Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 23. Apr 2024, 20:49:22
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Glasanje
Pitanje: Verujete li da su psotojali patuljasti hominidi na Balkanu?
Da
40%  (2)
Ne
0%  (0)
Video/la sam ih
60%  (3)
Cuo/la sam nesto o tome
0%  (0)
Ukupno glasova: 5
Idi dole
Stranice:
1 2 [Sve]
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Hobiti sa Jastrepca  (Pročitano 24076 puta)
02. Okt 2016, 19:47:23
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 66
Browser
Mozilla Firefox 49.0
Godine 2010 dva istraživača iz Srbije, koji su svoj put obrazovanja nastavili preko okeana, na Njujorškom Univerzitetu na departmanima antropologije i arheologije, PhD arheologije Boris Kanački i PhD antropologije Petra Fajdiga započeli su svoje istraživanje u okviru naučnih projekata. Predmet istraživanja je bila izumrlia vrsta Hominida, reda Homo Florensis na tlu Evrope, Južne Azije i Indonezije.

Godine 2003, na ostrvu Flores arheolozi su pronašli skeleta entiteta, dužine oko 1,1 m. Pronađeni su skeleti 9 jedinki, uključujući i jednu potpunu lobanju. Ti ostaci postali su predmet intenzivnog istraživanja u svrhu saznanja da li predstavljaju vrstu zasebnu od današnjih ljudi. Taj hominin bio je poseban zbog svog malenog tela i mozga i relativno nedavnog izumiranja, moguće pre samo 12.000 godina. Uz njihove ostatke pronađeni su kameni alati iz arheoloških horizonata u rasponu od pre 94.000-13.000 godina. Neki smatraju da je istorijski H. floresiensis možda vezan za mitove o Ebu gogou, koji su česti na ostrvu Flores.

Arheolog Kanački je još prilikom nekih drugih istraživanja arheoloških lokaliteta u oblasti Jastrepca, saznao priče i legende, koje meštani okolih sela ispredaju o "malim proždrljivim ljudima. Naime, prema pričama lokalaca,u vreme turske okupacije, tadašnji meštani su imali velikih problema oko misterioznih nestanaka sitne i krupne stoke, a u dramatičnijim slučajevima i dece. Po odluci seoskog kneza, kada je problem popriomio velike razmere, određeno je da se organizuje skupina odraslih, zdravih muškaraca, koji bi stražarili noću i čuvali ognjišta. Kako su prvobitno očekivali da je grabljivac neka divlja životinja, veliki iznenađenje je kada su ugledali male ljude, visine oko 5 stopa. Prema jednom predanju, opisani us:"Mali, brzi, gadni, sa gustom crnom neurednom kosom, izrazito velikim zubima i širokim šakama, lošeg zadaha". Ispostavilo se da je borba sa njima blla izrazito teška, jer su imali veoma dobar noćni vid, te je bio problem uhvatiti ih. No, posle decenija borbe, meštani su uspeli da ih pobiju. Ostala je legenda o patuljcima i vilenjacima. Ova priča posebno je zainteresovala g-dina Kanačkog, te je rešio sa svojim timom i neophodnim alatom da istraži pomenute delove. U pomoć je pozvao g-đicu Fajdigu, koja se ranije još istakla svojim otrićima o hominidima koje je radila pod okriljem Ruske akademije nauka. Kada je tim bio okupljen, a vremenske prilike dozvoljavala iskopavanja, rezultati su bili izvan najoptimističnijih očekivanja. Naime, otkrivene su čak tri porodice. U pitanju su srednje očuvani skeleti, od kojih čak 7 lobanja, parcijalno očuvanih. Prema daljim istraživanjima, utvđeno je da su 3 lobanje bile muškog pola, 2 lobanje ženskog i jedna lobanja deteta starog 2-3 godine. S obzirom na fizičke karakteristike, a pre svega se misli na malo telo i volumen moždane duplje, Petra Fajdiga je dalje istražila i zaključila da se ova vrsta definiše kao predatorska, sa vrlo lukavim metodama love, no da u pogledu nekih esencijalnih ljudskih osobina, poput empatije, humanosti, ne može se zaključiti da su iste posedovali.

Hobiti u srednjovekovnoj Srbiji

Istraživački rezultati gorepomenutog dvojca, zainteresovali su i Rusku Akademiju nauka, kao i areheološke departmene Univerziteta u Masačusetstu, te su ove dve institucije vodile odvojena, ali paralelna dodatna istraživanj. Nedavno su se rezultati poklopili sa onim pronađenim na Jastrepcu.

Ispostavilo se da su legende o vilama interpretacija susreta čoveka sa Homo Florensisom, npr Vila Ravijojla, iako bi to bilo teško i zvanično potvrditi, ali veruje se da je bila jedna od vođa svog klana. U srednjevekovnoj Srbiji, srpski velikaši su koristili hobite za građevinske radove i proricanje, jer se verovalo da poseduju čarobnjačke moći. Legenda o zidanju Skadra je tipičan primer. U vreme vlasti Uglješe Mrnjavčevića i drugih velikoglavaša, ovi hobiti-pečalbari držani su kao robovi u specijalno napravljenim kolonijama, a prema navodima Franačkog putopisca takvih komuna je bilo šest.

« Poslednja izmena: 02. Okt 2016, 19:55:06 od Anea »
IP sačuvana
social share
Edit by Anea: Linkovi i bilo kakvi drugi reklamni elementi nisu dozvoljeni u potpisima korisnika!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 13
OS
Windows
Browser
Mozilla Firefox 49.0
Moj deda je iz tih krajeva. Pričao mi je o toj legnedi. Malo mi je raspršio snove o Vili Ravijojli, koju sam strašno volela...Baš mi je drago da su se naučnici time pozabavili...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 66
OS
Windows
Browser
Mozilla Firefox 49.0
Moj deda je iz tih krajeva. Pričao mi je o toj legnedi. Malo mi je raspršio snove o Vili Ravijojli, koju sam strašno volela...Baš mi je drago da su se naučnici time pozabavili...
I ja isto. Rođen sam dole i baba mi je pričala o pijancu koji se vraćao kući i zaigrao u kolu vilenjaka, otad je šenuo. Kad god smo se kao deca igrali  u podnozju ove planine, mi muskarci smo se drzali za ruke i formirali krug. Onda smo pišali i izgovarali nekakve bajalice. Postojala je legenda da ko po vilinom travnjaku vrsi nuzdu ili gazi, svakim trecim utorkom u mesecu, njega ce vile odvesti u podzemni set.
IP sačuvana
social share
Edit by Anea: Linkovi i bilo kakvi drugi reklamni elementi nisu dozvoljeni u potpisima korisnika!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Mac OS X v: 10.12
Browser
Safari 602.1.50
mob
Apple iPhone SE 2020
Vidi se da ste bliski  Smile
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 13
OS
Windows
Browser
Mozilla Firefox 49.0
Jao da sećam se tog pišanja u krugu. Ja sam dolazila na letnjim raspustima. Mada mi smo uglavnom noću izlazili jurili zrikavce, a kad ugledamo belosvica, pobegnemo jer je bila neka legenda to je kao vaskrla vila ravijojla.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 66
OS
Windows
Browser
Mozilla Firefox 49.0
Jao da sećam se tog pišanja u krugu. Ja sam dolazila na letnjim raspustima. Mada mi smo uglavnom noću izlazili jurili zrikavce, a kad ugledamo belosvica, pobegnemo jer je bila neka legenda to je kao vaskrla vila ravijojla.
Pazi molim te, prema učenju gurua Svami Mahešvarananda zrikavci su demonske a belosvici andjeoske reinkarnacije humanoidnih nečovečijih duša. Nije baš preporučljivo juriti ih i dirati ih... Hindu monasi su meditacijom uspevali da ih oteraju i zaštite od njihovog delovanja.
« Poslednja izmena: 02. Okt 2016, 20:30:43 od Spodoba »
IP sačuvana
social share
Edit by Anea: Linkovi i bilo kakvi drugi reklamni elementi nisu dozvoljeni u potpisima korisnika!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 13
OS
Windows
Browser
Mozilla Firefox 49.0
Svami? Mislim da sam videla na Amazonu neke njegove e-books, odnosno zapise koje su pisali njegovi učenici na osnovu njegovih predavanja. Sve je moguće. Ja kad god sam videla belosvica osećala sam da da su tu u pitanju neke častive sile.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 66
OS
Windows
Browser
Mozilla Firefox 49.0
Svami? Mislim da sam videla na Amazonu neke njegove e-books, odnosno zapise koje su pisali njegovi učenici na osnovu njegovih predavanja. Sve je moguće. Ja kad god sam videla belosvica osećala sam da da su tu u pitanju neke častive sile.
Jogiji sam već 16 godina, a kod učitelja Svamija sam doživeo Šivino prosvetljenje i postizanje bestelesnosti. Sviđa mi se što praktikujemo pevanje bađana, jedenju prašata i posećivanje seminara. Naš veliki jogi učitelj gostuje non stop u Mađarskoj i Hrvatskoj.   Tako da dođi ako si zainteresovana.

HARI OM
IP sačuvana
social share
Edit by Anea: Linkovi i bilo kakvi drugi reklamni elementi nisu dozvoljeni u potpisima korisnika!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 13
OS
Windows
Browser
Mozilla Firefox 49.0
OM HARI

Hvala na pozivu. Nedavno sam bila na šamanskom seminaru i imala divno astralno iskustvo. Verujem i da bih se tu lepo provela.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 66
OS
Windows
Browser
Mozilla Firefox 49.0
OM HARI

Hvala na pozivu. Nedavno sam bila na šamanskom seminaru i imala divno astralno iskustvo. Verujem i da bih se tu lepo provela.
OM HARI

Hvala na pozivu. Nedavno sam bila na šamanskom seminaru i imala divno astralno iskustvo. Verujem i da bih se tu lepo provela.

Gde ima šamanski seminar? Je l' to u Hrvatskoj ili u Beogradu? Čuo sam da u HR ima fakultet za Astrologiju i Šamaneriju.... Ne pitam šta košta. Mozes li mi opisati svoje astralno iskustvo? Ja sam pokušao da ga doživim ali umalo nisam doživeo srčani udar
IP sačuvana
social share
Edit by Anea: Linkovi i bilo kakvi drugi reklamni elementi nisu dozvoljeni u potpisima korisnika!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 66
OS
Windows
Browser
Mozilla Firefox 49.0
a i imam problema sa želucem, pa me je mučila kiselina kroz ceo trans
IP sačuvana
social share
Edit by Anea: Linkovi i bilo kakvi drugi reklamni elementi nisu dozvoljeni u potpisima korisnika!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 13
OS
Windows
Browser
Mozilla Firefox 49.0
Bio je Šamanski smeinar pre dva meseca u Domu kulture Palilula. Baš je bio posećen. Iako medijski nije bio ispraćen.

Što se astrala tiče moraš biti maksimalno opušten i prepušten ( imaš na yt puno video klipova sa binarnim zvucima ). E onda kad počneš da se rasplinuješ ( osećaš se maltene ko šumeća tableta ) tad je bitno da se ne uplašiš. Jer ako ti je podsvest puna bola, jeda, besa, generlano negativnosti možeš privući nečastive entitete. Međutim ako ih i vidiš nemoj se upplašiti, hrane se strahomm. Veruj mi ne mogu ti ništa ako ih ignorišeš, a uvek imaš srebrnu nit povezanu sa tvojim pupkom da se vratiš u telo. I kad taj šok prevaziđeš, videćeš najbolje isksutvo,...
Javi kako je bilo..
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 66
OS
Windows
Browser
Mozilla Firefox 49.0
Bio je Šamanski smeinar pre dva meseca u Domu kulture Palilula. Baš je bio posećen. Iako medijski nije bio ispraćen.

Što se astrala tiče moraš biti maksimalno opušten i prepušten ( imaš na yt puno video klipova sa binarnim zvucima ). E onda kad počneš da se rasplinuješ ( osećaš se maltene ko šumeća tableta ) tad je bitno da se ne uplašiš. Jer ako ti je podsvest puna bola, jeda, besa, generlano negativnosti možeš privući nečastive entitete. Međutim ako ih i vidiš nemoj se upplašiti, hrane se strahomm. Veruj mi ne mogu ti ništa ako ih ignorišeš, a uvek imaš srebrnu nit povezanu sa tvojim pupkom da se vratiš u telo. I kad taj šok prevaziđeš, videćeš najbolje isksutvo,...
Javi kako je bilo..
Zvuči uzbudljivo
javljam odmah. Nemam razloga da se plašim kad je tu srebrna pupčana vrpca.
A što medijski nije bio ispraćen - šta da ti kažem. Bitno je da se prikazuju Soraje, Neše Sline i ostale sponzoruše, a za naučno dokazano duševno prosvetljenje nema prostora. Ali ne smemo se nervirati, loši će pronaći svoj put. Pravi put. Šivahanudelilah
IP sačuvana
social share
Edit by Anea: Linkovi i bilo kakvi drugi reklamni elementi nisu dozvoljeni u potpisima korisnika!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 13
OS
Windows
Browser
Mozilla Firefox 49.0
Riptihahhmulabadah

Da, nažalost zemlja se davi u govnima kao što su sponzoruše i političari. A niko reicmo nije čuo za jednu fantastičnu ličnost kao što je Rejklah Omnaputešerih ili za neprevaziđenu Zilajlu Garnišlu. Koliko se čovek pročisti uz njih, ma sve čakre produvaš, ali neee..Mi se bavimo starletama i sličnim mediokritetima, koji zbog svojih negativnih energija zapuše sve čakre normalnom čoveku....

« Poslednja izmena: 02. Okt 2016, 21:15:06 od Anica666 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Ne ostavljajte nista nedovrse

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 34745
OS
Windows 7
Browser
Chrome 53.0.2785.116
mob
Samsung 111111
 Smile Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
“Držite se svog osećanja ispravnosti, svoje unutrašnje etike, čak i kada je teško ili opasno, ili kada ljudi smatraju da ste čudni. Ta čudnovatost vas izdvaja!"

„Budite čovek po svaku cenu. Ako treba, platite koliko košta. Neka to bude najskuplja stvar u vašoj kući. Niko nema veće obaveze prema sebi nego da bude i ostane čovek."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 13
OS
Windows
Browser
Mozilla Firefox 49.0
Jasikasi jel imaš problema sa pljuvačnom čakrom? Ili nam se pleziš samo onako?  Smile
Probaj jednom pa ćeš razumeti šta znači biti istinski prosvećen. Nek je achve s tobom  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Mac OS X v: 10.12
Browser
Safari 602.1.50
mob
Apple iPhone SE 2020
Dosta je bilo  Smile
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 [Sve]
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 23. Apr 2024, 20:49:22
nazadnapred
Prebaci se na:  
Oznake: HOBITI JASTREPCA
Upozorenje:ova tema je zaključana!
Samo administratori i moderatori mogu odgovoriti.
web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.089 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.