Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 10:22:24
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Genocidna Novosadska Racija  (Pročitano 8688 puta)
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2771
Radi sta god mozes: idi u Maticu i pokupi sta se moze pokupiti, nagovori babu da ti isprica sve (snimi negde ili zapisi). Ja nemam nikakvih knjiga o tome, slucajno sam saznao za taj dogadjaj 1998. godine i dotle nisam imao predstavu sta je to. Kopiraj knjigu, salji, radi sta god mozes, stavi se u akciju i sve to sacuvaj. Kako je krenulo, na kraju ce svi ti podaci da nestanu. Kada nam se honvedi okupljaju moze uskoro da se i "iscisti" istorija da se neko ne bi nasao uvredjen (mozda Jozef Kasa i njemu slicni). Dakle, daj se u akciju ako mozes i izvuci sve sto se da izvuci.

Nadam se da ovim ne rizikujem svoj zivot. Ako bude rizicno po tvoj, molim te ne cini nista.
IP sačuvana
social share
Nije bitno sta imas, bitno je koliko dajes.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol
Poruke 954
Добро није баш дотле дошло да су животи у питању (а ако, недај Боже, дође онда ће Хортијевци сигурно имати више разлога за бригу Wink). Најгоре што може да ти се деси је оно што се пре неки дан десило академику Николи Милошевићу, када су му активисти ДС омалдине (Ћинћић Југенд) упали на промоцију књиге, и на силу је спречили, а после му и обележили улаз у стан фарбом, ко што су то нацисти радили са Јеврејима. Ето велике демократе се силом боре против књига, обележавају врата неистомишљеницима, а после друге називају фашистима Wink.

Чудно ми је мало да си тек 98 чуо за новосадску рацију, није то баш толико непозната ствар, ја за то знам готово од малих ногу, већина новосађана би трабала да зна и за споменик и за Кеј жртава рације. Књига је мала, ископираћу је и послати ти по једном другару из Зрењанина када буде долазио у Нови Сад, али напомињем да је то роман, тако да је питање шта ће ти ту бито корисно, једино можеш да стекнеш неки осећај и слику како је то изгледало из перспективе жртава. Што се материјала тиче, није проблем отићи у Матицу, питање је шта тачно треба тражити, каква ти је концепција књиге, у Матици постоји база података која се претражује путем имена дела и аутора, тако да бих тамо вероватно нашао из неких историјских књига основне податке које већ знамо. Претпостављам да би теби више одговарало када би се ископали неки новински чланци из тог периода, нека сведочења очевидаца и жртава, то би једино могло да се нађе у неком архиву, а ја немам појма да ли тако нешто уопште постоји и где постоји, тако да једио могу да пробам се распитам о томе, а и ако постоји питање је ко има томе приступ и колико је уопште могуће то претражити, јер вероватно не постоји информациони систем, него би се морало ручно, вероватно са микрофилмова, прегледати гомила новина и тражити евентуални чланци о томе.

Ако ти је једини циљ пропаганда, питање је колико књига ту може да помогне, људи слабо читају књиге Wink, нпр. један документарац од 30 мин. на телевизији би далеко више помогао, али то већ излази из оквира наших могућности. Тешко ту појединци могу да нешто ураде, то би власт морала да води рачуна о томе, да нпр. увресте Црвену грудву у обавезну лектиру, или да убаце једну лекцију из историје о томе, па да видиш како ће сви знати. Такође је компликација штампати књигу, наћи спонзора за тако нешто. Не знам шта да ти кажем и колико си ти озбиљан у својој намери, али мислим да би ти далеко лакше и сврсисходније било да, када се прикупи неки материјал, поставиш интернет презентацију.
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2771
Cuj, postavicu i Internet prezentaciju, nije problem. Napisao bih veoma kratku knjigu, ili barem pripovetku o tom dogadjaju. Sve bih isprepletao: atmosferu, secanja zrtava, broj stradalih, IMENA I PREZIMENA koliko se vise moze naci. Dakle, ne mora da bude knjiga per se, bice prezentacija, daj pomozi da to uradimo.

Ma, zasto se cudis sto sam ja za to cuo tek 1998. godine??? Zar mislis da je mene neko o raciji ucio u skoli??????? Ucili ste vi Novosadjani, mozda, a morali biste znati zbog spomenika i Keja. Ali ti zaboravljas da ni u jednom srpskom gradu ne postoji Kej i ne postoji takav spomenik. U gradu gde ja zivim ne postoji ni ULICA zrtava racije, a kamoli spomenik na taj genocid!!!!

Znas li ti koliko Srba i srpske dece POJMA NEMA o raciji!!!???????????????? Znas li ti da je covek iz Nisa tri puta citao ovaj moj clanak zato sto NIKADA nije cuo za raciju?! A ponudjeno mi je vec da gostujem na nekim lokalnim televizijama kada sredim taj materijal. Dakle, hoce li to biti knjiga ili Internet prezentacija, nebitno. Prvo to treba uraditi, potom sve drugo. Posto ne planiram da to bude nesto preobimno, hajde da kazemo da ce to biti pripovetka koja ce biti stavljena i na Internet.

Moje ozibljne namere??? Pa, sada, znas kako, racunaj da ja nisam rodjeni Novosadjanin i racunaj da me poreklo uopste ne vezuje za taj kraj. Ali sa emotivne tacne gledista (da zanemarim patriotizam) mene taj dogadjaj goni da o njemu ostavim nesto sto ce se pamtiti ne zarad mene, vec zarad ZRTAVA o kojima vecina SRBA (a mozda i Jevreja) UOPSTE NE ZNA!

Dakle, hajde da manemo pricu. Kada se vratim iz Beograda gledacu da se bacim na pisanje pripovetke, a ti ako sta iskopas bitno, samo napred.

Sto se tice postupka omladine DS-a, necu komentarisati jer je za svaku osudu. Ali tesi se time da ce istina uvek pobediti na kraju, kakva god bila. Nazalost, fasizam je ideologija koja ne bira politicke partije i licnosti - to je duboko ukorenjen mentalitet.
IP sačuvana
social share
Nije bitno sta imas, bitno je koliko dajes.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol
Poruke 954
Ок, мени је то некако нормално да се зна, вероватно због окружења, верујем ти да у другим срединама  људи за то вероватно нису чули, као што ни ја можда нисам чуо за нешто слично у неком другом месту. Што се имена тиче, она се налазе угравирана код самог споменика (не знам да ли су то сва имена, али знам да су тамо имена два бабина брата и да су ми као клинцу баш њих показивали). Копију књиге ћу ти послати вероватно у понедељак, па ћу ти јавити на пп где и како да је покупиш (или као да контактираш тог мог другара када се вратиш из БГ). За остало ћу се потрудити чим будем угањао мало времена (чим прођу избори и испитни рок :anger:).
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Revolution in their minds!

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 769
mob
Nokia 3650
Pa daj Sale jos uvek ne mogu da verujem da nisi znao za tu raciju....Neverovatno!Daj bre ja sam za to znao....Mi to i u skoli ucili u 2 ili 3 razredu....Pa i kasnije opet....Jednostavno ne mogu da verujem....
IP sačuvana
social share
Life is ours, We live it our way!
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2771
Pero, vi ste to ucili, ja nisam. Vi ste to ucili, masa srpske dece nije. Citaoci mog clanka u Arilju i Nisu su bili zapanjeni kada su prvi put u zivotu procitali o raciji. Tako da veruj, surova je to realnost.

Inace, ova tema ponovo postaje aktuelna buduci da me je kontaktirala ugledna novinarka i pisac Ruzica Galac-Popovic koja je i sama pisala ponesto o raciji. Tako da izgleda da sazreva sve vise cas da se ja ipak latim tastature i da pocnem da pisem malo opsezniji tekst.
IP sačuvana
social share
Nije bitno sta imas, bitno je koliko dajes.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol
Poruke 982
Pa necu ja da ti prevodim onda ono malo ako imas u planu da pise nesto opsirnije. Onda bolje da sacekam da se "do/is/kazes" pa da se to lepo sredi i mozda pocne da se vrti i na Israel stranicama jer vidim ovde jako malo malo malo znaju o stradanju Jevreja na prostorima bivse SFRJ.
IP sačuvana
social share
Marriages are made in heaven and consummated on Earth.
To love and be loved is to feel the sun from both sides.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2771
Blizi se opet godisnjica novosadske racije, pa cu morati da pripremim tekst o tome mozda i ove godine.
IP sačuvana
social share
Nije bitno sta imas, bitno je koliko dajes.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2771
Nemam nijedan poseban tekst za ovu godinu, ali samo zelim da podsetim da je godisnjica stravicne novosadske racije!
IP sačuvana
social share
Nije bitno sta imas, bitno je koliko dajes.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2771
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
Poštovani prijatelji, zadovoljstvo mi je da vas obavestim da je članak koji je bio naslov ove teme prerastao u knjigu koja je ovih dana završena.  Knjiga sadrži 230 stranica teksta o toku događaja i žrtvama, iza čega slede memorijalni spiskovi.

U toku je sređivanje materijala.  Ne znam da li će se i kada pojaviti u štampi, ali čak da se to i ne dogodi u dogledno vreme biće okačena na Internetu.
IP sačuvana
social share
Nije bitno sta imas, bitno je koliko dajes.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 10:22:24
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.11 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.