Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 09:31:54
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: O idolima...Herojstvo Radeta Kevića  (Pročitano 12133 puta)
26. Okt 2016, 22:57:48
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
Browser
Safari 602.1.50
mob
I-mate 30 Pro

OVO JE NIKOLETINA BURSAĆ Herojstvo Radeta Kevića inspirisalo Branka Ćopića




Lik iz romana Nikoletina Bursać je živ i sa 92 godine otresit i oštrouman. Novosađani ga još znaju i kao komandanta Radeta.
Rade Kević pet puta ranjavan u ratu
Foto: N. Mihajlović / RAS Srbija
Rade Kević pet puta ranjavan u ratu
I danas kada Rade Kević uđe u Dom vojske u Novom Sadu, svi ustaju na noge. Znaju da je reč o mitraljescu Prve krajiške proleterske brigade i učesniku svih velikih bitaka Drugog svetskog ratu. Drug iz ratnih dana Keviću bio je i pisac Branko Ćopić, koji je ovekovečio najpopularnijeg partizana u pripovetkama “Doživljaji Nikoletine Bursaća”, ili kako ga je nazvao “mitraljesca golubinjeg srca”.

Zbog toga upućeni u ratne godine i Ćopićev život Kevića i njegove ratne doživljaje ističu kao glavnu inspiraciju za stvaranje Nikoletine.

Branko Ćopić
Foto: RAS Srbija
Branko Ćopić
Materijala za roman imao je Ćopić, s obzirom na to da je Kević prošao epske borbe na Kozari, izašao iz obruča na Sutjesci i Neretvi, oslobađao Beograd... Ranjavan je pet puta. Kević je poznat i kao prvi partizan koji je imao “šarac” - zarobljeni nemački MG42, najpopularniji mitraljez u istoriji ratovanja.

- Hah, dobro, znate kako pisci ćute i uvek nešto zapisuju. Bio sam drug sa Brankom Ćopićem, često je išao u koloni iza mene. U maršu je znao i da speva pesmu. Kada sam zarobio taj mitraljez i počeo da tučem i kad su borci čuli zvuk, odmah su uzviknuli „ala prede kao Zorka vunu“. Zbog toga smo ga zvali „Zorka“ do kraja rata - seća se Kević.

Od raznih bitaka u sećanju će mu uvek ostati napad na sarajevski aerodrom Rajlovac 1943, kada je sa saborcima uništio 42 nemačka aviona koja su ih satirala po bosanskim gudurama.

- Bila je mrkla noć. Prvi sam preskočio bodljikavu ogradu i sa svojom „Zorkom“ i svetlećim mecima zapalio avion. Uskoro je krenuo juriš, trčali smo i bacali bombe, vatra je gorela na sve strane, bilo je kao u paklu - prepričava naš sagovornik.

Od najsrećnijih ratnih doživljaja seća se zarobljavanja nemačke pozadine posle tri dana marša Konjuh planinom bez zalogaja hrane. Nemci su sa sobom vukli kazane pasulja sa medom, i to mu je, kaže, najslađi obrok u životu.

Kević je rođen u Piskavici pored Banjaluke, posle rata bio je komandant 343. granične brigade. Dobitnik je mnogih ratnih priznanja, među kojima su i tri ordena za hrabrost i dva ordena SSSR zbog zajedničkog oslobađanja Smedereva i Beograda sa Crvenom armijom.

Bez lože za heroja

Ovaj ratni veteran privukao je pažnju Novosađana na Vojnoj paradi povodom oslobađanja Novog Sada u Drugom svetskom ratu minulog vikenda, kada je u invalidskim kolicima sedeo na Keju pored novinara, preko puta lože sa zvanicama.

- Nije mi žao što nisam bio u loži. Posle je došao predsednik Tomislav Nikolić sa generalima da se pozdravi sa mnom i to mi je drago. Na manifestaciju su me zvali moji drugovi iz SUBNOR-a, a ja kao vojnik uvek volim da posetim ovakve događaje - kaže Kević.

Izvor Blic...
IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 09:31:54
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.082 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.