Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Lažne rasprodaje: Pljačkaju nas i na popustima  (Pročitano 8034 puta)
19. Jul 2013, 15:03:32
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
Browser
Safari 536.30.1
mob
Apple iPhone SE 2020
Lažne rasprodaje: Pljačkaju nas i na popustima

Gorica Avalić    | 17. 07. 2013. - 21:13h | Foto: Shutterstock   


Ništa ne privuče više kupaca u radnje takvom brzinom kao veliki natpisi „sniženje“, „rasprodaja“, „50 odsto popusta“ na izlozima. U organizacijama potrošača smatraju da u Srbiji prava sniženja ne postoje, ali je zato lažne rasprodaje, najstariju trgovačku varku, nemoguće zaobići. Iako su ovakve obmane kažnjive zakonom, trgovce to, čini se, ne plaši mnogo.


Kliknuti (+) za uvećanje

U Srbiji se teško mogu pronaći prave rasprodaje po ugledu na one evropske, gde se odeća može pazariti za pet do najviše 20 evra. Dok se u Evropi garderoba na sniženjima nudi po cenama nižim barem za 70 odsto, kod nas popust jedva dostiže 30 odsto.

- Naših 30 odsto i 30 odsto u inostranstvu nisu isti, jer su marže domaćih trgovaca neuporedivo veće. Zbog slabe konkurencije, prodavci mogu da manipulišu sa lažnim rasprodajama. Kada bi postojali veliki lanci prodavnica koji bi spustili cene i preoteli kupce, i ostali trgovci bi to morali da prate. Lažno reklamiranje sniženja smatra se obmanom potrošača i zabranjeno je zakonom - kaže Petar Bogosavljević iz Pokreta potrošača.

U organizacijama za zaštitu potrošača objašnjavaju da su žalbe zbog lažnih sniženja gotovo svakodnevne i navode da postoje četiri najčešća načina varanja kupaca na sniženjima.
 
Citat
Oglasi sa prevarnim porukama
Tržišna inspekcija kontroliše prodaju sezonske robe. U toku ove godine izvršene su 554 kontrole u kojima je u 36 slučajeva konstatovano oglašavanje sniženja cena na nedozvoljen način. Oglasi su imali prevarne poruke u pogledu vrste robe, trajanja sniženja i drugih nepravilnosti.

- U Srbiji su najzastupljenije prevare s oglašenom visinom sniženja, odnosno pogrešnom informacijom o tome da li je roba stvarno snižena, recimo za 70 odsto, ili nije. Osim toga, čest problem kod rasprodaja su i male količine robe koja se nudi u akciji, pa se neretko desi da se ono što je na sniženju rasproda veoma brzo. Pritom trgovac i dalje u izlogu reklamira veliki popust, a da od te robe zapravo nekada nema niti jedan primerak. Zato bi trebalo odrediti koju količinu robe čiju akciju prodavac oglašava on mora i da poseduje u prodavnici ili u zalihama - kaže za „Blic“ Goran Papović, predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije.

Treći način na koji trgovci zavaravaju kupce su takozvane stalne akcije. To su situacije kada na izlogu prodavnice tokom cele godine stoji natpis „stalno sniženje od 50 odsto“. Ovde je u pitanju, smatraju stručnjaci, očigledna prevara koja ne postoji nigde u svetu. U ovom slučaju nemoguće je ne postaviti pitanje od koje cene se skida 50 odsto ako je sniženje non-stop. Još jedna od zastupljenih obmana je i povećanje cene neposredno pre njenog sniženja.

- U jednoj prodavnici u centru Beograda ženske čizme početkom sezone koštale su 14.000 dinara sa cenom istaknutom na đonu. Tri meseca kasnije cena robe je snižena za 50 odsto i na istim tim cipelama na đonu je precrtana stajala cena 19.000 i nova, duplo manja cena, 9.500 dinara - objašnjava Jelica Smiljanin (35) iz Beograda.

Građani koji požele nešto da urade povodom lažnih sniženja mogu da se jave nekoj od organizacija za zaštitu potrošača. Oni će zatim da alarmiraju tržišnu inspekciju, koja će potom da izađe na teren. Kako inspektori ne mogu da izreknu novčanu kaznu, njihovo je da podnesu prijavu nadležnom sudu za prekršaje koji nakon toga pokreće prekršajni postupak.


Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Leo
Pol
Poruke 7732
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 22.0
munem ..... opet neki kvazi nešto .... seru, jedu govna ....
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Linux
Browser
Safari 534.30
jednom sam htela da kupim ketler i vidim kosta 6600 din, reko aj doci cu za koju nedelju kad bude snizenje i stvarno nije proslo ni mesec dana evo na radni ogroman natpis - 40% na sve kuhinjske aparate i male kjcne aparate..
udjem, vidim isti ketler kosta 5899.. pitam jel snizenje od 40% vazi za ketlere, kazu da vazi.. zovite mi glavnog lika, dodje lik, ja mu na telefonu pokazem sliku ketlera sa cenom 6600 od pre mesec dana i pitam ga o cemu se radi, on kaze taj ketler je bio mnoooogo skuplji pre toga, a snizenje se odnosi na njegovu pocetnu cenu kad je unet na stanje  .. ja reko aj nemoj da seres i izasla sam napolje Smile

i tako samo ti ostaje da skines gatje i naguzis se
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Zodijak Sagittarius
Pol
Poruke 3536
Zastava r djen tina hebote...
OS
Windows XP
Browser
Opera 12.16
ketler na buvljaku 1300din. radi ko sat svaki dan...
IP sačuvana
social share
Non nobis domine, non nobis, sed nomine tuo da gloriam.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows
Browser
Mozilla Firefox 22.0
mob
Nokia 
sta je ketler?
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Linux
Browser
Safari 534.30
pun kamenca jer ne mozes da gurnes ruku unjega i operes ga jer ima preuski otvor ili nije unutra od plastike nego je od rostfraja pa mora da peres sircetom na svakih pet dana ili nema mericu ispisanu sa strane itd u nedogled..
nebitno skroz, meni je ketler bas bitna stavka u kujni

sandra, ketler je ono elektricno kuvalo za vodu u obliku cajnika
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Poznata licnost


Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 4310
OS
Windows 7
Browser
Opera 12.16
Jedini put sam se ispalio u diesel-u pre par godina, ja odabrao farke, isprobao (piše rasprodaja do 70% ajde reko neka ove budu bar nešto snižene) i krenem da platim a ona kaže te su 12 ili 13k, ja pitam a sniženje? A ne, samo onih par u uglu na posebnom rafu su na sniženju (neke ciganske zelene, iskidane, i slično). Samo sam ih ostavio.

Inače sam sada video jedne bermude u inter sportu i sviđaju mi se ali mi nisu preko potrebne (koštale su u junu 7 hiljada), sada su već 4 hiljade, kupiću ih u septembru za 2500.
« Poslednja izmena: 19. Jul 2013, 18:11:18 od telep »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 44343
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 22.0
сере ми се од силних организација за заштиту потрошача Smile

и какав је ово наслов? да ли имбецили из блица знају шта је пљачка? Smile

да ли те неко тера да уђеш у продавницу и купиш нешто? ако не конташ шта је прави попуст а шта је зајебанција трговца онда си овца а овца је,наравно,за шишање

ја те проблеме немам...ако ми нешто треба ја то купим...не осврћем се на попусте,акције и остале шарене лаже Smile
IP sačuvana
social share
"Бицикл је за људе који не могу да приуште ауто."
                                               Џереми Кларксон

 Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Legenda foruma


"I'm not always right, but I'm never wrong"

Zodijak
Pol
Poruke 49711
OS
Windows XP
Browser
Chrome 28.0.1500.72
Pa nije fer da bas tako kazes - ja se osvrcem i meni znaci  - a verujem i znam da postoji ljudi kojima su te akcije i popusti jos i bitniji

Hocu reci, nije sad kao da se lako zivi, da je prosecna plata 1 000,00 e pa da se tako - udjem kupim sta mi treba sta kosta cena prava sitnica - moze

A sto se organizacija tice, pa ja bih vise cenila postojanje inspektora koji imaju nadleznost i rade svoj posao kako treba od njih
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 44343
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 22.0
како год али једно је тачно: пљачка није Smile
IP sačuvana
social share
"Бицикл је за људе који не могу да приуште ауто."
                                               Џереми Кларксон

 Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.096 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.