Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 09:46:18
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Pomoc oko Nikona  (Pročitano 29447 puta)
22. Apr 2015, 16:49:22
Clan u razvoju


Zodijak
Pol
Poruke 31
Zastava
Browser
Safari 600.1.4
Treba mi pomoc oko fotoaparata Nikon coolpix L330. Dobio sam mnoge savete ali ti saveti su bili uopsteni pa bih ja uputio ovde par pitanja:

1.Koliki ISO mora da mi bude u Macro rezimu? A kolika bez tog rezima?
2.Kolika brzina blende mora da ki bude u i van Macro rezima?
3.Koliki otvor objektiva mora da mi bude u istim uslovima kao i u prethodna dva pitanja?
4.Na ovom fotoapartu nemam opciju da prebacim sva podesavanja sa Auto na Manual, nego imam samo za npr.ISO da iskljucim sa Auto i podesim na 80, 100... Itd. Kako onda da prebacim podesavanja tj.iskljucim auto mod?

Molim vas samo sa mi numerisete odgovore. I zaista bi mi znacilo da pomoc dobijem danas u toku dana ili sutra do 3 popodne. Hvala unapred! Smile


Obavestenje: Poruka je preseljena od strane moderatora Anea (Vreme: 22. Apr 2015, 17:26:29)
IP sačuvana
social share
Delija![size=10pt][/size]
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


Zodijak
Pol
Poruke 31
Zastava
OS
Mac OS X v: 10
Browser
Safari 600.1.4
I usput da li mi je neophodno da ISO bude preko 400 uvece napolju?
IP sačuvana
social share
Delija![size=10pt][/size]
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Mac OS X v: 10.10.3
Browser
Safari 600.5.17
mob
Apple iPhone SE 2020
1. Sto je manji ISO, to je potrebno da otvor blende (f) i brzina otvora blende (ono izrazeno u razlomcima ili sekundama) bude vece. Sto je veci ISO postoji veca mogucnost da fotografija bude zrnasta, posebno kod ovakvih point and click aparata.  Znaci, ja ti iskreno ne bih predlagala da u bilo kom slucaju idese preko 400-800, posebno u slucaju da je slabo svetlo u prostoriji. Za makro mozes da koristis do 200, jer je predmet statican, tako da osetljivost mozes da nadoknadis duzom ekspozicijom i otvorom blende... Visok ISO se koristi za npr. slikanje sportskih dogadjaja kada je potrebno da ekspozicija bude sto kraca.

2. Brzina blende zavisi od toga sto slikas i koja je osvetljenost. Kao sto rekoh, brzi dogadjaji zahtevaju, jako svetlo znace i da je brzina otvaranja blende veca. Losa osvetljenost, staticni predmeti, slikanje nocu - sporije otvaranje blende. Znaci, nema pravila i zavisi od trenutnih uslova.

3. Opet, veci veci broj uz otvor blende npr. f22 znaci da je rupica na objetivu manja, odnosno da je otvor blende manji da je potrebna duza ekspozicija kako upustilo vise svetla. Obicno ovi aparati su u rangu od 3.5 do 6.3. Veci f koristi ako zelis jasniju sliku ili je dosta svetla i ako hoces dublji DoF (odnosno da i predmeti u daljeni budu jasno vidljivi kao i oni koji su blize. Plici DoF znaci da su blizi predmeti ostri, dalji zamuceni i najbolje je u rangu 1.2-1.8, ali za to ti treba i odvojen objetiv, ali moze nesto pristojno da se izvuce i do f5.6...

4. Pogledaj u uputstvu. Verovatno ima opcija P - programiranje, koja ce ti dati mogucnost da neke parametre podesis.

« Poslednja izmena: 22. Apr 2015, 18:34:48 od Anea »
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 35.0
mob
Sony xperia
Neke osnovne stvari moras znati. Da nazovem to kao neki svojevrsan trougao u tom medjusobnom odnosu izmedju ISO, blende i ekspozicije. Ovo navodim jer si gore napravio jednu gresku. Brzina blende. Blenda nema brzinu. To je otvor. Blendom odredjujes koliko svetla ce delovati na senzor/film. Ekspozicijom koliko ce dugo svetlo delovati na senzor/film. ISo odredjuje osetljivost senzora/filma.
Tako da menjanjem jedne vrednosti menjas vrednost druge. Npr, ako je ISO 100ASA, blenda 5.8 onda je za neke svetlosne uslove ekspozicija 250 deo sec.
Sada tu zavisi sta slikas. Ako ti je bitna dubinska ostrina, zatvorices blendu. Ukoliko je osetljivost ostala ista, onda se ekspozicija produzava. Za makro nije lose zatvoriti malo blendu, jer je na tim odstojanjima dubinska ostrina mala. Reda santimetra. Pozadina ce biti zamrljana. Sto dovodi do isticanja onog sta slikas i na cemu dajes znacaj na slici. Slicno je i kod npr portreta. Samo sto se otvara blenda kako bi se razmazalo lice a pozadina totalno razmrljala. Izostrava se u tom slucaju na oci. Samo na oci, nigde drugde. Jer ukoliko su oci ostre, onda je subjektivno cela slika ostra.
Tako da moras razumeti te medjusobne odnose i razloge zasto se neki menjaju i sta se time postize.

Blenda, ako je otvoris, smanjujes dubinsku ostrinu i obrnuto. Ujedno menjas ekspoziciju ako je osetljivost ista. Ili se promeni osetljivost ako ekspozicija ostane ista. Zapamti, blenda odredjuje kolicinu svetla koja dejstvuje na film/senzor.

Ekspozicija, ako je kraca, dobra je za brze objekte. "Zamrzava" njihovo kretanje. S time da je blenda otvorenija ako osetljivost ostaje ista. Menjanjem ekspozicije mozes zamrznuti pokretni objekat. Ponekad se koristi i pracenje objekta, uz duzu ekspoziciju. Sto dovodi do razmazivanja pozadine. To se koristi kod trka, kada je auto ostar a pozadina razmaza. Cime se dobija utisak brzine. I ovde zapamti, ekspozicija odredjuje koliko dugo ce svetlost uticani na film/senzor.

Osetljivost, kod filma je bila nepromenljiva. Iako se i tu manipulisalo radi manjeg zrna. Isto je i kod senzora. Sto veca osetljivost, dobices vecu pikselizaciju, slicno zrnu kod filma. I na senzoru se primecuje nesto tipa zrna kada se poveca osetljivost. Zato tokom veceri ili noci, u slabijim uslovima osvetljenosti ako je senzor ili film manje osetljiv, dobija se zrno povecavanjem osetljivosti. Kod fim se to ranije resavalo u dobroj meri, smanjivanjem temperature razvijaca a produzenjem razvijanja. Kod senzora pak, ako imas neki izvor svetlosti sa strane, na ivici kadra, smanices zrno. Za ne verovati, ali tako radi elektronika. jedna od caka kako smanjiti zrno u uslovima smanjene osetljivosti.
Ukoliko smanjis osetljivost, zrno ce biti puno manje a time i ostrina veca. Tako da se i tu menjaju parametri blende i ekspozicije kako bi dovoljna kolicina svetlosti pala na senzor/film i dovoljno dugo delovala.

Tako da moras kombinovati parametre u zavisnosti sta zelis postignuti.

Makro foto je lepa stvar. Posebno gledano iz ugla sto se retko kada nesto vidi iz te blizine. Pa daje zaseban osecaj neceg novog, na drugaciji nacin vidjeno. Iz sasvim drugacije perspektive gledanja i ugla.

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


Zodijak
Pol
Poruke 31
Zastava
OS
Mac OS X v: 10
Browser
Safari 600.1.4
4. Sad sam gledao. Nema nigde te opcije.

Iskreno ne mogu reci da sam te sve razumeo. Mnogo kazao ali malo si rekao. Naravno hvala ti na savetu i shvatio sam nesto ali ne sve. Ako mozes pokusaj da mi srocis to jednostavnije. Ako ne onda nista.

Trenutno najveci problem mi je prebacivanje na Manual sto ne mogu da nadjem i nema u uputstvu.



[Edit by lightsoft: Pisanje poruka zaredom je protiv pravila Burek Foruma, jer se na taj nacin narusava tok diskusije, a preglednost i kvalitet teme znacajno smanjuju.]
« Poslednja izmena: 22. Apr 2015, 19:24:03 od Lightsoft »
IP sačuvana
social share
Delija![size=10pt][/size]
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 35.0
mob
Sony xperia
Najveci je problem sto ne razumes. Kako ces koristiti manuelna podesavanja ako ne razumes sta je sta? Smiley

Aj' polako, sta nije jasno u recenom iznad?
« Poslednja izmena: 22. Apr 2015, 19:25:20 od Lightsoft »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Linux
Browser
Chrome 41.0.2272.96
Ne postoji manual mod na tim aparatima.. to je idiot.. sem za iso i white balans

Makro fotke ako hoces prebaci ga iz smart auto moda u standard auto mod i aktiviraj makro rezim.

Za makro treba ti uglavnom dosta svetlosti zbog detalja, eksperimentisi sa isom vecim od 80 osim ako nije bas jako prirodno svetlo

White balans na tim idiotima najbolje da naknadno podesavas u Lightroom-u , ne znam jel moze da snima u raw formatu mada ne verujem.. ako moze onda ti je pola podesavanja nebitno jer sve odradjujes u Lightroomu
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


Zodijak
Pol
Poruke 31
Zastava
OS
Mac OS X v: 10
Browser
Safari 600.1.4
@Lightsoft pa brate skoro nista hahah jer nisi mi odg na moja pitanja... Nego si otisao u drugu krajnost.

@MunkaZe ok skapirao sam. Sad sam video i da ima ona tema Skola fotografije pa cu se snaci vec i sam.

Hvala vam u svakom slucaju.
IP sačuvana
social share
Delija![size=10pt][/size]
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 35.0
mob
Sony xperia
Smiley Nije to krajnost. Slikovito receno, nisi naucio samo recenice u skoli pa tako naucio da citas. Vec slova kako bi mogao da sklapas kako reci tako i recenice. A pored njih i gramatiku kako se to radi pravilno. Da si samo naucio vec gotove recenice, sta bi s njima?
Tako i ovo. Ako ukapiras ovo malo osnova, nece ti se morati objasnjavati za svaku situaciju koje parametre da namestis. Mozda i trazis tabele za razne situacije kako koji parametar da namestis kako bi dobio rezultat koji zelis. Razumevanjem ovo malo osnova dosta stvari ces sam uraditi. Sklapati u zavisnosti od situacije "reci i recenice".

Ako vec zelis da manuelno namestas parametre, trebas znati kako su povezani medjusobno i koji medjusobni uticaj imaju. Sta koji od njih sa sobom nosi. Koji uticaj i sta se njime postize.

Jer u gore napisanom su i odgpvpri na tvoja pitanja. Smiley

Veruj mi nije nista tesko.  Smile
« Poslednja izmena: 22. Apr 2015, 22:33:28 od Lightsoft »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


Zodijak
Pol
Poruke 31
Zastava
OS
Mac OS X v: 10
Browser
Safari 600.1.4
Ok alo sam relativno nov u ovome. Nmg odmah da skapiram i tako brzo sve.
IP sačuvana
social share
Delija![size=10pt][/size]
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 09:46:18
nazadnapred
Prebaci se na:  
Oznake: Nikona Pomoc

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.082 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.