Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 10:20:36
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Izbjeljivanje zuba  (Pročitano 6629 puta)
Legenda foruma


I have a joke. Women's rights.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 31126
Zastava Harare
OS
Windows XP
Browser
Chrome 19.0.1084.52
mob
Samsung GT-S7580
Ове пасте за бељење су мени никаке..  Smile
Мени ништа нису помогле.. Чуо сам да може нешто да се лимун исцеди у соду бикарбону и онда ту нешто траљаш.. Али није проверено, тако да не знам..  Smile
IP sačuvana
social share
E ovaj svet je otiso u kurac cim Lazu pitaju kakva je serija  Smile
Pogledaj profil WWW Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 4
OS
Windows 7
Browser
MSIE8.0
Ja u te reklame o pastama i raznim gelovima za izbeljivanje zuba ne verujuma a te kucne varijante smuti pa prospi mislim da ne rade posao.  Moj ti je savet da odes u neku stomatolosku ordinaciju i tamo uradis izbeljivanje zuba jer mislim da ti je sve ostalo gubljenje vremena.  Uostalom imas na sajtovima za grupnu kupovinu dobre popuste za to  :[115]:
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 16
OS
Linux Ubuntu
Browser
Mozilla Firefox 13.0
Soda bikarbona i limun ni slucajno na zube.
Imam drugaricu koja je tako zeznula zube, čini mi se da oštećuje zubnu gleđ.
Ona je bila zadovolja sa rezultatima ali vec od negde 24-5 kubur sa zubima.
Tako da ..

NI SLUCAJNO!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5437
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 19.0.1084.56
mob
Nokia zvrr
Bijeljenje zuba


Bijeljenje zuba


U eri savremenog života zahtjevi za svjetlijim i sjajnijim zubima su sve veći. Oduvijek su bijeli zubi predstavljali simbol ljepote, tako da se izbjeljivanje zuba ne vezuju samo za 21. vijek. Počeci ovog postupka datiraju još iz ranog 19. vijeka, i u te svrhe koristili su se hlorni kreč, oksalna kiselina, amonijak, hlorini, aluminijum hlorid.


Pravi bum u svijetu desio se marta 1989. god. objavljivanjem prvog naučnog rada o izbjeljivanju zuba u časopisu “Quintessence international”. Po prvi put je ova tehnika nudila mogućnost bijeljenja vitalnih zuba sa minimalno neželjenim efektima. Danas su farmaceutske kuće usavršile sredstava za bijeljenje zuba i stvaranje “holivudskog osmijeha”.

Šta je bijeljenje zuba?


Bijeljenje zuba je procedura u kojoj se uklanjaju razne diskoloracije sa površine zuba, a sama boja zuba postaje bjelja.


Koji su uzroci prebojenosti zuba?

 
Prebojenost (diskoloracija) zuba najčešće nastaje zbog  konzumacije hrane i pića koja prebojava zube. Prebojenost zuba može nastati i zbog različitih sistemskih, metaboličkih anomalija, primjene ljekova, na prvom mejstu, tetraciklina.


Da li je bijeljenje zuba štetno?

 
Nije. Mnoge studije su pokazale da ova mikroinvazivna stomatološka intervencija nije štetna, pogotovo metode koje se koriste pod nadzorom stomatologa. Novi poizvodi za bijeljenje zuba koriste preparate fluora pa su zubi mineralizovani nakon izbjeljivanja bolje.


Čime se vrši bijeljene zuba?


Bijeljenje zuba  u ambulanti se vrši pod stručnim nadzorom stomatologa, a  kao sredstvo se  koristi vodonik-peroksid, u visokim koncentracijama od 30-35% (u novije vrijeme čak i do 37 i 38%). Bijeljenje vitalnih zuba u kućnoj varijanti se vrši 10% karbamid-peroksidom.

Kakav je mehanizam djelovanja izbjeljivača?

 
Sredsta za bijeljene su na bazi karbamid-peroksida i vodonik-peroksida. Njima se mogu tretirati i vitalni  i avitalni (mrtvi) zubi. Mehanizam djelovanja zasniva se na oksidaciji. U oba slučaja aktivna supstanca je vodonik-peroksid koji se razlaže na slobodne radikale koji reaguju sa hromatogenim organskim supstancama, mijenjajući njihovu molekularnu strukturu. Stvaraju se manji molekuli koji reflektuju manje svijetla čime se ostvaruje efekat izbjeljivanja.

Koliko tehnika bijeljena zuba postoji?

 
Postoje 4 tehnike bijeljenja zuba u zavisnosti od toga da li se izvodi u ordinaciji ili kod kuće:

 - ordinacijsko bijeljenje zuba (vitalnih i avitalnih)

  - kućno bijeljenje zuba (noćno beljenje vitalnih zuba)

  - šetajuća tehnika bijeljena zuba (walking blech technique)

  - bijeljenje slobodno-prodajnim preparatima


Da li je opasno izbjeljivanje zuba preparatima koji se mogu naći u slobodnoj prodaji?

 
S obzirom na to da se radi o niskim koncentracijama karbamid-peroksida, nema bojazni od agresivnog dejstva preparata. Međutim, ovaj način nije kontrolisan od strane stomatologa te nije ni efikasan ni precizan. Na tržištu se mogu naći i preparati koji nisu odobreni od strane Svjetske zdravstvene organizacije.


Ordinacijsko bijeljenje vitalnih zuba

 
Proces bijeljenja zuba počinje postavljanjem koferdama (zaštite), čija je uloga da žaštiti okolna meka tkiva (gingivu i interdentalnu papilu) od kaustičnog dejstava sredstava za bijeljenje zuba.
Tek kada su stvoreni uslovi za pristupanje bijeljenju zuba, koncentrovani karbamid-peroksid ili  hidrogen -peroksid (30% - 38%), pažljivo se nanosi na labijalne površine zuba i ostavlja se da djeluje 20 - 30 minuta.
Nakom određenog vremena vrši se uklanjanje sredstva za bijeljenje, a zatim se energično ispira velikom količinom vode.   

Noćno kućno bijeljenje vitalnih zuba

 
Radi se o neinvazivnom tretmanu.U ovoj metodi bijeljenja učestvuje sam pacijent. Postupak podrazumijeva izradu meke, vinilske kašike, tray-a u koju se aplikuje gel za bijeljenje i pacijent je nosi 5-8 sati toku noći. Vreme tretmana je različito od nekoliko dana pa do maksimum 14 dana što zavisi od stepena prebojenosti zuba.
Stomatolog  uzima anatomski otisak zubnih lukova koji će se bijeliti i vrši se njihova izrada od gipsa.
Anatomski otisak služi za izradu tray-a.
Prilikom predaje tray-a stomatolog vrši obuku pacijenta za upotrebu ovog sistema.Prvu aplikaciju gela u tray-u pacijent obavlja pod nadzorom stomatologa. Tray se postavi na odgovarajući zubni luk  i nježno pritisne sa svih strana da se gel rasporedi.
Nakon noćnog nošenja tray se skida, a višak odstrani pomoću četkice za zube i dobro ispere vodom.

 
Bijeljenje avitalnih(mrtvih) zuba

 
Ovo je konzervativan metod koji zamjenjuje nadogradnje i keramičke nadoknade. Bijeljenjem mrtvih zuba postiže se poboljšanje u nijansi zuba. Tendencija je, međutim, da se vremenom tamna boja vraća, na čemu treba skenuti pažnju pacijentu i ponoviti postupak bijeljenja. Utvrđeno je da stepen tamnoće, kao i starosna doba pacijenta, ne utišu na uspješnost bijeljenja zuba.


Da li postoje neželjene pojave?

 
Kao neželjene pojave prilkom bijeljenja vitalnih  zuba navodimo prolaznu osjetljivost zuba na različite nadražaje kao recimo na hladno i slatko, kisjelu hranu, nelagodu na desnima i sl.

Sta raditi u slučaju da se pojave navedeni simptomi?

 
U tim slučajevima savjetujemo pacijentu smanjenje učestalosti nošenja aplikacionog tray-a (umjesto svaku – svaku drugu noć), smanjenje koncentracije gela za izbjeljivanje i tretiranje zuba preparatima koji smanjuju osjetljivost zuba. Ova pojava je uvijek prolaznog karaktera.


Koje osobe se ne smiju podvrgnuti procesu bijeljenja zuba?

 
Žene u periodu dojenja, trudnice, osobe alergične na perokside i glicerin, sa poremećajem gutnja i disanja, potom kod kojih je u toku ortodontski tretman, osobe sa gingivitisom ili parodontopatijom prvo primarno sanirati, sa nekontrolisanim dijabetesom, osobe sa AIDS-om.

 
Da li su potrebne određene pripreme prije zapocinjanja izbeljivanja zuba?

 
Da, priprema podrazumijeva sanaciju svih zuba, uklanjanje mekih i čvrstih zubnih naslaga sa zuba u gornjoj i donjoj vilici.

Da li kompozitni ispuni ( bijele plombe) mogu izbijeliti?

 
Najčešće veći kompozitni ispuni ostaju tamniji nakon bijeljena zuba dok u slučaju manjih ispuna dolazi do njihovog površinskog izbjeljivanja. Tada se izbijeli i sloj ispod njih, te se tako stiče utisak da je i ispun izbijeljen. Najbolje je plombe promijeniti dvije do tri nedjelje nakon završnog tretmana, nakon stabilizovanja boje zuba.

Koliko traju rezultati izbjeljivanja?

 
Trajnost rezultata je strogo individualna. Izbjeljivanje može da se ponovi svakih šest do dvanaest mjeseci,odnosno, po potrebi pa stoga naglašavamo pacijentu da čuva dobijene folije(trey).

Važno je znati da nakon završenog bijeljenja zuba, tokom vremena, pigmenti iz hrane, pića ili duvana mogu ponovo prebojiti zube.

Izvor: nazdravlje.me
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Same rules apply

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 74299
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 13.0.1
ja sam to uradio kod privatnika pre jedno 4-5 godina i bio sam bas zadovoljan ostali su mi beli bas dugo jedno 7-8 meseci ili tako nesto 
IP sačuvana
social share
Jeka je moj drug 
And I won't show or feel any pain even though all my armor might rust in the rain!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 10:20:36
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.1 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.