Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Najgora godina u ljudskoj istoriji 536. godina?  (Pročitano 1625 puta)
29. Nov 2018, 14:00:26
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Najgora godina u ljudskoj istoriji 536. godina?

UTORAK, 27. NOV 2018, 16:18 -> 17:50   
IZVOR:
RTS, TANJUG, START.ATT.NET, NOW.GUIDETOICELAND.IS


Istoričar sa Harvarda Majkl Mekormik uveren je da je 536. godina, kada je Evropu, Aziju i Bliski istok pogodila misteriozna magla, nakon čega je usledilo 18 meseci mraka, bila najteža za čoveka.

Među istoričarima uvek je aktuelno pitanje koja je najgora godina bila i istoriji. Istoričar koji se posebno zanima za period srednjeg veka Majkl Mekormik sa Univerziteta Harvard, smatra da je to bila 536. godina.


„To je bio početak najgoreg perioda tokom kojeg je čovek mogao da živi“, rekao je Mekormik u intervjuu časopisu Sajens.   

Misteriozna magla koja se nadvijala nad većim delom Evrope, Azije i Bliskog istoka najverovatnije je bila uzrokovana erupcijom vulkana na Islandu.

Erupcija je zasula pepelom veliki deo severne polulopte, a onda su usledile još dve velike erupcije, u 540. i 547. godini. Nakon toga, pojavila se i kuga.

Sneg koji je tada pao na teritoriji današnje Kine izazvao je veliku glad pošto su uništeni usevi, pa je i tokom narednih nekoliko godina vladala nestašica hleba.

Letnja temperatura pala je za 1,5 do 2,5 stepeni Celzijusovih i sve do 640. godine nije bilo poboljšanja.

Međutim, Mekormikove tvrdnje u suprotnosti su sa teorijama drugih istoričara koji veruju da je najteža bila 1349. godina, kada je kuga poharala Evropu.

Neki stručnjaci, kao najtežu godinu u istoriji čovečanstva, navode 1918. godinu, kada je španska groznica ubila bezmalo 100 miliona ljudi.

Kajli Harper, istoričar srednjovekovne i istorije starog Rima sa Univerziteta Oklahoma, navodi da je trag katastrofa koji je otkriven u ledu glečera omogućio naučnicima da bolje shvate veze između ljudskih i prirodnih uzroka koji su doveli do pada Rimskog carstva.

Izvor: RTS
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.12 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.