Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Zanimanja koja nam roboti neće oduzeti  (Pročitano 6568 puta)
Jet set burekdzija


Adapt or die!

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 5620
Zastava Beograd, Voždovac
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 13.0.1
mob
SonyEricsson K610i
Citat
Greška, čak se i  Srbiji koriste mašine za ukopavanje kablova i cevi. Mašina na na vrhu ima sondu koja kopa, sonda se napaja iz mašine. Na mašini se nalazi okvir u koji se ubacuju cevi koje mašina polako troši u procesu ukopavanja. Sonda se navodi upravljačem na mašini ili sa udaljenog mesta.
Velika prednost uređaja je što ne treba raskopavati zemlju celom dužinom postavljenog kabla/cevi.

Video sam uređaj dok je radio. Uređaj je nemačke proizvodnje.

Dobra stvarčica, nisam ni znao da je imamo...  Smile

Ali, koliko se često koristi i koliko je cena njenog održavanja? Država može da priušti da uzme jednu (ili nekoliko) mašinu i koristi je sa vremena na vreme i većim delom skuplja prašinu u garaži, ali šta je sa privatnim preduzećima? Da li se njima isplati to? Koliko je automatizacija svakog zanimanja isplativa? Korisno jeste, ali da li zaista vredi za svaku sitnicu paliti mašinu? Smiley Ne bih rekao...  Smile
« Poslednja izmena: 03. Jul 2012, 15:30:35 od Utopia »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol
Poruke 5782
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 13.0.1
mob
Samsung Galaxy S2
Citat
Greška, čak se i  Srbiji koriste mašine za ukopavanje kablova i cevi. Mašina na na vrhu ima sondu koja kopa, sonda se napaja iz mašine. Na mašini se nalazi okvir u koji se ubacuju cevi koje mašina polako troši u procesu ukopavanja. Sonda se navodi upravljačem na mašini ili sa udaljenog mesta.
Velika prednost uređaja je što ne treba raskopavati zemlju celom dužinom postavljenog kabla/cevi.

Video sam uređaj dok je radio. Uređaj je nemačke proizvodnje.

Dobra stvarčica, nisam ni znao da je imamo...  Smile

Ali, koliko se često koristi i koliko je cena njenog održavanja? Država može da priušti da uzme jednu (ili nekoliko) mašinu i koristi je sa vremena na vreme i većim delom skuplja prašinu u garaži, ali šta je sa privatnim preduzećima? Da li se njima isplati to? Koliko je automatizacija svakog zanimanja isplativa? Korisno jeste, ali da li zaista vredi za svaku sitnicu paliti mašinu? Smiley Ne bih rekao...  Smile


Nisam siguran za cenu, moram da proverim. Ova koju sam video je bila u vlasništvu NIS-a mislim. Znam da ih Telekom ima, kao i još jedna ili dve privatne firme.
IP sačuvana
social share
I have ... a cunning plan. It's as cunning as a fox who's just been appointed Professor of Cunning at Oxford University.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Jet set burekdzija

Sta se iza brda valja?

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5667
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 11.0
Nanotehnologija je još u debeloj fazi teorije sa eksperimentisanjem, a njena primena zavisi od toga kako će (i koliko brzo) naučnici da reše probleme programiranja nanorobota i kako će ti roboti uspeti da koriste druge atome u svrhu pravljenja i popravke mašina i materijala, kao i njihovog samorepliciranja.
Baš sam po pitanju toga "da se od ništa napravi nešto", skeptičan za nanotehnologiju. Ne može se tek tako od kiesonika napraviti gvožđe...
Nanotehnologija nije pravljenje necega od nicega!!

Kako mozes "od kiseonika napravit gvozdje"? : ) Ja nesto nisam bas siguran....Da li znas o cemu pricas? Mozda mislis na legure metala? : )

Ciitiram Erika Drekslera:

    “Ako zelite da vidite masine nanotehnologije, samo se pogledajte u ogledalo.”

Jedino pitanje je "kada?", koliko nam vremena ostaje do prve, prave pojave proizvoda dobijenog molekularnom proizvodnjom!




Citat
Za kopanje kanala, od automatizacije nema prevelike vajde. Jednostavno se ne isplati kompaniji ili državi da kupi tu mašinu ako će je retko koristiti. Za omanje kanale je bolje koristiti 5-6 momaka koji će da odrade to uz nadnicu. Za veće postoji mehanizacija - gde se i pored njih koriste lopate, za neka manja kopanja.   Smile
Pa dobro, majku mu, dokle cemo da kopamo lopatama i asovima? : ) Ja se stvarno zabrinem kada ljudi na pocetku 21. veka ovako rezonuju.

Citat
Uostalom, u pravu si - izgubli bi se silni poslovi ako dođe do automatizacuje.
Baš zbog toga i ne sme da se automatizuju zanimanja.
"Radi, pa zaradi"  Smile
Heh, da je to tek tako, ljudi bi radili besplatno : )
Ma to je nista drugo do otrcana fraza, na koju ljudi padaju. Kad pogledas, niko od nas nije radio na tome da se rodi, vec smo jednostavno dobili zivot : ) Ja se slazem da je novac nekad omogucavao razvoj drustva. Danas ga debelo koci i usporava.
Nemoj meni pricati sta sme, a sta ne sme. Ja pricam o cinjenicama, a cinjenice govore da ako se nastavi u ovom pravcu, gotovi smo....


Citat
U društvu izoblilja bi se brzo potrošili svi resorsi, jer mnogi ljudi ne znaju za granice ili to što dobiju ne umeju da poštuju.
: ))) Nemoj me zasmejavati. Pa upravo se danasnje drustvo i "ekonomija" baziraju na sto vecoj potrosnji. Sto veca potrosnja i sto manja iskoriscenost bilo cega, to veci BDP : ) Pa sad ti meni reci, ko je tu lud? : ) Kada bi se vodilo racuna o potrosnji, ova "ekonomija" bi odavno otisla u zaborav, jer ne pociva na bilo kakvoj naucnoj analizi raspolozivih resursa, vec na principu "daj dok ima!"

Proizvodi koji se ne prave sa namerom da zastere za 2-3 godine, vec proizvodi koji se mogu vrlo jednostavno popraviti i zameniti deo koji nedostaje. Sta ako napravimo "mobilni telefon" koji traje 30 godina? To je ono sto bi trebalo da se desava. Nadolazecu tehnologiju samo implementiras u vec postojece stanje (uredjaj).


Citat
Zato što su voda i vazduh nepresušni resorsi. Zagađeni jesu, ali su nepresušni.

Zanimljivo je kako ljudi koriste svaki atom snage da odbrane sistem koji ih unustava : )

Nadam se da ovu tvrdnju baziras na naucnim dokazima? Odemo u garazu, startujemo automobil, zatvorimo sve kontakte ka spoljasnosti i posmatramo sta ce da nam se desi (nemojte ovo pokusavati kod kuce! !!).
Citat
I napredkom tehnologije moći će efikasnije da se izbacuju polutanti iz vode i vazduha. Do takvih ratova neće doći (osim u nekim zaostalim pustinjskim zemljama)   Smile
Napredak tehnologije upravo i sluzi da koristi coveku, a ne da mu odmaze. U suprotnom nije napredak, vec stagnacija i nazadovanje.

Citat
Aha, znači u srži je konstantan sukob vladajuće i radničke klase...
Da, to je bilo do sada. Medjutim do sada je covek ziveo u oskudici, jer nije mogao drugacije. Tehnologija moze sve to da promeni i da pojam sukoba, recimo preorijentisemo na osvajanje svemira, da svemir vidimo kao problem, a ne coveka.
Citat
Da, države teže očuvanju sebe, svojih institucija, teritorije i naroda, pod komandom nekolicine na vrhu, što je i najbolje, dokle god ovi na vrhu nisu budale i/ili lopovi.  Smile
Samo dotle? : )
Kroz citavu istoriju, drzave pricaju isto "radimo za ljude", pa gde su rezultati?  Ako radite za ljude, toliko dugo, a problemi sustinski isti, onda ste glupi i ludi! Nema drugog zakljucka.
A sta se desi, recimo, kada jedna drzava potrosi svoje resurse?

Citat
Promena je mač sa dve oštrice. Ako do nje dođe, ne znaš šta da očekuješ... može da bude bolje, a može da bude i gore... u 80% slučajeva je ovo drugo...
Tako je. A zasto se promene desavaju na taj nacin? Zato sto jedni traze promene, jer vise nemaju kuda, a drugi promene ne daju. Igra ega.
Ljudima treba drustvo koje se konstantno menja, ako su te promene zasnovane na naucnoj metodi i osnovi, a ne na misljenju nekakvih politicara i ekonmista!
« Poslednja izmena: 03. Jul 2012, 18:59:34 od 85Kristal »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Adapt or die!

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 5620
Zastava Beograd, Voždovac
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 13.0.1
mob
SonyEricsson K610i
Citat
Nanotehnologija nije pravljenje necega od nicega!!

Kako mozes "od kiseonika napravit gvozdje"? : ) Ja nesto nisam bas siguran....Da li znas o cemu pricas? Mozda mislis na legure metala? : )

Ciitiram Erika Drekslera:

    “Ako zelite da vidite masine nanotehnologije, samo se pogledajte u ogledalo.”

Jedino pitanje je "kada?", koliko nam vremena ostaje do prve, prave pojave proizvoda dobijenog molekularnom proizvodnjom!

Čudno, ja sam uvek imao neku ideju da je nanotehnologija "pravljenje nečega od ničega". Smiley
Uostalom, ono što sam čitao o nanotehnologiji u ponekim časopisima, uvek se priča o tim nano-robotima, koji se samorepliciraju, koji, u velikoj skupini, mogu da naprave bilo koji predmet... ali ne nigde nisam pročitao, na koju foru, od čega, kako su programirani da "baš to" naprave...
Mada, i sam sam rekao da se ne razumem u nanotehnologiju i da mi je znanje tu (i uopšte u toj naučnoj oblasti) oskudno, pa ne bih da nastavljam priču o njoj.  Smile


Citat
Pa dobro, majku mu, dokle cemo da kopamo lopatama i asovima? : ) Ja se stvarno zabrinem kada ljudi na pocetku 21. veka ovako rezonuju.

Dokle god ljudi budu imali potrebe da rade zbog zarade. Nisu svi ljudi za dubokoumne, intelektualne i stvaralačke poslove... i njima treba obezbediti nešto da rade u životu, da prehrane porodicu, plaćaju račune, održavaju kuću...

I ne... U društvu izobilja oni ne bi dobijali doživotno i hranu i odeću i struju i popravke oko i unutar kuće... i kada to isto očekuje milioni ljudi... brzo bi se raspalo to društvo... Smiley

Citat
Heh, da je to tek tako, ljudi bi radili besplatno : )
Ma to je nista drugo do otrcana fraza, na koju ljudi padaju. Kad pogledas, niko od nas nije radio na tome da se rodi, vec smo jednostavno dobili zivot : ) Ja se slazem da je novac nekad omogucavao razvoj drustva. Danas ga debelo koci i usporava.
Nemoj meni pricati sta sme, a sta ne sme. Ja pricam o cinjenicama, a cinjenice govore da ako se nastavi u ovom pravcu, gotovi smo....

Ne bi radili besplatno.
Ne bi uopšte radili. Smiley
Ili bi tražili plaćen posao da rade.

"Kad pogledas, niko od nas nije radio na tome da se rodi, vec smo jednostavno dobili zivot" - ovo što si rekao... Da li ovo znači da ljudi treba da čekaju da im nešto padne sa neba? Smiley
Međutim, pošto je realnost takva da su drugi ljudi (različitih polova, podrazumeva se) su radili na tome da nam daju život... Da li to onda znači da ljudi treba da parazitiraju nad drugima da dobiju ono što im treba?
Dobio sam takav zaključak gledajući ovu tvoju izjavu kroz prizmu realnosti... Smiley

Što se tiče novca...
Novac je kurva. Smiley
Može da ti (i uopšte celom društvu) veoma mnogo pomogne, ili da ti zagorča život, u zavisnosti kako ga upotrebiš (ili kako ga neko drugi upotrebi... )
Nije novac toliki problem... ne znaju ljudi da ga koriste...

Citat
: ))) Nemoj me zasmejavati. Pa upravo se danasnje drustvo i "ekonomija" baziraju na sto vecoj potrosnji. Sto veca potrosnja i sto manja iskoriscenost bilo cega, to veci BDP : ) Pa sad ti meni reci, ko je tu lud? : ) Kada bi se vodilo racuna o potrosnji, ova "ekonomija" bi odavno otisla u zaborav, jer ne pociva na bilo kakvoj naucnoj analizi raspolozivih resursa, vec na principu "daj dok ima!"

Ne znam šta ti je smešnu u tom delu posta... ti stvarno misliš da tvoje nepostojeće društvo ne bi baziralo na potrošnji? Ovo će zvučati brutalno, ali da bi efikasno smanjio potrošnju, ti moraš da smanjiš ljudsku populaciju, bez obzira na to kako zamišljaš društvo, no to je iz očiglednih razloga neizvodljivo (osim ako ne dođe neki psihopata na vlast u SAD/Rusiji/Kini)... Smiley

Ne možeš da drastično smanjiš potrošnju... društvo ima svoje zahteve koji treba da se ispune... Možeš da povećaš proizvodnju... no to ima ogroman uticaj na potrošnju neobnovljvih resorsa...
Moja ideja za popravljanje stanja je da se treba okrenuti većoj reciklaži starih proizvoda koji više nisu u upotrebi. To bi donekle smanjilo iscrpljivanje resorsa. Doduše, potrošnja bi bila ista... Resorsi će svejedno stradati...

Citat
Proizvodi koji se ne prave sa namerom da zastere za 2-3 godine, vec proizvodi koji se mogu vrlo jednostavno popraviti i zameniti deo koji nedostaje. Sta ako napravimo "mobilni telefon" koji traje 30 godina? To je ono sto bi trebalo da se desava. Nadolazecu tehnologiju samo implementiras u vec postojece stanje (uredjaj).

Zato što su napredak u tehnologiji takav da je uređaj koji se napravio pre 2-3 godine već zastareo, i ne mogu se zameniti komponente jer ne bi bile kompatibilne. Ovo što si rekao, voleo bih da je istinito, pa da npr. nabudžim svoj računar sa boljim procesorom, ali to nije moguće, jer matiča ploča ne može da se "spoji" sa njim, i ne zato što je tako osmišljeno, već zato što je tehnološki skok veliki. Smiley
I da može da se spoje, verujem da ne bih mogao da iskoristim 100% snagu tog procesora.

Citat
Zanimljivo je kako ljudi koriste svaki atom snage da odbrane sistem koji ih unustava : )

Nadam se da ovu tvrdnju baziras na naucnim dokazima? Odemo u garazu, startujemo automobil, zatvorimo sve kontakte ka spoljasnosti i posmatramo sta ce da nam se desi (nemojte ovo pokusavati kod kuce! !!).

Ne branim ja sistem... napadam tvoja ubeđenja... Smiley

Naravno da bi se ti ugušio (ja ću koristiti gas-masku  Smile ) u garaži sa automobilom - iz razloga što je to zatvoren sistem bez kruženja materije, koji se napunio zagađujućom materijom (kiseonik je napravio novo jedinjenje sa zagađujučom materijom, često je uglen-monoksid CO )

U prirodi materija i energija kruže: kroz vazduh, zemiljište, vodu i živa bića. Pojavom zagađenog vazduha šteti ekosistemu, ali ga zato ekosistem i čisti. Složenim hemijskim procesima, naročito drvenastih biljaka, ti polutanti iz vazduha vremenom se izbacuju... živa bića mogu da ih prisvoje i da imaju određeni uticaj na njih. (drvenastim biljkama, recimo, će ranije da otpadnu neki listovi), ali će i oni da ih izbace iz tela, i vrate u zemljište, gde neće imati toliko negativan uticaj na okolinu... ili će mikroorganizmi da imaju koristi od njih...

I da, ovo je naučno dokazano, barem tako piše u svakom udžbeniku koji ima veze sa ekologijom...  Smile

Naravno... prevelika zagađenost dovodi do uništavanja ekosistema, jer ekosistem nema toliki kapacitet, no činjenica je da vazduh jeste obnovljiv. A da bi se vazduh uspešno obnovio, čovek treba da:
1) Smanji upotrebu bilo čega što zagađuje vazduh (teško)
2) Pronađe načine da što manje zagađuje sredinu, pomoću, recimo, nekih filtera, drugih eko-goriva itd... (prednost tehnologije)
3) Da obnavlja ekosisteme.

Citat
Da, to je bilo do sada. Medjutim do sada je covek ziveo u oskudici, jer nije mogao drugacije. Tehnologija moze sve to da promeni i da pojam sukoba, recimo preorijentisemo na osvajanje svemira, da svemir vidimo kao problem, a ne coveka.

Do sada? Još uvek traje... Smiley
Loša strana čoveka je da se svaka nova, iole korisnija tehnologija prvo upotrebi za vojne svrhe, pa tek onda u civilne...
Tehnologija neće čoveka da promeni... barem ne u pravcu koji želiš.

Citat
Samo dotle? : )
Kroz citavu istoriju, drzave pricaju isto "radimo za ljude", pa gde su rezultati?  Ako radite za ljude, toliko dugo, a problemi sustinski isti, onda ste glupi i ludi! Nema drugog zakljucka.
A sta se desi, recimo, kada jedna drzava potrosi svoje resurse?

Već sam ti rekao, zavisi od toga da li imamo bilmeze na vlasti.  Smile

Ustvari, imaš pred sobom rezultat... misliš li da je monitor nastao sam od sebe? Smiley
Da nema države, ne bi bila masovna proizvodnja njih (ne bi bilo kompanija da ih proizvode (ni Kineza da ih prave Smiley )). Pogledaj oko sebe, da nema države, ti ne bi živeo u kući, već u pećini, ne bi kupovao hranu, već bi lovio... mogao bi bilo ko da ti nešto ukrade i da pobegne sa tim... u državi bi imao šanse za pravdu...

Nije idealno, ima uspone i padove, ali kako-tako funkcioniše. Smiley

Inače, ne znam ni za jednu državu koja je iskorsitila sve svoje resosrse tokom svog postojanja.


Citat
Tako je. A zasto se promene desavaju na taj nacin? Zato sto jedni traze promene, jer vise nemaju kuda, a drugi promene ne daju. Igra ega.
Ljudima treba drustvo koje se konstantno menja, ako su te promene zasnovane na naucnoj metodi i osnovi, a ne na misljenju nekakvih politicara i ekonmista!

"Promena zasnovane na naučnoj metodi i osnovi..." ti zaista misliš da se može teoretski (možda i matematički) odrediti promene u društvu i da će društvo ići putem tih promena???   Smile  Da li ti misliš da je društvo homogena celina, gde se mogu odrediti metode promene? Ne... društvo je ogromna raznolika celina, sa tolikom varijabilnošću da može da se meri sa Univerzumom. Smiley

Sociologija proučava društva, njena kretanja, strukturu itd. ali ona ne može da predvidi šta će se desiti i kojim putem će krenuti današnje društvo. Može samo da nagađa...

Društva postoje da bi bila stabilna zajednica za sve njene članove - tako je bilo i tako će biti.
Društva koja podržavaju promene su nestabilna i kad tad će se "vratiti na nulu" - na stabilno društvo koje im odgovara Smiley
Tu nema previše mozganja.  Smile



Inače, neću pisati više na ovu temu, zagazili smo u debeli off-topic.  Smile
« Poslednja izmena: 03. Jul 2012, 22:17:46 od Utopia »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Jet set burekdzija

Sta se iza brda valja?

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5667
OS
Windows 7
Browser
Chrome 20.0.1132.47

Čudno, ja sam uvek imao neku ideju da je nanotehnologija "pravljenje nečega od ničega". Smiley
Nadam se da se ne informises i za ostale stvari iz pogresnih izvora i, da je nanotehnologija samo izuzetak!?

Citat
Uostalom, ono što sam čitao o nanotehnologiji u ponekim časopisima, uvek se priča o tim nano-robotima, koji se samorepliciraju, koji, u velikoj skupini, mogu da naprave bilo koji predmet... ali ne nigde nisam pročitao, na koju foru, od čega, kako su programirani da "baš to" naprave...
Mada, i sam sam rekao da se ne razumem u nanotehnologiju i da mi je znanje tu (i uopšte u toj naučnoj oblasti) oskudno, pa ne bih da nastavljam priču o njoj.  Smile
Sto se fizike i njenih zakona tice, ona nema nista protiv da se atomi i molekuli slazu u odgovarajucu strukturu, kao i da se manipulise materijom na ovaj nacin.
Kontrolisane hemijske reakcije, minijaturni nanoroboti, koji su programirani odredjenim softverom.
U nasem telu ribozomi grade belancevine. Slicno to je i ideja ovde, ali bi nanoasembleri bili upotrebljivi na mnogo vecem rasponu manipulacije molekularnom strukturom.


Citat
Dokle god ljudi budu imali potrebe da rade zbog zarade. Nisu svi ljudi za dubokoumne, intelektualne i stvaralačke poslove... i njima treba obezbediti nešto da rade u životu, da prehrane porodicu, plaćaju račune, održavaju kuću...
To o prehrani porodice i placanju racuna je toliko zaostalo razmisljanje da je to prosto fenomen  Univeruzma.
Svaki covek je za dubokoumne, intelektualne i stvaralacke poslove. U to nemoj da sumnjas!! Naravno, ne pricam o ljudima koji su rodjeni sa nekakvim ostecenjima! To sto smo nauceni da poslove delimo na "inteletualne" i one koji to nisu, nekakve "profesije", je samo posledica odrastanja u drustvu koje nema predstavu sta radi.

Mi smo prisiljeni da radimo ono sto moramo, a ne ono sto zelimo!

Civilizovano drustvo ne sme sebi da dopusti da bilo koga tera i prisiljava da radi ono sto neko ne zeli da radi. Kada kazem "radi" mislim na poslovanje, a ne na rad, jer to su dva razlicita pojma.

Placanje racuna je samo jedan u nizu obicaja, kulturoloski fenomen i nista vise, koji imaju za posledicu ocuvanje statusa kvo i povlacenje citave civilizacije u nazad! Zasto? Vrlo prosto....obnovljivi izvori energije bi se mogli vrlo lako ubaciti i zameniti dosadsnje, zaostale izvore energije. Obnovljivi izvori energije zahtevaju 2-3 puta odrzavanja tokom godine!

Energija je svuda oko nas, a to sto je mi placamo, kroz tzv "racune" je, trudicu se da budem pristojan, pa cu ovu baljezgariju prepisati nasoj neinformisanosti, u kojoj nas tako svestrano cuvaju.

Citat
I ne... U društvu izobilja oni ne bi dobijali doživotno i hranu i odeću i struju i popravke oko i unutar kuće... i kada to isto očekuje milioni ljudi... brzo bi se raspalo to društvo... Smiley
Jako lose je to kada covek iz ove pozicije i sa ovim sistemom vrednosti prica o buducnosti, poznavajuci sadasnjost jako lose, daje sebi za pravo da prica o buducnosti.

U drustvu izobilja niko tebi ne bi davao nista, ne bi dobijao secer i braqsno preko sindikata : ) , ne bi popravljao bilo sta, jer bi infrastruktura i sama konstrukcija kuce bila takva da se "popravke" svode na minimum.

Recimo, sutra pocne da pada zlato sa neba, ljudi bi ga skupljali u sobe, punili dzakove, a ve prekosutra bi shvatali da nema poente skupljati i kamarisati bilo sta, jer svega ima u izobilju, nema poente da se trguje, da se laze i maze. To ne bi bilo potrosacko drustvo ,jer bi akcenat bio bacen na naucnoj metodi, a ne na misljenju politicara.

Ne bi bilo razloga za privatnim vlasnistvom.

Citat
Ne bi radili besplatno.
Ne bi uopšte radili. Smiley
Ili bi tražili plaćen posao da rade.
Novac uopste nije podsticaj za rad!! Za poslovanje jeste, tu se slazemo. Pravi razliku izmedju rada i posla, otvorio sam i temu o tome. Za poslove koji su dosadni, opasni i ponavljajuci, takodje jeste podsticaj.
Ako ti mislis da ljudi rade i da ih pokrece samo novac, onda si u zabludi. Danas to jeste situacija, ali to nije prirodno stanje coveka. Postoje milioneri, koji rade 15 sati dnevno! Njih sigurno vise ne inspirise novac.

Novac u stvari koci stvaralacki potencijal coveka, unazadjuje ga u svakom smislu. Ako treba objasnjenje, nije problem.

Citat
ovo što si rekao... Da li ovo znači da ljudi treba da čekaju da im nešto padne sa neba? Smiley
Da li si ti radio na razvoju interneta? Ili na razvoju mobilnog telefona? Da li si ti to zaradio ili si dobio mogucnost koriscenja rodjenjem u drugoj polovini 20. veka?

Citat
Međutim, pošto je realnost takva da su drugi ljudi (različitih polova, podrazumeva se) su radili na tome da nam daju život... Da li to onda znači da ljudi treba da parazitiraju nad drugima da dobiju ono što im treba?
Dobio sam takav zaključak gledajući ovu tvoju izjavu kroz prizmu realnosti... Smiley
Pa upravo u danasnjem drustvu se forsira i omogucuje parazitiranje! Kupovina rada. Kako to ljudima nije jasno? Poslovi koji ni na koji nacin ne doprinose nicemu, mogu se automatizovati za jedan radni dan i postoje samo zbog ocuvanja sistema su tipicno parazitski poslovi. Samo 5% populacije na planeti Zemlji nesto proizvodi!!! Na koji nacin kasirka doprinosi drustvu? Menadzer? Sportista? Birokrate i administracija (to su tipicno oni poslovi na kojima ljudi nabijaju godine staza, a ne nauce i ne znaju nista)? Radnik na benzinskoj pumpi? Da se ovde zaustavim...

Ja ne zagovaram nikakvo parazitsko drustvo, vec sistem koji je danas na snazi, ja zagovaram ideju.

Resursno Bazirana Ekonomija i svet bez novca ce doci na ovaj ili onaj nacin, jer u suprotnom nam preti izumiranje.

Citat
Što se tiče novca...
Novac je kurva. Smiley
Može da ti (i uopšte celom društvu) veoma mnogo pomogne, ili da ti zagorča život, u zavisnosti kako ga upotrebiš (ili kako ga neko drugi upotrebi... )
Nije novac toliki problem... ne znaju ljudi da ga koriste...
Novac je izum coveka. Samo to. Kao i svi zaostali i vremenom pregazeni izumi i njemu debelo preti zaborav. Na zalost, toliko nas je deformisao, fizicki i mentalno, da su stvari vrlo ozbiljne.
Pre 100 godina, novac je mozda i bio od koristi, danas radi protiv coveka.

Citat
Ne znam šta ti je smešnu u tom delu posta... ti stvarno misliš da tvoje nepostojeće društvo ne bi baziralo na potrošnji? Ovo će zvučati brutalno, ali da bi efikasno smanjio potrošnju, ti moraš da smanjiš ljudsku populaciju, bez obzira na to kako zamišljaš društvo, no to je iz očiglednih razloga neizvodljivo (osim ako ne dođe neki psihopata na vlast u SAD/Rusiji/Kini)... Smiley
Ovo sto si rekao je totalna nebuloza, jer danas u svetu vise od milijardu ljudi gladuje, dok se sa druge strane hrana baca. Vise od 3 milijarde ljudi zivi na 2,5$ dnevno! Da ne idem dalje...

Citat
Ne možeš da drastično smanjiš potrošnju... društvo ima svoje zahteve koji treba da se ispune... Možeš da povećaš proizvodnju... no to ima ogroman uticaj na potrošnju neobnovljvih resorsa...
  Da li se mi slazemo da nestasica (da, danas uglavnom pohlepa ide uz materijalno bogatstvo) primorava coveka da skladisti, kamarise, skuplja sve, pa cak i ono sto mu ne treba? Jednom recju, primorava ga da bude pohlepan.

Svi resursi su obnovljivi! : ) Znam, mislis na naftu, zemni gas, ugalj itd? Ali, sve je to obnovljivo. Problem je taj sto se ti procesi desavaju u ooooogromnom periodu vremena. Znaci, sve to ce nestati, pitanje je sta posle?

Ako ti imas dzak jabuka (zalihe), dnevno uberes 2, a pojedes 3. Koliko dugo mozes da izdrzis tim tempom? Upravo to se danas desava sa naftom. Vise se trosi, nego sto se izvadi!


Citat
Zato što su napredak u tehnologiji takav da je uređaj koji se napravio pre 2-3 godine već zastareo, i ne mogu se zameniti komponente jer ne bi bile kompatibilne.
Nisu kompatabilne, jer ih ne prave takvim : ) To je jedini razlog. Zasto bi ti koristio jedan racunar 20 godina, kad moras da kupis svake cetvrte godine nov?
Zar je logicno da zbog probusene gume, menjas ceo automobil?

Citat
jer matiča ploča ne može da se "spoji" sa njim, i ne zato što je tako osmišljeno, već zato što je tehnološki skok veliki. Smiley
Razmisli o ovome: Koliko se velicina automobila promeila u zadnjih 100 godina? Gotovo i nije. A koliko se promenila velicina racunara i procesora u zadnjih 50 godina? Pa sigurno 999 puta : ) Sta ti to govori? Naravno, selektivni razvoj tehnologije!

Svakih godinu i po dana, velicina tranzistora se smanji za 50%, a brzina udvostruci. Hoces da mi kazes da se ove stvari ne uzimaju u obzir i da je "planirano zastarevanje" slucajnost?

Citat
Ne branim ja sistem... napadam tvoja ubeđenja... Smiley
To nisu moja ubedjenja, ja govorim o cinjenicama, stvarima koje moze nauka i matematika da dokaze. Takve stvari ne trpe "ubedjenja".

Citat
Naravno da bi se ti ugušio (ja ću koristiti gas-masku  Smile ) u garaži sa automobilom - iz razloga što je to zatvoren sistem bez kruženja materije, koji se napunio zagađujućom materijom (kiseonik je napravio novo jedinjenje sa zagađujučom materijom, često je uglen-monoksid CO )
U prirodi materija i energija kruže: kroz vazduh, zemiljište, vodu i živa bića. Pojavom zagađenog vazduha šteti ekosistemu, ali ga zato ekosistem i čisti. Složenim hemijskim procesima, naročito drvenastih biljaka, ti polutanti iz vazduha vremenom se izbacuju... živa bića mogu da ih prisvoje i da imaju određeni uticaj na njih. (drvenastim biljkama, recimo, će ranije da otpadnu neki listovi), ali će i oni da ih izbace iz tela, i vrate u zemljište, gde neće imati toliko negativan uticaj na okolinu... ili će mikroorganizmi da imaju koristi od njih...
Sve je to lepo, kruzenje materije, sasvim jasno, nego procitaj onaj moj primer iz prethodnog pasusa o dzaku jabuka : ) Slicno je i sa kieonikom. Vise se trosi nego sto se proizvede. : )

Citat
I da, ovo je naučno dokazano, barem tako piše u svakom udžbeniku koji ima veze sa ekologijom...  Smile
Ja u to ne sumnjam.



Citat
Do sada? Još uvek traje... Smiley
Loša strana čoveka je da se svaka nova, iole korisnija tehnologija prvo upotrebi za vojne svrhe, pa tek onda u civilne...
Tehnologija neće čoveka da promeni... barem ne u pravcu koji želiš.
Bojim se da covek nema izbora.

Citat
Već sam ti rekao, zavisi od toga da li imamo bilmeze na vlasti.  Smile
Ali "vlast" je sama po sebi koruptivna, zlocinacka i kriminalna delatnost! Moc ljude kvari, apsolutna moc, apsolutno kvari.

"Vlast" je izgovor za nasu sopstvenu neodgovornost, pasivnost i glupost. Nije "vlast" tu tek tako. Ljudi to podrzavaju i upiru prstom po potrebi.

Citat
Ustvari, imaš pred sobom rezultat... misliš li da je monitor nastao sam od sebe? Smiley
Da nema države, ne bi bila masovna proizvodnja njih (ne bi bilo kompanija da ih proizvode (ni Kineza da ih prave Smiley )). Pogledaj oko sebe, da nema države, ti ne bi živeo u kući, već u pećini, ne bi kupovao hranu, već bi lovio... mogao bi bilo ko da ti nešto ukrade i da pobegne sa tim... u državi bi imao šanse za pravdu...
: )))
Svet kakav poznajemo je delo oko 1000 izvanrednih ljudi. Da nije drzava, mi bi, kao covecanstvo bili daleko ispred. Drzava je slicna kriminalu i reketu. Dodje ti kriminalac u kucu i trazi reket, ako ne dajes snosices posledice : ) Za uzvrat, on ti dozira koliko ces da napredujes, ali tek toliko da on na tebi profitira. To je, u stvari drzava. Iskoriscavanje ljudi od strane ljudi.

Svaki sistem koji bi mogao da se testira, treba da se testira, a ne da sistem zavisi od misljenja pojedinaca. Komunizam, fasizam, demokratija, liberalizam, feudalizam itd su doziveli propast, jer ih je pregazilo vreme, prevazidjeni su!

Sta se danas radi? Cinjenicno stanje govori da 99%% ljudi ne poznaje ekonomski sistem u kom zivi (da ne idem dalje). Ne obaziruci se na ovo, svake 4 godine se organizuju tzv "izbori" gde ljudi imaju "slobodu" da glasaju i izaberu sistem koji zele....ali kako ljudi mogu da biraju sistem, ako ga ne poznaju? To je kao kad bih ja radio problem iz matematike, a ne znam sabiranje i oduzimanje.

Citat
Nije idealno, ima uspone i padove, ali kako-tako funkcioniše. Smiley
I ja nekad gledam RTS i CNN, slicno pricate....

Citat
Inače, ne znam ni za jednu državu koja je iskorsitila sve svoje resosrse tokom svog postojanja.
Ne znam ni ja (sto ne znaci da nema), ali gotovo svi ratovi u istoriji su vodjeni zbog resursa : )

Citat
"Promena zasnovane na naučnoj metodi i osnovi..." ti zaista misliš da se može teoretski (možda i matematički) odrediti promene u društvu i da će društvo ići putem tih promena???   Smile  Da li ti misliš da je društvo homogena celina, gde se mogu odrediti metode promene? Ne... društvo je ogromna raznolika celina, sa tolikom varijabilnošću da može da se meri sa Univerzumom. Smiley
Raznolika jeste, u to ne sumnjam, ali kada zapreti glad, zedj, skloniste, svi smo isti! O tome ja pricam!
Ako dodamo na to i cinjenicu da danasnja drustva ne zele promene, jer su "uspostavljena", problemi mogu samo da rastu.

Citat
Sociologija proučava društva, njena kretanja, strukturu itd. ali ona ne može da predvidi šta će se desiti i kojim putem će krenuti današnje društvo. Može samo da nagađa...
Sociologija je ozbiljna nauka. Promene su danas nepredvidive jer zivimo u drustvu u kom se ceni misljenje, a ne dokazi i naucna metoda.

Citat
Društva postoje da bi bila stabilna zajednica za sve njene članove - tako je bilo i tako će biti.
Društva koja podržavaju promene su nestabilna i kad tad će se "vratiti na nulu" - na stabilno društvo koje im odgovara Smiley
: )) Nestabilna su zato sto pocivaju na "sta ti mislis, sta ja mislim?"

 Pa sta nas onda sprecava da oformimo zajednicu veliku 7 milijardi ljudi? Sta moze biti jace od toga i pruzati vecu sigurnost za svaku jedinku? : ))

Citat
Tu nema previše mozganja.  Smile
Ma da....zasto bi mi razmisljali i bili kriticni...neko drugi ce sve da odradi. Bez previse pitanja, "budi profesionalac u svom poslu"!
« Poslednja izmena: 04. Jul 2012, 19:00:45 od 85Kristal »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.076 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.