Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Deka vozi mali kamion prepun knjiga i nosi ih deci u zabačenim delovima zemlje  (Pročitano 4402 puta)
13. Dec 2018, 12:58:29
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
NAJMANJA BIBLIOTEKA NA SVETU Deka vozi mali kamion prepun knjiga i nosi ih deci u ZABAČENIM delovima zemlje (FOTO)
13.12.2018. 12:22


antonioFoto: Instagram/giuliadibbe / screenshot

Antonio La Kava, penzionisani učitelj, pretvorio je svoj trotočkaš u malu pokretnu biblioteku, kako bi širio radost čitanja deci u zabačenim delovima regije Bazilikate u Italiji.

Njegova mala pokretna biblioteka zove se "Bibliomotocarro".

- Knjige su esencijalne. Bez knjige je dete često usamljeno – kaže Antonio.

- Ko može da bude pored njega, ako ne knjiga? Divne stranice književnosti. Ne možemo da živimo bez knjiga – dodaje on.

Skoro dvadeset godina, Antonio putuje po brdima i planinama Basilikate, dostavljajući knjige deci u ovim udaljenim zajednicama.

- Odlučio sam da napravim "Bibliomotocarro", ako ni zbog čega drugog, zbog toga što svakog dana raste nezadovoljstvo knjigama – navodi on.

- Govorim deci da je u tome problem i da se nešto mora učiniti. Ona su me podstakla na ovo. Ohrabrila su me. Ali, moja zabrinutost je rasla – priča on.

- Jako sam brinuo da ću ostariti u zemlji onih koji ne čitaju – zaključuje Antonio.

"Bibliomotocarro" je putujuća biblioteka, koja dostavlja knjige tamo gde je to potrebno, bez oduzimanja prava deci da čitaju upravo ona dela koja žele.

- Krucijalna je potraga za novim čitaocima. Radujem se da ih pronalazim u ovim malim selima – ističe Antonio.

Projekat "Fino ai Margini" ("preko ivice") praktično uključuje najmanja sela u oblasti Bazilikata.

Projekat organizuje književne radionice u školama u južnoj Italiji, u nekadašnjoj antičkoj oblasti Lukanije, sa manje od 1.000 stanovnika.

Ove radionice nastoje da ohrabre čitanje, pisanje i čak snimanje kratkih filmova, inspirisanih književnim delima.

- U San Paolo Albanezeu sa 270 stanovnika, samo je dvoje dece školskog uzrasta: brat i sestra. U nedelju ujutru, jer očigledno ne postoji škola u San Paolu, uspeo sam da doprem do njih i donesem im knjigu koju bi želeli da čitaju. To je od izuzetne važnosti – priča Antonio.


- San Paolo je nekih sto kilometara udaljen od mog sela Ferandine. Pitanje je da li je to vredno truda? To nije samo prikladno, već i ispravno, jer takve akcije imaju vrednost, ne samo društvenu, kulturnu, već pre svega etičku i, dodao bih, političku – tvrdi on.
- Po mom mišljenju, izbor trotočkaša bio je dobitna kombinacija, jer sam shvatio da knjige moraju da se odnesu gde su potrebne i da se na neki način "uznemiravaju", ali kada se to čini sa malim vozilom, daje mi osećaj da se to radi na pravi način, jer trotočkaš može da stigne na sva mesta. Ja i želim da u ljudima probudim ideju da knjiga može da dopre svuda. Dakle, poruka je sledeća: da knjiga mora da preuzme konotaciju odmerenosti i jednostavnosti – ističe on.

"Bibliomotocarro" je dostupan, na isti način i kultura "mora da bude dostupna".

- "Bibliomotocarro" dolazi sa revolucionarnom idejom: zaokretom od knjige i kulture kao simbola i izraza aristokratije, nekolicine za pojedine, do simbola i izraza ljudi po sebi, svih za sve – zaključuje Antonio.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

...члан секције младих трезвењака...

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 37273
Citat
trotočkaš može da stigne na sva mesta
Да стигнеш у јаругу кад се преврне, то да.  Smile
IP sačuvana
social share
Prefer a feast of friends to the giant family
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Italija, bato...

Nije to Srbija... gde bi deci prodavali gace Kije i Prije...
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.079 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.