Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 20. Apr 2024, 06:15:36
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 4 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Hanuka  (Pročitano 21693 puta)
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol
Poruke 982
Nepostoje Tore samo Tora i ona i jeste Stari zavet!

Liste takodje postoje ali ih nije pisao Mojsije nego veliki rabini koji su ustvari sastavili sve to kroz tradiciju.
Nema nikakvih lista u Svetom pismu.
A sto se polnog odnosa tice to je bas onako kako sam napisala i nigde nepise koliko se to radi, samo pise da se radi kada je zena cista i nista vise, a ako bas onda da kazem da je kod Ortodoksnih Jevreja Micva (dobro delo) voditi ljubav petkom uvece.
IP sačuvana
social share
Marriages are made in heaven and consummated on Earth.
To love and be loved is to feel the sun from both sides.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 191
Citat: Ktantonet
Zapovest se na Hebrejskom kaze CAV!
Micva je zapoved ili dobro delo.
U spisku koji ti spominjes nepostoji kad i koliko da upraznjavas polni odnos ali postoji nacin na koji se zena sprema odnosno cisti pre nego pristupi istom, znaci polnom odnosu. Jer isto kao i u Hriscanstvu zena je kada ima mesecni ciklus "prljava", vreme kada nesme ni u Crkvu da ide niti sta Sveto da dira. Dakle nacin ciscenja zene pre dolaska u krevet svom coveku postoji, ali nigde ne postoji dali ce oni jos te noci to odraditi 10 ili 2 puta.


Pa i u Islamu postoje vrlo precizna upustva. Znači kad je ko prljav i kako se čisti. Žena je prljava kad ima mesečni ciklus i tek kada izvrči ritualno pranje (koje je i bukvalno prenje, čak se pominju i neke mirišljave vodice) može da vodi ljubav, a posle tog čina opet postaje prljava i sledi pranje i za nju i za njega.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zvanicni duh Bureka

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 4413
Zastava
mob
BlackBerry Perl
Citat: Ktantonet
Nepostoje Tore samo Tora i ona i jeste Stari zavet!

Liste takodje postoje ali ih nije pisao Mojsije nego veliki rabini koji su ustvari sastavili sve to kroz tradiciju.
Nema nikakvih lista u Svetom pismu.
A sto se polnog odnosa tice to je bas onako kako sam napisala i nigde nepise koliko se to radi, samo pise da se radi kada je zena cista i nista vise, a ako bas onda da kazem da je kod Ortodoksnih Jevreja Micva (dobro delo) voditi ljubav petkom uvece.


Tora je laicki receno, prosireni Stari zavet. Ono sto su rabini pisali je Talmud. Toga ima ihahaj! Postoje jos tekstova (rano je ne mogu da se setim imena). Nisam ih ja licno citao.

Sve sto sam naveo, prepricavali su mi Jevreji iz Opstine. Meni su objasnili da je Micva zapovest.
IP sačuvana
social share
Official Ghost of Burek Forum! :[64]:
Oni su sistem instrukcija, dogma, korupcija,
teror institucija, represija ubija!
Mafija - murija, drzava - hajducija,
kadija - sudija, a mi smo revolucija!
To nije nasa Srbija!
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol
Poruke 982
Citat
Ono sto su rabini pisali je Talmud


Talmud je samo jedna od knjiga koje su Rabini godinama pisali, Talmud je objasnjenje Tore (Starog zaveta) onda ima dalje (uvek zaboravljam imena) knjiga koja objasnjava Talmud i mislim da ima jos jedna, svakako sve su to knjige koje su pisali veliki Rabini kako bi uprostili odnosno pojasnili obicnim ljudima da razumu sta ustvari pise u Tori.
A lista Micvot (micve) se ne nalazi u Talmudu vec u knjizi posle nje i zato kazem da to nema veze sa Starim zavetom i Mojsijem to je izaslo mnogo kasnije. Dakle ako si mislio na cin pranja zene pre sex-a sa tim sto si rekao "sex micva" onda ta stvar postoji ali se nikako nezove "sex micva". Smiley

Citat
Pa i u Islamu postoje vrlo precizna upustva. Znači kad je ko prljav i kako se čisti. Žena je prljava kad ima mesečni ciklus i tek kada izvrči ritualno pranje (koje je i bukvalno prenje, čak se pominju i neke mirišljave vodice) može da vodi ljubav, a posle tog čina opet postaje prljava i sledi pranje i za nju i za njega.


Razlika medju Jevrejima i Islamcima je u tome sto posle cina Jevrejka nije prljava vec tek koji dan pre ponovnog mesecnog ciklusa, znaci Jevrejka se pere pre i posle mesecnog ciklusa ali ne i posle samog cina.
I taj cin pranja se zove Mikve, znaci zena odlazi na Mikve jednom mesecno.
Takodje kod Jevreja nema mirisljavih vodica vec se peru u kisnici koja se naravno cisti predhodno.
A ako cemo u istinu mislim da se svaki covek posle sex-a oseca "prljavim" ne zbog vere ili religije vec zbog znoja i ostalih prirodnih stvari, sigurna sam da se svi vi posle tog cina istusirate, sudim po sebi i verujem da mnogi tako rade, zar ne?
IP sačuvana
social share
Marriages are made in heaven and consummated on Earth.
To love and be loved is to feel the sun from both sides.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zvanicni duh Bureka

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 4413
Zastava
mob
BlackBerry Perl
Citat: Ktantonet
Citat
Ono sto su rabini pisali je Talmud


Talmud je samo jedna od knjiga koje su Rabini godinama pisali, Talmud je objasnjenje Tore (Starog zaveta) onda ima dalje (uvek zaboravljam imena) knjiga koja objasnjava Talmud i mislim da ima jos jedna, svakako sve su to knjige koje su pisali veliki Rabini kako bi uprostili odnosno pojasnili obicnim ljudima da razumu sta ustvari pise u Tori.
A lista Micvot (micve) se ne nalazi u Talmudu vec u knjizi posle nje i zato kazem da to nema veze sa Starim zavetom i Mojsijem to je izaslo mnogo kasnije. Dakle ako si mislio na cin pranja zene pre sex-a sa tim sto si rekao "sex micva" onda ta stvar postoji ali se nikako nezove "sex micva". Smiley


Ta knjga posle se zove Mishva, koliko se secam.
Nisam rekao da postoji sex micva, nego sex JESTE micva Smiley

Znaci, kao sto su koser pravila smisljena da bi se odrzalo, izmedju ostalog, zdravlje ljudi, tako je sex bitan za umnozavanje jevrejskog naroda.

Po koseru, npr, ne sme da se mesa mlecni proizvod i meso (da se ne bi ukvarilo, zato u koser McDonaldsu nema cheesburgera), lan i vuna (razlicito se skupljaju), vrsi se obrezivanje (smanjuje se opasnost od raka polnog organa) itd.

Sve je smisleno sa nekim razlogom. Umesto da ulaze u objasnjanvanje narodu zasto je to dobro, jednostavno je tako po zakonu.

Tako je i sa sexom.
IP sačuvana
social share
Official Ghost of Burek Forum! :[64]:
Oni su sistem instrukcija, dogma, korupcija,
teror institucija, represija ubija!
Mafija - murija, drzava - hajducija,
kadija - sudija, a mi smo revolucija!
To nije nasa Srbija!
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol
Poruke 982
Citat
Po koseru, npr, ne sme da se mesa mlecni proizvod i meso (da se ne bi ukvarilo, zato u koser McDonaldsu nema cheesburgera), lan i vuna (razlicito se skupljaju), vrsi se obrezivanje (smanjuje se opasnost od raka polnog organa) itd.

Sve je smisleno sa nekim razlogom. Umesto da ulaze u objasnjanvanje narodu zasto je to dobro, jednostavno je tako po zakonu.



Meso i mleko se nemesa ne zato da se nebi pokvarilo vec zato sto u Tori pise "Lo tohal gdi be helev imo" sto znaci Nemoj jesti jagnje sa mlekom njegove mame. I za ovo postoji objasnjenje zasto je to tako, zato sto taj cin nije moralan. Dalje je bilo puno problema oko toga jer jedni kazu da pise da se nejede jagnje tj jare sa mlekom njegove majke sto bi znacilo da netreba da se jede ovcije/kozije mleko sa mesom njenog podmlatka ali da isto nevazi i za druge zivotinje gde takva stvar nije izvodljiva, medjutim drugi Rabini su rekli da to treba da bude kod svih zivotinja koje daju mleko i naravno podmladak. Pa je ostalo na tome da kokosije meso sme da se jede sa mlekom, riba sme sa mlekom medjutim tu dolazi do logike i kako su rekli i za piletinu se kaze "meso" pa cim se zove meso i moze doci do mesanja sudova sto je nedopustivo takodje su odlucili da se nikakvo meso osim ribe nejede sa mlekom. Zasto riba moze? Zato sto se riba zove riba, a ne riblje meso.

Onda imas velike Rabine kao Rambam koji su objasnjavali zasto je sve to tako, i danas ako budes imao prilike da sedis sa nekim Rabinom i da ga ispitujes zasto je sve to tako on ce svakako ako je dobar Rabin imati objasnjenje na svako tvoje pitanje, razlika je u tome sto mi imamo pitanja u vezi svega toga i na svako pitanje imamo i podpitanje ali Ortodoksni Jevreji nemaju pitanja za njih je to znakon kao sto si ti rekao.
Oni ni nezele da znaju odnosno da pitaju zasto je to tako oni ucenjem Talmuda dolaze sami do tih odgovora i bez postavljenog pitanja. Zato ovde Ortodoksi imaju obicaj da kazu cim pitas nisi vernik.

Takodje oni koji veruju, i nisu Ortodoksni znaju zasto je dobro obrezivanje, zasto je dobro odvajati mleko i meso i sve ostale "zakone", a kao sto je vec bilo na jednoj temi obrezivanje je dobro samo zato sto (a i ti si rekao) se smanjuju bolesti jer ovde je takva klima i uslovi da neobrezani imaju problema, to sam i ja dozivela proslog leta sa svojim sinom, posto je neobrezan cesto mu se stvaraju svrabovi, crvenila cak i neke bobuljcice i non stop ima nekih problema preko leta. Mada u Starom zavetu pise da je Gospod Avramu rekao da moraju da se obrezuju i da neobrezan nesme sesti za njihov sto.

Citat
Nisam rekao da postoji sex micva, nego sex JESTE micva


Ovog puta si u pravu ali na pocetku si rekao da postoji "sex micva" dakle nisi se dobro odrazio Smiley pa si odveo temu drugim putem, a to da je sex micva se vidi i po broju dece koje radjaju Ortodoksni Jevreji, znaci kako je Judaizam preteca Hriscanstva to bi i nama trebalo da bude "dobro delo/zapoved", a videlo se i kod nas u nasim familijama se radjalo ne manje od po 5-6 dece, samo moja baba je rodila 11 Smiley
IP sačuvana
social share
Marriages are made in heaven and consummated on Earth.
To love and be loved is to feel the sun from both sides.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zvanicni duh Bureka

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 4413
Zastava
mob
BlackBerry Perl
Citat: Ktantonet

Meso i mleko se nemesa ne zato da se nebi pokvarilo vec zato sto u Tori pise "Lo tohal gdi be helev imo" sto znaci Nemoj jesti jagnje sa mlekom njegove mame. I za ovo postoji objasnjenje zasto je to tako, zato sto taj cin nije moralan.


To sam i ja rekao, ali posto sam goja mogu to da posmatram kao laik Smiley

Citat: Ktantonet

Zato ovde Ortodoksi imaju obicaj da kazu cim pitas nisi vernik.

Isto je i kod hriscana.

Citat: Ktantonet

Ovog puta si u pravu ali na pocetku si rekao da postoji "sex micva" dakle nisi se dobro odrazio Smiley pa si odveo temu drugim putem, a to da je sex micva se vidi i po broju dece koje radjaju Ortodoksni Jevreji, znaci kako je Judaizam preteca Hriscanstva to bi i nama trebalo da bude "dobro delo/zapoved", a videlo se i kod nas u nasim familijama se radjalo ne manje od po 5-6 dece, samo moja baba je rodila 11 Smiley


Mrzi me da citiram, ali rekao sam da je kod jevreja najinteresantnije to sto je sex micva
IP sačuvana
social share
Official Ghost of Burek Forum! :[64]:
Oni su sistem instrukcija, dogma, korupcija,
teror institucija, represija ubija!
Mafija - murija, drzava - hajducija,
kadija - sudija, a mi smo revolucija!
To nije nasa Srbija!
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol
Poruke 982
Citat
ali posto sam goja


Nisi "goja" nego goj, a goja je zensko Wink
IP sačuvana
social share
Marriages are made in heaven and consummated on Earth.
To love and be loved is to feel the sun from both sides.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 191
Pravila po pitanju ishrane su u islamu labavija nego u judaizmu.

Zabranjeno je jesti meso životinja koje jedu meso.

Rcionalan razlog je što se zveri lako zaraze svim i svačim. Svinja npr. ima trihinelu tako što pojede pacova.

Osim toga u toj klimi nije poželjno jesti puno mesa pogotovo onog crvenog i masnog.

Obrezivanje ne može smanjiti rak muškaraca. Danci imaju manje tog raka nego Amerikanci. Jedino u sredini sa nerazvijenom higijenom može smanjiti rak kod žena. Razlog je što neobrezan a prljav muškarac unosi milijarde klica u vaginu, a te klice su uzročnik raka grlića materice.

Meni nije jasno zašto se hrišćanstvo i Evropa uopšte odrekla higijene. Po nekim starim zapisima Sloveni su bili pravi čistunci, ali se to kasnije izgubilo. Sigurno bi bilo manje epidemija u srednjem veku.

Osim toga nije mi jasno kako Srbijanci od Turaka bar nisu preuzeli higijensku kulturu. U 1. sv. ratu 28% Srbijanaca je izgubljeno i 58% vojnika. Ali polovina tih gubitaka je od boleština. Najopasnije oružje austrougarske vojske je bila vaš pegavac koja je prenela tifus. Moj pradeda je prašao Albaniju, probio Solunski front i kad je došao kući posle 2 dana umro od tifusa.

Zamisli da smo imali višu higijensku kulturu i da je tako 200 hiljada života sačuvano. Sada bi Srbija imala milion stanovnika više.

A kod nas se higijeni još smeju i daju joj verski i nacionalni predznak. Čuo sam da su  u Bih pevali pesmu: Jebeš vjeru gdje guzice peru! Ti koji su to pevali nisu ni toalet papir otkrili, a za bide misle da je fontana u kupatilu.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol
Poruke 982
Citat
a za bide misle da je fontana u kupatilu.
 


Zalosno, tacno i hahahaha smesno  
IP sačuvana
social share
Marriages are made in heaven and consummated on Earth.
To love and be loved is to feel the sun from both sides.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 4 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 20. Apr 2024, 06:15:36
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.071 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.