Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kako se zaposliti u inostranstvu?  (Pročitano 14736 puta)
Ucesnik diskusija


There is no finish line

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 72
Zastava Nykvarn,Stockholm
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 17.0
mob
Apple 7
jezik je kljucan mnogo.sto bi oni zaposlili nekog iz srbije kad mogu nekog svog.Radi na usavrsavanju jezika da ga dovedes do perfekcije, pomoci ce mnogo
+1

Ja zivim u Swedskoj, i iako imam papire (preko devojke), oko posla je non stop borba, jer uvek zaposljavaju svoje, mislim svedjanin-svedjanina. Drugo, kada zaposle tebe onda je taj posao cista fizikalija i tu nema napretka, bar je tako u Swedskoj. A sto se tice deficitnih poslova e tu je druga prica, uz usavrsavanje jezika i poznavanje posla koji je deficitaran dolazi se u mogucnost fine egzistencije i boljitka. Mogu slobodno da kazem da je prvi korak najtezi, a to su papiri. Naravno tu nije kraj. No, da ne duzim sad, ako nekoga bude nesto interesovalo, pogotovo u vezi Skandinavskih zemalja, pitajte  Smile.

Pozdrav i Laku noc
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15452
Zastava Dorcol
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.4
mob
Apple iPhone 7
deficitnih poslova

шта ово значи ?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Legenda foruma


"I'm not always right, but I'm never wrong"

Zodijak
Pol
Poruke 49711
OS
Windows 7
Browser
Opera 12.12
 Smile




deficitnih poslova

шта ово значи ?


poslova bolje reci zanimanja, kadar koji nedostaje nekoj zemlji


npr. zemlja A nema dovoljno medicinskog osoblja na odredjeni br. stanovnika (ili po kom li vec kriterijumu ona odlucuje sta joj i u kolikoj meri nedostaje) - u tom slucaju, u toj zemlji, medicinsko osoblje je deficitarni kadar


« Poslednja izmena: 07. Jan 2013, 09:47:27 od krouli »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

S=T=O=P=======✈ =C=H=E=M=T=R=­A=I=L=S ===========✈

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 17945
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 17.0
 Посао преко? Само ако имаш неког тамо ко те готиви и ко ће да ти помогне тј. потражи и погура да те неко прими на препоруку и гаранцију.
IP sačuvana
social share
The Arrivals

Радио Снага Народа
Инфоратници Против Новог Светског Поретка
Гнев Србије
Окупациона Хроника
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


There is no finish line

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 72
Zastava Nykvarn,Stockholm
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 17.0
mob
Apple 7
@Krouli

Upravo tako, naravno zavisi od zemlje do zemlje. Mada fizikalija je svuda deficit Smiley. Ja sam misljenja, da se treba drzati dalje od nasih ljudi u inostranstvu, osim ako nije ``veza``, poznanstvo. Opet napominjem to je moje misljenje, a pored tog i misljenje ljudi koje sam upoznao. U Swedskoj sam cuo razne price, recimo,nas covek, nekih srednjih godina, dosao je u Swedsku da radi gradjevinu, naravno na crno, i zaposlio se kod naseg coveka koji ima uredno firmu. I dogovor je da radi 3 meseca, naravno zbog sengena. Dao mu je smestaj, i svaki mesec mu je odllagao platu sa izgovorom da ce mu dati pred put kuci. Ne znam da li treba da pomenem da je radio preko 12 sati svaki dan, sto je ovde mimo svakih pravila o radnom odnosu ( a ovde svi to postuju, ima izuzetaka). Da bi mu pred put dao 500e i rekao dovidjenja. Ako ti nije po volji idi zali se. A kad radis na crno to je krivicno delo, pogotovo ovde, gde ako varas drzavu na bilo koji nacin je vece krivicno delo od ubistva i veca je zatvorska kazna.

Naravoucenije, nije pametno otici u bilo koju drzavu bez poznanstva i neke sigurnosti. Naravno, ako se neko odluci na taj korak, prvo sto treba je da ode kao turista i da ne ocekuje mnogo, nego odes, vidis i  probas, pa ako prodje prodje. Ako nista nazad kuci, nije smak sveta. Nemas sta da izgubis, sem vremena, sto je slozicete se kod nas u Srbiji na pretek.
« Poslednja izmena: 07. Jan 2013, 15:39:13 od bravorauch »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 99
OS
Windows 7
Browser
Chrome 23.0.1271.97
@bravorauch:

Znam da je politika takva da prvo zaposljavaju svoje drzavljane, pa iz EU, pa onda ostali. Mene zanima legelan posao i nacin kako da odem tamo. Jer da na'vatam neku svedjanku ili onu koja ce to biti je prakticno samo teorija. Da zanemarimo papire. Na koji nacin se moze otici u SWE? Osim putem rodjaka, poznanika koji su tamo, zenidbe/udaje za nekog odatle.

Koji su to deficitarni poslovi u Svedskoj/Skandinaviji?

O kakvim fizickim poslovima je rec? Gradjevina iskljucivo ili i nesto drugo?

Da li znas neku agenciju iz SWE koja posreduje u zaposljavanju ili kako se zove svedski biro za zaposljavanje? Ili neki sajt na engleskom na kome se nude svakakvi poslovi.

Koliki je problem dok ne savladas npr. svedski jezik (6-12 meseci pretpostavljam da je dovoljno), a da znas engleskim da se sporazumevas?

I kako bi uporedio zivot u SWE u odnosu na onaj u Srbiji - drustvo, uredjenje drzave, efikasnost institucija...? Sta ti vise/manje odgovara u SWE, osim finansijske situacije?
« Poslednja izmena: 07. Jan 2013, 19:52:14 od huszar81 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Zodijak Sagittarius
Pol
Poruke 3536
Zastava r djen tina hebote...
OS
Windows Vista
Browser
MSIE7.0
6-12 meseci da savladas jezik? Smile
mnogi ne mogu ni tablicu mnozenja da savladaju za to vreme...
IP sačuvana
social share
Non nobis domine, non nobis, sed nomine tuo da gloriam.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 99
OS
Windows 7
Browser
Chrome 23.0.1271.97
Za osnovnu komunikaciju.  Smile Ne da pisem udzbenik.  Smile
Ili tablica mnozenja ili misici.  Smile Za mene obe opcije dolaze u obzir.  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Zodijak Sagittarius
Pol
Poruke 3536
Zastava r djen tina hebote...
OS
Windows Vista
Browser
MSIE7.0
aaaaaaa...sad je jasno. Smile
jedan moj kolega zapalio za Norge, ne znam kako je uspeo da ode tamo, ali cekao je godinu dana da nadje posao. niko nije hteo fakultetliju da plati da obrce pljeskavice pa je provodio vreme slikajuci lokalni fjord i slao te fotke doma. a onda ga je otkrio majstor fotograf, nominovao njegovu fotku za Pulicera koga je sad dobio i sad uziva u svojih pola miliona jura na racunu..
Lazem naravno. Smile ali jeste se zaposlio u struci u drzavnoj firmi (izgleda da kod njih zaista biro za nezaposlene nalazi ljudima posao..) i kaze da mu je sad jedini problem da divani Norge, bar kada prica u prisustvu dvoje i vise norvezana...
IP sačuvana
social share
Non nobis domine, non nobis, sed nomine tuo da gloriam.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


There is no finish line

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 72
Zastava Nykvarn,Stockholm
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 17.0
mob
Apple 7
@bravorauch:

Znam da je politika takva da prvo zaposljavaju svoje drzavljane, pa iz EU, pa onda ostali. Mene zanima legelan posao i nacin kako da odem tamo. Jer da na'vatam neku svedjanku ili onu koja ce to biti je prakticno samo teorija. Da zanemarimo papire. Na koji nacin se moze otici u SWE? Osim putem rodjaka, poznanika koji su tamo, zenidbe/udaje za nekog odatle.

Koji su to deficitarni poslovi u Svedskoj/Skandinaviji?

O kakvim fizickim poslovima je rec? Gradjevina iskljucivo ili i nesto drugo?

Da li znas neku agenciju iz SWE koja posreduje u zaposljavanju ili kako se zove svedski biro za zaposljavanje? Ili neki sajt na engleskom na kome se nude svakakvi poslovi.

Koliki je problem dok ne savladas npr. svedski jezik (6-12 meseci pretpostavljam da je dovoljno), a da znas engleskim da se sporazumevas?

I kako bi uporedio zivot u SWE u odnosu na onaj u Srbiji - drustvo, uredjenje drzave, efikasnost institucija...? Sta ti vise/manje odgovara u SWE, osim finansijske situacije?

Na koji nacin se moze otici u SWE? Osim putem rodjaka, poznanika koji su tamo, zenidbe/udaje za nekog odatle.

Kupis povratnu kartu i obidjes Swedsku Smiley.

Nazalost, ja ne vidim ni jednu soluciju za sredjivanje papira sem ulazak u vanbracnu zajednicu sa drazvljaninom Svedske (naravno mozes i sa muskarcem, liberalni su sto se toga tice  Smile) . Vanbracna zajednica ili kako ovde zovu Sambo. Ja to imam, jer zivim sa Svedjankom ( rodjena Svedjanka, mada je ne bitno u ovoj prici, sve dok je drzavljanka Svedske tebi odgovara). I sa tom karticom koju dobijes na 2 godine mozes da se kreces bilo gde i bilo kad u okviru EU. Odmah nakon toga sam dobio svoj maticni broj bez kog ne mozes da nadjes posao niti u wc da odes Smiley. I dobio sam licnu kartu na 5 godina. Samim tim sam postao gradjanin Svedske u trajanju od 2 godine, nakon isteka tih 2 godine, produzavaju ti na jos 2, ako je sve bilo ok, i ako si idalje u vezi sa istom devojkom. I dok te 2 godine isticu, onda predas mobu za stalne papire, cim usvoje i daju ti potvrdan odgovor, mozes slobodno da predas za pasos i to je to.
To je po meni najlakse, bilo da je lazna veza ili stvarna.
Druga solucija je radna dozvola, e tu se ja recimo ne bih igrao. Jer je jako komplikovano i mukotrpno. Recimo cak i da nadjes nekog ko ce ti dati posao, to obicno biva neko koga poznajes i obicno je gradjevina ili pranje sudova u restoranu i poslodavac ti je Balkanac, koji prvo mora da ti plati osiguranje tj. drzavi u narednih godinu dana. Ali ajde da krenemo iz pocetka. Ti kao turista ne smes da se interesujes ni za jedan posao u Svedskoj. Poslodavac kada objavi oglas mora da namesti da niko ne zadovoljava njegove kriterijume, i onda predlaze tebe, znaci ide na razgovor u migraciono i predaje zahtev za radnu dozvolu, a ti to isto radis u SWE ambasadi u Beogradu. I onda kad prihvate, dobices na 6 m, godinu dana, pa posle ide produzavanje po godinu, pa nekad i dve. Svi ti zahtevi kostaju, oduzimaju dosta vremena poslodavcu ( a verujte mi da ovde vreme tece mnogo brze, ej nece niko da stane da mi zakaci njegov auto 3 min sa kablovima, ispraznio mi se akumulator, odlepio sam ). E sad ide ono, ako je vec sve to ucinio za tebe, poslodavac, on ocekuje da ga gledas kao Boga, da radis kao konj i kad treba i kad ne treba, jer da nije njega ne bi ti tu bio. Imaces para koliko da prezivis i to sa radnom dozvolom moze da traje minimum 5 godina. A ako se njemu okrene ona stvar i samo ti posle god dana kaze caoo, sta ces nemas ni gde ni sta, jer si vezan za njega, on raskinuo ugovor. Uglavnom to je pocetak, ako neko dodje do ovde, samo treba da bude cvrst da skuplja kontakte i trud ce se isplatiti, jer ako si sam tesko ce ici. Ovo su dve solucije koje uglavnom imigranti koriste.
Jedna zanimljiva stvar, prvih godinu dana sam upijao kao sundjer sve i svasta, i zapazio sam da nasi koji su gore par godina, pomazu iskljucivo da bi te zavrnuli i okoristillli se, a recimo Stockholm je pun turskih restorana, i poslodavac da posao zemljaku sredi mu papire i ovaj sedi uci jezik i zanat i nakon 5 god otvori sam restoran i krene posao. Sto nije slucaj sa nasim ljudima  Smile.

Biro za zaposljavanje je tu da ti iskopira posao sa njihovog sajta da ti da u ruke i da ti odes kuci da predas CV, sto mozes i sam da uradis preko ovog sajta, to je njihov biro za zaposljavanje, imas i jedan deo na srpskom www.arbetsformedlingen.se

U Svedskoj je najstoze zabranjen rad na crno ili izbegavanje placanja poreza. A porez je za mene 32.19 %, nije da nije malo Smiley. Onda imas A kasu, a to je unija u koju se ucanis i placas 15e mesecno i ako izgubis posao nakon godinu dana, ta A kasa ti omogucava sledecih 12 meseci 80% od prosecne plate u prethodnoj godini. Onda , jedino po cemu je njih biro vredan pomena je da kao imigrant ili osoba koja se tek doselila imas pravo na ny start job a to znaci da drzava placa poslodavcu 80% tvoje plate, i to je primamljivo i lakse je doci do posla.

Sto se tice jezika, u pocetku engleski ti mnogo pomaze, jer bez njega ne mozes bukvalno nista, a 99% svedjana prica tecno eng. A kasnije ce ti engleski predstavljati veliki problem kao meni, ali to je normalno Smiley. Pricam engleski tecno i ev sad iako se sporazumevam na svedskom uvek biram engleski naravno u krugu prijatelja, navika.. Devojka i ja kada pricamo ona meni na svedskom a ja odgovaram na engleskom iako sve razumem Smiley.

Pokusao sam redom da odgovorim na tvoja pitanja, na neka sam verovatno izasao iz konteksta, jer ima zaista toliko toga da se napise.

Eh da, sad videh i ono poslednje.

Generallno smeta mi mentalitet, sto bi svakom podjednako smetao ko dolazi sa naseg podneblja. Spori su u konverzaciji, u radu, u saobracaju, ma svuda. Odgovaraju sa 2 reci, konverzacija ne postoji, bar ne kao mi. Hladni su, nema gostoprimstva kao kod nas, nisu emotivni. Smeta mi zima, ali navikavam se i ne izlazim iz auta, a ni iz kuce Smiley.

Svidja mi se drzavno uredjenje u svako smislu. Mislim da jos nisam uspeo da nadjem rupu na putu, vozim sa 18icama, dosao sam proslo leto u Srbiju i udario sam u rupu i obe gume u redu su mi pukle, 2 gume 500e. Skolstvo je na jako visokom nivou, kod nas je moto ovaj, prijavljujem se za faks i pre prijave moram da savladam kojekave gluposti koje mi nece biti potrebne, a ovde ides na faks i ocukuju od tebe da ne znas nista i ides da bi naucio, a ako je neko usavrsavanje imas test ili najcesce se boduju ocene u nizim razredima. Od kuce, preko interneta mogu da platim racun bilo koji, da reaervisem bioskop, da napravim transakciju sa mog racuna na drugi, to isto mogu preko mobilnog. Svi postuju zakon, pa je zato lakse da ga ti ne postujes ako zelis, ili da se lakse uklopis i postujes isti. Svidja mi se kad nadjes normalan posao, imas radno vreme 8 sati, radi se ponedeljak petak, vikend slobodan. Imas pauzu za rucak izmedju 10 i 14 H (pauza je 1h, ali biras u tom periodu kad ces na rucak). Ako nisi zaposlen za stalno, svaki mesec imas 12% vecu platu na konto godisnjeg odmora. Zdravstvo, sve se zakazuje od kuce, kad ti zakazu tebe i cekaju i nema guzvi, ako kasnis 10 min zovu te na mobilni da vide sta se desava. Sve testove radis isti dan,, ili ti zakazu za sledecu nedelju.

Jezik moze da se nauci za 1, 2 god. Problem je bas sa nasim ljudima, jer je jezik mekan, a mi pricamo tvrdo, ali sve se da nauciti Smiley.

Oduzih ga, i verovatno sam presocio nesto.

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.089 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.