Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kako su lažne slike uništile život jedne profesorke  (Pročitano 2735 puta)
16. Nov 2012, 17:22:09
Prijatelj foruma
Legenda foruma


pĆelica

Zodijak
Pol Žena
Poruke 49554
Browser
Opera 12.02
mob
Nokia 
U junu 2009. jedna žena ubijena je na demonstracijama u Teheranu. Neda Agha-Soltan je u sekundi postala lice iranskog pokreta otpora. U zbrci informacijama javnosti je predstavljena slika jedne sasvim druge žene sličnog opisa i imena- Nede Soltani. Ova fakultetska profesorka je tako za svega nekoliko minuta prešla put od mirnog života do izbeglice, stranog plaćenika i glavnog državnog neprijatelja. Ovo je njena priča, njena borba da dokaže svetu ko je zapravo.



Tog 21. juna profesorka je do 9 sati ujutru primila 67 zahteva za prijateljstvo preko Fejsbuka. Za nekoliko narednih sati još 300.


- Ceo dan sam imala obaveze na fakultetu i nisam imala pojma šta se dešava. Uveče sam otvorila mejl od osobe koju nisam poznavala. Pisalo je da je devojka po imenu Neda Soltani, što je moje ime, stradala na ulicama Teherana. Više nisu znali o njoj, pa su tražili kako izgleda preko Fejsbuka. Kada sam stigla kući videla na gomilu poruka studenata, prijatelja na sekretarici. Svi su govorili da su me videli u vestima. Mediji su koristili sliku sa mog profila da izveste o smrti dvadesetšestogodišnje Neda Agha-Soltan. To je bilo jedno od najpraćenijih ubistava. Svuda je bio moj lik. A ja sam bila živa. Uzaludno sam slala poruke raznim novinarima, blogerima. Svi su me ignorisali. Primala sam poruke mržnje, ljudi su me optuživali da sam neki vladin agent koji namerava da uništi sećanje na ženu heroja. I porodica žrtve je objavila njenu sliku, ali je bilo kasno. Niko se nije obazirao prva dva dana. Postala sam oličenje mučenice, otpora i borbe u Iranu, svuda sam gledala svoju sahranu. Bila sam očajna - ispričala je "prava" Neda koja danas ima 35 godina, radi na fakultetu u Americi i koja je povodom celog slučaja napisala knjigu "Moje ukradeno lice".
 Koliko je pometenje nastalo pukim preuzimanjem slika sa društvene mreže govori i podatak da neki iranski zvaničnici i dalje tvrde da je ona Neda Agha-Soltan i da je samo iscenirala svoju smrt kako bi pobegla u Ameriku.



PREVELIKA PAŽNJA

Iranski režim bio je šokiran koliko je pažnje izazvala smrt jedne devojke. Ona je postala simbol otpora i oličenje opozicije. Režim je u njoj video luce protiv koga se treba boriti, a kako je Neda postojala ona je prošla kroz pakao. Tri dana posle ubistva vladini zvaničnici su joj pokucali na vrata. Želeli su da iskoriste njenu sličnost sa žrtvom da objasne svetu da ta nesrećna devojka nije stradala.

- Njihova namera je bila da ukažu na ratnu propagandu koja se vodi protiv Irana, da je sliku objavila Evropska unija, a ne da je uzeta sa mog profila. Želeli su da izblate Englesku, Ameriku i Evropu, a ja sam odbila saradnju s njima. Automatski su se okrenuli protiv mene - ispričala je Neda.

Poznanici su je napustili, prijatelji su je savetovali da mora nešto da smisli, državni zvaničnici su je proglasili za neprijatelja zemlje i stranog špijuna. Za 12 dana shvatila je da vodi nemoguću borbu, napustila je zemlju kao najgori kriminalac. Za prolazak do aerodroma morala je da plati 11.000 evra.

- Prvo sam otišla u Tursku, zatim Grčku i Nemačku. Bila sam smeštena u nekom kolektivnom izbegličkom kampu. Od jedne profesorke spala sam na teške uslove samo zbog jedne slike. Najviše sam bila ljuta na zapadne medije koji su me doveli u veliku opasnost iako su znali da greše.

Neda kaže da je tragično preminula devojka neraskidivi deo nje. Svaki dan misli na nju, iako se nisu poznavale, njen život više niji isti. I dalje ima noćne more i depresiju. Vedar duh je ne napušta i ona se bori za svoju bolju svakodnevicu.


Izvor- Blic
IP sačuvana
social share
Najbolje se osjećam među jednostavnim ljudima pred kojima mogu da odbacim svoje oklope, da zaboravim komplekse i opreznost, s kojima mogu da se smijem, da kažem sve što mislim, ne plašeći se da će me pogrešno razumjeti
Pogledaj profil Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Ego sum qui sum.

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 15076
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Opera 12.10
Jbt,zbog jedne glupe slike da ti se celi zivot okrene naglavacke...Strasno...
Bravo za hrabrost...Kroz sta je sve prosla...Svka cast za sve sto je prezivela i izdrzala sav taj teror nad njom zbog jedne glupe slike...
« Poslednja izmena: 16. Nov 2012, 17:48:13 od ArmandHammer »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


I have a joke. Women's rights.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 31126
Zastava Harare
OS
Windows XP
Browser
Chrome 23.0.1271.64
mob
Samsung GT-S7580
Што је најгоре сваком може да се деси. Добро је што се све ок завршило, мислим, могло је бити и горе.
IP sačuvana
social share
E ovaj svet je otiso u kurac cim Lazu pitaju kakva je serija  Smile
Pogledaj profil WWW Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Often Wrong, Never In Doubt

Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 18420
Zastava Обреж
OS
Windows 7
Browser
Chrome 23.0.1271.64
zapadne medije koji su me doveli u veliku opasnost iako su znali da greše.

IP sačuvana
social share
Nismo višestruke ličnosti. Mi smo mnogo ličnosti.
A jedna od mojih ličnosti je slučajno višestruka ličnost,
ali me to ne čini višestrukom ličnošću. Primeti nijansu.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 41361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 16.0
Demokratski iranski rezim  Smile
IP sačuvana
social share
Ako te uhvati bes ako stojis ti sedi,ako sedis ti lezi,ako lezis ti se polij vodom,voda ce da odnese tvoj bes...

Svest nije samo materijalna manifestacija, potrazi na interenetu

Dzoni, ne budi Kristal.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 13403
OS
Windows 7
Browser
Chrome 23.0.1271.64
mob
HTC m9
zapadne medije koji su me doveli u veliku opasnost iako su znali da greše.


1+
IP sačuvana
social share
jafa boy
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 12.10
Jbg, desava se...

Al dobro, makar se izvukla pa moze da pocne novi zivot...
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


I have a joke. Women's rights.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 31126
Zastava Harare
OS
Windows XP
Browser
Chrome 23.0.1271.64
mob
Samsung GT-S7580
Ја сад размишљам, прешла из Ирана у Америку.  Smile

IP sačuvana
social share
E ovaj svet je otiso u kurac cim Lazu pitaju kakva je serija  Smile
Pogledaj profil WWW Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 41361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 16.0
U Nemacku valjda  Smile
IP sačuvana
social share
Ako te uhvati bes ako stojis ti sedi,ako sedis ti lezi,ako lezis ti se polij vodom,voda ce da odnese tvoj bes...

Svest nije samo materijalna manifestacija, potrazi na interenetu

Dzoni, ne budi Kristal.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


I have a joke. Women's rights.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 31126
Zastava Harare
OS
Windows XP
Browser
Chrome 23.0.1271.64
mob
Samsung GT-S7580
U Nemacku valjda  Smile
Како сад..  Smile

Америка.. добро сам рек'о..  Smile
IP sačuvana
social share
E ovaj svet je otiso u kurac cim Lazu pitaju kakva je serija  Smile
Pogledaj profil WWW Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.117 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.