Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 04:38:07
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Problemi percepcije  (Pročitano 12974 puta)
18. Jan 2004, 01:43:57
Veteran foruma
Zvezda u usponu


Legum servi sumus ut liberi esse possimus.

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 2135
Zastava tako blizu, a tako daleko
mob
SonyEricsson 
Naravno da možemo kasnije obraditi i druge fenomene, antisemitizam, rasizam....ali da počnemo s jednim koji mene osobno dosta kopka.


Dosta često na ovom forumu se provlači pitanje katoličke crkve kao nekakve  sile koja tajnim putem upravlja svijetom. I nisu toliko prisutni stari stereotipi o inkviziciji i križarskim ratovima, koliko nekakvo pridavanje mističnosti samom Vatikanu kao papinskom središtu i time stjecištu nekakvih tajanstvenih i mračnih planova koji direktno oblikuju živote svih nas, osobito onih koji bi po toj teoriji bili neprijatelji.

Katolička crkva kao takva sigurno jest najorganiziranija kršćanska denominacija, ali je li to dovoljno da ju se odmah percipira kao nekakvog "velikog lutkara"?

Nadajući se da će ova tema naići na određeni odaziv, neću sad ulaziti u detalje, ali bih kao autor teme i moderator zamolio da se na početku suzdržimo od rasprava je li katoličanstvo ispravno učenje ili koje bi to drugo bilo, nego da se orijentiramo na ponajviše vašu (u smislu da većina čalnova ovdje nisu katolici) percepciju iste.

Ako netko (a nažalost, moglo bi ih se naći) ima izraziti antikatolički stav, ne branim mu da ga izrekne, ali po mogućnosti bez prevelikih strastvenih izljeva istog. Ne zbog moje taštine kao katolika, nego da izbjegnemo rasprave tipa "moj tata je jači od tvog."
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Citat
Naravno da možemo kasnije obraditi i druge fenomene, antisemitizam, rasizam....ali da počnemo s jednim koji mene osobno dosta kopka.

Greota... bas mi se o navedenom pisalo... ne zaboravi da pokrenes neku dobru temu o tome Smiley

Citat
Problemi percepcije

Znas kako se kaze.
Iz centra mete vidis samo delove koncentricnih krugove, sa strane vidis celu metu i maltene sve sto je okruzuje.
Dakle... ako si ti clan bilo koje verske zajednice, bez obzira na obim, imaces o njoj mnogo subjektivnije misljenje od nekog ko to ipak gleda sa strane. Isto tako ljudi koji su clanovi neke takve institucije/organizacije ne bi bili clanovi iste da se sa njom ne slazu, a posto se slazu generalno gledano, cak i ako ima nekih propusta trazice neko racionalno objasnjenje i opravdanje za tako nesto... kako zbog drugih, tako i zbog sebe ne bi li im bilo lakse da veruju.

Dakle ne ulazim ni na trenutak u to je li to misljenje i ucenje ok, vec samo govorim da ako si duboko u tome, i ako nije ti ces podsvesno naci opravdanje za to sto nije i gurati dalje kao da je sve na mestu.

Tako je oduvek sa svim stvarima koje volis od rodjenja.
Recimo...
Fudbalski klub... ma moze on osramotiti tvoju zemlju, tebe, narod 1000 puta ti ces naci objasnjenje za to.
Komunisticka partija Jugoslavije - ako je neko od rodjenja bio u porodici koja ga je odgajala da je KPJ majka i sl on ce je sigurno voleti abnormalno i braniti je non stop [dok mu ne prekipi doduse Smiley]
etc.

Nemoj da se nerviras sto poredim Katolicku crkvu sa KPJ Smiley nije namerno, cisto mi bolji primer ne pada na pamet.

Ok, da ne duzim vise, donekle si shvatio moju poentu...
Nemam nikakvo definisano misljenje o katolickoj crkvi danas, nemam preterano pohvalno misljenje za ono sto su do sada kroz istoriju radili.
Ali...
Zapitaj se ko ovde ima problem sa percepcijom?
Ok, svakako ima mnogo ljudi koji iz nekih svojih razloga mrze crkvu pa i ako gledaju problem u celini imace subjektivno misljenje, ali isto tako imas i verskih fanatika koji su takvi i obicnih vernika koji su samo malo zagazili u tu doktrinu.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol
Poruke 448
Laslo jes ti cuo za Bordzije?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1404
Zastava tako blizu, a ipak tako daleko
Premda je i na ovom forumu bilo rečeno, više puta, da brojnost nije nikakav argument, on je jedini kojeg se ja mogu sjetiti, a da ima važnost za ovu temu. Na što ciljam? Prije svega na veličinu i brojnost Katoličke crkve, ovdje ne mislim na brojnost crkava i crkvenih ustanova, nego, jasno, na ljude - vjernike, katolike, a onda i na sve probleme koji iz toga proizlaze. Svatko mora priznati da Katolička crkva nema zanemariv broj vjernika i da netko mora upravljati, točnije brinuti se za dobro i to dobro predstavljati i, konačno, stati u obranu dobra svakog vjernika, gdje god se on nalazio. Tu ulogu u Katoličkoj crkvi na svjetskoj razini ima Vatikan i iz toga proizlazi sav njegov utjecaj na svjetsku politiku. Ponavljam da je, po mom mišljenju, uloga Vatikana u svijetu i svjetskoj politici tolika da zaštiti sve vjernike, a ako budemo pošteni i sve ljude, boreći se za njihovo dostojanastvo i prava. To sve proizlazi, opet, prvenstveno, iz one brojnosti kršćana i dobrobiti cijeloga svijeta. Drugo je pitanje ima li i treba li Vatikan imati utjecaja na svjetsku politiku i dobrobit svih, ako uzmemo u obzir da nisu svi ljudi katolici. No, u svemu Vatikan nastupa prvenstveno kao " sila" koja svijetu govori što je moralno, a što ne i to ne iz moralnog nauka Katoličke crkve, nego iz prirodnog moralnog zakona kojeg svaki čovjek prepoznaje u svom srcu.
IP sačuvana
social share
\" Brini se više za svoj karakter nego za svoj ugled. Karakter je ono što uistinu jesi, a ugled je ono što drugi misle da jesi.\"
* John Wooden *

\" Kad bi rajčice poželjele biti dinje pretvorile bi se u farsu.
Strašno me čudi što toliki ljudi tako silno žele biti netko tko nisu.
Ima li smisla pretvoriti se u farsu?\"

* Mitsuo Aide *
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik


Zodijak
Pol
Poruke 16
Ako uzmeš u obzir koliko je zla katolicanstvo nanelo pravoslavcima (i nekim drugima,pogledaj samo ohrabrivanje kolonizacije i besramno pokatolicavanje u juznoj americi)kroz istoriju moras barem malo da razumes nasu uslovno receno fobiju i ne bas preteranu ljubav prema katolickoj crkvi.Takodje velika je  netrpeljivost (barem ja tako mislim) prema papi kao instituciji,jer on manifestuje sve suprotno pravoslavnom duhu.On je bogocovek,nepogresiv,IDOL shto je najstrasnije,a to se kosi i sa ucenjem katolicke crkve.Ne kazem da u pravoslavlju nema kvazi-svetaca (jedno vreme su svi vladari ma bili i najveći tirani,proglasavani za svece jer su pomogli gradnju neke crkve!).Dakle mislim da nije problem u ucenju,vec prakticnom delovanju katolicke crkve(reci ti meni da vatikan nema vojsku...uslovno receno naravno).Takodje uticaj katolicke crkve na vlade u katolickim zemljama je ogroman (barem bio,a verujem da i dalje  u izvesnoj meri jeste)a samim tim i odgovornost za sve to sto su te zemlje radile.Jel treba da nabrojim?Mislim da i sam mozes da zakljucis...Ono shto sasvim sigurno mogu da kazem je da je najpogresnije shto to utice i na mrznju prema obicnim ljudima,katolicima i obratno.
O onome sto sam ranije napisao svedoci i potpuna dekadencija katolicke crkve i njenih poglavara u srednjem veku(mozemo li se sloziti da inkvizicija i nametanje vere nasuprot IZBORU,koji je jedna od glavnih odlika hriscanstva,barem po mom tumacenju,jeste nesto apsolutno suprotno hriscanskom duhu),a to je verujem nastalo kao posledica toga shto su mnogi postajali clanovi katolicke crkve ne iz religijskih pobuda vec da bi dosli do moci i uticaja.To u pravoslavlju nije bio slucaj,mada pravoslavna crkva nikad i nije imala toliki uticaj (ko zna mozda bi se isto i njoj dogodilo),osim donekle u Rusiji.
IP sačuvana
social share
chemu ovo?
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1404
Zastava tako blizu, a ipak tako daleko
Priznajem da su katolici učinili mnogo zla svima oko sebe i to ću uvijek priznati, a priznao je to i Vatikan u ime svih katolika, no mislim da je stvarno vrijeme da pređemo preko toga. Ne kažem da treba zaboraviti, Bože sačuvaj, nego kažem da trebaju ljudi prihvatiti naše žaljenje, sadašnje Crkve, i oprostiti nama za sve što su naši preci učinili. Zato ponavljam i stalno ću pozivati sve da nam oproste za sve zlo što smo nanijeli svima koji nisu mislili kao mi, a i sebe i sve katolike pozivam da naučimo nešto iz povijesti pa da se takve grozote nikad više ne događaju.
Samo da te ispravim u nekim mišljenjima, a koja su općenita pojava. Papa nije nikakav bogočovjek. Samo je jedan Bogočovjek, a to je naš Gospodin Isus Krist. Drugo: on je nepogrešiv samo kad naučava ex chatedra i tu nastupa kao vrhovni poglavar da bi svojim vjernicima objasnio neke tajne vjere i neka pitanja. I u tom nastupu on nije sam nego je uz njega čitavo učiteljstvo Crkve. U svim drugim stvarima, koja se tiču njega kao privatne osobe, on je pogrešiv. Treće: papa, Vatikan nema svoju službenu vojsku nego ima Švicarsku gardu čija je prisutnost, moraš priznati, ipak samo simbolična, jer dokle bi se oni mogli boriti sa helebardama u današnje vrijeme. Istina da ima i nešto oružja, no to je samo u svrhu zaštite. Četvrto: Već sam izrekao svoje mišljenje o utjecaju Vatikana na, prvenstveno, katoličke zemlje i vlade, no to ne čini Vatikan odgovornim za zločine koje dotična država učini, i ne mogu točno zamisliti na što ciljaš, pa mi, molim te, pojasni. A to da je problem u našem pokazivanju onoga što naučavamo istina je.
IP sačuvana
social share
\" Brini se više za svoj karakter nego za svoj ugled. Karakter je ono što uistinu jesi, a ugled je ono što drugi misle da jesi.\"
* John Wooden *

\" Kad bi rajčice poželjele biti dinje pretvorile bi se u farsu.
Strašno me čudi što toliki ljudi tako silno žele biti netko tko nisu.
Ima li smisla pretvoriti se u farsu?\"

* Mitsuo Aide *
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Capricorn
Pol Žena
Poruke 2012
Zastava
mob
Nokia 
Hm... Ja sam u sustini ateista, tako da necu da napadam katolike, ali meni zaista nije jasna tolika vjerska zaludjenost. Kada sam bila u Castel Gandolfu (papina ljetna rezidencija) na misi koju je papa drzao, zbog granicenog prostora, nisu svi mogli uci u crkvu (pa i ja medju njima)[a taman je na mene dosao red]{mada  i nisam bila previse razocarana, ja sam samo produzila u prodavnice}, uglavnom, izgubih se sad malo, ali, poenta-  do mene je stajala jedna meksikanka, i ponasala se nimalo hriscanski [derala se, gurala sve oko sebe, nije gledala koga udara], na kraju je cvilila ovima iz svicarske garde da je puste unutra. I nije bila jedina. Grupa casnih sestara iz Afrike takodje nisu mogle uci, pa su plakale zajedno... Mislim, ne shvatam. Koliko su tim ljudima mozgovi isprani da placu satima zato sto nisu mogli uci u crkvu? [a toliko finih prodavnica ima tamo Smile ]
IP sačuvana
social share
..::_Cotidie est deterior posterior dies_::..
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 57
Netko trči za lovom, netko za odjećom, a netko za riječima Smile
Isus je tjerao trgovce iz hrama, te dobre sestre vjerojatno slijede njegov primjer.
Mala doza fanatizma u vjeri je dobra, kršćani ne bi smjeli biti baš prefini dakako to ne znači da bi trebali činiti zlo. Vi čiji su preci bili naša istočna braća pravoslavni ne biste smijeli to zaboraviti, a čini mi se da ste zaboravili i čini mi se da je to razlog situacije u kojem je vaše društvo, ne bih htio biti sudac, ali o tome vrijedi razmisliti. Zapitajte se zašto se ljudi ne bore da čuju riječi patrijarha Pavla, kao što se bore da uđu u Crkvu u kojoj govori papa. Ne želim, braniti katoličanstvo u svojoj revnosti smo često pretjerivali, ali čini mi se da je bolje pretjerati u činjenju dobra, pa učiniti i koju glupost, nego ne činiti ništa.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Capricorn
Pol Žena
Poruke 2012
Zastava
mob
Nokia 
Za lovom nikada nisam trcala, uvijek mi je bilo dovoljno ono sto imam, koliko god to bilo.
Za odjecu- pa zensko sam opravdano mi je, mada ni to ne bih nazvala trcanjem.
Od rijeci nikada nisam imala nista, jer sve rijeci su iste.
Revnost? Molim lijepo, ono sto sam ja imala priliku da vidim granicilo se sa patetikom.
IP sačuvana
social share
..::_Cotidie est deterior posterior dies_::..
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Zvezda u usponu


Legum servi sumus ut liberi esse possimus.

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 2135
Zastava tako blizu, a tako daleko
mob
SonyEricsson 
@ SF

Imaš pravo isto onoliko koliko imaš i krivo. :wink:

istina je da kad nešto gledaš iznutra imaš subjektivan osjećaj prema tome što ti smanjuje objektivnost. Ali upravo je i obratno. Jer kad gledaš izvana. ne možeš se lišiti i drugih koji gledaju kao i ti.

@ Pendula

U jednom dijelu svog posta si pogodio ono što me najviše zanimalo. Kad govoriš o utjecaju katoličke crkve na vlade zemalja koje su pretežno katoličke. Imaš gomilu protuprimjera. Uzmi samo npr. Hrvatsku. Kod nas Crkva propovijeda protiv pobačaja (abortusa) od kad je to zlo uvedeno u naše zakonodavstvo. I koliko god (osobito lijevo orijentirani) mediji plašili javnost prevelikom spregom nekih naših kabineta vlade i crkvenih vrhova, nijednoj od njih nije palo na pamet ograničiti, kamoli ukinuti abortus. Što da kažemo za Belgiju gdje je ozakonjena i eutanazija?

Kada govoriš o nemoralnostima unutar katoličke crkve, objektivno priznaješ da slični slučajevi postoje i u pravoslavlju (a vjerojatno podrazumijevaš i protenstantizam). E sad budi objektivan pa reci čije se mane više naglašavaju. Vama su vaši sveci ocoubojice i danas nacionalno blago i ne daj Bože da ja nešto kritički kažem protiv njih, kamoli neki mjerodavniji katolik, odmah bih bio optužen za genocid, prozelitizam...i šta gi ja već znam. Ne kažem da bi to ti učinio, al reci koliko ljudi među vama može napisati po uzoru na uvod u jedan od Konijevih postova na ovom topicu i iskreno stati iza njega?

@ Arijana

A kad ti ili tvoje vršnjakinje vrištite na koncertu neke omiljene teen-zvijezde, a netko to kritizira, taj je odmah primitivac iz srednjeg vijeka i novi inkvizitor.

A priznaj, kada bismo iskreno slušali ono što nam govore papa, vaseljenski patrijrah ili wittenberški senior bismo li dalje dogurali ili kada bismo slušali poruke omiljenih nam glumačkih ili pjevačkih zvijezda?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 04:38:07
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.082 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.