Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 18
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Krstenje u prvoj godini zivota; za ili protiv; obrazloziti  (Pročitano 26456 puta)
26. Jun 2012, 00:56:15
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 8856
Zastava Cyber Space
Browser
Opera 11.64
mob
Samsung Galaxy SII
Pre neki dan je jedan drugar prisustvao krstenju bebe. To me je navelo da razmislim malo o tome. I ja sam prisustvao tom cinu par puta, ali nikada o tome nisam malo vise razmisljao.

Ja sam krsten tek pre nekoliko godina i zahvalan sam roditeljima sto me nisu odmah krstili. Zahvalan sam sto mi ostavili mogucnost izbora.

Onda sam resio da ispitam kakvo je vase misljenje. Naime, hteo sam da otvorim temu u svom virtaulnom gradu, ali je tamo religija zabranjena.


Dakle, ja sam protiv krstenja bebe, jer to, po meni, treba da bude slobodan izbor/sopstvena odluka. Ne da bude nesto sto je nametnuto.

Podsetimo se sta je govorio Nikolaj:

Citat
Hristos je govorio sa autoritetom, ja govorim bez autoriteta. Sav moj autoritet je u meni, ne van mene; Ne u mome poreklu ili znanju ili misiji, no u mojoj veri kojom živim i u mojoj ljubavi sa kojom predlažem svoju veru braći svojoj. Ja samo predlažem svoju veru, ja je nikome ne namećem. (Sveti Nikolaj Srpski)

Kako se bebi vera moze predloziti? Kako se moze nekome predloziti najintimnija stvar duse?

Da sam pop, odbijao bih da krstim bebe. Govorio bih, ako vec zele, da roditelji odgajaju decu u hriscanskom duhu. I kada dete bude spremno, kada bude "sapiens" neka odluci. I tada bih krstio.

Odlukom se moze odbaciti zivot/tradicija roditelja, jer deca imaju svoj zivot. Ja ne ocekujem da neko bude moja koopija. Ocekujem da moje dete bude licnost za sebe, koju cu ja da usmeravam.

Isto kao sto necu da namecem izbor fakulteta (recimo) necu ni izbor vere.


----
Neko ce reci, pa moze kasnije u zivitu da odabere da li ce biti ateista, agnostik  ili nesto drugo, ali ja tvrdim da to nije isto.


Sta vi mislite?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma


pĆelica

Zodijak
Pol Žena
Poruke 49554
OS
Windows 7
Browser
Chrome 19.0.1084.56
mob
Nokia 
Mislim da ljudi religiju posmatraju preozbiljno. Krštena sam u prvoj godini života i drago mi je,eto baš mi je fino. Pozvana sam da krstim par osoba i jednu sam odbila jer me boli uvo što se to ne odbija ako ona to želi forme radi. Eto-imaš izbor i ne umiješ da ga napraviš kako treba. Nikad se ne bi krstila ali kaže-šta znam,glupo mi da se moji krste a ja ne. Mnogo njih to sad radi na brzinu i to čisto da makne s dnevnog reda,nema tu vjere i posvećenosti,želje.. nego eto-ja se sad krstim,pa te vjenčam pa ćao-ne poznajemo se. Previše filozofije oko toga,recimo jedna porodica treba sad da se krsti,sva djeca imaju želju ali ne mogu jer im se otac dogovorio prije 5-6 godina da im kumuje jedna porodica sa kojom je samo on dobar. e to je kršenje izbora. a ovo za bebe...nemam ništa protiv
IP sačuvana
social share
Najbolje se osjećam među jednostavnim ljudima pred kojima mogu da odbacim svoje oklope, da zaboravim komplekse i opreznost, s kojima mogu da se smijem, da kažem sve što mislim, ne plašeći se da će me pogrešno razumjeti
Pogledaj profil Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 8856
Zastava Cyber Space
OS
Linux
Browser
Opera 11.64
mob
Samsung Galaxy SII
Hehe, bas naprotiv, ja mislim da je ljudi shvataju neozbiljno  Smile

Dobar deo zivota sam bio, hajde da kazem, agnostik. I bilo mi je drago uslovno receno "sto nisam bio ukaljan"  Smile
Stvar duhovne zrelosti (valjda) treba da predstavlja taj korak.

Biti vernik "cisto radi reda" (zbog roditelja, komsija, sredine) je glupost  Smile
Bolje dobar atesita nego nikakav vernik  Smile

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma


pĆelica

Zodijak
Pol Žena
Poruke 49554
OS
Windows 7
Browser
Chrome 19.0.1084.56
mob
Nokia 
pa to su ti oni loši primjeri da imaš izbor,a da nemaš pojma šta ćeš s njim.
razumijem te  potpuno u dijelu da se vjera nosi u sebi  i da je na nama šta ćemo s njom,imalo to ili ne fizičkih manifestacija.
ljudi samo mnogo vole da 'poštuju red'  Smile
IP sačuvana
social share
Najbolje se osjećam među jednostavnim ljudima pred kojima mogu da odbacim svoje oklope, da zaboravim komplekse i opreznost, s kojima mogu da se smijem, da kažem sve što mislim, ne plašeći se da će me pogrešno razumjeti
Pogledaj profil Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Same rules apply

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 74299
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 13.0.1
jedna moja sestra se krstila na dan vencanja  Smile
IP sačuvana
social share
Jeka je moj drug 
And I won't show or feel any pain even though all my armor might rust in the rain!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 6357
OS
Windows 7
Browser
Chrome 19.0.1084.56
jedna moja sestra se krstila na dan vencanja  Smile

jedna i jedina sigurno  Smile

@ThePhilosopher
slazem se sa tobom da decu ne treba krstiti tako rano.. to treba da bude stvar izbora, a i taj cin bi trebalo da predstavlja veliku stvar u zivotu svakog vernika.  Smile
s obzirom da je se niko nece secati, gubi svoju istinsku vrednost
na ovaj nacin se samo pravi festa od svega toga, kao sto nas narod ima obicaj da radi i sa svim drugim stvarima..
IP sačuvana
social share

               
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Svedok stvaranja istorije


AriA

Zodijak
Pol Žena
Poruke 22537
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 13.0.1
mob
Samsung Galaxy S4 mini
Početak ove priče je pre svega vezan za veru tvojih roditelja, znači nasledjenu i veru koju sam imaš, ukoliko imaš neku drugu. Ili nemaš nijednu.

Ako pričamo o hrišćanstvu u našem slučaju o pravoslavlju, naravno da dete nema izbor. Po tradiciji, čija se tumačenja danas veoma svojevoljno definišu, dete treba da bude kršteno pre svoje prve godine života ili bar na dan svog prvog rodjendana. Može i kasnije, nije ništa strašno. Bolje ikada nego nikada.

Tvoj stav da detetu treba prepustiti izbor nije neosnovan ali je polovičan. Niko tebi ne može zabraniti da veru promeniš kada sazriš i eventualno promeniš mišljenje. Sve i da si kršten po pravoslavnim običajima ništa te ne sprečava da to uradiš u nekoj crkvi druge veroispovesti. Zar imamo malo takvih primera?

Čin krštenja inače spada u jednu od Svetih Tajni Hrišćanstva i ne može ti naškoditi čak iako se u medjuvremenu predomisliš pa odeš u katolike, budiste, muslimane itd.
Na tom činu, pored roditelja, glavna figura je kum koji preuzima duhovnu obavezu oko deteta koje krsti (po pravilu) i otud ime na engleskom Godfather (kum).

Pored toga, računa se da je duša deteta čista i neiskvarena do neke 12 ili 13 godine života, ne znam tačno (čitaj puberteta) pa bi u svakom slučaju bilo dobro dete krstiti do tog perioda ukoliko se to ne uradi "na vreme" i "po običaju".

Ovo sve važi u okvirima Pravoslavne vere, za druge  nisam tako precizna.

Pozdrav. Smile
IP sačuvana
social share
Čoveku je dato da se prilagođava situaciji.
Onog koji čeka da se situacija prilagodi njemu, ubije taština.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Same rules apply

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 74299
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 13.0.1
jedna moja sestra se krstila na dan vencanja  Smile

jedna i jedina sigurno  Smile

jeste  Smile
IP sačuvana
social share
Jeka je moj drug 
And I won't show or feel any pain even though all my armor might rust in the rain!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 6357
OS
Windows 7
Browser
Chrome 19.0.1084.56
Tvoj stav da detetu treba prepustiti izbor nije neosnovan ali je polovičan. Niko tebi ne može zabraniti da veru promeniš kada sazriš i eventualno promeniš mišljenje. Sve i da si kršten po pravoslavnim običajima ništa te ne sprečava da to uradiš u nekoj crkvi druge veroispovesti. Zar imamo malo takvih primera?

nisam pricao o potencijalnim problemima na koje bi naisli ljudi koji bi hteli da promene veru, ili da bi to smetalo ateistima i agnosticima posto ne bi trebalo ni da ih dotice tako nesto
govorim iz prespektive vernika, sta bi to trebalo da predstavlja. zar ti kao vernik ne bi volela da se secas svog krstenja?
ne sumnjam da poznajes sve pravoslavne obicaje, i sta crkva prica da treba da radis, ali trenutno diskutujemo o tome kako bi trebalo da bude a ne kako nalazu obicaji  Smile

IP sačuvana
social share

               
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Svedok stvaranja istorije


AriA

Zodijak
Pol Žena
Poruke 22537
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 13.0.1
mob
Samsung Galaxy S4 mini
Dala sam ja odgovore na svako pitanje al evo i da nacrtam:

da, dete treba krstiti dok je malo a čin krštenja može da gleda i kada poraste, u svom okruženju.
I još mnogo toga može lepog da doživi ukoliko se roditelji postaraju za to i uvedu ga u svoju veru na pravi način Smile

*a možda da pitaš neko pravoslavno lice da li može čin krštenja da reprizira negde oko 18-te godine  Smile   Smile
IP sačuvana
social share
Čoveku je dato da se prilagođava situaciji.
Onog koji čeka da se situacija prilagodi njemu, ubije taština.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 18
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.101 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.