Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 17:00:54
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Hanuka  (Pročitano 21690 puta)
19. Dec 2003, 16:26:02
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol
Poruke 6424
Danas pocinje Jevrejski praznik Hanuka kad se jedu krofne (jeeee Smile) i pale se svece svako vece po jedna vise u svecnjaku gde ima mesta za 9 sveca Smiley







IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2771
Hajde, sada, da ne bi ispalo da ovde samo ja pametujem o religiji, obijasni ljudima sta znaci i kojim povodom se drzi taj praznik, posto masa ljudi sigurno nema bas jasnu predstavu o njemu.
IP sačuvana
social share
Nije bitno sta imas, bitno je koliko dajes.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Capricorn
Pol Žena
Poruke 2012
Zastava
mob
Nokia 
...ili apsolutno nikakvu predstavu...
IP sačuvana
social share
..::_Cotidie est deterior posterior dies_::..
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 2268
mob
LG 
sada znam kao sto sam i znao Smile
IP sačuvana
social share
Edit by canelane: Maksimalna dozvoljena velicina slika u potpisu je visina: 60pix, sirina: 468pix i velicina 20KB
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol
Poruke 6424
Hanuka se slavi zbog pobede u ratu nad Grckom vojskom koji su hteli da pokupe svo zlato i bogatstvo iz "Holy Tample" kada je doslo do podele i kad su trebali da se povuku sa ove teritorije.U tom ratu unisten je cup u kome je stajalo ulje i stalno gorelo,posle rata ostalo je vrlo malo ulja u njemu i desilo se cudo da je to ulje gorelo 8 dana.Zbog toga se slavi Hanuka i 8 dana se pale svecice u svecnjaku,svakim danom jedna vise da bi 8-mog dana gorele sve svecice.Sad ce te pitati zasto 9 mesta u svecnjaku Smiley zato sto najvislja svecica gori sa svim ostalima,ona se pali svako vece i samo se dodaje po jos jedna.A sama rec hanuka znaci nesto novo,sve sto je novo naziva se Hanuka i to je u stvari praznik svetla,jer je ulje ponovo upaljeno i gorelo je 8 dana.

Jos jedna zanimljivost da je od tuda rec "Maccabbi" sto znaci pobednici.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Jevreji... komplikuju....
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol
Poruke 982
Citat: SerbianFighter
Jevreji... komplikuju....


Ovde NEreligiozni Jevreji na komplikacije koje im stvaraju religiozni kazu "..sto bi bilo lako kada moze tesko (komplikovano).."
IP sačuvana
social share
Marriages are made in heaven and consummated on Earth.
To love and be loved is to feel the sun from both sides.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol
Poruke 6424
Sestro ti si strucnija oko tih praznika ,ako ovo moje nije dovoljno pojasni ljudima malo u detalje ja neznam vise od napisanog Smiley
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol
Poruke 2879
ok...a kakvu ulogu imaju krofne?
IP sačuvana
social share

Ja sam tamo gde si ti
Kad kazem ja, ja mislim mi
I neka znaju svi
Ona sto mi treba, to si ti
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol
Poruke 982
Citat: sanjica_021
Hanuka se slavi zbog pobede u ratu nad Grckom vojskom koji su hteli da pokupe svo zlato i bogatstvo iz "Holy Tample" kada je doslo do podele i kad su trebali da se povuku sa ove teritorije.U tom ratu unisten je cup u kome je stajalo ulje i stalno gorelo,posle rata ostalo je vrlo malo ulja u njemu i desilo se cudo da je to ulje gorelo 8 dana.Zbog toga se slavi Hanuka i 8 dana se pale svecice u svecnjaku,svakim danom jedna vise da bi 8-mog dana gorele sve svecice.Sad ce te pitati zasto 9 mesta u svecnjaku Smiley zato sto najvislja svecica gori sa svim ostalima,ona se pali svako vece i samo se dodaje po jos jedna.A sama rec hanuka znaci nesto novo,sve sto je novo naziva se Hanuka i to je u stvari praznik svetla,jer je ulje ponovo upaljeno i gorelo je 8 dana.

Jos jedna zanimljivost da je od tuda rec "Maccabbi" sto znaci pobednici.


Hanuka se slavi zbog pobede Jehude Maccabbi-ja lider u ratu protiv Grka koji su prilikom odlaska sa ovih prostora hteli da opljackaju "Holy Temple", inace Juda Makabi je samo jedan od lidera u tom ratu koji je imao znacajnu ulogu u toj pobedi. Tada su Izraelci uspeli da sacuvaju blago od Grka i pobede u ratu ali su im Grci slomili "cup" u kome su cuvali ulje. Danas se svecice pale svakim danom po jedna vise jer kao sto pise na Sivivonu



"Nes Gadol Haja Po ili Cudo veliko je bilo ovde. Cudo je bilo da je u cupu ostalo toliko malo ulja da gori tek jedan-dva dana ali je ono gorelo tacno 8 dana, jer osam dana je trebalo do pristignuca novog ulja, i tako su onda osam dana imali svetla i vatre. Od tada se taj praznik slavi u zahvalnosti Bogu koji je napravio cudo sa uljem i tako se danas pale svece na sledeci & prvi dan se postavi samo jedna sveca (kao simbol za vrlo malo ulja u cupu) i upali se jos jedna deveta sveca cita se molitva za Hanuku i pali se ona prva sveca, svece se ostavljaju da dogore deveta obicno u sredini. Drugi dan dve svece, treci tri itd sve do osmog dana kada gore osam plus jedna sveca. E sad ona deveta sveca je tu kako bi upalila onih osam ali tacno zasto mora da se pali sveca o svecu neznam.
Te svece je zabranjeno koristiti za bilo sta, nesme se o njih paliti nista niti u njih duvati ili sta slicno jer one su posvecene secanju na Bozije cudo.
No dalje slede krofne koje su tu tek simbolicno i tradicionalno jer to je bila hrana koja se priprema od ulja i slatka je pa moze da se kaze da su one simbol cudnovatog ulja i slatke pobede nad Grcima.
Uglavnom takve stvari kao krofne koje stizu iz tradicije niko nezna tacno da objasni ali bi svaki ortodox imao neko adekvatno objasnjenje kao i za sve sto ima.

Juda Makabi
IP sačuvana
social share
Marriages are made in heaven and consummated on Earth.
To love and be loved is to feel the sun from both sides.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 17:00:54
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.089 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.