Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 17:52:01
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Pola Srbije krezubo  (Pročitano 700 puta)
20. Mar 2019, 17:59:36
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol
Poruke 17114
POLOVINA SRBA NE PERE ZUBE Tu naviku posebno nemaju dečaci ovog uzrasta, a šokira i to koliko ljudi NEMA NIJEDAN JEDINI ZUB


U Srbiji samo 8,5 odsto odraslog stanovništva ima sve zube, 9,3 odsto nema nijedan zub, a polovina uopše ne pere zube, šokantni su podaci istraživanje Instituta za javno zdravlje "Batut".

Uoči Svetskog dana oralnog zdravlja, o navikama, strahovima, o tome da danas postoji anestezija bez igle, upotreba lasera, gostujući u Jutarnjem programu RTS, stomatolog Jovan Cabunac istakao je da situacija u Srbiji nije dobra.

- Veliki broj građana nema naviku da kontroliše zube, nažalost, veliki broj građana nema ustaljene navike pranja zuba, samo polovina stanovništva pere zube - kaže ovaj stomatolog.

Sedmaci beže od četikce i paste

Kako ističe doktor Cabunac, statistike kažu da zube najčešće peru devojčice u prvom razredu srednje škole, a najmanje dečaci u sedmom razredu osnovne škole i starija populacija.

Bez dobre oralne higijene i prevencije nema ni zdravlja zuba.

- Problem nastaje jer se deca bune, nisu za saradnju, a mi nismo dosledni u tome. Često je prisutan i faktor umora, to je još jedna stvar koja nas udaljava od same higijene. Veoma su bitni preventivni pregledi, odlasci stomatologu i lečenje. Neki ljudi ne idu kod zubara iz straha, neki zbog neprijatnosti, a neki to ne žele - naglasio je doktor Cabunac.

Karijes ima 92 odaro stanovnika

To se može promeniti pristupom kako roditelja, tako i zubara.

- Kada deca dođu u ordinaciju, mi se igramo. Najveći problemi nastaju kada roditelji počnu da plaše decu zubarom, možda iz svojih loših iskustava. Na društvu je da se podigne svest o zdravlju zuba. Podatak da oko 92 odsto stanovništva ima karijes, ili je imalo neku od bolesti usta, to je loše. Koliko se mi trudimo, ne može to bez pomoći društva i savesnih građana - ističe doktor.

Osim karijesa, mogu se javiti i ozbiljnije i teže posledice po zdravlje zuba.

Infekcije preko bolestnog zuba se šire kroz celo telo

- Naravno, paradentopatija, kao najčešći oblik propadanja zuba, a postoje i karcinomi. Po statistici, treći karcinom je karcinom usne duplje. Bolesti usta su na 11. mestu. Kada pogledamo statistike svih bolesti, veoma su česte sve infekcije koje se nalaze u ustima, a koje idu direktno u krv. Razmišljanje da je zub samo zub i da ga je lako zameniti to nije baš pametno - kaže doktor.

Loše navike

Za nastanak ovakvih stanja ključna je neredovna higijena zuba, loše navike, konzumiranje velike količine šećera, alkohola, pušenje i samim zadržavanjem bakterija u ustima i šećera gde se stvara kisela sredina koja pogoduje bakterijama. Tako nastaju infekcije, stvara se karijes ili gljivice.

Stomatološka zaštita isključena je iz paketa zdravstvenog osiguranja u Srbiji za najveći deo odraslog stanovništva. To takođe utiče na učestalost odlaska kod zubara.

- Činjenica je, ne samo u Srbiji, nego svuda u svetu da nigde nemate stomatologiju koja je besplatna i to je jedan od razloga što smo mi smatrali da su zubi beznačajni, jer se nekada ova usluga nije naplaćivala. Mislim da za trudnice, decu, penzionere treba da postoji neki osnovni paket - napominje doktor Cabunac.

https://www.blic.rs/vesti/drustvo/polovina-srba-ne-pere-zube-tu-naviku-posebno-nemaju-decaci-ovog-uzrasta-a-sokira-i-to/z6f43v7

----------------------------------------------------------------------

Najbitnije je da ne sede na ladan beton i ne piju drogu.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Kad si u Rimu ponašaj se kao Rimljanin

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 20540
Zastava
Evo zicera za gradjane, kao hahahaha po to mi govorimo celo vreme, glasači SNS, ej Srbijo medj šlivama, tako je to u Srbistanu, ko zadnji izadje nek' ugasi svetlo hehehe
IP sačuvana
social share
Da li i u političkoj sferi postoji kolonijalno potčinjavanje? Nekome se može i to pričiniti. Ali, kada Šreder ili Bler savetuju vladu, to nikako nije čin najcrnjeg ponižavanja nacije i ruganje žrtvama iz 1999. To nije ni tragična slika države koja je izgubila svako samopoštovanje. Ne, to je manifestacija mudrosti, dubokog političkog uvida i afirmacija realpolitike kakva nije viđena još od vremena kneza Miloša. Srbija je, nema sumnje, na pravom putu.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 23083
Ja imam problema sa zubima i nista mi nije smesno.

A cinjenice su cinjenice
IP sačuvana
social share
Prebrodićemo mi sve jade,
više se nećemo jadati,
ostvarićemo mi sve nade,
više se nećemo nadati.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Kad si u Rimu ponašaj se kao Rimljanin

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 20540
Zastava
Nema stomatologa u Beogradu? Zbrisali svi u Germaniju?
IP sačuvana
social share
Da li i u političkoj sferi postoji kolonijalno potčinjavanje? Nekome se može i to pričiniti. Ali, kada Šreder ili Bler savetuju vladu, to nikako nije čin najcrnjeg ponižavanja nacije i ruganje žrtvama iz 1999. To nije ni tragična slika države koja je izgubila svako samopoštovanje. Ne, to je manifestacija mudrosti, dubokog političkog uvida i afirmacija realpolitike kakva nije viđena još od vremena kneza Miloša. Srbija je, nema sumnje, na pravom putu.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
Mi makar dobro stojimo sa time, postoji razlog sto se uveo pojam "dentalni turizam".  Smile

Sad jbg, moze da se govori o zubnoj higijeni. I tome da prosecan Srbin ne ide kod zubara dok ne umire od bolova.
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 12623
Zastava
Баш ме подсети треба да повадим умњаке...напуштам групу која има све зубе... Smile
IP sačuvana
social share
What about love?

Overrated. Biochemically no different than eating large quantities of chocolate.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 23083
Meni nisu ni izrasli nego su rasli u ostale zube.
IP sačuvana
social share
Prebrodićemo mi sve jade,
više se nećemo jadati,
ostvarićemo mi sve nade,
više se nećemo nadati.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak
Pol
Poruke 8957
Citat
8,5 odsto odraslog stanovništva ima sve zube

Не знам јесам ли икад, али икад упознао неког ко има све зубе, значи свих 32 комада. Буквално мислим да је то скоро немогуће. Тај податак је скоро па безазлен, за разлику од овог:

Citat
9,3 odsto nema nijedan zub

Неки не јебу ни одлазак код доктора опште праксе, а камоли зубара. Кажем камоли зубара јер ће човек пре отићи у болницу где ће му (не дај Боже) установити неку ракчину, него отићи код зубара и видети зашто га то боли зуб. Највећа одбојност је према зубару, ако се гледају ти здравствени радници. Као што каже у тексту вероватно због бола и што ти разјапи уста и свестан си скоро свега, свестан си да ти дрнда нешто по устима, и вероватно то све иде од детињства. Децу једва задржавају на столици... Човеку је лакше да попије кафетин или тако нешто, бол престане и супер, после кад се врати бол опет се попије кафетин и тако даље. А зуби су најјебеније нешто, без њих можеш да се сликаш а врло лако се изгубе. Неки људи немају ни среће ни у генетици, коју имају управо 8,5% јер је једноставно скоро немогуће сачувати све зубе.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Gom Džabar

Zodijak Cancer
Pol
Poruke 22683
Ljudi ne peru zube, piju i puse cigarete samo tako, pa onda nije ni chudo sto zuba nema.
IP sačuvana
social share
Србочетничко комунистички фашиста.

Koљем по кућамa.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

...члан секције младих трезвењака...

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 37273
Citat
9,3 odsto nema nijedan zub
Значи зато су почеле рекламе за протезе и помагала да се врте, тржиште велико.
IP sačuvana
social share
Prefer a feast of friends to the giant family
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 17:52:01
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.095 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.