Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 19:42:48
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Glasanje
Pitanje: Da li treba da se filozofija predaje u školama?
Da
60%  (24)
Ne
12.5%  (5)
Ne znam
0%  (0)
Da, ali samo odabrana poglavlja
5%  (2)
Da, ali sa akcentom na diskusiji i samostalnom razmišljanju
22.5%  (9)
Ukupno glasova: 40
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 49
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Trebali nam filozofija u školama?  (Pročitano 91690 puta)
10. Jun 2015, 19:06:09
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol
Poruke 849
Browser
Mozilla Firefox 38.0
Šta vi mislite?

Evo i nekog teksta na tu temu:

Predavati danas filozofiju u Srbiji je zajeban posao


 Već neko vreme, studentkinjama i studentima prve godine sociologije na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu držim vežbe na kursu koji se, hvala akreditaciji, zove Socijalne teorije. To zapravo znači da im predajem filozofiju. A predavati filozofiju u današnje doba i današnjoj studentariji je jeben posao. I pritom ne mislim na jurnjavu za mladim momcima i devojkama po filozofskim školama i gozbama antičke Grčke dok se slavi Eros u teoriji i u praksi. Već na hronično neznanje, samozadovoljnu umišljenost i akutnu nezainteresovanost sa kojom se dolazi po visokoškolsku diplomu, kao da je u pitanju 250 grama bureka. Za ovde ili za poneti, kolega?

Naime, zbog crne rupe nazvane srednjom školom, držati filozofiju na prvom mestu znači suočavati se sa mladim ljudima koji u životu nisu ni čuli za Prometeja i Pandoru ili Parmenida i Demokrita. Ni za Konfučija i Zaratustru, Spinozu, Loka i Lajbnica, kao ni za Kopernika i Galileja. Dok im je i Njutn nekako sumnjiv. Je l' to onaj što je prodavao jabuke, jednu po jednu, pa mudro zgrnuo pare? Isuviše često, u pitanju su profesionalni blejači koji ne razlikuju renesansu od antike, a srednji vek od srednjeg prsta. Koji bez blama odvale da je islam religija Jevreja, da je "Francuska revolucija" bila u ratu sa Austrougarskom, a da je Aristotel "izučavao" u Parizu. Koji su, true story, ubeđeni da je pravoslavlje izmislio Martin Luter King, zato što mu papa nije dozvolio da se razvede od neke žene. Najčešća pitanja na času glase "'Oće to biti na ispitu?" i "Mogu u WC?". A od zapitanosti ni traga.

I, hvala zabrinutim roditeljima na pažnji i doviđenja, ali ne radi se o mojoj traljavoj pedagogiji i skandaloznoj metodici nastave. Ni žongliranje ni gutanje vatre, uz majmunče kao demonstratora, mnogima ne bi pomogli. Iako uvek ima sjajnih i blistavih izuzetaka (i samim tim potvrđivača pravila), mahom je u pitanju ekipa kojoj je smorenost način života, a lajk merilo lične i kolektivne vrednosti. A izgubljenost u vremenu, prostoru i smislu pravilo. I zato je lako posmatrati studente kao amalgam sačinjen od prepaljenih navijača, trenerkaša i kladioničara, omladine vladajućih političkih stranaka, đus-votka-u-separeu entuzijastkinja, pomodnih anarhista, NVO sektaša, blajhanih replikantkinja po estradnom uzoru, valjaoničara zdravih stilova života i kojekakvih "alternativa", opsesivno-kompulzivnih instagramašica i, iznad svega, hard core lenčuga. Ima i takvih koji nose slike Milorada Ulemeka Legije u novčaniku, a patrijarha Pavla u skriptama. Dok kao vrhunski intelektualni domet vide šerovanje lažnih citata Ive Andrića. Raspredati im o umu, idejama, materiji, esenciji, egzistenciji, kategoričkom imperativu, te o nužnosti i slobodi tada mi prečesto deluje besplodno koliko i besmisleno.

Međutim, nije poenta u sveprisutnoj zatupavljenosti. Ta je i onako poput ugljenika – sastavni deo života i univerzuma. "Biseri" i slične anegdote sa časova takođe nisu neko merilo ili kantar, iako se o njima mogu napisati antologije u tomovima. A suština posebno nije u staračkom kukanju ili u defetističkoj rezignaciji pred nekakvom neukom, nemoralnom i masovno proizvedenom omladinom. Verovatno još i u Epu o Gilgamešu ima glinena pločica na kojoj matorci drobe i palamude o tome da će nove generacije uništiti civilizaciju. Pa se dotična još uvek nekako drži. Ne, poenta je upravo filozofska i ona glasi – čemu još filozofija? Ovo je pitanje na mojim usnama pre, tokom i posle svakog prokletog časa. Uostalom, i zato je Mit o Sizifu u obaveznoj literaturi.

 Dakle, čemu još filozofija? Zašto Filozofski fakultet? Koga briga za nekakvog Platona, Dekarta i Kanta sa ovako skaradno visokom stopom nezaposlenosti? Kada na kraju srbijanskog obrazovnog puta većinu čeka karijera trafikanta, konobarice ili nutkača Kirbija? I ko će još razlikovati Anaksimena i Anaksimandra kad je Amadeus Bend izbacio novu pesmu na JuTjub? Kad stvarni arhe studentskog života nisu ni voda, ni vazduh, ni vatra – već flaša "Moeta" u separeu, dok rijaliti programi kroje i etiku i estetiku? Kad je sav preoskudni novac u rukama korumpiranih političara, nekakvih programera i računardžija, ili pak lekara sa radnom vizom za Nemačku i Norvešku? Čemu nas mogu naučiti Epikur, Boecije, al-Gazali, Bejkon, Lok i Volter? Na spomenutom kursu iz filozofije na kojem pokušavam taj neki trening umova (bez treninga tela), jedno ispitno pitanje glasi "Problem indukcije, kauzalnost i epistemološki skepticizam Dejvida Hjuma". Koga je danas još briga za to? Pa "filozofirati" je i prozivka i uvreda u srpskohrvatskom jeziku. A i jedan Stiven Hoking je na Guglovoj konferenciji rekao da je filozofija mrtva . Zaista, čemu sve, ako nas Vlada Srbije uspešno ubeđuje da je jedino štedljivo i poslušno rmbačenje smisao života?

I onda shvatim da se u toj kvarnoj logici nalazi zajeb u koji smo kolektivno upali. I da za njega nije kriva ni nezainteresovana društveno-humanistička studentarija, niti njihovi otupeli asistenti i profesori-dinosaurusi. Zbog palanačko uskogrudih budalaština o "mazanju na hleb" i "sipanju u rezerovar", progutali smo jeftinu žvaku o nekakvoj praktičnosti, nekakvim merljivim ishodima i kompetencijama, o "isuviše teorijskog znanja" i "teškoj školskoj torbi", o svemoćnoj isplativosti i tako tome i tome sličnom. I bez borbe smo predali meč raznim tehnokratama i samozvanim ekspertima što umeju jedino da "poprave kompjuter". Time samo doprinosimo opasnom stanju u kojem su filozofski fakulteti utočišta za srednjoškolce u stanju neodoljive lakoće postojanja – koji pojma nemaju šta će sa sobom, a roditelji im se zapečili da dete studira. Čime saučestvujemo u neukom, a popularnom i posprdnom stavu da je filozofiranje sinonim za laprdanje i javašluk.

 A filozofija jeste važna. I filozofski fakultet sa njom. Naime, bavljenjem filozofijom učestvujemo u raspravama o pitanjima koja su mučila čovečanstvo hiljadama godina. Ona nam daje i hrabra i kreativna objašnjenja onoga kako i zašto mislimo, saznajemo, posmatramo, ponašamo se i volimo. Šta je mudro, šta lepo, a šta dobro? I, dođavola, nutka nam odgovore na to ko smo i šta smo. Nije li potraga za tim smisao prakse otkrivanja sebe nazvanom studijama? Uostalom, i naši lični i amaterski pogledi na svet su bazično filozofski – samo što ne umemo to da elaboriramo. Bar ne vešto poput starih i nastranih bradatih majstora. Jer, ako smo sumnjičavi, eto spomenutog Hjuma. Ili Aristotela kada u svemu unaokolo vidimo neki dublji uzrok. Platona ako verujemo u besmrtnu dušu i ispraznost materijalnog sveta. S druge strane, Holbaha, ako nam je sve fizičko i materijalno, a bogove i duše smatramo za izmišljotinu.

Ako smo optimisti, uvek je tu Lajbnic. Ukoliko insistiramo na poštovanju države u kojoj živimo, Hobs i Hegel. A ako nas pali da živimo u skladu sa prirodom, eno Rusoa. Marksa ako bismo najradije srušili sve to i krenuli ispočetka. A ukoliko nam je i to besmisleno, Sartra. Konačno, filozofija nudi i praktične veštine iz logike i metodologije, iz pravilnog zaključivanja i kritičkog mišljenja – da nas ne bi varali lažima o opasnosti od vakcinacije ili nas isceljivali bioenergijom. Malo li je na ovu skupoću?

Aleksej Kišjuhas


http://www.vice.com/rs/read/cemu-jos-filozofija


« Poslednja izmena: 10. Jun 2015, 19:12:46 od Leftir »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Liberté, égalité, fraternité!

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 4891
Zastava Vozdovac - Republika
OS
Windows 7
Browser
Chrome 43.0.2357.124
mob
Samsung S7
Mi smo morali u srednjoj skoli da napamet naucimo glavne filozofe i njihove ideje i da ih izdeklamujemo ispred profesorke. Zvali smo je "Kleopatra". ETS Nikola Tesla, Bgd
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol
Poruke 849
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 38.0
Mi smo morali u srednjoj skoli da napamet naucimo glavne filozofe i njihove ideje i da ih izdeklamujemo ispred profesorke. Zvali smo je "Kleopatra". ETS Nikola Tesla, Bgd

Dobro, tu je problem pedagoških sposobnosti nastavnika. Mene interesuje šta mislite o predmetu. Nezavisno od nastavnika koji predaje (ja znam da jako puno zavisi upravo od nastavnika ali oni trenutno nisu tema)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Liberté, égalité, fraternité!

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 4891
Zastava Vozdovac - Republika
OS
Windows 7
Browser
Chrome 43.0.2357.124
mob
Samsung S7
Mozemo na ti.

Mislim da je ok imati predmet filozofije u srednjim skolama sa akcentom na podsticanje razmisljanja kod omladine, tipa da li se slazes sa njim i zasto da , zasto ne. Ali neke od teme koje su velikani filozofije proucavali su toliko kompleksni, toliko apstraktni da je prosto nemoguce 80% omladine da uopste shvati o cemu se radi.

Dakle za srednje skole, mozda vise one koje su drustvenog smera, kao jedno godisnji prednet u 4. godini mozda i ima smisla. Nesto kao orudje za podstrek razmisljanja.

Postojenje zasebnog fakulteta stvarno nema vise smisla, plus gde ce doticni magistri da nadju zaposlenje.

Isto mislim i na sociologiju. Cak je bolje uvesti socijalizaciju kao predmet u srednjoj, gde se kroz prakticne primere uci kako se ponasati na odredjenim mestima nego izucavati one kilometarske tekstove, od kojih smo zapamtili 0% gradiva.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol
Poruke 849
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 38.0
Obracao sam se svim korisnicima foruma Smiley

Citat
Postojenje zasebnog fakulteta stvarno nema vise smisla, plus gde ce doticni magistri da nadju zaposlenje.

Pa ko ce da predaje? Smile

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows 7
Browser
Chrome 43.0.2357.81
Filozofija, logika i psihologija su mi bili ubedljivo najtuplji i najbeskorisniji predmeti u srednjoj.

Iz looooogike (kako je volela da zavija ta naša profesorka) se sećam samo dela tautologije (tačno, netačno, jebačno, jamačno) i čuvenog bivstva. Bivstvo, bivstvo, bivstvo. To je bila svaka treća reč na tom predmetu.
Iz pshiologije se sećam samo kad sam odgovarao nešto vezano za onog Pavlovljevog psa. Ništa više.
Iz filozofije sam već znao malo više, tu sam bio bolji, ali evo danas se sećam jedino one Arhimedove škole brojeva, kako je kao svaki broj imao svoje karakteristike. Znao sam još, ali sam sve pozaboravljao jako brzo.
S druge strane, iz sociologije i Ustava sam znao dosta. Jer me je zanimalo to i jer je imalo praktičnu primenu. I dosta toga pamtim i danas.

Lično mislim da ako već mora da postoji određen udeo nauka tog tipa, neka to budu sociologija, ustav, pravo i/ili tako nešto. Da klinci (više) nauče kako funkcioše društvo i država u kojoj žive, šta znači biti građanin , koje su dužnosti vlasti i stranaka, neke osnove iz prava - ugovori, subjekti prava... i da se tako obučavaju malo za život u državi i društvu i nauče da ga cene, a ne da drve u dve godine šta je rekao ovaj, šta je rekao onaj, šta je bivstvo, trte mrte.

Naravno sve to je samo moje mišljenje. Ali zaista mislim da se previše pažnje daje tim predmetima. Ko oće da se bavi time, može posle na faksu. Ili neka se predaje to u srednjoj, ali za društveni smer. Ostali bolje da nauče nešto praktično i upotrebljivo nego nešto što će ionako da izbrišu čim napuste školu.
« Poslednja izmena: 10. Jun 2015, 20:22:32 od hkj »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


I have a joke. Women's rights.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 31126
Zastava Harare
OS
Windows 7
Browser
Chrome 42.0.2311.152
mob
Samsung GT-S7580
Sve zavisi od škole, evo čitam hkj-a i baš mi je čudno da mu je psihologija tupava.
Gradivo iz psihologije, bar ono moje iz druge godine, je baš lagano i predmet je skroz opušten i lekcije su dosta zanimljive. Ustav u našoj školi znam da niko ne voli, ali ja mislim da treba imati neko osnovno znanje (mada ću ga i ja prezirati, ko da gledam).

Ne kontam zašto se ovaj lik žali na neznanje studenata? Ako ne možeš da ih naučiš, obori ih. Prosto.
I to je još na faksu. Zamisli tek u srednjoj da predaje, ko zna koliko bi se tad primio.

« Poslednja izmena: 10. Jun 2015, 21:38:51 od Lazar Milic Milic »
IP sačuvana
social share
E ovaj svet je otiso u kurac cim Lazu pitaju kakva je serija  Smile
Pogledaj profil WWW Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 6227
OS
androidNepoznat
Browser
Opera 12.16
mob
Samsung 
Filozofija razvija sposobnost za apstraktno razmišljanje. Svakako treba da se izučava u srednjoj školi. Možda je pristup pogrešan. Umesto da akcenat bude na biografije filozofa i nabrajanje gomile njihovih dela sa sve godinama kad su izdata, bolje da se priča o njihovim idejama. Da se razume suština toga šta su pričali i diskutuje o tome.
IP sačuvana
social share
"Na putu ka istini čovjek može da
napravi samo dvije greške. Da ne
prodje cijelim putem, ili - da ni ne
krene."  Buda
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Rasut na komade

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 1468
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 39.0.2171.95
mob
Alcatel OT Telenor Smart
Mozemo na ti.

Mislim da je ok imati predmet filozofije u srednjim skolama sa akcentom na podsticanje razmisljanja kod omladine, tipa da li se slazes sa njim i zasto da , zasto ne. Ali neke od teme koje su velikani filozofije proucavali su toliko kompleksni, toliko apstraktni da je prosto nemoguce 80% omladine da uopste shvati o cemu se radi.

Dakle za srednje skole, mozda vise one koje su drustvenog smera, kao jedno godisnji prednet u 4. godini mozda i ima smisla. Nesto kao orudje za podstrek razmisljanja.

Postojenje zasebnog fakulteta stvarno nema vise smisla, plus gde ce doticni magistri da nadju zaposlenje.

Isto mislim i na sociologiju. Cak je bolje uvesti socijalizaciju kao predmet u srednjoj, gde se kroz prakticne primere uci kako se ponasati na odredjenim mestima nego izucavati one kilometarske tekstove, od kojih smo zapamtili 0% gradiva.

+1
IP sačuvana
social share
Bibo, ergo non desinimus
И покварен сат два пута дневно покаже тачно времe
Нема горег муслимана од потурченог Србина

Кажеш зло не постоји? Итекако постоји, и рођено је између 20. јануара и 20. фебруара.
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Gom Džabar

Zodijak Cancer
Pol
Poruke 22683
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 38.0
Filozofija nema vise smisao u danasnjem drustvu, jer logika, razum i pamet nisu vise u toku, i to polako umire. 

Sto se tice filozofije same po sebi, ja sam je pronasao kao veoma odlicnu stvar koju sam jedno vreme zeleo da studiram dalje, jer mi je dala mogucnost da naucim da argumentisem, radim dekonstrukciju tudje argumentacije i da provalim kada neko koristi sto mi zovemo po 'merikama fallacy.  Filozofija je po meni vaznija od psihologije i sociologije jer te uci da razmisljas i da mislis. 

Sad, problem sa zaposlenjem je stvarno strasan, kako u Srbiji tako i u Americi, a isto tako verujem i po svetu.  Da li treba izbaciti filozofiju, ja smatram da ne. To pamcenje filozofa i ko je sta pisao i kada je glupost, vaznije je da znas tipa Platon-Alegorija Pecine, Republika ili Sartr "Nistavilo i Postojanje" ali ne da znas naziv, nego da shvatis poentu. 

Sto se tice Psihologije i Sociologije, tu se slazem sa HKJ, pogotovo sto se tice Psihologije, jer osim ako ne izucavas to da postanes Psiholog kao zaposlenje ne dobijas nista sa tim tra la la stivom, jer sam vec odavno video da i oni lupaju sta im padne napamet i generalizuju strasno.  Uostalom ja znam psihologe koji su zavrsili skolu i nemaju pojma sta rade, a i one koji to nisu ucili pa uspostave dijagnozu ko nista.  Sto se tice Sociologije, ja mislim da je to vaznije izucavati ranije tokom detinjstva, ne u Srednjoj toliko, jer u Srednjoj si vec stvorio neki svoj identitet i tesko ces iz njega izaci.

Ja mogu da komentarisem iz iskustva, da je sve stvar gradiva i predavaca, jer ako je los predavac, i prazno gradivo nista neces nauciti niti ce to imati ikakvu svrhu u poentu.  Jedna vazna stvar je to, da sve te razdvojene deonice Psihologija, Filozofija, Sociologija itd, zavise jedna od druge, jer sve imaju istu polaznu tacku.
IP sačuvana
social share
Србочетничко комунистички фашиста.

Koљем по кућамa.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 49
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 19:42:48
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.097 sec za 19 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.