Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: SVI SMO ISTI PRED BOGOM: Osuđenici u Nišu grade crkvu i tako iskupljuju grehe!  (Pročitano 549 puta)
21. Nov 2013, 10:00:48
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
Browser
Mozilla Firefox 25.0
mob
Sony xperia
SVI SMO ISTI PRED BOGOM: Osuđenici u Nišu grade crkvu i tako iskupljuju grehe! (FOTO)

- Ne znam ni sam otkad kradem, to mi je bio način života. Čini mi se da nikad ništa drugo nisam ni radio. Sad sam dobio priliku da se iskupim, da dokažem da mogu da budem i nešto drugo, a ne samo lopov - priča jedan od osuđenika dok oslikava ikonu u zatvorskoj bogomolji



“Prvi put u životu radim nešto korisno i dobro. Prvi put radim za drugog, a ne samo za sebe. I dobro se osećam, jer sada shvatam kako je to kad uradiš nešto ispravno”.

Ovaku odluku da bude u osmočlanom timu osuđenika koji su preuzeli na sebe obnovu Crkve Svetog Stefana u niškom Kazneno-popravnom zavodu objašnjava Vranjanac Aleksandar Popović.

Šest i po godina će Popović robijati zbog toga što je posezao za tuđom imovinom.

- Ne znam ni sam otkad kradem, to mi je bio način života. Čini mi se da nikad ništa drugo nisam ni radio. A sad sam dobio priliku da se iskupim, da dokažem da mogu da budem i nešto drugo, a ne samo lopov - priča Popović, dok oslikava jednu od ikona u zatvorskoj bogomolji.



Ikonostas u duborezu radi Đorđe Vasiljković iz Zaječara. Kako kaže, u radu zatvorski dani brže prolaze.

- Po profesiji sam automehaničar, ali sam od đačkih dana imao sklonost ka slikarstvu. Radio sam u crkvama, pomažući ikonopiscima, pa sam tako ispekao i taj zanat. Nisam ni slutio da ću ikone slikati i u zatvoru, ali bolje je ovako. Dani su u zatvoru dugački, a tri godine se čine kao večnost - kaže ovaj osuđenik.

Posao se odvija pod brižnim okom Staniše Radojlovića, profesora u niškoj Umetničkoj školi.

- Došao sam ovde na molbu sveštenika Ivana Cvetkovića iz Saborne crkve. Tu sam da organizujem posao, da uputim momke šta gde ide i kako treba da se uradi. Dobro je što su se angažovali na lepim stvarima, možda će ih ovo što ovde rade okrenuti u pravom smeru i odvratiti i dosadašnjeg života – nada se Radojlović.

Crkvu je zatvorenicima još 1934. godine poklonio kralj Aleksandar Karađorđević. Međutim, poslednjih decenija je bila zapuštena čak je jedno vreme služila kao kuhinja.

Pre nekoliko godina odlučeno je da joj se vrati ranija namena, pa je adaptirana u kapelicu, a sad se radi na kompletnoj rekonstrukciji kako se ni po čemu ne bi razlikovala od ostalih bogomolja.



- Preko 90 odsto osuđenika je pravoslavne veroispovesti. Na svakoj liturgiji je oko dvesta osuđenika. Verska služba mnogo znači u procesu prevaspitavanja, doprinosi da oni shvate da su učinili nešto loše i da s tim prestanu kad izađu na slobodu – objašnjava Aleksandar Grbović, upravnik niškog Kazneno-popravnog zavoda.

Vodi se računa i o verskim potrebama osuđenika nehrišćanske veroispovesti, pa je u krugu KPZ-a obezbeđen prostor za obavljanje njihovih verskih obreda.

Preuzeto sa ...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

ja ko ja....

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32096
Zastava pandorina kutija
OS
Windows XP
Browser
Opera 12.16
ih...proliveno mlijeko se ne moze spasiti..tako isto se ne moze okajati greh i ucinjeno nedjelo... Smile

lopovi su najgora vrsta olosa..nikad se promjeniti ne mogu....
« Poslednja izmena: 21. Nov 2013, 10:11:34 od bobaK_bl »
IP sačuvana
social share
odmorit ces oci od moga pogleda na svijet...od svih stvari s kojim zivis ..koje  ne vidis ...a vidis ih sve....
cmokaaaaaaaaaaaa    Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.067 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.