Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 5 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Srpski đaci uče ruski zbog izgradnje Južnog toka  (Pročitano 9163 puta)
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 18.0
Дај хкј, Јеврејима се свашта да спочитати, али да су налик на Турке и Арапе када је ријеч о интеграцији, тешко.   Smile

U periodu do WW2.

Tako sam cuo.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 11457
OS
Windows 7
Browser
MSIE9.0
Много ријечи, наравно, и код нас и код њих звучи исто, али имају скроз другачије значење. Застава у нашем знамо шта је, у руском застава стоји за караулy.  Smile

To su homonimi. Ako Rusu kažeš npr. "kuća", gledaće te belo jer to na njihovom jeziku znači nešto potpuno drugo. Smile
Увек се смеју када им на српском кажем кажем да "ветар хујиSmile

Da li znaš šta znači ova reč?  Smile
Наравно - зато је и кажем  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Svedok stvaranja istorije


AriA

Zodijak
Pol Žena
Poruke 22537
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 18.0
mob
Samsung Galaxy S4 mini


Наравно - зато је и кажем  Smile

Ma ok, nego deca su ovde.... Smile

 Smile


A evo šta kaže Vtv:


Руски језик се у Србију враћа гасоводом

18.01.2013.

[/img]

Београд – У последње време је у Србији постала актуелна тема враћања руског језика у школски програм, преноси Руска реч. Руски језик је, после доба општеприсутности у СФРЈ, брзо избачен из српских школа. Ипак, полако се враћа, заједно са туристима, гасоводом и политичким контактима.

Од 1946. до распада комунистичке Југославије језик Лењина и Хрушчова био је од трећег разреда обавезан предмет у свим школама југословенске федеративне републике. То значи да су га морали учити и Хрвати и Словенци, који нису знали ћирилицу, и житељи забачених муслиманских села, и вишенационално становништво Војводине. Тешко је рећи колико је међу свим тим људима био русофила и оних који су заиста хтели да уче руски, али су вероватно били у мањини на територији тадашње Југославије. После болне поделе социјалистичке Југославије на независне републике руски језик је остао тражен само у Србији и Црној Гори, а и у тим републикама је брзо постао сасвим непопуларан. Руски је још више пострадао каснијим доласком прозападних политичара на власт.
Могло би се без преувеличавања рећи да се у неким земљама против руског језика води прави рат. Зашто је то тако и зашто се упркос томе људи у Украјини, Пољској, Грузији, Аустрији и Србији одлучују да уче руски?

Наставници из југословенског периода и дан-данас испољавају врло висок степен професионализма. Није случајно прошле године у Санкт Петербургу за најбољег предавача руског језика у иностранству проглашена Даринка Крстић из Лесковца. Па ипак, све више таквих наставника остаје без посла. Први су без посла остали наставници руског језика на Косову и Метохији, затим у Војводини, где је мађарска мањина доста утицајна, а последњих пар деценија се то дешава и у централној Србији. Родитељи су писали молбе да се у школама предаје страни језик који би њиховој деци могао бити од користи у Европи, где Срби углавном одлазе на привремени рад. Државне школе у материјалном смислу не стоје баш најбоље, и за њих одсуство интересовања за страни језик значи преквалификацију или смањење броја наставника, а ако се после таквих процеса и појаве деца која би желела да уче дотични језик, то није могуће, јер нема ко да га предаје, па су деца принуђена да бирају један од понуђених језика.
Данас сваки десети српски ученик на почетку петог разреда бира руски језик, а то је тек нешто више од 63.000 ученика у целој земљи. Ради поређења, енглески се предаје од првог разреда и учи га свих 600.000 српских ђака.

Данас сваки десети српски ученик на почетку петог разреда бира руски језик, а то је тек нешто више од 63.000 ученика у целој земљи. Ради поређења, енглески се предаје од првог разреда и учи га свих 600.000 српских ђака. Немачки као други страни језик у 2012. години је заузео друго место по популарности међу ђацима, а на трећем месту је француски.

Међутим, у последње време је ситуација почела помало да се мења. Интересовање за руски језик је нагло повећано средином 2000-их, када су туристи из Русије нагрнули у Црну Гору. Многи Срби, који сезонски раде на мору у туристичком бизнису и сфери услуга, били су принуђени да се присете не само израза „давај, давај“, него и мало сложенијих фраза. А када је почела реализација енергетских пројеката, поготово када је потписан уговор о изградњи гасовода Јужни ток, тада су се руског језика сетили и функционери и бизнисмени. Значај руског језика у Србији порастао је и захваљујући политичком зближавању двеју земаља и честим посетама руског државног врха.

У последњих неколико година знатно је порастао број грађана Србије који су своју децу уписали у Руску школу у Београду (која ради при амбасади Руске Федерације). Међу родитељима су и водећи предузимачи и политичари, као на пример потпредседник владе и министар одбране Александар Вучић.

На курсеве руског језика у Руском културном центру у Београду сада долази све више пословних људи и омладине. Стари наставни кадрови осетили су да се ситуација мења, па су 94 српска наставника руског језика 2012. потписала петицију, упућену републичким властима, са молбом да се руски језик врати у школе, јер су уверени да постоји интересовање за њега. Могуће је да ће са порастом броја ђака који уче руски језик порасти и његова популарност у високошколским установама. Међутим, у тој сфери на избор језика очигледно неће утицати политичке побуде, него практична рачуница.

Izvor-Vtv
IP sačuvana
social share
Čoveku je dato da se prilagođava situaciji.
Onog koji čeka da se situacija prilagodi njemu, ubije taština.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 5 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.067 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.