Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Prosjačka mafija jača od države  (Pročitano 4389 puta)
03. Jul 2012, 01:07:21
Supervizor foruma
Legenda foruma


Violence solves everything

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 33826
Zastava Srbija
Browser
Mozilla Firefox 13.0.1
mob
LG Nexus 5
Socijalne institucije, policija i tužilaštvo nemaju rešenje kako sa ulica skloniti na stotine maloletne dece koja prose širom Srbije. Problem nastaje kada socijalni radnik ili policija dete privremeno sklone sa ulice, a ono već sutradan pobegne kod gazde za koga radi.


Deca najčešće rade za imućne gazde


Socijalni radnik Dragutin Kovačević navodi da probleme s decom na ulici ne može da reši samo Centar za socijalni rad, već da moraju da se uključe i policija, tužilaštvo, odnosno sve državne strukture.
 

- U teoriji, sve to izgleda sjajno, dete se skloni sa ulice, vodi se roditeljima ili u socijalnu ustanovu, prihvatilište, i onda se vodi postupak za oduzimanje deteta ili se pronalazi hraniteljska porodica. Međutim, u praksi to je potpuno haotično stanje. Policija i socijalni radnik na teren izlaze samo po prijavi. Ako dete želi da kaže ko su mu roditelji i gde živi, vodi se kući i onda se protiv roditelja vodi postupak za oduzimanje dece ili im se nalažu mere za poboljšanje uslova. Međutim, neretko se u dešava sledeća situacija: roditelji kažu da dete niko nije poslao na ulicu da prosi, već je samoinicijativno pobeglo od kuće, a dete potvrđuje priču. Istina je u 99 odsto slučajeva da deca ili rade za roditelje i donose pare ili su ih roditelji iznajmili gazdama da bi potom zajednički delili sav novac koji deca isprose. Ali to niko ne može da dokaže i država je potpuno nemoćna - objašnjava Kovačević.

U slučaju da je dete koje prosi štićenik nekog od domova, za njega je nadležan socijalni radnik dok se ne pronađe hraniteljska porodica.
 

- To je, ponovo, tako samo u teoriji. Dete dovede policija, mi razgovaramo s njim, pokušavamo da promenimo njegovo razmišljanje, da ga povežemo sa ostalom decom, a ono ujutro rano pobegne kod čoveka za koga prosi ili jednostavno izađe na ulicu kao da se ništa nije desilo. Policija ne može samo njih da juri, a mi ne možemo da ih držimo pod ključem. Nema socijalnog radnika u Beogradu koji nije ukazao i policiji i tužilaštvu i pisao brojne dopise i prijave da maloletni Romi rade na ulici za nekoga i da prose. Čak su nam to deca i priznavala. Ali ukoliko nekog gazdu, kako ih zovu deca, policija uhapsi, već sutra neki novi raspolaže svime i uzima novac od dece na ulici. To su razrađeni sistemi, tome niko ne može da stane u kraj - dodaje Kovačević.


Brojke

- 1.388 dece bilo je u 2011. na smeštaju gradskog Centra za socijalni rad
- 661 mališan poslat je u hraniteljsku porodicu
- 70 dece godišnje prihvatilištu „Dragutin Filipovic Jusa“


Socijalni radnici nemoćni


Reporteri „Blica“ razgovarali su sa decom koja peru automobilska stakla i prose na semaforima širom grada. Kako smo saznali od same dece, jedna grupa kruži na nekoliko lokacija: Autokomanda, semafor kod Skupštine, Takovska ulica, semafor kod „Veletržnice“ u Novom Beogradu, deo oko Skadarlije i Ulice Strahinjića bana i rampa kod hotela „Jugoslavija“


- Zaradimo po 300 do 500 dinara, a bolje mi je ovde nego u domu. Dajem pare i roditeljima i gazdi, što nas okuplja sve. Radim ujutro, po podne dolaze drugi. Ne smem da ti kažem kome dajem pare. Ne znam ga ni ja, dođe automobilom, pokupi novac i ode. Ali brani nas i ne da drugoj deci da nam zauzmu semafor. Ako ne dođem na posao, on dođe po mene kući, pa dobijem batine od roditelja - priča jedan od dece prosjaka.



U Gradskom centru za socijalni rad objašnjavaju da oni u slučaju zloupotrebe dece u smislu prisile na rad i prosjačenja na ulicama postupa po službenoj dužnosti, ali po obaveštenju drugih institucija - policije, pravosudnih organa, ili po obaveštenju građanja koje može biti i anonimno.
 

- Ukoliko se dete nalazi pod starateljstvom neke od ustanova socijalne zaštite, socijalni radnik dete vraća u ustanovu i sa stručnjacima koji se neposredno brinu o detetu savetodavno rade s njim. Ukoliko postoji saznanje da je dete bilo prinuđeno da prosjači za organizovanu grupu, socijalni radnik u saradnji s policijom i tužilaštvom podnosi krivične prijave protiv njih i preduzima dalje mere radi zaštite deteta. To je ono što mi možemo da uradimo kada je reč o ovom problemu, koji je evidentan - kažu u centru.

 

Policija: Dokazi, pa hapšenje

Iz beogradske policije objašnjavaju da vrlo teško rade sa Centrom za socijalni rad. "Mi ne možemo da jurimo decu svakodnevno po ulicama i da ih vodimo u iste institucije. Valjda bi oni trebalo o njima da brinu. Mi radimo po prijavi. Kada je reč o ljudima koji zloupotrebljavaju decu u svrhu prosjačenja, mi hapsimo na osnovu naloga", kažu policiji.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

S=T=O=P=======✈ =C=H=E=M=T=R=­A=I=L=S ===========✈

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 17945
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 13.0.1
"Gazde".. Kako će to da gori u paklu jbt....
IP sačuvana
social share
The Arrivals

Радио Снага Народа
Инфоратници Против Новог Светског Поретка
Гнев Србије
Окупациона Хроника
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Јер, Они нису Ми.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 16345
Zastava Sirte
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 7.0.1
mob
Nokia 
Погледајте ово двоје на слици у средини. Неће ни да се окрену. О дваес' динара нећу ни да причам.  Smile

По легенди ''Цигани међу Србима просе зато што су ови некад нешто давно позајмили од Цигана, па им нису вратили.'' (В.Димитријевић, Стаклене очи Индије )

 Smile
« Poslednja izmena: 03. Jul 2012, 09:07:01 od Nksamsj »
IP sačuvana
social share
Вуковар је коштао хиљаде српских живота – добрим делом управо оних наочитих момака који су 10. марта 1991. у колонама пристигли на Теразијску чесму са Звездаре, Карабурме, Чубуре, Чукарице, и из разних приграђа.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Јер, све до слома „Шездесет осме“ у Београду би се и пролазници на улици умешали у тучу, јачему вичући: „Шта си навалио на слабијега!“
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 7
Browser
Chrome 20.0.1132.47
mob
Apple iPhone SE 2020
Hahaha... ne da smo vratili, nego smo vratili i za 20 buducih generacija...

Citat
Погледајте ово двоје на слици у средини. Неће ни да се окрену. О дваес' динара нећу ни да причам. 

Ako... njihov dzep, njihov problem Smiley

IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 12.00
dal moguce da su i oni organizovana mafija.  Smile

Citat
Погледајте ово двоје на слици у средини. Неће ни да се окрену. О дваес' динара нећу ни да причам.
Ja se uvek setim jedne lepe price sa zeleznicke stanice u Nisu. Dolazi mali Cigo kod jednog coveka i trazi mu dvadeset dinara a covek ce "Dacu ti 50 dinara, al da izvadim krpu iz torbe i obrises mi cipele". Ciga se samo okrenu i ode. Tako da, ako samo ocekuju da prose i da im se daje, i ne zasluzuju to sto traze...
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

S=T=O=P=======✈ =C=H=E=M=T=R=­A=I=L=S ===========✈

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 17945
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 13.0.1
Jednom sam se sažalio i kupio sendvič jednoj cigančici koja mi je rekla da joj treba za hranu. Ne volim da im dajem pare pa im tako nekad kupim. Elem, mala je uzela sendvič i ne otvara ga. Ja joj kažem da otvori i da jede a ona krene da se udaljava. More, mamicu ti *ebem mislim se u sebi-kome nosi to kad mala zapiči od mene samo da šturne. Ko zna gde je završio sendvič ali ga ona nije ni pipnula-kupio sam ga nekom matorom krmku verovatno.

Najviše me nervira kad mi kažu da im treba za leba a kad im ponudiš kupovinu istog samo što te ne oteraju u 3 *izde materine.

  Ova na slici je agresivna za sve pare-pridje i keša se o tebe dok joj ne daš bar "neki dinar". Meni je prišla-strogo sam je od*ebao ali neki nisu te sreće pa im se bukvalno keša o rukave i slično sa detetom. Naravno, likovi ne reaguju jer je Knez Mihajlova prepuna..

Što se ribanja šoferki tiče to je posebna priča Smile
IP sačuvana
social share
The Arrivals

Радио Снага Народа
Инфоратници Против Новог Светског Поретка
Гнев Србије
Окупациона Хроника
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Очистимо Србију !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 42084
Zastava †  Србија 011
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Flock 2.6.2
slušah priče starijih, beše to u BGDu negde sedamdesetih. uhvatiše matorog ciganina prosijaka bez noge, sa drvenom štulom umesto noge. odvedoše ga u taj neki centar gde su ih tada remontovali, ono kao kupanje, nova garderoba itd.
i sad treba da ga kupaju, treba da mu skinu drvenu štulu. čiča se neda, neda štulu po cenu života. uhvatiše ga tri medicinska burazera koji su odgajani na zdravoj hrani i čistom vazduku, te mu je nekako skinuše.
kad ona bušna iznutra i napunjena sa nekih, ne znam koliko, al puno para.

baj dvej, treba videti automobile koji ih skupljaju posle radnog vremena. ako sam ja video, mogu i nadležni da vide.
IP sačuvana
social share
                                     
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Бог чува Србију!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3973
Zastava Beogard
OS
Windows XP
Browser
Opera 12.00
mob
Samsung S8 Plus
Citat
Ako... njihov dzep, njihov problem

 Smile



Nije mi zao da dan onome sto mi opere sajbu ili uradi bilo sta drugo. Bar se potrudio, nije samo ispruzio ruku... A ovo za hranu je stvarno istina. Bio sam prisutan kada je u jednu crkvu u Bg dosla jedna buckasta ciganka i trazila para za hleb (kao za decu). Svestenik, koji je tu bio, joj je dao kg brasna, kg secera i litar ulja. Medjutim ona je otisla do kapije i tamo sve izrucila na zemlju  Smile Drugom prilikom je dao malim cigancicima dva dzaka odece koja je skupljana za zvecansku, koji su takodje to izrucili i probrali sto im treba a ostalo razbacali po putu  Smile Mislim da je nepotrebno pricati o  kradjama itd. E nakon toga razumem zasto taj svestenik nikad vise nije dopustio da cigani prose ispred crkve i sto zove "komunalce" svaki put kad ih vidi  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 7
Browser
Chrome 16.0.912.77
mob
Apple iPhone SE 2020
U, moja majka je slavila dan kada je otisla u penziju i vise nije morala da se drnda sa njima.

Citat
Drugom prilikom je dao malim cigancicima dva dzaka odece koja je skupljana za zvecansku, koji su takodje to izrucili i probrali sto im treba a ostalo razbacali po putu

Nista cudno. Treba svratiti do Crvenog krsta danima kada se deli polovna odeca... doduse... to tesko da je polovna odeca, posto ljudi donose robu koju nisu mogli da rasprodaju prilikom zatvaranja radnji ili stize direktno sa carine...

Mislim, ima tu zaista postenih ljudi koji rade za neku crkavicu ili se jednostavno nisu snasli (Cigici i svi drugi)... ali oni se pojave jednom ili dva puta i to je to... Moja majka je uvek govorila kako ima svoje redovne "musterije" koje ne propustaju nijedan termin, a odvukli su toliko odece da mogu da opreme dve-tri zgrade Smiley))
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


ću te patošem

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 2882
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 13.0.1
mob
Nokia 33-10
prosjacku mafiju treba munjevito rasturiti! problem je u koordinacij i drzave. kao mogu narko-bande da pohapse, a tesko uhvatiti ove mufljuze i ljigavce od prosjackih makroa. Smile
« Poslednja izmena: 04. Jul 2012, 20:16:28 od rAdašIne kraLjU »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.08 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.