Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 19:49:40
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Emfizem pluća  (Pročitano 6308 puta)
07. Nov 2005, 16:07:43
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Emfizem pluća


Emfizem je bolest koja uništava plućne alveole (vazdušne prostore) i najmanje bronhiole (vazdušne puteve) u plućima. Jednostavno rečeno, pluća se mogu porediti sa istrošenom gumenom trakom jer gube elastičnost. Znači, bitna komponenta kod ove bolesti pluća je trajno uvećanje vazdušnih puteva koji slabo funkcionišu i destrukcija zida aleveola uz otežano disanje. Reč emfizem je grčkog porekla i označava stanje naduvenosti vazduhom bilo kog organa ili tkiva. Emfizem pluća često se ne može razlikovati od hroničnog bronhitisa jer ima slične simptome i tok, a poznato je da je da se hronični bronhitis i emfizem udružuju u oko 70 odsto slučajeva.

Uzroci ovog oboljenja mogu se naći u spoljašnim i unutrašnjim faktorima, ali su često udruženi. Ponekad dva i više faktora iz spoljašnje sredine mogu biti odgovorni za nastanak bolesti.

Najčešći faktori koje dovode do emfizema su:
1. Pušenje,
2. Aerozagađenost (sredina u kojoj živimo ili radimo)
3. Respiratorne infekcije virusima i bakterijama
4. Nasleđe

 
  Preventivna zaštita:

1. Ostavite cigarete
2. Ukoliko radite u uslovima aerozagađenosti, pokušajte to da promenite
3. Redovna higijena i pranje ruku (jer tako izbegavate razne infekcije)
4. Izbegavajte susrete sa osobama koje su prehlađene ili imaju grip
5. Upoznajte se kod vašeg lekara sa posebnim vežbama disanja koje mogu da poboljšaju rad pluća
6. Ukoliko imate otežano gutanje koristite mekšu hranu
7. Konsultujte se sa vašim lekarom oko vakcinacije protiv gripa (izazvanog humanim virusom gripa)
8. Idite na redovne kontrole, pridržavajte se lekarskih saveta kako bi smanjili simptome bolesti i izbegli bolničko lečenje.
Preventiva je veoma važna, kao i edukacija stanovništva o načinu kako očuvati zdravlje i prirodnu okolinu jer sprečavanje mnogih bolesti putem pravilne preventive treba da bude cilj svakog čoveka.
   
 
 
 
Smatra se da je znatno veći procenat obolelih od emfizema u grupi pušača i postoji podatak da je oko 90 odsto obolelih pripadalo upravo ovoj grupi. Naravno, na razvoj i tok bolesti utiče i dužina pušačkog staža i broj popušenih cigareta, kao i životna dob. Bolesnici koji su pušili jednu kutiju cigareta dnevno obično razvijaju u početku simptome kao što su kašalj i iskašljavanja, a kasnije se pri naporu javlja i otežano disanje. Ponekad sekundarni pušači mogu imati ove tegobe ako dugo vremena borave u zadimljenim prostorijama, ili još rade i žive u uslovima povećane aerozagađenosti.

Simptomi emfizema obično se javljaju pre 50. godine života. Bolest se razvija postepeno nekada i godinama, decenijama, a prvi simptomi mogu da se jave tek kod oštećenja plućnog tkiva za 30 odsto. U prvi mah mnogi ljudi čak i ne znaju da imaju emfizem pluća, međutim, kako bolest napreduje simptomi se sve više pogoršavaju. Prvi i osnovni simptom je otežano disanje u početku pri naporu, a posle se javlja i kad se miruje.

Prateći simptom je kašalj koji je u početku suv, a obično se javlja ujutro. Mnoge osobe kašalj dovode u vezu sa količinom popušenih cigareta i ne pomišljajući da to može biti simptom koji upozorava na neku promenu u organizmu. Kašalj je kasnije praćen iskašljavanjem - u početku sa sluzavim sadržajem, a tokom pogoršanja bolesti može se javiti i gnojni sekret. Kod težih bolesnika i sama promena položaja tela može da dovede do pojave kašlja.

Sa napredovanjem bolesti, kod osobe obolelih od emfizema pluća koža poprima plavkastu boju, vene na vratu su nabrekle, a ponekad stanje može biti veoma teško, tako da je ugrožen rad vitalnih organa (srca, pluća, jetre). Bolesnici sa teškim oblikom emfizema obično su mršavi jer teže gutaju hranu zbog otežanog disanja. Dijagnoza ovog oboljenja se postavlja na osnovu fizikalnog pregleda kod lekara, analizom krvi, praćenjem srčane i plućne funkcije, uzimanjem gasnih analiza iz uzorka krvi, merenjem protoka vazduha (spirometrija), radi se još i EKG, ultrazvuk srca, rendgen pluća. Treba napomenuti da, što se ranije bolest otkrije, lečenje je lakše jer bolest ima hroničan tok, a zahteva dugotrajnu saradnju lekara i pacijenta.

Glavni ciljevi lečenja su uklanjanje faktora rizika i borba protiv infekcije. Poznato je da virusne i bakterijske infekcije mogu pogoršati već postojeće stanje. Lekovi koji se primenjuju služe za ublažavanje postojećih simptoma (antibiotici, bronhodilatatori). Kod težih stanja primenjuju se i terapija kiseonikom pod nadzorom lekara. Imajući u vidu da je emfizem bolest koja dovodi do ireverzibilnih promena, preventiva kod ovog oboljenja i otklanjanje mogućih faktora rizika veoma je važno. Zato, ako spadate u rizičnu grupu, na vreme treba da uradite osnovne preglede kod lekara i, ukoliko postoje znaci oboljenja, da se na vreme upoznate vi i vaša bliža okolina sa prirodom bolesti, kako bi mogli u svakom trenutku pravilno reagovati.



Izvor: Glas Javnosti \ Dr Ksenija Maid
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 19:49:40
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.097 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.