Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Preminula Harper Li, autorka kultnog romana "Ubiti pticu rugalicu"  (Pročitano 12046 puta)
20. Feb 2016, 11:11:09
Udaljen sa foruma
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 12437
Browser
Mozilla Firefox 44.0
Harper Li, čuvena američka spisateljica, poznata po romanu “Ubiti pticu rugalicu”, umrla je danas u 90. godini života.



Harper Li je rođena 28. aprila 1926. godine u Monrovilu u Alabami, kao najmlađe od četvoro dece Amase Kolman i Frensisa Kaningema Finča Lija.

Osnovnu i srednju školu pohađala je u Monrovilu, a fakultet na Univerzitetu u Alabami. Nakon boravka u Britaniji, na Oksfordu u okviru razmene studenata, 1949. se presela u Njujork. Dok je pokušavala da se etablira kao pisac, radila je na rezervaciji avionskih karata.

Debitantski roman “Ubiti pticu rugalicu” objavila je 1960, a naredne godine ta priča o rasnoj diskriminaciji u Alabami ovenčana je Pulicerovom nagradom. Roman je postao klasik moderne američke književnosti, po mnogima je to i najbolji američki roman 20. veka, a prodat je u 30 miliona primeraka i do sada preveden na više od 40 jezika.

Istoimeni film snimljen je dve godine nakon objavljivanja knjige i doneo je autorima tri Oskara.

Uspeh koji je za kratko vreme ostvario njen roman prvenac, nije očekivala.

- Nadala sam se 'brzoj i milosrdnoj' smrti od strane kritičara, istovremeno i da će se priča nekome dopasti. Ali odjednom, sve je postalo i previše i zapravo zastrašujuće kao i ta brza smrt koju sam priželjkivala - izjavila je Harper Li, u jednom od ne brojnih intervjua.

Nakon velikog i neočekivanog uspeha sa ovim delom, Harper Li je odlučila da se povuče iz javnosti.

Živela je u jednom staračkom domu u Monrovilu, koji je udaljen samo kilometar od kuće u kojoj je odrasla.

Predsedničkom medaljom slobode za svoj doprinos književnosti odlikovana je 2007, iste godine kada je doživela i moždani udar.

Roman “Idi i postavi stražara“ pojavio se u julu 2015, kao nastavak njenog prvog dela iako je zapravo bio inspiracija za kultni roman.

- Sredinom pedesetih završila sam roman „Idi i postavi stražara“ koji prati lik Skaut kao odrasle žene. Moj urednik je bio opčinjen njenim flešbekovima u detinjstvo i naterao me je da napišem roman iz ugla mlade Skaut. Pošto sam bila mlada autorka, uradila sam kako mi je rečeno. Nisam shvatila da je (originalna knjiga) preživela i bila sam veoma iznenađena i oduševljena kada ju je moja draga prijateljica i advokatica Tonja Karter otkrila. Posle mnogo razmišljanja i oklevanja pokazala sam je nekolicini ljudi. Bilo mi je veoma drago kada su rekli da je vredna objavljivanja. Ponosna sam i zapanjena što će biti objavljena posle svih ovih godina - reči su čuvene američke spisateljice.

Datum sahrane još nije objavljen.

Izvor
IP sačuvana
social share
Ako se neko i prepozna u jurkovićevim porukama, to nije do njega već do sebe
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.068 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.