Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ni slep ne odustaje od života  (Pročitano 2738 puta)
02. Feb 2013, 19:05:36
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 29182
Zastava
Browser
Opera 12.02
Potresno: Ni slep ne odustaje od života
B. HADŽIĆ | 01. februar 2013. 20:58 |  Komentara: 15

Iako ga bomba osakatila i oslepela, a roditelji izdali, Nebojša Bandić nikada nije odustao. Znao sam da neću progledati. Telefonom su mi otac i majka rekli da se ne vraćam kući



JA sam srećan čovek! Može li ove reči izgovoriti čovek koji je sa 13 godina izgubio oba oka, i po dva prsta na obe šake u eksploziji bombe u Bosni? Može li ih izgovoriti osoba koju su posle takve tragedije nazvali roditelji i rekli mu da se ne vraća kući jer je bogalj i da ne mogu oni večno da ga hrane?

Osmehuje se Nebojša Bandić (33) dok ga trogodišnja ćerka miluje po osakaćenoj šaci. Druga ćerka Danijela (9) će svakog časa doći iz škole. Nebojša misli da su njegove mezimice lepe na majku, u šta bi se da nije potpuno slep lako i uverio. Prišla mu je supruga Nermina (30) i sela pored njega. Slepa je od svoje šeste.
 

U dnevnoj sobi porodične kuće u Beočinu Nebojša i Nermina Bandić su dvoje koje su se davno zaljubilo "na neviđeno".

U školu za slepu decu Filip Kljajić u Zemunu, te 1993, Nebojšu joj je doneo rat u Bosni.

- U Višegradu se uveliko pucalo. Bio je 27. septembar 1993. Baka se najviše plašila, pa nas je ujutru poterala da se iz grada zaputimo u našu staru kuću u Rudu. Očuh je ovu kuću dobio od fabrike nameštaja zbog povrede na radu. Umalo mu motorna testera 1987. nije odsekla nogu. Umesto novčane odštete dobio je zapuštenu dvospratnicu.

- Već na ulazu smo počeli da čistimo. Okrečili smo sve sobe i izbacili svo đubre priseća se Nebojša. Ne boli, kaže, da se vraća u noć od pre 20 godina. Ali mu je - dosadno. Pričao je ovu priču na hiljade puta.

- Pre mraka smo bili gotovi. U ćošku je ostala jedna kesa sa đubretom. Baka je pošla da je iznese ali sam ja potrčao pred nju. "Odmori ti bako, ja ću" - rekao sam.

Sagnuo se i obema rukama dohvatio kesu. Razorna bomba eksplodirala je na samo nekoliko cantimetara od golobradog, trinaestogodišnjeg dečaka.

- Eksplozija me je bacila nekoliko metara. Nisam izgubio svest. Sve je postalo crno. Ništa nisam čuo nekoliko trenutaka, a onda je tišinu presako jeziv vrisak... - prekide Nebojša. Otpije srk kafe, pa nastavi.

- Najbliži komšija je dotrčao, uzeo me je u naručje i odneo u kola. Vozio je u bolnicu u Užicu. I dalje sam bio pri svesti. Bomba mi je raznela po dva prsta sa obe šake. Ispod vrata sam imao ogromnu, duboku ranu. Krvi je bilo na sve strane. Nisam video, ali sam osećao.

Muslimani su znali da kuća pripada Nebojšinom očuhu. Bili su u njoj nekoliko dana ranije, čuo je kasnije.

- Ali, šta je to sada važno. Znao sam da neću više ikada progledati. Došao je doktor posle nekoliko dana i kaže: "Ne brini dete, progledaćeš ". Rekao sam: "Doktore, nije mi pred glavom pukao balon, već bomba".

Tek posle četiri meseca u bolnici u Užicu su ga prvi put posetili očuh i majka.

Nebojša je uskoro dobio otpusnu listu. Njegov novi dom bio je Zemun. Škola i internat za slabovide i slepe osobe. Nije klonuo duhom. Združio se sa drugom decom, igrao fudbal. Uskoro je upoznao Nerminu. Dugo su se samo družili. U Bosnu je išao preko raspusta.

- Život se vratio u normalu. Voleo sam ga ponovo, mada mislim da nikad ni nisam prestajao - kaže Nebojša.

Međutim, negde na kraju osmog razreda dobio je poziv koji ruši svet. Zavija ga u crno... Ukoliko, nije već crn, kao što je bio Nebojšin.

- Očuh mi je preko telefona rekao da on i majka ne žele da se vraćam kući. Kaže, ne mogu da me hrane. - Zašto, šta sam zgrešio, radiću ja, zaposliću se, kažem mu... Nije bilo odgovara.

- Nisam se dao. Idem dalje. U narednih četiri godine završio sam srednju školu za telefonistu. Sreća mi se osmehnula u ljubavi. A onda sam dobio i invalidsku penziju. Čim je i moja Nermina završila Medicinsku školu, preselili smo se u Beočin. Zidali kuću, dobili dve ćerke što je bilo opštenarodno veselje.

Pre nego su nas domaćini ispratili, pitamo, kako se oseća čovek koji "zaslugom" drugog čoveka izgubio vid zauvek? Mrzi li? Kune? Kada mu oduzmu detinjstvo? Kada ga roditelji puste "niz vodu", tek tako...

- Nisam ni tada pre 20 godina mrzeo. Ni danas. Sve je to život. A život je čudo.

Citat
ZDRAVO NEBOJŠA
 POSLE skoro petnaest godina Nebojša je nazvao roditelje u Bosnu. - Očuh se javio. Rekao je "zdravo sine". Majka je uzela slušalice i pozdravila sa "Zdravo Nebojša". Prošla me je jeza.

BEZ POSLA

NEBOJŠA i Nermina nisu zaposleni. Žive od invalidske penzije.

Malo je teže naći posao u Beočinu jer u drugi grad ne mogu da odem. Blizu naše kuće je bolnica u kojoj bih mogla da radim kao maser, ali nemaju slobodnih mesta - kaže Nermina.

__________________________________

naravno da za nju nema mesta pored napirlitanih kokosaka kojima se nedeljom na dezurstvu tresu ruke jer su pijane dosle iz grada na posao pa nisu u stanju ni inekciju da daju
e drzavo kakva li si  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 44343
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 24.0.1312.57
изгледа да је моје задужење овде да испадам безосећајни скот али морам да питам Smile :

каква инвалидска пензија у 33 години живота? Smile Smile

мора да постоји нешто што овај човек може да ради...да се осећа користан...држава би требала и њему и жени да обезбеди посао...мислим и да је по закону свака фирма обавезна да запосли одређени проценат људи са инвалидитетом
IP sačuvana
social share
"Бицикл је за људе који не могу да приуште ауто."
                                               Џереми Кларксон

 Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


I Am My Own Savior!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 8650
Zastava Vrčin
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 18.0
mob
Alcatel One Touch
Njih briga i za nas obične a kamoli za one poput njega. Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Dođoh, videh, osvojih!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10979
OS
Windows 7
Browser
MSIE9.0
mob
Nokia 6300
Проблем и јесте у држави.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


R`N`R

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1356
OS
Windows XP
Browser
Opera 12.12
mob
Samsung d600
Sjaj i beda covecanstva u jednoj prici.

@mrgec
Posao ne mogu da dobiju ni ljudi bez fizickih nedostataka da ih tako nazovem, kamoli oni. Penzija je dugorocnije i verovatno jeftinije resenje za drzavu.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Legenda foruma


"I'm not always right, but I'm never wrong"

Zodijak
Pol
Poruke 49711
OS
Windows 7
Browser
Opera 12.13
Citat
мислим и да је по закону свака фирма обавезна да запосли одређени проценат људи са инвалидитетом


ne bas svaka - firma koja ima preko odredjenog br. broj zaposlenih - evo nasla, 20 - 49 obaveza zaposljavanja 1 lica sa invaliditetom, 50 i više zaposlenih dužan je da ima u radnom odnosu najmanje dve osobe sa invaliditetom, i na svakih narednih započetih 50 zaposlenih po jednu osobu sa invaliditetom

mora da se ima potvrda od cini mi se pio o invaliditetu

doduse, firma i ne mora da zaposli lice sa invaliditetom ali u tom slucaju onda na mesecnom niovu placa odredjenu cifru drzavi

e sad, sta drzava dalje radi sa tim parama datim u te svrhe, nisam nikad, priznajem, dokucila  Smile

ima tu jos ponesto ali nije sad tema
« Poslednja izmena: 02. Feb 2013, 19:50:04 od krouli »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 29182
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 12.02
oce ljudi da rade ali nece niko da ih zaposli

znam firmu gde je gazda htao da otpusti slepog coveka sa centrale pod izgovorom da se sad sve radi sa mobilnim,a covek je tu radi tridesetak godina i sta da ga je otpustio ko bi ga zaposlio,a covek je neverovatan jebes imenik na internetu 
na kraju ga nije otpustio valjda mu doslo iz dupeta u glavu ili sta vec
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Gom Džabar

Zodijak Cancer
Pol
Poruke 22683
OS
Windows XP
Browser
MSIE8.0
Pa to je to.  Kako bi bilo posla kada je sve pozatvarano, prodato ili moras preko veze. Smile
IP sačuvana
social share
Србочетничко комунистички фашиста.

Koљем по кућамa.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 12.13
Tuzna prica, zaista tuzna...

Pa to je to.  Kako bi bilo posla kada je sve pozatvarano, prodato ili moras preko veze. Smile
Najpre ovo trece. Ne brine se drzava ni da pokusa da pomogne ako nemas nekog da te "ugura"...
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4804
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 18.0
mob
Nokia Luvmya 520
Potresno: Ni slep ne odustaje od života
Ima na milione mnogo gorih sudbina od njegove, a da ne govorim o onima sto su izgubili zivot.
IP sačuvana
social share
Covecanstvo se deli na inteligentne bez laznog boga, i one sa laznim Bogom bez inteligencije.
Jewpiter
Prijatelj je covek koji tebe voli, a ne covek kojeg ti volis.
Jewpiter

How much cocaine did Charlie Sheen take ?         Enough to kill two and a half men.
Makros_Crni : " Dozvolio sam sebi da budem obmanjen. "
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.115 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.