Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 07:16:10
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Reinkarnacija ili uskrsnuće?...  (Pročitano 5143 puta)
18. Jan 2004, 01:45:37
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 57
Što se događa s čovjekom kad umre, nestaje li zajedno s tjelom koje strune u nekom mračnom, hladnom grobu ili njegov najvažniji dio (duša)  biva sačuvan i prenesen u neki novi oblik postojanja, nekakav raj nama nepojmljiv ili pakao koji nam je čini mi se poznatiji? Ili čovjekova duša nakon smrti seli u neko drugo tijelo u ovoj istoj dolini suza vrteći se dok jednom ne dosegne prosvjetljenje?
Što se zbiva s nama kad umremo?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Zvezda u usponu


Legum servi sumus ut liberi esse possimus.

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 2135
Zastava tako blizu, a tako daleko
mob
SonyEricsson 
Naravno da ne vjerujem u reinkarnaciju. Ona je samo još jedan dokaz ljudskog straha od nepoznatog, kakvom se smrt obično doima. U tom kontekstu čovjek nastoji vjerovanjem "vrćenja" u krug izbjeći eventualnu odgovornost ili prekid vlastitog postojanja. Utapanje u Nirvani (što neki nazori koji priznaju reinkarnaciju vjeruju) je samo još jedan čin istog, tj. gubljenjem individualnosti nestaje i odgovornost.

Ovdje ne mislim samo na nazovimo ga uskokršćansko gledanje Božjeg suda na osnovu čovjekovih djela, nego i na odgovornost koju svi mi osjećamo pred samima sobom.


(A kad smo već kod pitanja duše upućujem na još jedan zanimljiv link http://www.burek.com/phpbb2/viewtopic.php?t=6368)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 57
Marx je proglasio svako religijsko vjerovanje opijumom za mase
svaki se vjernik takvim argumentom može proglasiti kukavicom koji svoje samoostvarenje traži negdje drugdje, a ne u sebi samome bez obzira na to vjeruje li on u uskrsnuće ili reinkarnaciju! Kršćanin svoju nadu polaže u milost Božju, nije li to svojevrsni bijeg od odgovornosti, Bog je taj koji nas spašava ja samo surađujem, ne smijem raditi velike gluposti i ako budem Ok! na času smrti evo me u raju  u dobrom društvu sa svecima. Oni koji pak vjeruju u reinkarnaciju nikad ne bivaju spašeni od ovog života (a ovaj život i nije velika sreća kažu oni) ako se doista ne potrude i prožive čitav jedan ljudski, muški život (jer samo muškarac može doživjeti nirvanu) u savršenstvu. A do ljudskog života nije lako doći, posebno ako se na početku rodiš kao virus ili bakterija a neka od tih bića žive dugo! Cijela jedna evolucija, a onda još i savršen muškarac kao da je to lako u današnje doba, kao da je to ikada bilo lako! Ja to ne bi nazvao bijegom od odgovornosti!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1404
Zastava tako blizu, a ipak tako daleko
Ni ja isto ne vjerujem u reinkarnaciju iz nekoliko razloga. Prvi je taj što reinkarnacija, u smislu u kojem ju " svijet" prihvaća, ne postoji u nijednoj religiji, nego je to izmišljen termin sekularističih tendencija, a drugi je što se ne sječam prijašnjeg/ih života. No, kako god pogledamo oba pojma žele pokazati spas čovjeka od ovoga svijeta, tj. od svih nevolja koje nas u životu nađu. Čovjek je uvijek u povijesti, a i danas, uvijek želio da mu bude bolje i to je govorio i kad je jednom došao na smrtnu postelju, a nije bilo bolje, mislio je, nadao se, da će poslije smrti biti bolje. Zato kod nas kršćana imamo tako lijep govor o raju, naravno, koji je teološki neopravdan, a kod nekih imamo govor o povratku kad će sve biti bolje
IP sačuvana
social share
\" Brini se više za svoj karakter nego za svoj ugled. Karakter je ono što uistinu jesi, a ugled je ono što drugi misle da jesi.\"
* John Wooden *

\" Kad bi rajčice poželjele biti dinje pretvorile bi se u farsu.
Strašno me čudi što toliki ljudi tako silno žele biti netko tko nisu.
Ima li smisla pretvoriti se u farsu?\"

* Mitsuo Aide *
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Zvezda u usponu


Legum servi sumus ut liberi esse possimus.

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 2135
Zastava tako blizu, a tako daleko
mob
SonyEricsson 
Nije isto mjerilo "kukavičluka", jer u vjerovanju u raj, vjeruješ i u pakao. Dakle imaš opciju koja baš i nije neka željena perspektiva.

Kod reinkarnacije se vrtiš u krug i kad te jednom nestane, nema te. Raj i pakao za sobom vuku vječnost.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1404
Zastava tako blizu, a ipak tako daleko
Pazi, u kršćanstvu vjeruješ da pakao postoji, ali ne vjeruješ ili se ne nadaš da ćeš u njega ići isto kao što se u reinkarnaciji, obrati pozornost da je to izmišljeno,  nadaš da ćeš u slijedećem životu biti viši oblik života ( no glupo je govoriti o nečemu apstraktnom). I jedno i drugo za sobom vuče vječnost, samo što u kršćanstvu je to stanje kakvo oči nisu vidjele, a srce zamislilo, dok je u reinkarnaciji! sve poznato.
IP sačuvana
social share
\" Brini se više za svoj karakter nego za svoj ugled. Karakter je ono što uistinu jesi, a ugled je ono što drugi misle da jesi.\"
* John Wooden *

\" Kad bi rajčice poželjele biti dinje pretvorile bi se u farsu.
Strašno me čudi što toliki ljudi tako silno žele biti netko tko nisu.
Ima li smisla pretvoriti se u farsu?\"

* Mitsuo Aide *
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Zvezda u usponu


Legum servi sumus ut liberi esse possimus.

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 2135
Zastava tako blizu, a tako daleko
mob
SonyEricsson 
Ne mere to biti isto. U kršćanstvu, ako zaribam i odem u pakao nema popravnog. U reinkaranaciji ako zaribam i postanem žaba, mogu se nadati da ću postati opet čovjek.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


То сам ја.

Zodijak
Pol
Poruke 3256
Zastava
i OVDE je bilo price o tome
IP sačuvana
social share
"Ljubav je mnogo vise od običnih osjećanja, ljubav je pozitivan elektroimpuls.
Ne postoji razdaljina koju ljubav ne moze premostiti, ne postoji bolest, koju snažno projektovana ljubav ne moze izlečiti, Ljubav može izvojevati sve pobede. Ona je koncentrisana kinetička energija, najjača sila u Prirodi. I samo kad biste mogli održati ljubav celog života, ne bi bilo sna koji ne biste mogli pretvoriti u stvarnost."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma


Bez Kralja ne valja

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 36126
Zastava Tamna Strana Meseca
mob
Apple Kineska kopija
Hriscanstvo i Sveto Pravoslavlje me je ucilo drugacije, citao sam knjige o drugim verovanjima i religijama da bih za neka meni nejsna pitanja nasao odgovore. Ziveo sam dugo sa mormonima ( bivsi kosarkas Kresimir Cosic ih je doveo u bivsu YU ), najsmirenije trenutke u svom zivoru doziveo u nasem Manastiru i veoma dugo proucavao budizam i pokusavao da neke "norme ponasanja" preuzmem iz njega. Svako objasnjava zagrobni zivot na drugi nacin i pokusavaju da nam ovozemaljski zivot organizuju na svoj nacin preteci nam svakojakim kaznama posle smrti. Neko mi preti paklom, neko da cu se u sledecem zivotu roditi kao zaba, a niko nedodje na ideju da mi kaze koji ce brojevi biti izvuceni na lotou kako bih ovozemaljske dane proveo u nekom miru... Ponekad se pitam nisam li vec mozda u nekom paklu? Na ovom svetu niko ko je normalan i posten nemoze da zivi lepo, vec mora da grbaci i radi celog zivota, svi koji su neposteni uzivaju na ovom svetu. Kako na posten nacin mlad covek od 19 godina vozi Ferari od 350.000€ i zasto rudar koji je posten i svakog jutra u 6 sati ide u srediste zemlje, nedeljom u crkvu i pokusava da prezivi do sledece plate a ima vecu skolsku spremu od dilera droge. Lepo zajauka neko i povika:  
Citat
Zaustavite planetu, zelim da sidjem ...

U trenutcima kada sam bio klinicki mrtav razmisljao sam o nekim drugim stvarima i druzio se sa nekim meni dragima koji nisu vise samnom, tako da nisam otisao jedan korak dalje, na srecu ovih koji zive samnom, a na moju nesrecu i onih koji zive u mom srcu...
Pitam se da li je ovaj nas svet pakao nekog drugog sveta ???????
IP sačuvana
social share
Za sve nase [Lobotomiste], igrajte se i vi
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik


Zodijak
Pol
Poruke 16
Čitajte Platona ljudi.....ne tražite instant filozofiju i instant rešenja!
IP sačuvana
social share
chemu ovo?
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 07:16:10
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.076 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.