Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kako su vojnici JNA jurili vanzemaljce — pa ih pobedili  (Pročitano 6021 puta)
22. Avg 2017, 16:16:16
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Kako su vojnici JNA jurili vanzemaljce — pa ih pobedili



IMA li života van planete Zemlje, pitanje je koje zaokuplja čovečanstvo od pamtiveka. Neidentifikovani leteći objekti (NLO) za neke su znak da takav život postoji; drugi pak pokušavaju da pojavu takvih objekata na nebu objasne racionalnim razlozima.

U najvećem broju slučajeva, pojava NLO može se objasniti racionalno. Međutim, kada NLO vide ljudi kao što su vojni piloti, i to veliki broj njih u istom trenutku, stvar može da postane ozbiljna.

U emisiji „Na nišanu Miroslava Lazanskog“ bivši komandant Jugoslovenskog ratnog vazduhoplovstva, general Zvonimir Jurjević, ispričao je uzbudljivu priču o sopstvenom iskustvu iz 1975, kada je bio komandant 172. avijacijskog puka na aerodromu Titograd (današnja Podgorica).

Ovaj puk je bio nastavni puk za strane pilote i imao je znatno više sati naleta (12.000 sati naleta godišnje) od ostalih jugoslovenskih vazduhoplovnih pukova, koji su imali oko 2.000 sati naleta godišnje.

Prvi susret sa NLO piloti Jurjevićevog puka imali su početkom januara 1975. prilikom noćnog letenja. Te noći, kaže Jurjević, NLO se infiltrirao u poredak aviona.

„On je izgledao kao svetleća kugla, jako vidljiv, možda desetak puta jačeg svetla od najsvetlije zvezde u to vreme. Bela svetlost menjala je svoj spektar, od bele, žute, svetlocrvene do narandžaste i nazad. On bi se javio iznenada, odnekud. Namerno je na sebe skretao pažnju, jer nismo znali odakle je dolazio. Odjedared bi se našao u postroju naših aviona“, priča Jurjević.

Karakteristično je, nastavlja Jurjević, da se objekat uvek pojavljivao 50 minuta od početka leta. Komanda puka pomerala je vreme poletanja aviona, ali objekat se pojavljivao uvek u isto vreme — 50 minuta posle poletanja aviona.

Jurjević je prvi put namenski poleteo da presretne objekat 25. januara. Tačno pedeset minuta pošto je pao mrak, objekat se pojavio u rejonu Cetinja. Kada je Jurjević pošao prema njemu, objekat se pomerio prema Budvi i nestao. Danima su trajale „žmurke“ između pilota 172. puka i NLO. Svakodnevno je pisao izveštaje komandi vazduhoplovstva u Beogradu.

Jedne nedelje Jurjević se odlučio na iznenadno poletanje četiri aviona. Dva su poletela odmah, a dva je trebalo da polete kasnije u zone Budva i Nikšić, uz radio ćutanje. Na ovaj korak Jurjević se odlučio kako bi proverio da se ne radi o špijunskim aktivnostima, jer je sumnjao da je moguće da izveštaji o planovima letenja negde cure.

„Samo što sam ustabilio let, negde iznad Cetinja, na oko 3.500 metara, blesnu svetlo iznad Budve. A vidi ga i Maček iznad Nikšića. Naredim mu da ostane iznad Nikšića. Našao sam se u kursu paralelno sa jadranskom obalom i pokušao sam da mu izmerim daljinu. Izmerio sam da je udaljen 10 kilometara. To je bila daljina do koje on dozvoljava da mu se priđe. Letim duž obale, smanjim brzinu na minimalno. On je na istoj daljini. Dodam gas, on je na istoj daljini. Prati moju brzinu i uvek smo na istom odstojanju“, opisuje Jurjević susret sa NLO.

Radarska stanica na Prevlaci nije opazila objekat, koji je, kako Jurjević kaže, ponekad imao, a ponekad nije imao radarski kontakt. Jugoslovenski radari opaziće objekat dva dana kasnije, kada su iz Beograda došli stručnjaci i dva supersonična MiG-21.

U komisiji su se, između ostalih, nalazili i najveći jugoslovenski stručnjak iz oblasti kosmonautike Milivoj Jugin, kao i general Kovač, stručnjak JNA za nepoznate letelice i elektronsko izviđanje. Ni „migovi“ svojom maksimalnom nadzvučnom brzinom nisu mogli da stignu objekat, tako da je to što se događalo iznad jugoslovenskog neba ostalo nepoznanica do danas.

Jurjević je na kraju naredio svojim pilotima da ignorišu objekat koji se poslednji put pojavio 12. februara 1975. iznad samog aerodroma.

„Spremao sam se za poletanje, sedao u kabinu i kako sam se vezao, blesne mi ispred i ide pravo prema aerodromu. Na aerodromu je tada bilo oko 150 ljudi. Svi su uglas dreknuli. Ja ga gledam i pravim se da ga ne vidim jer sam naredio da ga ignorišemo. Skoči komandir eskadrile na stepenice: ’Eno ga!‘. Rekoh, ja ne vidim ništa, pravim se lud. Objekat ide i tačno iznad aerodroma, tada i nikada više“.

Kada su odlučili da ga ignorišu, objekat se više nikada nije pojavio, kaže Jurjević.


(sputniknews)



Izvor: Novosti
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

ja ko ja....

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32096
Zastava pandorina kutija
da su  jna piloti bili jedini piloti na svetu koji su u ta vremena  vidjali  nlo u svom vazdusnom prostoru...pa onda oke..
ali posto su nlo vidjali skoro svi piloti svih zemalja...
pa majka mu stara sto da mi budemo jedini koji nisu otjerali nlo iz svog vazdusnog prostora... Smile
pa ne moze to tako  Smile

a ovo je jedna od prica koje su 'normalne'  kakve sam sve price cuo ili procitao o susretima nekih drugih vojnih pilota
iz nekih drugih drzava.. Smile

a medjutim vojska je sirok pojam i interesne sfere vojske su obmne.....te  s  toga ni 'vanzemljaci' i nlo objekti nisu nesto s cim se vojska nije bavila..

samo greska je sto su ga ingnorisali...i u to ne vjerujem...
i to nije mogao da naredi pomenuti pilot....
ne moze se ignorisati..ne smije se ignorisati..neidentifikovati nepoznata leteca pretnja  Smile

da je to uradio.... zavrsio bi na vojnom sudu..i vjerovatno i na golom otoku.. Smile
IP sačuvana
social share
odmorit ces oci od moga pogleda na svijet...od svih stvari s kojim zivis ..koje  ne vidis ...a vidis ih sve....
cmokaaaaaaaaaaaa    Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.083 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.