Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 16. Apr 2024, 06:10:43
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

 Napomena: Za sva pitanja u vezi kupovine novog hardware-a ili procene vrednosti i preporuke koristite - ovu temu

Spyware,sta je,kako radi,kako se zastititi? :: Kako rade mreze :: Burek Anti-virus software review :: Index tema koje ne treba propustiti

Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Gde da stavim kuler  (Pročitano 6167 puta)
30. Jun 2016, 12:02:51
Zvezda u usponu

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 1763
Zastava Srbija
Browser
Mozilla Firefox 46.0
Kupio sam neki kuler, gde bi trebalo da ga stavim, da hladi procesor ili grafičku (pošto imam dva mesta na kućištu)?

a imam i još jedno pitanje, sad kad sam otvorio komjuter, video sam da mi kuleri na grafičkoj ne rade. tj. vrteli su se kad sam upalio komjuter, ali posle nekog vremena su stali. da li je to normalno ili ne?

edit: ok, video sam sad na internetu da je to normalno za moju grafičku kartu, jer ona pali kulere tek na 60 stepeni. tako da je logično onda da treba da stavim ovaj dodatni kuler na procesor, pa ova tema može da se zatvori.
« Poslednja izmena: 30. Jun 2016, 15:09:22 od bora111 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 965
Zastava Kalinovik
OS
Windows
Browser
Chrome 51.0.2704.103
mob
Samsung s21+
Skini program CPUID HWMonitor i vidi gde ti je veca temperatura i tu stavi, a i ne znam za sta ce ti dodatni kuler kad ti eto kuler ladi graficku kad je potrebno i na procesoru kuler dobro radi ne gasi se racunar, mogao bi samo zameniti termalnu pastu na grafickoj i cpu.
IP sačuvana
social share
Stevaniđa91_FK Crvena Zvezda
Pogledaj profil GTalk Skype Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 1763
Zastava Srbija
OS
Windows
Browser
Mozilla Firefox 46.0
pravo da ti kazem, kupio sam ga bez veze. rekao mi administrator na poslu da uzmem i ja kao uzeo.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije


necu da ti kazem, chelavi...

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 21969
Zastava La45.2590  Lo19.8330
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 47.0
mob
Apple iPhone 12, S21
Kuleri za procesore i kuleri za graficku, iako rade istu stvar, nisu isti, tako da od toga koji si kuler uzeo zavisi gde ces ga staviti.
Ako si samo uzeo dodatni ventilator da ubacis u kuciste, da bi napravio bolji protok vazduha i time uticao na temperaturu, od kucista ti zavisi gde ga mozes montirati.
Nisi nam nista pametno dao od podataka od kojih bi krenuli, tako da ti niko i ne moze dati neki precizniji odgovor.
IP sačuvana
social share
- A robot may not injure a human being or, through inaction, allow a human being to come to harm
- A robot must obey the orders given to it by human beings, except where such orders would conflict with the First Law
- A robot must protect its own existence as long as such protection does not conflict with the First or Second Laws
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 95
Zastava beograd
OS
Windows 7
Browser
Chrome 51.0.2704.103
tekst je o laptopovima ali moze da posluza za razumevanje visoke temeprature i problema sa hladjemnjem kod racunara:


Ventilator hladi mrežicu koja se nalazi na jednom kraju bakarnog dela.

Cevčice koje vode od jednog kraja bakarnog dela do drugog služe da prenesu hladnoću koju ventilator pravi na mrežici bakarnog dela sve do čipova koji se greju.
Najveći proizvođači toplote u laptopu su procesor i grafička kartica, pa njima treba dovesti najviše hladnog vazduha preko bakarnog dela kako bi se ohladili.
Bakarne cevčice su obično šuplje cevčice koje su kod kvalitetnih kulera punjene gelom na bazi freona ili su samo šuplje i iz njih je izvučen vazduh zbog bolje provodnosti.
Napomena: Kuleri koji imaju cevčice koje su punjene gelom se troše i na svake 2 godine treba zameniti nov kuler, jer gel i freon od pregrevanja isparavaju iz cevčica.

Najveći problem kod laptopova, zbog sve manjih dimenzija je kvalitetno, a malo hlađenje.
Najgori i najveći UBICA laptopova u 90% slučajeva je temperatura.

Grafički čip kao i drugi čipovi koji se nalaze ispod bakarnog dela kulera su takozvani BGA-čipovi koji leže na sitnim bakarnim kuglicama od oko 0.5mm kojih ima u zavisnosti od veličine čipa, od 50 pa do 300 zalemljenih na matičnoj ploči.
Maksimalna temperatura koju sme da dostigne grafički ili drugi čip je oko 110 stepeni celziusa.
Kuler, kada je nov i kada na njemu nema prašine, u normalnom radu laptopa, hladi sve čipove od 30 do 60 stepeni.
U ekstremnom korišćenju laptopa kuler hladi čipove od 50 do 80 stepeni.

Prvi simptomi sa neispravnim hlađenjem:
Ukoliko temperatura prelazi 80 – 90 i više stepeni, to je pokazatelj da sa hlađenjem laptopa nešto nije kako treba.
Drugi simptomi:
Laptop radi jedno izvesno vreme na 70 – 80 stepeni u normalnom radu i počinje da se gasi kao da ste napajanje isključili iz njega. Vi laptop opet upalite, on radi pola sata – sat i opet se ugasi. Kako vreme ide i vreme gašenja laptopa je sve kraće i učestalije.

Kada vam se desi ovako nešto, odmah laptop odneti u servis na čišćenje i eventualnu zamenu kulera.
Treći simptom je:
Laptop radi, pregreva se i jako je vruć kod tastature i tamo gde je kuler, ali se ne gasi, jer su čipovi kvalitetniji i trpe veće temperature.

Ukoliko takav laptop ne odnesete na servis, jednog dana upalićete laptop i na njemu će sve lampice sijati, ali sliku na monitoru nećete imati. Ovakav kvar se dešava u 80% slučajeva.
Mogu da se dese i drugi problemi. Sliku nemate, lampice svetle i pišti nekoliko puta – 5% slučajeva.
Laptop se upali, ali se posle 3 ili više sekundi ugasi – 3% slučajeva.
Laptop se pali i gasi sam, ali sliku nema pa morate da izvadite bateriju – 2% slučajeva.
Laptop svetli, samo jedna lampica ili nijedna i ne pali se, MRTAV – 10% slučajeva.

Ukoliko hoćete da imate stabilan i pouzdan laptop, Laptop Servis Experti Vam savetuju da svakih 6 meseci očistite kuler od prašine i zamenite pastu i gumice na njima, a svake 2 godine da zamenite kompletan sistem hlađenja.
Ovim se produžava vek trajanja laptopa duplo i posledica da se dese neki od gore navedenih kvarova.

Gore navedeni kvarovi su 3 puta skuplji od kompletnog sistema hlađenja.
Kvalitetan servis grafičkih čipova i drugih BGA čipova zahteva veliko znanje i profesionalnost, a pre svega skupu opremu od 5000€, pa do 20000€ koju samo 2 ili 3 servisa poseduje u Srbiji.
Postoje alternativna kratkotrajna rešenja za takve kvarove koja su loša i sa njima dolazi do uništavanja matične ploče kao i samog čipa.
članak preuzet sa laptopservis.rs
IP sačuvana
social share
forumi su mesta gde se moze naci pomoc
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Džaba što si u gasu i praviš tu grimasu

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 2437
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 51.0.2704.103
Kupio sam neki kuler, gde bi trebalo da ga stavim, da hladi procesor ili grafičku (pošto imam dva mesta na kućištu)?

Evo primera na CM kućištu, mada slično je i kod ostalih...

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

CM.jpg
(135.04 KB, 1000x600)
IP sačuvana
social share
... Kažu ako je prava, znaće da te poštuje, kažu ako je lažna, može da te otruje...
Da te pošalje u svet, gde te niko ne prepoznaje, gde te bes, strah, laž lako promene
...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 16. Apr 2024, 06:10:43
nazadnapred
Prebaci se na:  
Oznake: kuler Gde stavim

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.083 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.