Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Identifikovanje sa Religijom bez Religiousne Vjere u Nju  (Pročitano 5013 puta)
Clan u razvoju

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 30
OS
Windows 7
Browser
Chrome 21.0.1180.79
Zbog toga sto se identifikujemo sa religijom i izjednacavamo je sa nacionalnom pripadnoscu zato se i koljemo zadnjih 100 godina a da nista iz tog mora krvi nismo naucili.

 Klanja je bilo sto nam ljudi sa strane zavadaju pa vladaju, i radi mrznje i fanaticnog nacionalizma kod nekih Balkanaca.    Bez religije situacija bi bilo malo bolja ali idalje bi bilo nacionalne divisije.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 30
OS
Windows 7
Browser
Chrome 21.0.1180.79
Citat
Meni ovo lici na ono: cale i keva su mi vrhunski zubari, imaju velike prihode pa sam i ja upisao stomatoloski faks. Svima pricam kako cu da budem stomatolog iako me to apsolutno ne dotice, tj ne verujem da su stomatolozi cool ljudi, samo uzimaju novac, a zubi i dalje pokvareni, ali nema veze to je nasa tradicija, ja cu da busim zube, iako mi to nista ne znaci. Ustvari ja bih da budem __{popuni}__, mada nemam muda da ocu i kevi kazem to, slomicu im srce.

Citat
da, radi to iz straha a ne iz ljubavi.
klasika...
lako je biti prepisivac, mnogo teze autenticno ljudsko bice.
odvojenost je iluzija i ima svoju svrhu...

 Nista ovoga nije iz straha ili od pritiska od drugih. Roditelji znaju da sam nevjernik i nije im puno stalo posto su oni ionako veoma umjereni vjernici i nimalo ekstremni po tom pitanju. Ja se osjecam ovako zato sto iskreno sebe smatram kao Pravoslavcem i kao dijelom te grupe. I jako se ponosim stime. A da vas pitam nesto. Ja prepostavljam da ste vas dvojica Pravoslavci ili barem da su vasi predaci ili roditelji to posto oni koji se iznjasnjavaju kao Srbi su skoro stalno Pravoslavci lil barem iz Pravoslavne porodice ili porijekla. Jel vama Pravoslavje (kao grupa ljudi a ne kao vjera) iskreno nije nista blize srcu nego bilo koja druga religija? Kad vidis Pravoslavni krst ne osjecas ta je to vise "tvoje" nego Budisticki simboli na primer? (Ako niste Pravoslavci izvinjavam i zamo zamjenite rijec Pravoslavac iz toga sa vasem religijom).
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 4025
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 14.0.1
ja na krst gledam kao na simbol. horizontalni deo kao na svakodnevnicu a vertikalni na duhovno uzdizanje. takodje pomislim da dobrog Jehoshuu. ne svojatam ga. ukoliko bih bio ukljucen u neki religiozni sistem ucenja, verovatno bi to bio Budizam ali mi je po razumevanju mozda najblizi srcu Taoizam i to samo poruke ili energija iz 'Tao Te Djinga'.
moje razumevanje Kreacije jeste ono o jedinstvu svega sto Jeste. tako da sam ja istovremeno pripadnik sve i jedne grupe kao i nijedne grupe. Smile
tvoj stav je slican onom prosecnog navijaca. zelis da budes prihvacen od strane drustva (grupe) u kome zivis. ovo ti donosi odredjene koristi. u dubini postoji strah od odbacivanja. problem nastaje kada se pojavi 'drugacija' grupa. e posto su oni drugaciji, onda sigurno grese jer je nemoguce da tvoja grupa gresi naravno to bi bio tezak lom u glavi. i sta se onda desi? pa jedna grupa zeli da skloni sa puta drugu kako bi ostala spokojna da je bas ta grupa 'u pravu'. i eto ti tuce, rata, nevolje...
mogu da dodam da iako ja sigurno necu postati pripadnik neke religije, ukoliko bi moja zena recimo zelela da krsti nase dete, ja ne bih imao nista protiv.
IP sačuvana
social share
Edit by cg_ac: Potpis uklonjen zbog uvredljive sadrzine!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma


Ko tebe kamenom, ti njega hlebom... starim 15 dana

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 36573
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Chrome 21.0.1180.79
mob
HTC One
Jedan je Aton, on nas sve obasjava.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol
Poruke 7009
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 14.0.1

Citat
Nista ovoga nije iz straha ili od pritiska od drugih. Roditelji znaju da sam nevjernik i nije im puno stalo posto su oni ionako veoma umjereni vjernici i nimalo ekstremni po tom pitanju. Ja se osjecam ovako zato sto iskreno sebe smatram kao Pravoslavcem i kao dijelom te grupe. I jako se ponosim stime. A da vas pitam nesto. Ja prepostavljam da ste vas dvojica Pravoslavci ili barem da su vasi predaci ili roditelji to posto oni koji se iznjasnjavaju kao Srbi su skoro stalno Pravoslavci lil barem iz Pravoslavne porodice ili porijekla. Jel vama Pravoslavje (kao grupa ljudi a ne kao vjera) iskreno nije nista blize srcu nego bilo koja druga religija? Kad vidis Pravoslavni krst ne osjecas ta je to vise "tvoje" nego Budisticki simboli na primer? (Ako niste Pravoslavci izvinjavam i zamo zamjenite rijec Pravoslavac iz toga sa vasem religijom).

WhiteGoa je citirao pre nekog vremena:

Hrišćanstvo je ispraznilo Valhallu, satrlo naše svete gajeve, uništilo naše narodno sećanje kao sramotno praznoverje, kao vražji otrov, i usadilo nam umesto toga sećanje naroda čija su klima, zakoni, kultura i interesi nama strani, i čija istorija nema nikakvu vezu sa našom. David ili Solomon žive u našoj mašti, a naši vlastiti narodni heroji dremaju u učenim istorijskim knjigama. (Hegel)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Liberté, égalité, fraternité!

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 4891
Zastava Vozdovac - Republika
OS
Windows XP
Browser
Chrome 21.0.1180.79
mob
Samsung S7
Citat
Meni ovo lici na ono: cale i keva su mi vrhunski zubari, imaju velike prihode pa sam i ja upisao stomatoloski faks. Svima pricam kako cu da budem stomatolog iako me to apsolutno ne dotice, tj ne verujem da su stomatolozi cool ljudi, samo uzimaju novac, a zubi i dalje pokvareni, ali nema veze to je nasa tradicija, ja cu da busim zube, iako mi to nista ne znaci. Ustvari ja bih da budem __{popuni}__, mada nemam muda da ocu i kevi kazem to, slomicu im srce.

Citat
da, radi to iz straha a ne iz ljubavi.
klasika...
lako je biti prepisivac, mnogo teze autenticno ljudsko bice.
odvojenost je iluzija i ima svoju svrhu...

 Nista ovoga nije iz straha ili od pritiska od drugih. Roditelji znaju da sam nevjernik i nije im puno stalo posto su oni ionako veoma umjereni vjernici i nimalo ekstremni po tom pitanju. Ja se osjecam ovako zato sto iskreno sebe smatram kao Pravoslavcem i kao dijelom te grupe. I jako se ponosim stime. A da vas pitam nesto. Ja prepostavljam da ste vas dvojica Pravoslavci ili barem da su vasi predaci ili roditelji to posto oni koji se iznjasnjavaju kao Srbi su skoro stalno Pravoslavci lil barem iz Pravoslavne porodice ili porijekla. Jel vama Pravoslavje (kao grupa ljudi a ne kao vjera) iskreno nije nista blize srcu nego bilo koja druga religija? Kad vidis Pravoslavni krst ne osjecas ta je to vise "tvoje" nego Budisticki simboli na primer? (Ako niste Pravoslavci izvinjavam i zamo zamjenite rijec Pravoslavac iz toga sa vasem religijom).

Mene realno ne interesuje u sta je verovao moj prapradeda, verovatno je bio pagan kao i ostali Srbi. Meni se gadi kad vidim bilo koji krst, i mnogo mi smeta kad ljudi nose te simbole svuda gde im padne na pamet: okacene o retrovizore kola, pola kile zlata oko vrata, one crvene narukvice oko zgloba ruku, one male "neprimetne" drvene krstace oko vrata, kao ne vide se, ali ipak mora da se vide i bitno je od kog drveta, na sve strane nicu crkve, a bolnice nemaju osnovne aparate.

Zasto svako mora da nam demonstrira kom jatu pripada? Kako bi bilo to ruzno kad bi svi ljudi koji nisu vernici nosili neke simbole (ne znam koji je simbol razuma i logike?) da pokazu vernicima da se razlikuju od njih?


IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 30
OS
Windows 7
Browser
Chrome 21.0.1180.79
Citat
tvoj stav je slican onom prosecnog navijaca. zelis da budes prihvacen od strane drustva (grupe) u kome zivis. ovo ti donosi odredjene koristi.

 Iskreno ti mogu rec da od ovoga nema nikakve koristi osim licne satisfakcije u znajuci da nisam okrenuo leda na nesto sto je veoma povezano sa Srpstvom, za nesto sto nasi predaci su se mucili da odrze pod Turcima, za nesto sto je slicno kao pripadanjem nacionalnosti, nesto sto je internacionalna zajednica i za nesto sto je sve u svemu puno vece od samo vjere.

Citat
u dubini postoji strah od odbacivanja. problem nastaje kada se pojavi 'drugacija' grupa. e posto su oni drugaciji, onda sigurno grese jer je nemoguce da tvoja grupa gresi naravno to bi bio tezak lom u glavi. i sta se onda desi? pa jedna grupa zeli da skloni sa puta drugu kako bi ostala spokojna da je bas ta grupa 'u pravu'. i eto ti tuce, rata, nevolje...

 Kakvo crno "sklanjanje sa puta"?


Citat
mogu da dodam da iako ja sigurno necu postati pripadnik neke religije, ukoliko bi moja zena recimo zelela da krsti nase dete, ja ne bih imao nista protiv.

 Posteno. Ako mi zena nebi bila Pravoslavka ja bi bio okej stim da se u moju kucu slave i Pravoslavni praznici i praznici zenine religije, da djete zna za i da je ukljucen u obe vijere. Ali sve u svemu, na kraj dana djeca ce za sebe da izaberu.
« Poslednja izmena: 21. Avg 2012, 21:59:34 od CrnogorskiSrbin »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 30
OS
Windows 7
Browser
Chrome 21.0.1180.79
Citat
Mene realno ne interesuje u sta je verovao moj prapradeda, verovatno je bio pagan kao i ostali Srbi.


 Jel te interesuje da je tvoj prededa ili ko god se mucio da bi se ti danas krstio sa tri prsta? Mozda je i taj tvoj predak bio nevjernik ali istovremeno ponosni Pravoslavac.

Citat
Meni se gadi kad vidim bilo koji krst, i mnogo mi smeta kad ljudi nose te simbole svuda gde im padne na pamet: okacene o retrovizore kola, pola kile zlata oko vrata, one crvene narukvice oko zgloba ruku, one male "neprimetne" drvene krstace oko vrata, kao ne vide se, ali ipak mora da se vide i bitno je od kog drveta,

 Mene ne smeta da vidim simbole Muslimanske, Katolicke, Jevrejske ili od bilo koje druge vijere. Po tom istom standardu, zar nebi trebalo da ti smeta kad vidis zastave?


Citat
na sve strane nicu crkve, a bolnice nemaju osnovne aparate.

 Ovo je pogresno, upravi si. Zato ja sam samo za male i skromne crkve. Ne svida mi se kad vidim crkve koje izgledaju kao dvorci, bilo kojoj vjeri one pripdale ukljucujuci i nasu.

Citat
Zasto svako mora da nam demonstrira kom jatu pripada? Kako bi bilo to ruzno kad bi svi ljudi koji nisu vernici nosili neke simbole (ne znam koji je simbol razuma i logike?) da pokazu vernicima da se razlikuju od njih?

  Ja sam nevjernik a skoro stalno nosim krst, jel se ja brojim u te "nevjernike koje nose neke simbole"? Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Чувајте Љубав !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 46766
Zastava Босна
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 14.0.1
mob
Samsung Galaxy S6 edge+
Nisi ponosan što si pravoslavac već Srbin. A pravoslavlje je vjekovima bilo oklop zaštitnik srpstva, pa otuda toliko izjednačavanje vjerskog i nacionalnog. Pravoslavlje se kod nas doživljava više kao stvar identiteta nego vjere. Takvom shvatanju pogoduje stav crkve. Ali i istorijske oklnosti. Međutim bez vjere u neke osnovne stvari nema ni p od pravoslavlja. Možeš da budeš simpatizer SPC, nikako pravoslavac.
« Poslednja izmena: 21. Avg 2012, 21:59:03 od Magic Master »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 13.0.1
mob
Sony xperia
@CrnogorskiSrbin

Ajd' gledaj da omanjis pisanje post za post-om.  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.101 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.