Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Tinejdžeri vegetarijanci  (Pročitano 3867 puta)
25. Okt 2005, 07:15:54
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Tinejdžeri vegetarijanci

Nekada je bilo veoma teško navesti tinejdžere (pa i one starije) na zdravu hranu. Još uvek postoji veliki broj tinejdžera koji jednostavno odbijaju da jedu povrće ili ga nerado jedu, ali, s druge strane, nemali broj vaših vršnjaka prati svetske trendove u ishrani. Briga o pravilnoj ishrani je veoma u trendu, kao i briga o izgledu svog tela. Prateći različite trenodve, izvestan broj tinejdžera opredeli se da postanu vegetarijanci (nekad na nezadovoljstvo svojih roditelja, koji i dalje jedu meso i ne žele da im "neko izvoljeva" u pogledu toga šta će se jesti u kući). Samo, koliko je vegetarijanska ishrana zaista zdrava za organizam koji se i dalje razvija, kao što je organizam tinejdžera?

Stručnjaci su izvršili neka ispitivanja (laboratorijske analize krvi) na tinejdžerima vegetarijancima, i evo rezultata do kojih su došli. Za početak, pozitivni rezultati - nivo šećera kod tinejdžera vegetarijanaca niži je nego kod njihovih vršnjaka koji jedu i meso; smatra se da je to posledica veće količine vlaknastih namirnica, koje su sastavni deo ishrane bazirane uglavnom na biljkama. Pošto šećer nije bio prenizak, ovo se smatra pozitivnim.

S druge strane, kod tinejdžerki vegetarijanaca ustanovljen je niži nivo gvožđa, u nekim slučajevima toliko nizak da je to prešlo u anemiju. Plus, kod tinejdžera vegetarijanaca oba pola koji se bave sportom ustanovljen je manjak cinka, minerala koji u priličnoj meri dobijamo iz crvenog mesa; kod nekih su ustanovljeni i problemi u radu organa za varenje.

Sve te analize odnose se na tinejdžere koji ne jedu meso, ali i dalje konsumiraju drugu hranu životinjskog porekla, kao što su mleko, mlečni proizvodi i jaja. Ukoliko bi se odrekli i ovih namirnica, pokazao bi se i manjak vitamina grupe B, kalcijuma i neophodnih masti.

Ukratko: možda vam ideja da postanete vegetarijanac izgleda primamljivo, ali bi ipak bilo preporučljivo da s tim sačekate još koju godinu, dok vaše telo ne završi s razvojem. Tada ćete, ako to i dalje budete želeli, uz pažljivo balansiranu ishranu moći da se bez posledica odreknete mesa.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 3
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Meni ne ide u glavu kako jedenje zivotinjskih leseva moze da bude zdravije od vegeterijanske ishrane?? Imam taj problem da mi roditelji ne dozvoljavaju da predjem na vegeterijansku ishranu, pa sam zato ovde, pokusavam da im pokazem da je to zdravo za mene...i onda vidim ovu stranicu. Ok, ima manjak pojedinih supstanci, ali niste napomenuli da su neki vitamini i minerali u mnogo vecim kolicinama? Nego, da skratim, moje pitanje je, da li vegeterijanska ishrana moze da ostavi nesto vece posledice osim navedenih?
Alexandra
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.069 sec za 19 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.