Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ginekološka mafija pljačka porodilje  (Pročitano 21820 puta)
17. Nov 2005, 01:44:58
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.0
mob
Apple iPhone SE 2020
Posle hapšenja lekara u GAK „Narodni front“ stigla inspekcija

Ginekološka mafija pljačka porodilje

Lekari Ginekološko-akušerske klinike „Narodni front“ juče su nameravali da obustave porođaje i operacije da bi pružili podršku anesteziologu Vesni Mrđenović, koju je pre dva dana uhapsila beogradska policija zbog primanja mita od 150 evra, saznaje „Blic“ u Klinici.

Međutim, štrajk zdravstvenih radnika nije realizovan jer za to nije bilo zakonskog osnova.

- To je bila samo emotivna reakcija zaposlenih u našoj klinici. Rečeno im je da moraju da rade jer je ovo državna ustanova od velikog značaja. Ali, takođe, ni po zakonu na to nemaju prava - rekao je za „Blic“ dr Slobodan Runić, direktor GAK „Narodni front“.

Anesteziolog dr Vesna Mrđenović uhapšena je u utorak posle podne jer je od porodilje posle porođaja tražila 150 evra zbog davanja epiduralne anestezije. Nakon bezuspešnog pokušaja da od supruga porodilje dobije novac, Vesna ušla u sobu kod porodilje i preteći joj rekla „da ona voli samo konkretne stvari „i da to što je uradila ima svoju cenu“. Tom prilikom joj je zapretila: „Molim vas da račun izmirite pre odlaska iz porodilišta da mi ne biste ostali u lošem sećanju“! Doktorka je nakon nekoliko dana po izlasku mlade majke iz porodilišta uzela novac, koji je policija obeležila i tom prilikom je uhapšena.

Porodilište „Narodni front“ juče je i zbog navodne obustave rada posetila Zdravstvena inspekcija Ministartva zdravlja, kako bi se utvrdilo šta se tačno desilo.

- Zbog novonastale situacije morali smo da utvrdimo da li su pacijenti zbrinuti i da li se adekvatno leče. Što se tiče primanja mita, utvrdićemo šta se desilo i u skladu sa zakonom i procedurama doneti određene mere. Po Zakonu epiduralnu anesteziju ustanova ima pravo da naplaćuje, ali ukoliko sve ide preko računa. Na direktoru je da odluči da li će eventualno da nagradi anesteziologa za obavljen posao. To znači da ona nije smela da uzme novac - kaže dr Danica Mihajlović, načelnik Zdravstvene inspekcije.

Ona kaže da građani stalno obaveštavaju Ministarstvo zdravlja, ali samo telefonom, da anesteziolozi uzimaju novac od porodilja. Međutim, niko od njih ne sme to da prijavi policiji, niti da kaže o kojim lekarima i ustanovama je reč.

- Javna je tajna da postoji korupcija u ginekologiji i akušerstvo i sve je i dalje u sveri prepričavanja. Istina se jedino dokazuje kada istražni organi na licu mesta kod lekara nađu obeležene novčanice - kaže Mihajlovićeva.

To što lekari iz GAK „Narodni front“ hoće da stupe u štrajk i tako iskažu nezadovoljstvo zbog hapšenja kolege znači solidarisanje sa krivičnim delom, kaže za „Blic dr Milena Jauković, sekretar Etičkog komiteta Srpskog lekarskog društva. Ona je sličnog mišljenja kao i Mihajlovićeva i kaže da ako je neko napravio krivično delo, mora da bude kažnjen.

- Krajnje je vreme da se i ova branša uozbilji jer kada je u pitanju krivično delo, nema mesta solidarnosti - ističe dr Jauković.

Epiduralna anestezija se daje porodiljama za bezbolni porođaj i tom prilikom se anestezira samo deo tela, a žena je budna i svesna svega. Kao i većina drugh medicinskih zahvata, i ovaj ima svoje prednosti i nedostatke. Njih treba dobro odvagati pre odluke. Kod epiduralne anestezije unosi se lokalni anestetik u deo oko kičmene moždine. Epiduralnu anesteziju daje anesteziolog kada počnu trudovi. Bol koja se osjeća prilikom davanja ove anestezije je kratkotrajn i može potrajati najviše par minuta. Posle toga porođaj je bezbolan. Epiduralna anestezija smatra se sigurnom za majku i dete.

Najčešća neželjena pojava je iznenadni pad majčinog krvnog pritiska i to može biti opasno za majku i bebu.
Sonja Todorović

Ispovest Beograđanke Jelene Aćimović
Koverat za carski rez

Na Studentskoj poliklinici 1999. godine utvrđeno je da sam trudna. U početku je sve bilo normalno, ali posle mesec dana počeli su bolovi i krvarenja. Kada sam otišla na pregled, konstatovano je da imam pojačane kontrakcije i skraćen grlić materice, a kako su mi lekari objasnili, malo je falilo i da izgubim bebu. Celu trudnoću sam provela u krevetu, a na svaka tri dana primala sam progesteron.

U trećem mesecu trudnoće nastupile su nove komplikacije, imala sam problem i sa cirkulacijom. Uputili su me u GAK Kliničkog centra Srbije, gde počinje moja noćna mora.

Primili su me na Odeljenje za održavanje trudnoće. Trebali su mi neki lekovi, ali su oni, kako sam saznala od zaposlenih, bili „rezervisani“ za posebne pacijente. Preostalo mi je samo da ih kupim. Dva meseca nisu znali da će mi uraditi serklaž. Na kraju sam preko veze promenila lekara koji mi je rekao da sam veoma zanimljiv slučaj i da mi je prvi pregled besplatan, a ako želim da mi on vodi trudnoću, i da budem potpuno bezbedna, ostale ću morati da platim po 50 maraka. Tada mi je rekao i da je cena porođaja carskim rezom 1.000 maraka, a ako se prirodnim putem budem porađala, a da on bude pored mene, to će me koštati 500 maraka. Prvo nisam htela da pristanem, pa sam mislila da se prebacim u drugu kliniku, ali mi je rečeno da ću najverovatnije i tamo morati da platim. U međuvremenu su mi se u osmom mesecu trudnoće pojavila i antitela. Počela je i da mi curi plodova voda, a doktori su danima razmišljali da li da me porode ili ne. Sticajem okolnosti, našla sam jaku vezu koja je urgirala da se porođaj što pre obavi jer je beba bila u kritičnom stanju. Ta ista jaka veza je tražila novčanu nagradu.

Iz principa nismo hteli da damo novac već smo kupili bombonjeru, piće, cveće... ali je doktorka samo ljutito prokomentarisala da se nismo dobro pokazali.

Doktor koji je obavio carski rez nije ništa tražio.

Srećna sam kako sam prošla gledajući ostale žene koje nisu imale ni vezu ni novac i koje su bile prepuštene same sebi jer su prioritet imale one porodilje koje su lekari vodili i privatno i koje su i pored toga plaćale.

Zbog ovakvog iskustva imam veliki strah od ponovnog ostanka u drugom stanju.

(Ispovest Jelene Aćimović preuzeta iz magazina „Reporter“)


Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 98
Browser
Mozilla
mob
Apple iPhone SE 2020
Nevolje para koji je prijavio mito u GAK „Narodni front“

Ginekolog pretio porodilji

U utorak uveče, posle hapšenja dr Vesne Mrđenović, anesteziologa u GAK „Narodni front“, porodicu porodilje Nataše Perišić nazvao je i dr Nebojša Zečević, ginekolog koji je vodio trudnoću i porodio mladu majku, i pretio i njoj i njenom suprugu zato što su čitav slučaj prijavili policiji.

- Oko jedanaest sati uveče dr Zečević je nazvao mog supruga na mobilni telefon i u početku je bio fin i učtiv. Ali što je razgovor duže trajao, doktor je postajao sve neprijatniji, a na kraju je počeo da preti. Rekao je da ne znamo s kim imamo posla, da je bolje da moj muž dođe kod njega ujutru u kancelariju na razgovor u četiri oka, da ne bi on morao njega da traži. Non-stop je ponavljao da treba da budemo zahvalni što nam se rodilo zdravo dete i da je taj novac samo nagrada. Pogrdnim imenima nazivao je mog muža jer smo zbog 150 evra poslali u zatvor ženu koja ima porodicu - priča za „Blic“ dvadesetosmogodišnja Nataša Perišić, koja je i ceo slučaj prijavila beogradskoj policiji.

I sutradan je dr Zečević bio uporan i ponovo je zvao i uznemiravao ovaj bračni par zahtevajući od Natašinog supruga da se vide.

- Doktor je celu trudnoću bio korektan prema meni, sve dok doktorka Mrđenović nije uhapšena. Čak nam je i rekao da se kaje što me je porodio. On je moju trudnoću vodio od petog meseca u privatnoj ordinaciji „Alfa medika“. Četiri puta sam bila na pregledu i svaki put račun je bio oko 4.000 dinara - kaže Nataša.

Uplatnice

Nataša se sa dr Zečevićem dogovorila da on obavi porođaj u njegovoj matičnoj kući. Pošto je njen prvi porođaj bio veoma bolan i dugo je trajao, predložila je dr Zečeviću da se porodi uz epiduralnu anesteziju.

- Procedura na Klinici je takva da mora da se zakaže razgovor sa direktorom dr Slobodanom Runićem da bi odobrio porođaj bezbolnim putem. Tada mi je dr Runić rekao da pošto nemam određenog anesteziologa neka to bude Vesna Mrđenović i dao mi njen broj telefona da bih stupila u kontakt sa njom. Nakon toga dobila sam dve uplatnice. Jednu na iznos od 4.500 dinara za set epidurala, a drugu na 500 dinara za pregled kojeg nije ni bilo - pomalo ljuto kaže Nataša.

Posle dva dana videla se sa dr Mrđenović. Doktorka joj je tada samo objasnila šta je epidural i kako se daje. Prilikom tog viđenja doktorka nije napomenula da njena usluga mora da se dodatno plati i da je tarifa 150 evra.

Redakcija „Blica“ nije uspela da do zaključenja ovog izdanja dobije komentar doktora Zečevića na tvrdnje Nataše Perišić. U GAK „Narodni front“ juče se niko nije odazivao na telefonske pozive. Kasno posle podne smo pronašli dr Zečevića u privatnoj klinici „Alfa medika“, ali nam je rečeno da je zauzet.

Direktor „Narodnog fronta“ dr Slobodan Runić juče nije bio dostupan ni na jednom telefonu da bi nam rekao nešto o ovom slučaju, a zabranio je i svim zaposlenima u Klinici da daju izjave novinarima.

Slučaj bračnog para Perišić nije usamljen, slično prolaze i mnoge žene koje se porađaju u Srbiji, samo što većina njih nema hrabrosti da zajedno sa policijom stane na kraj kriminalnom ponašanju lekara.

- Ministarstvo zdravlja ima potvrdu da se najviše novca uzima na ginekološkim odeljenjima. Ali građani ne žele da prijave policiji ili da u dogovoru sa njima obeleže novčanice. Plaše se jer su u većini slučajeva i dalje upućeni na lečenje u te ustanove i kod tih lekara - kaže za „Blic“ Danica Mihajlović, načelnik Zdravstvene inspekcije.

Ona kaže da se pored epiduralne anestezije od porodilja uzima novac i za carski rez, a i za običan porođaj.

- Imali smo slučaj kada je suprug došao kod nas žaleći se da je ginekologu dao 500 evra jer je porodio njegovu ženu. Kada smo ga pitali zašto je to uradio, on je rekao da je čuo da je tolika doktorova tarifa, pa je novac dao da bi njegova supruga imala bezbedan porođaj - objašnjava Mihajlovićeva.

Epiduralna anestezija je jedna vrsta anestetika kojom se obezbeđuje oslobađanje od bola. U našoj zemlji se epidural rutinski koristi već četiri godine, priča za „Blic“ dr Dragan Vučović, direktor Instituta za anesteziju u KCS.

Protivnici

- Epidural je tehnika koja se izvodi na slepo i iskustvo anesteziologa je veoma važno. Naravno da rizici postoje, ali u medicini je tako. Česta komplikacija posle davanja epiduralne anestezije je jaka glavobolja, koja traje i nedelju dana, ali to je benigno - objašnjava dr Vučović.

On kaže da u svetu postoji jedan pokret koji se protivi bezbolnom porođaju zato što smatraju da je bol prirodan i da se tako postaje majka.

Kako je ranije objašnjavao dr Neđo Čutura, načelnik Porodilišta u GAK „Narodni front“, epiduralna anestezija je počela u poslednje vreme da se popularizuje, iako „lekari nisu došli do konačnog iskustva njenog delovanja“.

- Drugim rečima, nema nas dovoljno koji znamo sve o porođaju pod epiduralnom anestezijom. Njene loše strane su zastoj u rađanju deteta, povećanje broja akušerskih intervencija tokom porođaja, kao i korišćenje vakuuma i klešta za vađenje deteta, takozvani forceps, i produženo krvarenje posle porodaja. Uz to, tokom davanja anestezije u kičmenu moždinu može da se desi povreda takozvanog njenog tvrdog dela, a ima i slučajeva pojave meningitisa. Jer prilikom uboda u tkivu mogu da se nađu određeni virusi i bakterije i da se unesu u kičmu - upozorava dr Cutura.



Izvor: Blic \ Sonja Todorović
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Apple iPhone SE 2020
Ginekološke zamke za otimanje novca porodiljama

Beogradska policija nedavno je, kako „Blic“ saznaje, privela i dr Sonju Đurović, ginekologa u KBC „Zvezdara“, jer je od porodilje tražila 500 evra za obavljeni porođaj. I ovoga puta doktorka je uhapšena zahvaljujući obeleževanju novčanica.

Primer dr Sonje Đurović je gotovo identičan sa slučajem dr Vesne Mrđenović, anesteziologa u GAK „Narodni front“, koja se trenutno nalazi u prtvoru jer je takođe tražila novac od porodilje. I jedna i druga su tražile novac iako su obe zaposlene u tim ustanovama. To je reketiranje porodilja u kojem ponekad učestvuju čitave ekipe. Njihova tarifa se zna i zbog toga mnogi budući roditelji unapred pripreme od nekoliko stotina do hiljadu evra. Ali i davanje mita nije nikakva garancija da će sve teći po planu.

Beograđanka Danijela S. je čula da se u porodilišta ne odlazi bez dobre veze i spremljene koverte. Prijatelji su joj preporučili „izvanrednu doktorku“ koja se za 300 evra neće mrdnuti od nje. Novac je dala unapred, ali je, za svaki slučaj, obezbedila i „proverenu“ babicu koju je častila sa 100 švajcarskih franaka. U jedan sat posle ponoći, kada je porođaj počeo, nijedna od njih dve nije bila dostupna.

Danijela S. i njen sin Jovan jedva su preživeli porođaj. Dete je bilo veoma krupno i zaglavilo se u porođajnom kanalu. Zbog nedostatka kiseonika i velikog pritiska bebi su popucali kapilari i dobila je hematom na mozgu. Dežurna doktorka je u porođajni boks svraćala na svakih sat vremena. Danijeli je, kada je zavapila da joj spasu dete, lakonski rekla: „Neka te porađa onaj kome si dala pare“. Danijelin sin će ostati jedinac.

Ali ima i drugačijih primera. U istom porodilištu tri Danijeline prijateljice, u razmaku od šest godina, rodile su šestoro dece. Nijedna nije imala vezu, od njih niko nije ni tražio ni dobio nijedan dinar, a kamoli stotine evra. Njihova ocena lekara i babica staje u jednu rečenicu: „Drže te kao malo vode na dlanu“.


Bolji tretman
I u drugim gradovima u Srbiji porodilje su na meti.

Prema svedočenju više mladih majki koje su se skoro porodile u kragujevačkom KC, saznajemo da ni kragujevački lekari nisu imuni na mito. Mada novac niko otvoreno ne traži, zna se da je sam tretman trudnice daleko bolji ako se nekoliko stotina evra „da ispod ruke“.

Da bi ženu porodio akušer po vlastitom izboru, u koga porodica ima poverenja, daju od 100 do 300 evra. Za angažovanje anesteziologa koji će buduću majku da uvede u epiduralnu anesteziju izdvaja se i do 500 evra. Veći je problem, prema iskustvu mladih roditelja, to što gotovo svi lekari rade i u privatnim ordinacijama. Zato nije redak slučaj da oni trudnice navode na preglede i kontrole trudnoće kod privatnika, što ih dodatno košta jer običan pregled plaćaju od 700 do 1.000 dinara, dok za pregled na ultrazvuku izdvajaju od 1.500 do 2.000 dinara.

Jedan od najčešćih načina da se od porodilji uzme novac je praćenje trudnoće i prisustvo željenog lekara na porođaju. U Nišu, međutim, nije takav slučaj, naprotiv lekarima koji vode trudnoću je, prema rečima direktora Ginekološko-akušerske klinike prof. dr Zorana Pop Trajkovića, zabranjeno da prisustvuju porođaju sem u slučajevima kada su u pitanju rođaci.


U nišu izuzetak
U Nišu je uobičajena praksa, kao i u celoj Srbiji, da gotovo svi ginekolozi rade i privatno. I da trudnoće vode, osim zvanično na Ginekološkoj klinici, i u ordinacijama u kojima privatno rade.

Ksenija Mitić kaže da ginekolog koji je vodio njenu trudnoću nije mogao da je porađa.

- Tačno je da sam odlazila u privatnu ordinaciju na dopler i da sam te preglede proletos plaćala 800 dinara. Međutim, na Ginekološko-akušerskoj klinici nemaju tako savremene medicinske aparate, da je mnogo sigurnije da vas pregledaju kod privatnika. Nisam čula da je neko tražio pare porodiljama. Moj lekar mi je rekao da je u porodilištu strogo zabranjeno da ginekolog koji vodi trudnoću bude na porođaju - naglašava Ksenija.

Inače, u Nišu trenutno nije moguć porođaj sa epiduralnom anestezijom zbog nedostatka stručnog anesteziologa.

Iznuda mita za mnoge je postala normalna i uobičajena. Lekari su često međusobno solidarišu kada neko od njihovih kolega „padne“. Tako je kao što je „Blic“ već pisao, u utorak uveče, posle hapšenja dr Vesne Mrđenović, porodicu Perišić, koja je prijavila ceo slučaj, nazvao dr Nebojša Zečević, ginekolog koji je vodio trudnoću i porodio mladu majku, i pretio njoj i njenom suprugu.


Direktor ćuti
Nakon pretnji dr Zečevića, porodica Perišić o svemu je obavestila i policiju.

Šta o pretnjama dr Zečevića misli njegov šef, direktor GAK „Narodni front“ dr Slobodan Runić, juče nismo mogli da saznamo. Kada se prvi put javio na telefon rekao je da trenutno ima sastanak i da ga nazovemo kasnije. Međutim, on kasnije više nije bio dostupan.

Sa druge strane, u Ministartvu zdravlja kažu da ako je direktor ustanove obavešten da neko od zaposlenih preti porodici koja je prijavila mito, treba da utvrdi sve činjenice i da takve pojedince sankcioniše.

- Ukoliko i direktor svojim postupcima podržava ili ne reaguje na korupciju u svojoj kući, onda takav čovek ne može da bude na čelu jedne zdravstvene ustanove - kaže za „Blic“ Danica Mihajlović, načelnik zdravstvene inspekcije u Ministartvu zdravlja.

I još nešto što valja znati. Sve trudnice koje su zdravstveno osigurane imaju pravo na besplatne preglede u toku trudnoće i porođaj, rečeno nam je u kragujevačkom Kliničkom centru, a tako bi trebalo da je svuda.

Ekipa Blica
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Apple iPhone SE 2020
Porodilje pune džepove akušera i u Novom Sadu

Za porođaj daju 800 evra


Trudnice iz Novog Sada, ali i medicinsko osoblje, nakon što je u Beogradu uhapšena dr Vesna Mrđenović pod sumnjom da je od trudnice uzela mito, spremni su da priznaju da ova pojava nije ograničena samo na glavni grad i da se može sresti i u novosadskom porodilištu.

Kako tvrdi jedna babica sa Betanije koja je pristala otvoreno da govori za „Blic“ pod uslovom da joj ne objavimo ime i prezime kako ne bi imala problema sa kolegama, najniža suma koja se ostavlja medicinarima u porodilištu iznosi 100 evra. To je cena koju porodilja mora da plati ako želi da određena babica sa njom bude na porođaju. Dolazak na porođaj željenog lekara koji je vodio trudnoću naplaćuje se 500 do 800 evra, u zavisnosti od toga koliko je lekar poznat i priznat, koliko košta i zakazivanje carskog reza. Davanje epiduralne anestezije, tvrdi babica, odgovara tarifi koja važi i u glavnom gradu 150 evra.

- Lekar, niti babica, nikada prvi ne zatraže novac. Puštene su priče da kruže među pacijentkinjama, tačno se zna ko koliko traži i koliko košta, kod koga je moguće dobiti ovakve usluge, a koji lekar će glat odbiti novac i to je dovoljno da pacijentkinja sama počne da se raspituje. Sume se gotovo uvek ugovaraju pre samog porođaja, ali nikada bez preporuke. Pacijentkinja dobija preporuku ili tako što odlazi u privatnu ordinaciju lekara koji je ovde zaposlen ili tako što je njen privatni lekar ili sestra upute na svoje kolege - priča ova medicinska sestra.

Kako potvrđuje Nataša D, žena koja se pre godinu dana porodila na novosadskom GAK, najbolji tretman dobiju žene koje odlaze na preglede u privatnu ordinaciju nekog od lekara. Ona je kako priča, odlazila redovno na preglede kod jednog lekara. Svakog meseca radio joj je ultrazvuk, koji danas košta 5.000 dinara, a na kraju ponuđena joj je usluga: ako želi da on bude u sali kada se bude porađala može, ali to staje 500 evra.

- Moju rođaku koštalo je 500 evra da se porodi carskim rezom. U takvim slučajevima žena ne čeka ni prve trudove, već se porođaj zakazuje u vreme kada je lekar dežuran - tvrdi Novosađanka M.O. i dodaje da se tačno znaju imena nekolicine lekara koji su spremni na ovakve dogovore.

Postoje, pričaju trudnice, i lekari koji ne ugovaraju cenu pre samog porođaja, ali kada sve uspešno prođe, ostavljaju ženi vizitkartu i zakazuju kontrolu za sedam dana. Na toj kontroli, kažu trudnice, očekuje se da stigne znak zahvalnosti. Međutim, kako pričaju trudnice, a potvrđuje i medicinska sestra sa kojom je „Blic“ razgovarao, u Betaniji radi i nekoliko lekara za koje se zna da ne primaju čak ni flašu pića ili čokoladu koje pacijenti svakome nude kao znak zahvalnosti.

Upravnik novosadskog porodilišta prof. Milenko Bujas iznenađen je ovakvim navodima trudnica i, kako kaže, trenutno ne može da garantuje ni da su oni istina, ali ni da ih opovrgne.

- Nama u upravi nije stigla nijedna takva primedba trudnica, niti smo upoznati sa ovakvim slučajevima. Sve naše pacijentkinje kod mene i načelnika odeljenja imaju apsolutno otvorena vrata i trebalo bi da nam se obrate. Trebalo bi da znaju da, ukoliko se pokaže da je neko od naših kolega tako postupio, od nas može da očekuje samo osudu, a pacijent pomoć. Zaista bismo voleli da se obrate i nama i da se na taj način omogući da se optužbe provere i da se, ukoliko je potrebno, reaguje - kaže Bujas za „Blic“ i poziva sve pacijentkinje koje imaju ovakve primedbe da se jave Betaniji.



Izvor: Blic \ H. Dunđerov - H. Duković
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2716
Zastava bermudski trougao
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.01
mob
Samsung S 9 +
od uvek je tako samo se nije o tome javno pricalo !
IP sačuvana
social share
Zivot je stari kuckin sin, stalno se raspravljam sa njim,          
zivot je ofucani holivudski film. Igram bez dublera, sve sam,
sto nije prakticno to znam pomalo sniram, po malo briljiram
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 98
Browser
Mozilla
mob
Apple iPhone SE 2020
Još jedan ginekolog pod istragom

Ginekolozi u Srbiji zbog uzimanja mita češće završavaju u pritvoru nego ljudi bilo koje druge profesije. Najnoviji slučaj iz Ćuprije, gde je sedam dana u istrazi proveo dr Dragan Sibinović, samo je još jedan dokaz da u ovom delu zdravstva nešto debelo nije u redu i da nadležni moraju da raščiste stanje ili da se povuku sa korumpiranim kolegama.

Doktor Sibinović, ginekolog iz Zdravstvenog centra u Ćupriji, za lekarske usluge je od bračnog para iz Jagodine tražio 200 evra. Uhapšen je u trenutku preuzimanja novca jer je porodilja slučaj prijavila policiji.

Dragan Sibinović je drugi ginekolog i treći lekar koji učestvuje u porođaju, koji je priveden u poslednjih mesec dana. Da podsetimo, beogradska policija je u oktobru privela ginekologa Sonju Đurović iz KBC „Zvezdara“, koja je od porodilje tražila i uzela 500 evra. Anesteziolog dr Vesna Mrđenović uhapšena je prošle nedelje na svom radnom mestu u GAK „Narodni front“ zato što je od pacijentkinje tražila 150 evra zbog davanja anestezije za bezbolni porođaj.

Doktorki Mrđenović je određen pritvor od mesec dana, a isto toliko će biti i suspendovana. Kada posle mesec dana bude izašla iz zatvora, ona će odmah biti vraćena na svoje radno mesto, saznaje „Blic“ u „Narodnom frontu“.

Epiduralna anestezija često je predmet korupcije. Ona se daje na poseban zahtev porodilje ili ako za to postoje medicinske indikacije. U porodilištu „Narodni front“, međutim, davanje anestezije organizovano je tako da se porodilje navode da „časte“ lekare koji su ima omogućili da se bezbolno porode. Naime, dežurni anesteziolog ne može da daje anesteziju, već se za to pozivaju drugi anesteziolozi koji dolaze od kuće. Zbog toga oni od pacijenata često traže da im se to dodatno plati, jer su im uslugu pružili van radnog vremena. Fraza „zbog vas sam došao od kuće“ samo im olakšava da od porodilja uzimaju novac.

Kada se porađala Nataša Perišić (porodilja koja je traženje mita prijavila beogradskoj policiji), dr Vesna Mrđenović nije bila dežurna, već je na poziv ginekologa dr Nebojše Zečevića došla u kliniku. Nju je još u oktobru direktor ustanove odredio da Nataši da epiduralnu anesteziju. Toga dana dežurni anesteziolog bila je dr Nevenka Vujinović, koja je „od 14.30 do 23 sata neprekidno bila u operacionoj sali“, saznaje „Blic“. Sve pomalo liči na dobro organizovanu predstavu koju finansiraju mladi roditelji koji i nemaju mnogo izbora. Da se radi ekipno, pokazuje i ponašanje dr Zečevića koji je posle privođenja dr Vesne Mrđenović nazvao Aleksandra, supruga porodilje Nataše Perišić, i pretio mu.

Da li će ponašanje dr Zečevića biti sankcionisano, juče od direktora dr Slobodana Runića nismo mogli da saznamo. Direktor Runić je samo rekao da više ne želi da govori za „Blic“.

Inače, bračni par Perišić je Zečevićeve pretnje prijavio policiji.

- Nakon završenog razgovora, oko 23.30 odmah sam obavesti o tome i policiju. Pošto je doktor nastavio da nas zove i uznemirava i naredna dva dana, odlučio sam da lično odem u policiju i prijavim sve, jer je počeo da zove i na kućni telefon, što nimalo nije prijatno - kaže za „Blic“ Aleksandar Perišić.

Direktor GAK „Narodni front“ dr Slobodan Runić očigledno nema nameru da bilo šta menja u načinu rada ove zdravstvene ustanove. A on je najodgovorniji za sve što se događa i što čine njegovi potčinjeni.

U Ministarstvu zdravlja, pak, kažu da ako je direktor ustanove obavešten o tome da neko od zaposlenih preti porodici koja je prijavila mito, treba da utvrdi sve činjenice i da pojedince sankcioniše. A ukoliko i direktor svojim postupcima podržava ili ne reaguje na korupciju u svojoj kući, onda takav čovek ne može da bude na čelu jedne zdravstvene ustanove. Šta će u vezi sa ovim pitanjem uraditi Ministarstvo zdravlja i da li će neki zdravstveni radnik ostati bez posla ili eventualno biti smenjen, juče niko u Ministarstvu nije mogao da nam kaže, jer jedini ko o tome odlučuje jeste ministar zdravlja dr Tomica Milosavljević, koji je trenutno na putu.



Izvor: Blic \ S. Todorović - I. I.
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 11212
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Cena novog zivota.... Smile
IP sačuvana
social share
Idemo dalje ...   + cabarnet
                         -  internet
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.0
mob
Apple iPhone SE 2020
Korupcija u zdravstvu: Hirurzi, ginekolozi i anesteziolozi najkorumpiraniji

Ko ne podmiti, na operaciju čeka mesecima

Skupa pića, zlatni nakit ili koverte sa evrima, tradicionalne poklone kojima građani rado podmazuju lekare, na Institutu u Sremskoj Kamenici zamenile su hiljade evra. Do sada je tridesetoro ljudi pristupilo nedavno oformljenom Udruženju oštećenih pacijenata i spremno je da u svakom trenutku izađe pred policiju ili tužilaštvo i posvedoči da je bilo prinuđeno da da mito kako bi njihovi bližnji bili operisani na Institutu za kardiovaskularne bolesti u Sremskoj Kamenici.

Sve je počelo kada je Dragan Beljić dostavio TV B92 audio snimak na kome se čuje da sa sekretaricom direktora Instituta razgovara o plaćanju operacije svojoj supruzi. Beljić tvrdi da je za ovu operaciju bio primoran da plati 6.000 evra.

Njegovim optužbama nedavno su se pridružile i tri žene iz Novog Sada, Bača i Čačka, koje tvrde da su za usluge na Institutu za kardiovaskularne bolesti davale od 1.500 do 4.000 evra.

Dubravka Maljukan Drljača iz Čačka tvrdi da je u oktobru 2003. godine platila 4.000 evra da bi njena majka Radovinka bila operisana. Kako ona priča, sve je ugovoreno preko sekretarice Snežane Ilić. Dubravki su bile ponuđene tri opcije. Jedna je da joj se majka nađe na listi čekanja, druga da plati po zvaničnom cenovniku Fonda, ali u tom slučaju nema garancija da će je operisati Ninoslav Radovanović. Treća opcija bila je da „uslugu profesora“ plati 10.000 evra. Međutim, taj novac Dubravka nije imala, ali je ubrzo dobila obaveštenje od sekretarice da će joj majka biti operisana za 4.000 evra. Operacija se završila smrtnim ishodom.

- Korupcija postoji na svim hirurškim odeljenjima u Srbiji. Nema zdravstvene ustanove gde se za novac ne može završiti operacija. Novac od pacijenata se uzima tamo gde se planiraju operacije, a pogotovu na one koje se dugo čekaju (operacije žučne kese, kile, tumora). Vrlo često su i pacijenti ti koji traže da ih određeni lekar operiše, jer su čuli da je on dobar. I tako sa pretpostavkom da će pomoću novca doći do određenog lekara, pacijenti nude mito, a doktori im u svemu tome pomažu jer primaju novac - kaže za „Blic“ dr Milena Jauković, vaskularni hirurg i sekretar Etičkog komiteta Srpskog lekarskog društva.

Ovakve pojave nisu ograničene samo na Institut u Sremskoj Kamenici. Pojedini specijalisti, a naročito hirurzi, kako pričaju pacijenti, poznati su po tome da primaju vredne poklone kako bi obezbedili pravovremenu operaciju ili celodnevnu brigu o pacijentu.

Kako pričaju pacijenti, lekar retko kada otvoreno traži novac, ali pacijent „zna šta je po sredi“ kada čeka danima na zakazivanje termina i tada sam inicira razgovor.

- Dva meseca čekam na kateterizaciju i nikako da se zakaže termin, a da poklonim nešto ili izdvojim 400-500 evra, istog dana bih bio operisan. Niko mi nije tražio novac ili poklon, ali čim za mene nema mesta u sali, jasno je na šta se cilja - tvrdi Dragan Mijatov iz Žablja koji se leči u novosadskom Kliničkom centru.

Prema podacima Etičkog komiteta, najkorumpiraniji među lekarima u Srbiji su, pored ginekologa i anesteziologa, hirurzi, jer njihove intervencije pacijentima mogu spasiti život. Hirurzi se uglavnom podmićuju da bi se preko reda stiglo do operacionog stola i tako zaobišla lista čekanja. Lekarima se daju sume od 200 evra za prekoredno stavljanje na operacioni program, pa do višestruko većih iznosa pred samu operaciju, u zavisnosti od njene složenosti. Nezvanično se od pacijenata može čuti da se lekari ne podmićuju direktno, niti hirurzi traže od pacijenata. Redosled je sledeći: ako pacijent hoće da dođe u sigurne ruke i da ne čeka operaciju, treba da pronađe prijatelja ili poznanika koji dobro poznaje tog hirurga. Onda taj zajednički prijatelj kaže cenu. Priča se da na cenu ima uticaj i to da li je neko bogat ili ne. Raspon za operaciju je od 200 do 1.000 evra, a to zavisi od težine operacije, ali i koliko je taj hirurg stručan i poznat.

Da korupcije ima i među kragujevačkim hirurzima, za „Blic“ potvrđuje i direktor Kliničkog centra dr Radomir Pavlović, koji kaže da je KC ove godine podneo dve krivične prijave protiv svojih lekara za koje se sumnja da uzimaju novac od pacijenata.

- Ne mogu da tvrdim da lekari ne primaju mito, jer povremeno stižu prijave pacijenata koje pokazuju suprotno. Pacijentov advokat razmatra samo one prijave koje su uredno potpisane i nakon toga prijavu preuzima SUP. Sprečavanje korupcije u zdravstvu je pre svega posao policije i tužilaštva. Ubeđen sam da najveći broj lekara radi pošteno i korektno, ali, nažalost, ima i drugačijih - kaže dr Radomir Pavlović.

I u Nišu se oduvek pričalo da mito najviše primaju hirurzi. Njihove kolege, lekari sa drugih niških klinika, kad se povede priča o mitu, kažu: „Pa vidite samo kakva kola su parkirana ispred Hirurške klinike! Imamo slične plate, ali oni očigledno mnogo bolje zarađuju od nas.“

Sve napred navedeno je poznato nadležnima i onima u Ministarstvu zdravlja i neposrednim rukovodiocima u zdravstvenim ustanovama, ali prave akcije na suzbijanju korupcije kao patološke pojave nema. A pojedini lekari su se pretvorili u kalkulatore pa u pacijentu ne vide čoveka kome treba pomoći, već samo iznos u evrima.

Ekipa „Blica“
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 98
Browser
Mozilla
mob
Apple iPhone SE 2020
Porodilje „zaboravile“ na epiduralnu anesteziju

Porodilje ne žele više epiduralnu anesteziju nakon što je iz GAK „Narodni front“ privedena dr Vesna Mrđenović, koja je od pacijentkinje tražila 150 evra zbog toga što joj je dala epiduralnu anesteziju. Od direktora klinike su tokom protekle nedelje samo dve žene zatražile da se bezbolno porode, a ranije su se svakodnevno javljale bar četiri žene koje traže porođaj uz epiduralnu anesteziju, priča za „Blic“ dr Slobodan Runić, direktor GAK „Narodni front“.

Ima li korupcije u GAK „Narodni front“, da li ste imali interna istraživanja o tome?

- Kao direktor Ginekološko-akušerske klinike osuđujem korupciju i mito. Na to ne pristajem i smatram da to nije u redu. Svaka pojava korupcije treba da se sankcioniše. Međutim, nije mi poznato da na ovoj klinici ima korupcije, ali ovo društvo je u mnogim segmentima podložno korupciji. To se dešava i kada je reč o carini, upravama... Nedavno smo sprovodili anketu među pacijentima i ni u jednom odgovoru nije bilo istaknuto da je neki lekar od njih tražio novac, niti sam ja kao direktor dobio neku pritužbu.
Šta ćete preduzeti protiv dr Vesne Mrđenović, koja je od pacijentkinje uzela 150 evra?

- Protiv dr Mrđenović ništa još nismo preduzeli, jer nam sud zvanično još ništa nije dostavio. Istražni postupak još nije završen. Kada dobijemo i zvaničnu informaciju, sve što u Zakonu o radu stoji da se preduzme mi ćemo uraditi. A to je suspenzija sa posla, kazna...
Šta ćete preduzeti da se ne bi ponovili ovakvi slučajevi?

- Redovnije ćemo anketirati pacijente, a možda će doći i do kadrovskih promena, ali oko toga ću morati da se posavetujem sa ministrom zdravlja. Takođe, unutrašnjih kontrola biće mnogo više. S druge strane, epiduralna anestezija davaće se samo u strogo određenim medicinskim indikacijama. Žene više neće moći same da traže da se porađaju pomoću epiduralne anestezije. Ako se dokaže da je epidural potreban, biće im to i omogućeno.
Zašto epiduralnu anesteziju daju anesteziolozi koji po pravilu nisu u smeni?

- Sam proces epiduralne anestezije nije jednokratan. To podrazumeva da lekar plasira kateter u kičmu, ubrizga anestetik i da sve vreme provede pored pacijenta dok se porađa, a porođaj može da traje i 20 sati. Dežurni lekar - anesteziolog koji je u operacionoj sali ne može da se posveti svim ženama potpuno, a o porodiljama mora neko da brine. Zbog toga se pozivaju drugi anesteziolozi. Kako sada situacija stoji, pored dežurnog trebalo bi da budu još dva anesteziologa, ali to nije moguće. U prevelikoj želji da pomognemo pacijentkinjama možda smo prerano uveli epiduralnu anesteziju.



Izvor: Blic \ S. T.
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 98
Browser
Mozilla
mob
Apple iPhone SE 2020
Ispovest bračnog para iz Jagodine kojim su tražili mito za porođaj

Ginekolog tražio pare, viski i kafu

Doktor Dragan Sibinović mi je posle porođaja rekao: "Ovo košta". Potom su hteli da bebu, iako je potpuno zdrava, stave u inkubator - kaže otac novorođenčeta, koji je uplašen za zdravlje supruge i bebe slučaj prijavio policiji

JAGODINA - Doktor Dragan Sibinović, ginekolog Zdravstvenog centra u Ćupriji, koji se nalazi u pritvoru zbog sumnje da je tražio mito, uhvaćen je zahvaljujući mladom bračnom paru iz Jagodine koji je prijavio doktora jer im je tražio nadoknadu za redovnu zdravstvenu uslugu. Iako su zahtevali anonimnost, ovaj bračni par ispričao je za Glas kako je prilikom porođaja dvadesetjednogodišnje pacijentkinje carskim rezom Sibinović tražio novac.

Sve je počelo odmah po porođaju. "Novopečeni tata" nije ni stigao da se obraduje svom prvencu, teškom 3 kilograma i 350 grama, kada mu je doktor Sibinović rekao da ga sačeka ispred operacione sale.

- Doktor je bio vidno nervozan, a onda mi je rekao: "Ovo košta". Dao sam mu 50 evra, koliko sam imao kod sebe, ali mi je rekao da je to malo i da treba da donesem još. Nije pominjao određenu cifru, ali je naveo vrstu viskija i kafe koje takođe treba da donesem, napominjući mi da on nije sam, već da su carski rez radila četiri doktora. Čak mi je rekao da sve to donesem oko pola jedan - priča mladi tata, navodeći da mu je rečeno da će bebu staviti u inkubator, iako je, kako kaže, bila potpuno zdrava.

Ovaj dvadesetjednogodišnji mladić, koji nije imao novac, otišao je kući ne rekavši ništa svojoj supruzi uplašen za njeno i bebino zdravlje i odlučio da slučaj prijavi policiji.

- Uzeo sam obeleženih 200 evra, kafu i viski, i odneo doktoru četiri dana posle porođaja, na dan kada su mojoj supruzi trebali da skinu konce. Rekao mi je: "Dovoljno je i toliko, ali ovaj viski ne pijem. Rekao sam ti koji da mi kupiš". Posle je pristupila policija - priča ovaj mladić.

- Meni su rekli da je beba dobila neku infekciju od mene. Međutim, u otpusnoj listi ništa nije pisalo. Beba je, u stvari, bila potpuno zdrava - dodaje njegova supruga.
U priču se uključuje i deda novorođenčeta koji kaže da je da su on i njegova supruga zbog greške lekara izgubili sina, pa su se uplašili da se to ne dogodi i sa unukom.

- Zato smo ga prijavili, ali i jer je sramota da lekari ne vode računa o ljudima koji nemaju novac i da porodilje mogu da izgube dete zbog toga - kaže on.



Izvor: Glas Javnosti \ Z. Gligorijević
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.11 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.