Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Dokaz na papirusu: Isus bio oženjen Marijom Magdalenom?!  (Pročitano 9118 puta)
19. Sep 2012, 19:58:39
Jet set burekdzija


Бззз :)

Zodijak Leo
Pol Žena
Poruke 8261
Zastava Париз
Browser
Chrome 21.0.1180.89
mob
Samsung Galaxy S II
'Moja žena, s kojom stanujem, će biti učenica!' rekao je navodno Isus Hrist, a zapisano je na ovom drevnom koptskom papirusu koji se zbog dijalekta i oblika pisma smešta u Gornji Egipat, u sredinu IV veka nove ere.




Nedavno otkriveni fragment papirusa mogao bi da poljulja temelje hrišćanstva svojom eksplozivnom tvrdnjom da je Isus bio oženjen Marijom Magdalenom.

U pronađenom tekstu Isus koristi fraze “moja žena”, a stručnjaci smatraju da se njegove reči odnose upravo na Mariju Magdalenu. “Biće moja učenica”, dodaje, kao i “sa njom stanujem”.

Veličine 8 x 4 centimetra, ovaj fragment teksta podupire jednu od sporednih struja hrišćanske misli koja podriva osnovnu crkvenu dogmu tvrdnjom da mesija nije živeo u celibatu i da su on i Marija Magdalena bili par.

Ta sporedna struja postoji od drevnih vremena, a javnosti ju je najbliže eksponirao Den Braun svojim bestselerom “Da Vinčijev kod”.

U moderno doba, prvi put se za takva verovanja saznalo 1945. godine, kad su u Nag Hamadiju u Gornjem Egiptu pronađena tzv. Gnostička jevanđelja. Uključivala su jevanđelja po Tomi i po Filipu i Tajno otkrovenje po Jovanu, čija se gnostička verzija hrišćanske vere uveliko razlikuje od službene.

Ako je ovaj papirus izvoran, baca sumnju i na uvreženi prikaz Magdalene kao prostitutke-pokajnice i naglavačke izokreće hrišćanski ideal seksualne apstinencije.

Nepotpuni manuskript napisan je na drevnom koptskom, a zbog dijalekta i oblika pisma njegovo geografsko poreklo se smešta u Gornji Egipat, u sredinu IV stoleća nove ere.



Papirus je detaljno proučila profesorka teologije s Harvarda Karen King, koja na tom univerzitetu drži najstariju stalnu akademsku katedru u SAD. Ona je za časopis Smitsonijan izjavila da ovaj papirus dovodi u pitanje celibat rimokatoličkog sveštenstva kao nešto što se temelji na primeru Isusa Hrista.

- Ovo pokazuje da su postojali rani hrišćani koji su seksualnu zajednicu braka smatrali imitacijom Božjeg stvaralaštva i plodnosti, i verovali da je duhovno ispravna – kaže ona.

Profesorka King smatra da se fragmentu ne bi trebalo pridavati osobita biografska važnost, jer je tekst verojatno izvorno napisan na grčkom oko stotinu godina posle Raspeća, a zatim transkribovan na koptski. Njegova važnost je zapravo u tome što ukazuje na mogućnost da je neka ranohriščanska sekta svoje duhovno isceljenje crpela upravo iz prikaza svog proroka kao oženjenog čoveka.

No prikaz Isusa kao čoveka zemaljskih strasti i potreba nije preživeo crkvene doktrine, koje upravo celibat i asketizam naglašavaju kao duhovni ideal.

Interpretacije ove profesorke sa Harvarda temelje se na pretpostavci da je ovaj fragment original, što ipak nije stopostotno potvrđeno, niti je provedena hemijska analiza tinte. Ipak, profesor Rodžer Banjali sa Njujorškog univerziteta, koji je inače stručnjak za papiruse i čuven po svojim konzervativnim procenama autentičnosti drevnih spisa, smatra da ovo jeste original.

Zbog oštećenja, tekst nije moguće pročitati u celosti, ali je profesorka King razlučila osam delimičnih izjava:

- ‘…ne meni. Majka mi je dala (život)…’

- ‘Učenici su rekli Isusu…’

- ‘… poreći. Marija je toga vredna…’

- ‘Isus im reče, Moja žena…’

- ‘…ona će moći da bude moja učenica…’

- ‘Neka se oholi nadimaju…’

- ‘Što se mene tiče, ja s njom stanujem kako bih…’

- ‘…slika…’

Izvor
IP sačuvana
social share
Немам потпис, јер ми га Челави увек обрише! Толико!

Edit by chelavi1: i to je potpis, zar ne?
Зар ћеш и то да ми обришеш?!

Edit by chelavi1: Dokle god je potpis uklopljen u pravilnik, necu.  Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Often Wrong, Never In Doubt

Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 18420
Zastava Обреж
OS
Windows 7
Browser
Chrome 21.0.1180.89
Citat
Nedavno otkriveni fragment papirusa mogao bi da poljulja temelje hrišćanstva



Pa kad je biblija pisana, više od pola stvari nije stavljeno unutra.
IP sačuvana
social share
Nismo višestruke ličnosti. Mi smo mnogo ličnosti.
A jedna od mojih ličnosti je slučajno višestruka ličnost,
ali me to ne čini višestrukom ličnošću. Primeti nijansu.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 14.0.1
mob
Bosch ima centrifugu
Koje temelje leba ti?
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Linux Ubuntu
Browser
Mozilla Firefox 11.0
mob
Nokia 
Ajde, ajde znamo muskarce...Isus ili ne, svi ste slicni kao jaje jajetu. Od Adama. Normalno da je imao zenu.
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

...члан секције младих трезвењака...

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 37273
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 15.0.1
Koje temelje leba ti?
оне за које је Петар радио за мјешалицом  Smile
IP sačuvana
social share
Prefer a feast of friends to the giant family
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 41361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 15.0.1
Ajde, ajde znamo muskarce...Isus ili ne, svi ste slicni kao jaje jajetu. Od Adama. Normalno da je imao zenu.

Uf, blasfemija  Smile
A zene nisu iste kao od Eve, sve ko jaje jajetu, normalno, imale muza  Smile
« Poslednja izmena: 19. Sep 2012, 22:56:04 od Maradic »
IP sačuvana
social share
Ako te uhvati bes ako stojis ti sedi,ako sedis ti lezi,ako lezis ti se polij vodom,voda ce da odnese tvoj bes...

Svest nije samo materijalna manifestacija, potrazi na interenetu

Dzoni, ne budi Kristal.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


"Uvek ima neko jači".

Zodijak
Pol Žena
Poruke 46661
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 21.0.1180.89
Citala sam o tome u Da Vincijevom kodu.  Smile
Zanimljiva knjiga, vredi procitati  Smile
« Poslednja izmena: 19. Sep 2012, 23:07:45 od pljevljani »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Svedok stvaranja istorije


AriA

Zodijak
Pol Žena
Poruke 22537
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 15.0.1
mob
Samsung Galaxy S4 mini
Koje temelje leba ti?
оне за које је Петар радио за мјешалицом  Smile

Upravo je Petar, po gnostičkom verovanju, diskriminisao Magdalenu, pre svega kao apostola (jer je žena) a i zbog ljubomore prema Isusovoj ljubavi i naklonosti ka njoj.
Što ukazuje da je još od njega krenula izopačena istina o Mariji Magdaleni, koja se ukorenila kasnije u ranohrišćansku crkvu i bila osudjivana kao jeres od strane tadašnjih sveštenih zvaničnika koji su masu jevandjelja izostavili u formiranju Biblije, koju i danas imamo.

Hrišćanstvo kao religijskii pravac ne gubi svoj smisao zbog postojanja mogućnosti da je Isus imao ženu. Kao da to crkveni velikodostojnici ne znaju. Smisao može da izgubi samo dogma kojom se nameće vera. A prava vera u Isusa ne zavisi od dogme, na svu sreću.

Ukorenjeni strah od žena kao crkvenih zvaničnika (a upravo iz razloga sakrivanja prave istine) i danas se primećuje kod katolika koji, kada biraju novog papu, prvo gledaju šta ima ispod mantije.  Smile
« Poslednja izmena: 19. Sep 2012, 23:12:55 od Arijada »
IP sačuvana
social share
Čoveku je dato da se prilagođava situaciji.
Onog koji čeka da se situacija prilagodi njemu, ubije taština.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 12.02
Sto kaze pljevljani, "Da Vinci kod". Teorija za koju dosta ljudi veruje da je istinita. Inace, pravi papa treba da bude uskrsnji zeka. Pravda za zeceve.  Smile

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

pope-snowball-south-park.jpg
(28.6 KB, 500x428)
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
OS
Mac OS X v: 10.8.1
Browser
Safari 536.25
mob
I-mate 30 Pro
A sveti duh..... Smile
IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.153 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.