Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 05:58:10
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Fascinantna struktura Svetog Pisma  (Pročitano 13852 puta)
21. Dec 2003, 05:18:03
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2771
Savrsenstvo je cak i kako je napisano Sveto Pismo.
IP sačuvana
social share
Nije bitno sta imas, bitno je koliko dajes.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2771
Kako možemo da budemo sigurni da je Biblija koju imamo Božja Reč, a ne zbirka mitova i legendi? Struktura izvorne biblijske građe se razlikuje od one koju nalazimo u našem srpskom prevodu. Postoje brojni dokazi o tome da je Bibliju nadahnuo Sam Stvoritelj:

1)   primena (kao klasičan primer poslužiće i odeljak iz Knjige proroka Malahije 3:8-10, u kome Bog bukvalno kaže: "... i okušajte me u tom, veli Gospod nad vojskama...". Bog  daje izazov ljudskom rodu da Mu se pokori prema Njegovoj reči i da sam za sebe ispita da li je istinito to što piše u njoj. Bog poziva čovečanstvo da dokaže Njegovo postojanje time što će činiti ono što On kaže.
2)   proročanski aspekat - kada se ispune biblijska proročanstva to može da posluži kao dokaz da Bog postoji.
3)   Božja obećanja koja su se ispunila onima kojima ih je Bog dao.
4)   Božja tvorevina - apostol Pavle u poslanici Rimljanima 1:19-23, govori o tome da se Bog može dokazati na osnovu onoga što je stvorio: "Jer ono što se o Bogu može saznati očigledno im je - Bog im je to učinio očiglednim. Jer, od stvaranja sveta, Božje nevidljive osobine - Njegova večna sila i božanstvo - mogu se jasno sagledati u onome što je stvoreno pa ljudi nemaju izgovora. Jer, iako su upoznali Boga, nisu ga kao Boga slavili ni zahvaljivali Mu, nego su im misli postale jalove, a nerazumno srce im se pomračilo. Praveći se mudri, postali su ludi pa su slavu besmrtnoga Boga zamenili slikom i obličjem smrtnoga čoveka, ptica, četvoronožaca i gmizavaca." (Savremeni srpski prevod). Tvorevina nije slučajno nastala nego je ustrojena tako prema Božjoj promisli.
5)   u krajnjem smislu glavni dokaz da Bog postoji je ipak vera u ono što ne vidimo (Poslanica Jevrejima 11:1).

nastavice se
IP sačuvana
social share
Nije bitno sta imas, bitno je koliko dajes.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2771
Postoji još jedan način kojim možemo da dokažemo da je Biblija Božja Reč i da sve knjige koje ona sadrži predstavljaju celovito Božansko otkrovenje i u potpunosti odražavaju Njegovu volju. Poredak knjiga u izvornom Starom zavetu (jevrejski spisi) je drukčiji od onoga koji nalazimo u našoj Bibliji. Nije slučajno što je Biblija napisana tako kako jeste, što samo pokazuje da je nadahnuta od Boga. Iako razumevanje strukture Biblije nije ključno za spasenje, ona ipak otkriva kakav je Bog kome služimo.
   "Ali, ti ostani u onome što si naučio i u šta si uveren, svestan od koga si naučio i da od malih nogu znaš Sveta pisma, koja mogu da te učine mudrim za spasenje kroz veru u Hrista Isusa. Sve Pismo je od Boga nadahnuto i korisno za poučavanje, za prekorevanje, za popravljanje, za odgajanje u pravednosti" (Druga poslanica Timoteju 3:14-16). U tom odeljku kriju se dva koncepta: prvi je aspekat Svetog Pisma, a drugi činjenica da je ono Bogonadahnuto. U vreme kada je Pavle pisao Timoteju nisu postojali novozavetni spisi, tako da se sve Pismo tog doba svodilo na Stari zavet, dok je Novi zavet sastavljen nešto kasnije.
"Onda im reče: 'Ovo je ono o čemu sam vam govorio dok sam bio s vama - da treba da se ispuni sve što je o meni napisano u Mojsijevom zakonu, u Prorocima i u Psalmima'. Potom im otvori um da razumeju Pisma, pa im reče: 'Ovako je zapisano: »Hristos će stradati i trećeg dana ustati iz mrtvih, i u njegovo ime će se propovedati pokajanje i oproštenje greha svim narodima, počevši od Jerusalima. Vi ste tome svedoci, a ja ću vam poslati ono što je moj Otac obećao. Ali, ostanite u gradu dok se ne obučete u silu sa visine«'" (Jevanđelje po Luki 24:44-49). Iz ovog citata može se izvući zaključak da je Sveto pismo sastavljeno iz tri dela: Tore (Mojsijevog zakona), Proroka i Spisa (u koje spadaju i Psalmi). Stih 45 sumira sve što se podrazumeva pod Svetim pismom!
Lukino jevanđelje nam daje standardnu definiciju onoga što se podrazumeva pod Svetim pismom. Jevreji i dan danas tako tretiraju Sveto pismo. Zanimljivo je to da je apostol Luka namenio svoje jevanđelje čitaocima iz redova neznabožaca (ne-Jevreja), pošto Jevrejima nije bilo potrebno objašnjavati tu trodelnost Svetog pisma. "Koja je, dakle, prednost Judeja? Ili, kakva je vrednost obrezanja? Velika u svakom pogledu. Pre svega, poverene su im Božije reči. A šta ako su neki od njih bili neverni? Da li će njihovo neverovanje obesnažiti Božiju vernost? Nipošto! Nego, neka Bog bude istinit, a svaki čovek lažov, kao što je zapisano: 'Da budeš u pravu kad govoriš i da pobediš kad sudiš.'" (Rimljanima 3:1-4). Ti stihovi u Rimljanima govore da su Jevrejima poverene Božje tajne. Apostol Pavle podvlači da je velika prednost biti Jevrejin - jer njima je Bog dao svoje otkrovenje koje oni nisu razumeli niti sledili u potpunosti.
IP sačuvana
social share
Nije bitno sta imas, bitno je koliko dajes.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Dobro je kada reci u knjizi napisane mozes tumaciti na vise nacina, daje draz i zanimljivost knjizi... ali nisam siguran koliko je dobro kada je u pitanju verski spis
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2771
Apostol Petar takođe govori o Svetom pismu: "A njegovu strpljivost smatrajte spasenjem, kao što vam je, u skladu s mudrošću koja mu je data, pisao i naš dragi brat Pavle. On tako piše u svojim poslanicama kada o ovome govori. Ima u njima nekih stvari koje je teško razumeti, koje, kao i ostala Pisma, neuki i nepostojani ljudi iskrivljuju na spostvenu propast" (Druga Petrova 3:15-16).
IP sačuvana
social share
Nije bitno sta imas, bitno je koliko dajes.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2771
Ne gledajuci modu sadasnjeg sveta, nego cinjenicu da je vaskrsao iz mrtvih (dakle ziv je), kakva je danasnja uloga Isusa Hrista (u kojoj je On poziciji) u odnosu na ljude?
IP sačuvana
social share
Nije bitno sta imas, bitno je koliko dajes.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Ne gledajuci modu... to je nemoguce, isus je postao pop ikona, kao madona ili britney.... to je nemoguce zaobici... njega nose i japanci i kinezi i amerikanci i evropljani ... svi.. kompletna ta prica dovela je po meni do sakacenja onog izvornog sta bi on trebao predstavljati vernicima, ali ... pravi vernici ne obracaju paznju na trenutne modne hirove zvezda... nadam se bar.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2771
Treba stalno imati na umu ta tri dela koja čine Sveto pismo! Igra brojevima je vrlo zanimljiva. Jevrejski alfabet ima 22 slova. Najduži biblijski Psalam, Psalam 119-ti, napisan je u akrostihu. Svaki stih tog Psalma počinje sledećim slovom u alfabetu, a grupe od po 8 stihova počinju istim slovom. Na taj način vidimo formulu u kojoj 22 puta 8 je jednako 176 stihova, koliko taj Psalam i sadrži. Biblija sadrži i mnoge druge akrostihove. Priče Solomonove 31:10-31, govore o ženi plemenitog karaktera, a Plač Jeremijin predstavlja seriju akrostihova (izuzetak je poslednje poglavlje). Svrha akrostiha je da prenese stanje potpunosti i savršenstva! Psalam 119-ti govori o Božjem Zakonu. Akrostih je najviši oblik izražavanja u hebrejskom jeziku. Kada je on prekinut, to predstavlja poruku o nesreći i tuzi, kao na primer u 24-tom Psalmu koji govori o uništenju svih Božjih protivnika i trijumfu pravednika prilikom dolaska Cara slave. Akrostih se uvek sastoji od 22 dela.
IP sačuvana
social share
Nije bitno sta imas, bitno je koliko dajes.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Hronicar svakodnevice


Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 685
Zastava trenutno Šabac
Nisam citala pa ne mogu da sudim. Ne mogu da zamislim savrseno knjizevno delo. Ima ih jako dobro napisanih, ali savrseno.... nista licno.
IP sačuvana
social share
Red, rad i disciplina.
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2771
Pa od savrsenog Autora ne moze da bude nesavrseno delo... nista licno.

Elem, tema je, sto se mene tice, iscrpljena buduci da sam dao sav svoj doprinos njoj koliko mogu. To je bila poslednja religijska tema koju sam pokrenuo i koju sam zeleo da pokrenem, jer sam smatrao da je verovatno najvaznija. Mislim da je doslo vreme da  se zaustavi dalji trend ovakvih i slicnih tema, buduci da je sve receno (ili makar ono najvaznije  Smile).

Svima zelim ugodno citanje savrsene Knjige!
IP sačuvana
social share
Nije bitno sta imas, bitno je koliko dajes.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 05:58:10
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.064 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.