Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 05:39:12
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Nauka življenja - Alfred Adler  (Pročitano 2511 puta)
03. Okt 2012, 12:19:00
Hronicar svakodnevice


NIHIL in Sacculo quod non fuerit in Capite

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 602
Zastava
Browser
Opera 12.02
Pre par dana je na RTS-u bio film "Good Will Hunting", odličan film koji je proslavio i obogatio Dejmona i Afleka. Centralna figura ovog filma je Dejmonov lik Will Hunting koji je ekstremno inteligentan, ali boluje od kompleksa niže vrednosti, što me je podsetilo na Alfreda Adlera i njegov rad na temu kopleksa niže, odnosno više vrednosti, ili kako Adler to zove; kompleks inferiornosti i kompleks superiornosti.

"Nauka življenja" (The Science of Living) je objavljena 1929. godine, ja sam pronašao tekst na engleskom jeziku i pročitao je vrlo lako i brzo. Ono što je zanimljivo iz ovog rada jeste to da svi mi bolujemo od nižih ili viših oblika ovakvih kompleksa, ali kada oni vode u samorazarajuću fazu, onda takvi kompleksi postaju problem. Nisam razjasnio šta tačno znači melanholija i kakve simptome pokazuje melanholična osoba.

Da li je melanholična osoba slična depresivnoj osobi, i da li melanholija može biti blagi oblik depresije. Recimo da jedna osoba boluje na krevetu i kuka kako joj je život propao i nije bio nikakav i da nema nikakvog motiva da nastavi dalje u životu sem da leži po ceo dan na krevetu? Da li je takva osoba melanholična ili depresivna? I recimo da ima partnera koji zbog tog stanja podleže nekoj vrsti anksioznosti, odnosno imitiranja tog izležavanja pod izgovorom solidarisanja sa obolelom osobom.

Vidim da nema teme o Adleru na ovom forumu, niti teme na ovaj njegov rad, zato se nadam da među vama ima neko ko je čitao Adlera ili se razume u ove komplekse, odnosno u to stanje melanholije.  Smile
« Poslednja izmena: 10. Okt 2012, 11:19:38 od B@mbin@ »
IP sačuvana
social share
"Da, istina je da ja uvek preduzmem više nego što mogu da ostvarim." - Nikola Tesla

"Nećete rešiti svoje probleme istim mislima kojim ste ih stvorili." - Albert Ajnštajn

  
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 12.02
Citat
Da li je melanholična osoba slična depresivnoj osobi, i da li melanholija može biti blagi oblik depresije. Recimo da jedna osoba boluje na krevetu i kuka kako joj je život propao i nije bio nikakav i da nema nikakvog motiva da nastavi dalje u životu sem da leži po ceo dan na krevetu? Da li je takva osoba melanholična ili depresivna?
Pa, melanholicna depresija ti je vid depresije i manifestuje ti se gubitkom interesovanja za uobicajne prijatne stimulanse tako da je moguce da jedna osoba bude i melanholicna i depresivna.

Inace, ja licno mislim da je termin depresija previse upotrebljavan kako u strucnom tako i u svakodnevnom govoru. Svako ko je malo u nekom da kazemo "padu raspolozenja" smatra da je depresivan a to jednostavno nije tacno. Mislim da ne poznajem osobu koja neki put nije bila u tom stanju da joj se ne ustaje iz kreveta i da je sa vremen na vreme nije u nekom "down"-u da smatra da joj je zivot podelio par losih karata. Samo sto, to je daleko od depresije kojom se ljudi toliko "bacakaju" kao terminom...
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


NIHIL in Sacculo quod non fuerit in Capite

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 602
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 12.02
Apsolutno se slažem da se termin "depresija" i "depresivna osoba" previše i neopravdano koristi u današnjem govoru. Depresija je prviše komplikovan pojam, i čim se neko ponaša neregularno, odmah ga kvalifikuju u depresivne osobe.

Ali ja ipak mislim da je kod ove osobe problem depresija i duboka iskompleksiranost. Možda bi hipnotizer mogao da pomogne, kada ništa drugo nije. Mislim da se toj osobi pokvario program, sva ta potencijalna energija se troši na ležanje, ćutanje i osnovne aktivnosti kao što su ishrana (dobar apetit me iznenađuje) i fiziološke potrebe. Mislim da ta osoba poseduje kompleks superiornosti i da sada kad ne može fizički da ga održi (ili psihički) da pribegava odustajanju. I konstantno ponavlja kako joj nije dobro što mislim da je postalo prava melanholija. I odnosi sa roditeljima su previše komplikovani da ne može a da ne bude neki teži kompleks u pitanju.

P.S. Fizički je telo zdravo, nema promena na mozgu ili u kilaži ili nekih povreda. Problem je samo softver.
« Poslednja izmena: 03. Okt 2012, 18:00:19 od Zlaya90 »
IP sačuvana
social share
"Da, istina je da ja uvek preduzmem više nego što mogu da ostvarim." - Nikola Tesla

"Nećete rešiti svoje probleme istim mislima kojim ste ih stvorili." - Albert Ajnštajn

  
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows 7
Browser
Chrome 22.0.1229.79
Ne postoji nikakva "melanholična depresija", makar ne u klasifikaciji duševnih oboljenja. Za depresiju postoje jasno naznačeni simptomi, a ukoliko neko ispunjava nekoliko njih (ne znam tačan broj, ranije je bilo sedam, ali te klasifikacije se menjaju jako brzo), onda se daje dijagnoza depresije, koja ima nekoliko podtipova, neki se čak u velikoj meri preklapaju. Osnovni simptomi su bezvoljnost, po nekim autorima negativna procena sebe, drugih ljudi i budućnosti, ozbiljan pad životne energije i uvek se kao relevantan faktor uzima vreme, odnosno trajanje takvog stanja. Postoje i razne "sezonske" depresije, tipa ciklotimija, distimija, itd. koje po kliničkoj slici mogu biti slične depresiji, ali traju kraće, samim tim i lakše se leče. Postoje i reaktivne depresivne epizode - kada neko, obično posle nekog traumatičnog događaja, pokazuje kliničke simptome depresije, ali se tome zna uzrok i ona takođe traje kraće, jer predstavlja reakciju osobe na taj događaj, a terapija je slična kao i kod depresije, samo kratkotrajnija.

Melanholija nije u toj klasifikaciji; melanholija je pre raspoloženje, koje može da traje određeni period, ali jasno se razlikuje od depresije najviše po intenzitetu i trajanju. Melanholiji su manje-više skloni svi ljudi, depresiji ne. Melanholija kao klinička kategorija ne postoji, ona se najčešće koristi za opis nečijih doživljaja ili trenutnog raspoloženja.

Inače, Adlera volim, mislim da je mnogo dao psihologiji, nikad ga nisam detaljnije izučavala, ali imam par knjiga na listi čekanja za čitanje baš od njega. Smile
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


NIHIL in Sacculo quod non fuerit in Capite

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 602
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 12.02
Kakvu ste pouku izvukli iz ove knjige?

Sve vreme želim da napravim neku diskusiju na ovu temu, ali izgleda da nemam pitanja. Drago mi je da je Adler razgraničio ovu stvar sa kompleksima i drago mi je da sam imao prilike da je pročitam.
IP sačuvana
social share
"Da, istina je da ja uvek preduzmem više nego što mogu da ostvarim." - Nikola Tesla

"Nećete rešiti svoje probleme istim mislima kojim ste ih stvorili." - Albert Ajnštajn

  
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Svedok stvaranja istorije


AriA

Zodijak
Pol Žena
Poruke 22537
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 15.0.1
mob
Samsung Galaxy S4 mini
Adler je odličan, uz njega sam lakše savladavala psihologiju kao predmet.

Upis, ne obraćajnte pažnju, samo nastavite.  Smile
IP sačuvana
social share
Čoveku je dato da se prilagođava situaciji.
Onog koji čeka da se situacija prilagodi njemu, ubije taština.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


NIHIL in Sacculo quod non fuerit in Capite

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 602
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 12.02
Čitao sam jedan članak o Adlerovom radu, gde spominju Teodora Ruzvelta i to kako je on od jednog slabašnog i bolesnog dečaka dogurao do zdravlja i konačno do predsednika USA.

I mislim da mi je jasno kada neko stalno kaže "ja sam video" da ima problem sa očima koji je prevazišao. Pre ovoga sam mislio da kada neko kaže "ja sam video", da to predstavlja njegovo divljenje tom vizuelnom prizoru i da u njemu postoji nešto što je njega zaintrigiralo.

Ali generalno ljudi rešavaju one probleme koji su najprimetniji, pa se kasnije njima diče kako su ih rešili, iako postoji gomila drugih koji su tu ali su tome nekom neprimetni.

Takođe molim moderatore da isprave ovu grešku u nazivu teme koju sam primetio tek kada sam kliknuo na objavljivanje teme.  Smile
IP sačuvana
social share
"Da, istina je da ja uvek preduzmem više nego što mogu da ostvarim." - Nikola Tesla

"Nećete rešiti svoje probleme istim mislima kojim ste ih stvorili." - Albert Ajnštajn

  
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Linux Ubuntu
Browser
Chrome 18.0.1025.151
Sređeno. Wink
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 05:39:12
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.068 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.