Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 17
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: IstraŽivanje - Kako srednjoŠkolci u Srbiji provode slobodno vreme  (Pročitano 24665 puta)
15. Mar 2012, 00:41:04
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
Browser
Opera 11.61
Kafići važniji od filma i knjige

Alarmantno - Učenici radije gledaju televiziju, bave se sportom ili idu sa društvom u klubove nego što posećuju ustanove kulture



Odnos snaga ... Pozorište ne posećuje 77,8% srednjoškolaca, ali klubove obilazi njih 67,5%

Srednjoškolci u Srbiji nisu preterano zainteresovani za kulturu, pokazalo je najnovije istraživanje Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka.

Svega 0,2 odsto učenika svoje slobodno vreme najradije provodi u kulturnim ustanovama, a čak dve trećine njih potpuno je nezainteresovano za kulturu. Slobodno vreme učenici pre troše na gledanje televizije, bavljenje sportom, za računarom, na druženje sa prijateljima ili odlazak u klubove.

Novac problem

Većina srednjoškolaca ne učestvuje u kulturnom životu, jer svega 8,5 odsto njih uopšte posećuje kulturne programe. Zabrinjavaju podaci da čak 85,8 odsto srednjoškolaca retko ili nikada ne posećuje muzeje, 84,5 književne večeri, a 79 odsto galerije.

Neverovatno je i da 77,8 odsto učenika retko ili nikada ne gleda pozorišne predstave, 74 odsto ne posećuje kulturno-istorijske spomenike, dok čak dve trećine gotovo nikada ne ide u bioskop. S druge strane, čak 67,5 odsto njih vrlo često ili često odlazi u klubove, 43,6 na sportske događaje, a 24,3 odsto na koncerte.



- Poredeći sa ranijim istraživanjima kulturnih potreba omladine, uočava se da se nije značajno promenio obrazac korišćenja slobodnog vremena u poslednjih 15 godina - navodi profesor Slobodan Mrđa, koji je sproveo istraživanje „Kulturni život i potrebe učenika srednjih škola u Srbiji", anketirajući 2.439 đaka.


Nedostatak slobodnog vremena nije opravdanje za ovako malo interesovanje omladine za kulturne sadržaje, pošto najviše njih, čak 42,1 odsto, ima od jedan do tri sata slobodnog vremena dnevno, a dosta njih ima čak i do pet sati „voljno". Šokantno je da su mladi kao vodeći razlog zašto retko posećuju kulturne ustanove naveli nedostatak interesovanja. Pokazalo se da je manjak novca problem koji se ponavlja već duže vreme, jer oko dve trećine učenika može da izdvoji do 2.000 dinara za zadovoljavanje svojih kulturnih potreba, a mnogi ne mogu ni dinar.

- Razlozi ovakve nezainteresovanosti su povezani, a u njih spada to što smo poslednjih 15 godina negde „zaturili" mladu generaciju i sada plaćamo cehove toga, zatim vrednosni sistem, to što je porodica orijentisana samo na puko preživljavanje i izgubila je edukativnu funkciju koju su preuzeli mediji. Model kulturne politike kod nas ne omogućava kulturnu participaciju mladih i jedino što im preostaje su vršnjačke grupe i druženje po klubovima - upozorava Mrđa.

Nema sekcija

Slični su i pokazatelji učešća mladih u kulturnom i umetničkom životu zemlje, gde se više od 85 odsto ne bavi kulturnim stvaralaštvom i kao glavni razlog većina njih navodi nezainteresovanost. Tek 11,7 odsto učenika se povremeno bavi nekom formom književnog stvaranja, uglavnom pisanjem, svaki deseti ponekad glumi, igra, pleše, a 9,9 odsto crta, slika ili vaja. Više od polovine srednjoškolaca to objašnjava nedostatkom interesovanja za umetnost ili manjkom slobodnog vremena.

Ljubica Beljanski Ristić iz Centra za dramu u edukaciji i umetnosti napominje da treba razvijati kulturu u obrazovanju i obrnuto - obrazovanje u kulturi, kako bi se ovi alarmantni podaci izmenili.



Čitaju samo kad moraju

Mladi u Srbiji najčešće čitaju časopise, obaveznu lektiru i dnevnu štapu i iz njih se informišu o kulturi. Press je među tri najčitanija dnevna lista. Čak trećina srednjoškolaca čita knjige samo kad mora, odnosno lektiru, a najveći broj njih, čak 29,5 odsto, nije pročitalo nijednu knjigu osim toga.

 Izvor

_____________________________________________________________________________________

Po meni dosta alarmantno istrazivanje. Ne kazem da sada treba da svi postanemo kulturni odjednom ali mi je npr. alarmantno to da ljudi uopste ne citaju. Razlog je jednostavan, citanje(pogotovo u mladjim godinama) doprinosi razvoju govora, recitosti i masti. Velika krivica toga je i na drzavi jer npr. kako da odem u bioskop kada ga nemam(evo, u mom gradu ce tek za neki mesec posle ko zna koliko godina da proradi isti  Smile ) i kako da ljudi kupe knjige kada nemaju ni za hleb i kako da uospte citaju i oni a i da npr. citaju deci kada im se zivot svede na egzistenciju ali smo zbog toga dela i svega drugoga ispustili dosta veliku generaciju klinaca. Sada ih puste pred TV ili Komp i jedva izadju da se igraju. Vrsili smo neko istrazivanje u obdanistu. Od cele grupe dece(20+) samo troje su izjavili da im citaju knjige kod kuce. Nije bajno nigde, ali imam ustisak da smo mi bas zabrazdili i da ce biti samo gore i gore. Ja bih rekao da pocinjemo da idemo ka ovome

http://www.imdb.com/title/tt0387808/

ali bih bio previse pesimistican.

Govorim onako dosta generalno. Naravno da postoje pozitivni primeri i da nije sve negativno. Postoje ljudi koji citaju, sa TV-a i kompa se moze dosta i nauciti itd. ali samo kazem da mi je ovo istrazivanje nekako, nazalost, realan odnos onoga sto se desava sada.
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.28
ne znam kako se razlikuje videti predstavu na YT i videti je uzivo.. stavise sve mi vise odgovara da gledam predstave na kompu uz hranu i pice i pauze kad ja hocu.. bioskop mi odavno vise ne predstavlja nista, niti mi je ikada predstavljao.. mada bioskop nije nikakvo merilo kulture i kulturnog zivota..

deca ne posecuju knjizevne veceri.. wow.. pa ne znam sta ce biti sa njima!  Smile Smile

a citanje.. ja mislim da je situacija sa citanjem mnogo drugacija nego sto je tu prikazana.. realno klinci ne citaju, ali dodju u neke godine kad se opredeljuju i tu dosta ljudi posegne za knjigom, ili ako nista drugo uz serije i filmove i stripove zaljubi se u neki zanr i posle cita taj konkretan zanr sto takodje nije zanemarljivo u "obrazovnom smislu".. i beletristika je kultura u modernoj eri, jer ako gledamo da su samo klasici kultura, onda to je malo rur razmisljanje, ne volim tu podelu na "epska dela" i "moderno sranje".. pa u nekim modernim sranjima covek nadje vise radosti i zabave nego u nekom Dostojevskom ili Cehovom koji te izbacaju ko majmuna pa ne mozes da se pokupis dva meseca nakon sto si svario sta si procitao  Smile

Pogledaj recimo Agape.. to je emisija koja postoji koliko?.. nekoliko godina ja mislim, 4,5 recimo.. pa ta je emisija kulturnija, duhovnija i obrazovnija od bilo koje knjige, predstave i predavanja koje sam cula i videla.

Kad pomislim kako da detetu "nametnes" kulturu citanja, ja nekako uvek mislim da su stripovi najbolji moguci pocetak.. jeste da ce da izgube oci najverovatnije, ali to je taj neki put.. stice se navika citanja, uzimanja papira u ruke i vrtenja stranica, iscekivanja i zamisljanja. Odatle je sve lakse cini mi se.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Adapt or die!

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 5620
Zastava Beograd, Voždovac
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 10.0.2
mob
SonyEricsson K610i
Muzeji... ajde, bila bi greška ne otići barem jednom u godinu dana...

Galerije... što da plaćaju kad mogu da vide iste slike preko Google images. (pod uslovom da ih dotični i zanimaju)  Smile

Pozorišta... i dobro je što ih ignorišu, sa obzirom da gluma u njima na... bednom nivou... (mada, to je moje lično mišljenje)

Bioskopi... ajde, bilo bi lepo da idu sa svojim partnerom/društvom da gledaju filmove... mada današnji filmovi... Smile
A i nije poseban problem pozvati društvo kod kuće, pa da gledaju film... uz to je i jeftinije...

Knjige... neka čitaju što više kniževnih dela, to ne može da škodi. Smile

Spomenici... realno, oni su više ukras... ali treba ih znati...


Mada... neću izvoditi nikakav zaključak o kulturi i kulturnom životu srednjoškolaca u Srbiji, sa obzirom da i sam "nisam kulturan". Smiley
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Ego sum qui sum.

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 15076
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 17.0.963.79
Tesko je danasnju omladinu navici na citanje,jer 80% njih mi kaze da bi pre gledali u zid nego citali neku knjigu.  Kao,hajde ne smaraj vise o tome,ne davi.  itd.  
To je nasa realnost.  .  .   :?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

...члан секције младих трезвењака...

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 37273
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 10.0.2
Ко да је шта боље било гдје. Бибери, Џесике Блек, можда су наши клинци чак и бољи... Smile
IP sačuvana
social share
Prefer a feast of friends to the giant family
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 11.61

a citanje.. ja mislim da je situacija sa citanjem mnogo drugacija nego sto je tu prikazana.. realno klinci ne citaju, ali dodju u neke godine kad se opredeljuju i tu dosta ljudi posegne za knjigom, ili ako nista drugo uz serije i filmove i stripove zaljubi se u neki zanr i posle cita taj konkretan zanr sto takodje nije zanemarljivo u "obrazovnom smislu".. i beletristika je kultura u modernoj eri, jer ako gledamo da su samo klasici kultura, onda to je malo rur razmisljanje, ne volim tu podelu na "epska dela" i "moderno sranje".. pa u nekim modernim sranjima covek nadje vise radosti i zabave nego u nekom Dostojevskom ili Cehovom koji te izbacaju ko majmuna pa ne mozes da se pokupis dva meseca nakon sto si svario sta si procitao  Smile

Ma, cisto kazem da mi je alarmantno da ne citaju skoro uopste. Ukace se na komp, odu na Fejs, pogledaju neku seriju ili film, odigraju neku kompjutersku igricu i to je to. Cak nije bitno ni sta citaju. Nek citaju i dnevnu stampu al ne crnu hroniku nego deo o tehnici pa ce opet saznati nesto novo i poucno. Ne volim ni ja tu podelu, bitno je citati. Sad dal je Dostojevski il nesto drugo nije ni bitno jer ces opet mozda izvuci nesto iz toga i biti makar malo mudriji a ne prost lik koji ne zna nista o nicemu. Za malu decu su bajke dosta dobre jer te uvode u taj neki svet knjige i razvijaju mastu ali opet nije bitno. Nek pocnu i od stripa i od bilo cega sto ih interesuje samo neka citaju. Bitno je to neko interesovanje za saznavanjem. Sad, koje je to interesovanje i sredstva kojim dolazis je nebitno.


Galerije... što da plaćaju kad mogu da vide iste slike preko Google images. (pod uslovom da ih dotični i zanimaju)  Smile

Problem je sto ni to ne rade. Fejs, neka igrica i to je to. Kazem, nije bitno sredstvo, itekako i uz komp mozes biti kulturniji, samo sto danas retko koriste te opcije.

Ко да је шта боље било гдје. Бибери, Џесике Блек, можда су наши клинци чак и бољи... Smile
Ne bih se ja bas ugledao na Amere. Nismo ni mi daleko od toga ali nismo ni toliko ogrezli u sve to jer je situacija kod njih itekako gora. Mi trebamo gledati sebe i kako da mi budemo bolji i to je to.
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Linux Ubuntu
Browser
Chrome 15.0.874.106
Najviše se bave sportom, jujujuju, treba ih govnjivom motkom...  Smile

Iskreno mi se kenja od ovih sranja od istraživanja koja govore kako nam omladina ide u qrac... Kao da je pre 20 i nešto godina bilo drugačije, samo su sredstva za zabavu i komunikaciju drugačija. Mlade je uvek više zanimalo muvanje, izlasci (korzo, igranke), tračevi, krpice, TV, muzika neko koncerti filharmonije, džez, Kafka, Vorhol i Polok. Ukus za ove stvari razvija se kasnije, ne kad ti hormoni bubnjaju telom i glavom sve u 16. A nije svako ni za to, realno. Naprotiv, mali broj ljudi je za to; ostali su mediokriteti koji čitaju Koelja u boljem i Danijelu Stil u gorem slučaju, što je ekvivalent čitanju etiketa sa šampona dok si na WC šolji.
« Poslednja izmena: 16. Mar 2012, 13:58:16 od B@mbin@ »
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


42

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 26656
Zastava Restoran na kraju vaseljene
OS
Linux Ubuntu
Browser
Chrome 17.0.963.79
mob
Nokia 6630, valjda
Bambi, chitanje etiketa u WC-u je jako obrazovno... Svashta chovek moze da nauchi...
Ja to ne bih meshao sa dotichnim "spisateljima"

Citat
Zbog jebenog Linux-a potpis je u izradi.
  Smile
Osvajanje sveta uz pomoc linuxa ide malo neochekivanim tokom...  Smile
IP sačuvana
social share
“The mind commands the body and it obeys. The mind orders itself and meets resistance.”
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Linux Ubuntu
Browser
Chrome 15.0.874.106
U pravu si, izvinjavam se svim etiketama ovog sveta.  Smile One makar sadrže neke korisne informacije, za razliku od gorenabrojanog patetičnog smeća.

Linux je priča za sebe. Sad smo se nekako složili, moraću danas da promenim potpis, onda ću sutra u world domination, ne mogu sve odjednom.    Smile
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 7
Browser
Chrome 17.0.963.79
mob
Apple iPhone SE 2020
Sto se tice knjiga, ja sam i dalje u soku sto se npr. naucna fantastika koja je prava hrana za mozak u tim tinejdzerskim godinama smatra smecem, dok se drndavi Cosic cita i iscitava dva puta.. jednom u osnovnoj, drugi put u srednjoj skoli...

Mi smo, doduse.. prvi put dobili samo delove za citanje, a drugi put smo ga preskocili (hvala ti boze na bombardovanju) Smile

Sto je toliko strasno da se uvede Klark ...
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 17
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.087 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.