Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 22:03:51
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Veridba i obicaji  (Pročitano 4509 puta)
01. Okt 2012, 22:42:29
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 7
Browser
Chrome 22.0.1229.79
U skorije vreme došlo je do preporoda nekih običaja, do mešanja običaja, a i do stvaranja novih što se tiče veridbe i svadbe.
Moji su se verili 60-tih godina oni su iz mađarske porodice (naglašavam možda je bitno zbog običaja) kada su se verili jedno drugom su dali prsten (jedan prsten otac a drugi majka, znači dva prstena), a zatim posle izvesnog vremena su se uzeli u opštini i zaključili brak i prilikom tog događaja su razmenuli prstenove (iste te koje su jedno drugom dali na veridbi) posle izvesnog vremena mama je dobila još jedan prsten koji se u prevodu sa mađarskog jezika zove prateći prsten.
Tu kod mene dolazi do izvesnog nerazumevanja.
Ja znam da kada je čin veridbe, žena dobija verenički prsten (a ne i muško i žensko), a na venčanju kum ili neko drugi "daje" burme i onda muško i žensko imaju prsten (samim tim žena pored vereničkog dobija i burmu što je logično) ali ništa ne znam o pratećem prstenu.
Da li je razlika u običajima ili su se običaji promenili ili poštoji više običaja veridbe i venčanja???
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 12.02
Citat
Tradicija modernog doba, razmenjivanje, odnosno darivanje vereničkog prstena, započeta je 1477. godine, kada je Maksimilijan I poklonio dijamantski prsten Mariji (Meri) od Burgundije, kao verenički poklon. Sam običaj je promenljivog karaktera, u zavisnosti od vremena, mesta i tradicije. Kroz istoriju, verenički prsten je bio nepoznanica, a i kada bi bio darivan, smatran je zasebnim poklonom u odnosu na burme. Prstenje iz doba Rimske Imperije ili čak iz ranijih perioda, uglavnom je podsećalo na keltsko prstenje, sa nezaobilaznim simbolom dve šake koje formiraju oblik srca. Smatra se da je ovo i onda bio simbol ljubavi i posvećenosti dve osobe.

Izvor

Citat
Iako danas već ne postoje teške prepreke za one koji bi se venčali, roditelji, poznanici i društvo još uvek imaju ozbiljna očekivanja od njih. Dok se nekada veridba morala odvijati po određenom programu, danas je svako radi po svom mišljenju. * Ko bi po običajima voleo zaprositi svoju dragu, taj će posetiti njene roditelje i od njenog oca tražiti dozvolu za veridbu. U ovom slučaju običaj je mladi i njenoj majci nositi buket cveća za poklon. * U ovom modernom svetu žene vole same da određuju o svom životu, tako da je najjednostavnije njih same pitati o veridbi. Jedna romantična večera ili neko romantično mesto je idealno za ovu priliku. * Onaj koji je siguran u sebe, može u društvu, pred svedocima zaprositi svoju dragu. Za ovakvu odluku odgovaraju porodični praznici, na primer Božić ili rođendan buduće mlade. U filmovima momak uvek sa prstenom prosi devojku. Odabrati odgovarajući prsten i nije jednostavan zadatak, kada obično i žene teško izabraju koju bi uzeli. Da li da imamo prsten za prosidbu? Ako da, kakva da bude? Ova su ta pitanja koja svaki budući mladoženja treba da pita i posle po svom mišljenju i po svom novčaniku treba da odluči šta će. * Veridba po običajima sa prstenjem s kamenjem- ovaj prsten može da bude nov, a može biti i porodiči antik prsten. Dok su vereni, nevesta nosi ovaj prsten, dok mladoženja nema svoj prsten. Burme će kasnije zajedno izabrati. * Veridba sa burmom- dok su vereni, nevesta nosi ovaj prsten, a mladoženja ili neće da nosi ili će kupiti par od ove burme za sebe i to će nositi na levoj ruci. * Veridba s ružom- nevesta će kasnije sama izabrati onaj prsten s kamenjem koji se po običajima nosi. Ona će taj prsten nositi dok su samo vereni, a mladoženja ne nosi prsten. Burme će kasnije zajedno izabrati. * Veridba s ružom- kasnije će zajedno izabrati burme i to će nositi na levoj ruci dok su vereni.

Izvor

Ja do sada nisam cuo da se bilo gde kod nas razmenjuje prstenje na veridbi, vec da momak "prstenuje" devojku a da se kasnije prilikom vencanja razmenjuju burme, ali moguce da negde imaju takav obicaj koji si ti opisao. Dosta tih nekih obicaja su vrlo promenljivi od kulture do kulture(pa cak i u zavisnosti od mesta jer danas postoji mnogo obicaja koji se dodaju(ono, mi necemo tako ovako cemo a sutradan celo selo uzme pa tako radi)) tako da je moguce.
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 22:03:51
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.091 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.