Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 09:38:11
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Brzi medenjaci  (Pročitano 132145 puta)
11. Okt 2015, 19:32:35
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
Browser
Safari 601.1.56
mob
Apple iPhone SE 2020
Ja volim medenjake. Posebno kada su dani grozni i kisni, a ovo je jedan od tih dana...
U potrazi za idealnim medenjakom, naletela sam na ovaj recept... koji mi se ucinio kao dobra proba posto ako ne uspe, bar ne moram da bacam med.  Ukus je potpuno isti kako kod Pionirovih medenjaka, ali to najvise zavisi od toga kako balansirate zacine.


Da, tako je.. medenjaci bez meda  Smile


Originalni recept mozete naci [ovde]

Moja normalnija verzija (ko ce da jede 3 solje secera, jesus) je sledeca...

Mera za solje je 2dl.






Sastojci:

1.5 solja secera (300ml)
3/4 solje vode (150ml)
1 kasika masti
brasno po potrebi (tim 400, meko)
1 jaje
1 zumance
1 prasak za pecivo
naprstak soli
miks zacina: cimet, karanfilici, muskatni orah, djumbir, biber - ovo je opciono i predstavlja rezultat eksperimenta i ukusa Smile

+

1 belance
prah secer (oko 50 gr, zavisi od vecine jajeta i belanceta)


Priprema:

U serpu sa debelim dnom stavite polovinu secera i stavite na sporet (srednja jacina) i ne mesajte. Ostavite da se polako topi secer i karamelizuje. Ukoliko pocnete da mesate, stvorice se grudvice secera koje ce tesko da se restope i nece se karamelizovati kako treba. Kada se secer otopi i dobije zlatno zutu boju, sipajte vodu. Reakcija ce biti burna, ali kao kad pravite serbet, brzo ce prokuvati. Zatim dodajte mast i polako ostatak secera i pustite da prokljuca kako bi se mast i secer otopili. Stavite sa strane da prohladi.

Za to vreme u posudu za mesanje stavite 1 jaje, 1 zumance i zacine i malo razmutite. Ja nisam mogla da cekam da se secerni sirup skroz ohladi, tako da kad je bio mlak pocela sam da ga dodajem u jaja kasiku po kasiku uz neprestano mesanje kako se jaja ne bi skuvala i pretvorila u kajganu :/

Kada sam izmesala secerni sirup i jaja, dodala sam brasno, jednu kesicu praska za pecivo (ne volim metalni ukus sode bikarbone, a ista stvar) i malo soli. Iako so ne stoji u originalnom receptu, so sluzi da malo balansira ukus jer secera ima podosta, a i pomaze rastu kao prasak za pecivo.

Sto se tice brasna, dodavala sam kasiku po kasiku i mislim da je ukupno potroseno oko 400gr, posto je testa bilo dovoljno da 1 veci pleh od rerne. Testo treba da bude dovoljno tvrdo da moze da se oblikuje u kuglice, ali ne i previse tvrdo kako medenjaci ne bi bili kao od kamena.

Od testa pravite kuglice po zelji, meni je od ovog testa ispalo 25 komada velicine medenog srca, mozda malo vece. Tako da se dobije bas dosta.

Pecite na 200 stepeni oko 10 minuta, odnosno dok ne krenu da rumene. Prvu turu sam ostavila malo duze i suvlja je, a drugu sam bas po receptu ostavila 10 minuta i spali su odmah meki.

Dok se medenjaci hlade, napravite preliv od 1 belanca i prah secera... Prvo malo razmutite belance viljuskom ili kasikom i polako dodavajte prah secer i mutite dok ne dobijete belu pastu koja moze da se razmazuje... za ovo vam treba oko 5 minuta... Mozete i mikserom, ali zasto se cimati Smile Ja sam iskoristila oko 50 gr prah secera. 

Posle ovoga premazite ili umocite mlake medenjake u preliv (ocaklina, tako se nekada zvalo) i ostavite na suvom i toplom mestu 10-15 minuta da se osusi... i to je to... Drzite u zatvorenoj kutiji ili posudi kako se dalje ne bi susili.

Elem, zbog toga sto se koristi mast (a moze i puter), medenjaci ce prvog dana biti malo tvrdji, ali ako prezive prvi dan... bice sve meksi.
Ako umesto putera ili masti koristite biljna ulja (palmino, kokosovo, suncokretovo, margarin), postupak ce biti obrnut. Prvo meko, zatim tvrdo. Smiley

I to je razlog zasto se prave vanilice prave sa puterom i masti Smiley

« Poslednja izmena: 11. Okt 2015, 19:39:55 od Anea »
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Legenda foruma


"I'm not always right, but I'm never wrong"

Zodijak
Pol
Poruke 49711
OS
Windows 7
Browser
Chrome 45.0.2454.101
Citat
I to je razlog zasto se prave vanilice prave sa puterom i masti


Nikad zaboravljena tura vanilica jeste ona sa kojom me je mama spakovala na eksurziju put Budimpeste. Najbolje su bile po povratku u Bg  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 09:38:11
nazadnapred
Prebaci se na:  
Oznake: medenjaci Brzi

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.1 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.