
sashaprvi@sezampro.yu
IP sačuvana
social share
Nije bitno sta imas, bitno je koliko dajes.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.7
Svako ko o tome zeli da zna on zna. Znam da su jednog pilota iz Kraljevine Jugoslavije tih dana Madjari ubili i bacili pod led. To je negde u mojim zapisima i potrudicu se da nadjem podatke i da ti to dostavim. naravno i sve druge dostupne podatke do kojih dodjem.
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2771
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
Još uvek čekam na te dragocene podatke, evo već dve godine, a knjiga je tu negde pri kraju.  Hvala unapred.  Smile
IP sačuvana
social share
Nije bitno sta imas, bitno je koliko dajes.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
oces li da izdajes tu knjigu i kako se zove???
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 01:44:57
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.065 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.