Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 09:39:03
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Snimanje pluca  (Pročitano 8260 puta)
19. Nov 2005, 10:27:51
Clan u razvoju


Sapere aude!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 22
OS
Windows 98
Browser
Mozilla
Zanima me sta se sve moze otkriti na snimku pluca, tj. koje bolesti su uocljive? Da li je snimanje stetno zbog zracenja? Da li se moze na snimku pluca vidjeti da li je neko pusac iili ne? Pretpostavljam da su laicka pitanja, ali bih volela da mi odgovorite i ako mozete da date jos tako opstih inormacija o snimanju pluca.

Pozdrav!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Siempre contra la corriente ;)

Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 2634
Zastava na izvoristu informacija!
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Samsung e730
Ovako... na snimku pluca, tj grudnog kosa, se mogu, pored pluca videti srce, mali deo gastrointestinalnog trakta, kosti gudnog kosha, kao i tiroidna zlezda.
Koriste se za dijagnostifikovanje upalnih procesa u plucima, raka, mogu pomoci u otkrivanju kardioloskih obolenja (aneurizma, PE, tj pulmonalni edem), kao i za tuberkulozu. Naravno, na rentgenu pluca se mogu videti i eventualne naprsline na rebrima i kostiju grudnog kosha.
E, sad, da li je shtetno... Jeste u toj meri shto se prilikom snimanja pacijent izalze radijaciji, koja, istina nije bash toliko visoka, ali se, npr, kod trudnica maximalno izbegava. Shto se pushenja tiche, sve zavisi od stanja u kojima su pluca, tj koliko ko dugo pushi.  Smile
Inache, sam postupak snimanja pluca je jednostavan, kratkotrajan i bezbolan. Osoba koja se snima stoji (osim u sluchajevima kada je to zbog zdravstvenog stanja nemoguce, tada lezi), prislonjena uz jednu plochu. Samo snimanje traje kratko, sekund-dva, pri chemu osoba mora da zadrzi dah, tj ne sme da se pomera. Rezulati su, uglavnom gotovi nakon 10tak minuta, koliko je potrebno da se razvije film. 

Ako te josh neshto zanima, slobodno pitaj.  Smile
IP sačuvana
social share
Credidi me felem vidisse!!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


Sapere aude!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 22
OS
Windows 98
Browser
Mozilla
OK, hvala ti puno. Samo jos nesto:))
U principu ako jednom u zivotu odes na to snimanje ne moze da skodi?
A da li se na plucima mogu videti promene ako je neko ne znam, u zivotu ispusio svega 30ak cigareta ili tako nesto? I u kojoj meri su ostecena pluca ako je neko heavy pusac?
Jos jednom ti se zahvaljujem!
POzzzzZ!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Siempre contra la corriente ;)

Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 2634
Zastava na izvoristu informacija!
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Samsung e730
Hmmm... znas kako stoje stvari sa radijacijom... Ona se u organizmu "sakuplja", znachi, akumulira. Svakako da od jednog snimanja ne moze nista da ti bude, ali to svakako nije jedina radijacija i zracenje koje tvoj organizam prima.. Tu su i monitori kompjutera, mobilni telefoni, pa cak i fen za kosu...
Konkretno, pluca se prosecno snimaju 3-4 puta u zivotu. Uostalom, nije u pitanju velika kolicina zracenja. Npr, kada sam nedavno bila na lekarskom sistematskom pregledu (oko zaposlenja), dva puta su mi snimali pluca u toku jednog dana, posto se prvi put osvetlio film.  Smile I, nishta.  Smile
Inache, kada je "preventivno" snimanje u pitanju, nikada se ne zakazuje na manje od 2 godine. A, opet, ako je u pitanju "kontrolno' snimanje, chesto se snima na mesechnoj ili nekoj drugoj bazi. Npr, ako neko ima pneumoniu, ona se najchesce dijagnostifikuje snimkom pluca. Pluca se ponovo snimaju po zavrshetku terapije, da se vidi da li se upala povukla. Takodje, kontrolni snimci se rade i kod tezih bolesti, gde se na taj nachin pravi uvid u fazu bolesti.
U svakom slucaju, te radijacije nemoj da se plasis, cigarete su mnogo stetnije od nje.  Smile
A sto se tice stepena oshtecenja pluca od pushenja, to zavisi od mnogih stvari... Od starosti pushacha, od opshteg zdravstvenog stanja... Renten moze da pokaze ostecenje pluca kod starijih i heavy pushacha, ali opet kazem, sve je to relativno, u smislu da se ne moze utvrditi po snimku da li su pluca u loshem stanju od pushenja ili nechega drugog.
IP sačuvana
social share
Credidi me felem vidisse!!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


Sapere aude!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 22
OS
Windows 98
Browser
Mozilla
Puno ti hvala na informacijama!:)
Pozdrav!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 09:39:03
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.088 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.