Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 01:53:56
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Virusi,Viroidi,Virusoidi,Sateliti,Prioni  (Pročitano 3493 puta)
14. Jan 2012, 13:11:23
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
Browser
Mozilla Firefox 3.6.25
Izgleda da se i u zivom svetu otkrivaju sve manje i manje "cestice"
Ljdui, nisam verovao da ovi u stvari najsitniji "zivi" elementi mogu izgledati neverovatno Smile Inace,jos uvek se virusi ne smatraju zivim, jer se sami ne mogu razmnozavati bez neke strane celije tzv. domacina; mada meni ta podela nesto smrdi, jer ipak je to nesto sto se razmnozava, napada itd. Po meni to je zivi stvor zajebate prirode, koristi druge stvorove da se razmnozava; po meni je to vid zivota. Ali nije samo sto postoje virusi (koji su oko 100 puta manji od prosecne bakterije), vec postoje i jos jednostavniji i manji viroidi, pa dalje virusoidi i sateliti, a najsumanutiji su prioni.

Sve ih karakterizira  jednostavniji i jednostavniji genom (sve manji i manji broj nukleotida u genomu) da na kraju prioni izgleda i nemaju genom i da su oni u stvari samo protein Smile Zamislite protein koji je uzrocnik infekcije, tj. infektuje celiju da bi se razmnozavao. E ludilo - gde je granica hemije i biologije Smile Smile Smile

Mozda bi ovi sto tragaju za vanzemaljskim zivotom trebali da tragaju za ovim stvarima. Ako protein moze biti ifektozan sta tek da govorimo o delovima RNK ili DNK Smile

Tema je siroka, ali mene je pre svega fascinirao taj sitni svet, a prvenstveno njegova forma i relativno bogatstvo vrsta i oblika. Prvo sam mislio da su vecina crteza samo umetnicki zamisljene sheme, kao na primer kod bacteriophagae (sl.1-4), kad eto ti ga vraze, naleteh na prave fotke (sl.5,6 i 7, na ovoj drugoj obratiti paznju na slicicu desno-gore Smile) i te stvari izgledaju bas tako Smile -potsecaju na neki svemirski modul za sletanje na nepoznto svemirsko telo (priroda je sve izmislila). Sto je najzesce, te stvari bukvalno "slecu" na bakteriju i ubacuju joj svoje sastojke... ludnica!

I u vezi velicina i stepenamtacije (sto je genom iz manjeg broja nukleotida, mogucnost mutacija je proporcionalna veca):

sl.8: velicine virusa i ostalih "hajvana" u odnosu na celiju ljudskog crvenog krvnog zrnca (desno) i bakteriu Echerihia coli; najsitnija je (za sada) ona okrugla bakteriofagica (bacteriophgae=bakteriofage,hrane se bakterijama) od 24 nm
sl.9: grafikon kompleksnost/ mutacija - kod viroida koji imaju manje genome mutacija je veca.

i samo hrabro, udrite po belom i crnom luku, slanini i rakiji i virus gripe nece stici ni da bekne, a kamoli da mutira Smile Smile Smile



Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

virus.gif
(13.28 KB, 402x555)
Composition of T-Even Bacteriophage.JPG
(15.49 KB, 320x305)
bacteriophage.jpg
(18.05 KB, 196x382)
vir12.gif
(3.32 KB, 200x178)
Viral-Types.jpg
(73.43 KB, 604x425)
vir11.jpg
(21.16 KB, 200x178)
MorphologyOfComplexVirus.jpg
(128.04 KB, 1024x768)
Virus sizes.jpg
(123.38 KB, 1024x768)
nfig007.jpg
(28.32 KB, 314x220)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5437
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 9.0.1
mob
Nokia zvrr
Super tema. Smile

Svijet mikrorganizama je zadivljujući, vrlo malo istražen i kompleksan. Najzanimljiviji su prioni, čini mi se. Oni nemaju nukleinske kisjeline, dakle ni DNK ni RNK, već predstavljaju jedan običan protein a opet izazivaju oboljenja za koje nema lijeka, kao što su bolest ludih krava, fatalna familijarna insomnija, kuru i još par oboljenja - prilažem link. Smiley

Prioni
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Question everything.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 5329
Zastava Beograd
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 9.0.1
Protein ima tzv. kvatenarnu strukturu (specifičan prostorni, tj. 3D rapored aminokiselina), što ih na neki način odvaja od svih ostalih biomolekula koji nemaju takvu vrste strukture. Totalno nedokazano, samo moja špekulacija.  Smile I antitela su takođe proteinske strukture, pa nekako "znaju" da se zakače na antigen.
IP sačuvana
social share
Deus ex machina.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.25
Da,da, krajnje zanimljiva oblast Smile A Prioni su ludilo. I ko ce sad meni da kaze da taj molekul proteina nije ziv. Ziv jem a granica izmedju zivog i nezivog je jos nepoznata. Uostalom sklon sam da pomislim da je sve zivo, samo smo mi glupi da shvatimo, kao sto smo glupi da shvatimo da je sve povezano i da je sve jedna celina od bezbroj delova i delica. Nigde kraja, samo sve postoji i ima bezbroj relacija. Potrebno je samo biti u ravnotezi...

Uvek me je zanimala hemija i neorganska i organska, a naravno i biologija, ali ove "stvarcice" koje su na granici  - fenomenalno.

Evo sada jedne podele virusa (ne znam da li ima vise razlicitih podela, verovatno da, ali ja nadjoh ovu - uz svaku vrstu je dat i shematicki crtez strukture i najvaznije informacije)

izvor:
http://www.docslide.com/assets/images/large/2011/09/21196-chapter-13-p1.gif

http://www.docslide.com/chapter-13-2-viruses-viroids-and-prions/#

Smile

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

Adenoviridae.jpg
(186.84 KB, 1024x768)
Arenaviridae.jpg
(115 KB, 1024x768)
Bunyaviridae.jpg
(116.31 KB, 1024x768)
Caliciviridae.jpg
(101.64 KB, 1024x768)
Coronaviridae.jpg
(113.88 KB, 1024x768)
Deltaviridae.jpg
(111.86 KB, 1024x768)
Filoviridae.jpg
(139.21 KB, 1024x768)
Flaviviridae.jpg
(136.63 KB, 1024x768)
Hepadnaviridae.jpg
(137.14 KB, 1024x768)
Herpesviridae.jpg
(150.21 KB, 1024x768)
Orthomyxoviridae.jpg
(119.83 KB, 1024x768)
Papovaviridae.jpg
(102.58 KB, 1024x768)
Paramyxoviridae.jpg
(122.75 KB, 1024x768)
Paravoviridae.jpg
(86.13 KB, 1024x768)
Picornaviridae.jpg
(95.79 KB, 1024x768)
Poxviridae.jpg
(170.5 KB, 1024x768)
Reoviridae.jpg
(96.27 KB, 1024x768)
Retroviridae.jpg
(121.37 KB, 1024x768)
Rhabdoviridae.jpg
(166.25 KB, 1024x768)
Togaviridae.jpg
(116.78 KB, 1024x768)
« Poslednja izmena: 15. Jan 2012, 02:39:55 od Papalu »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.25
Ali, prioni su potpuno ludilo! Smile To su molekuli proteina, koji su pogresno "uvrnuti". Da, inace proteini koji se sastoje od dugackih molekula imaju dva, da tako kazem stanja, jedno je kada nisu uvrnuti, i tada nisu u stvari aktivni u pravom smislu, i drugi, uvrnuti oblik, koji je aktivan i vrsi svoju funkciju u organizmima. E, sad to uvrtanje ima svoja pravila i uslove, da ne ulazim u to, jedva sam i sam nesto sghvatio; uglavno uvrcu se u spiralu a takodje se struktuiraju i u neke plocaste forme (u jednoj ravni), a delovi ostaju u nizu... misli te formwe su "sulude" ali ipak pravilne, samo malo teze odmah shvatljive. Molekule je tesko tj. gotovo nemoguce snimiti pa su ovo sve graficki i kompjuterski prikazi.

Ne znam kako vas, ali mene ova oblast prosto osvezava, a i korisna je , obzirom da su neke bolesti bas uzrokovane prionima, a svako znanje je dobrodoslo. Smile Smile

Dakle, "sumanute forme" priona (a i ne samo priona, stavio sam tu i jos koje cega vezano za njih):

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

1AG2_mouse.gif
(5.98 KB, 205x236)
GGLGG_sym.gif
(25.05 KB, 466x211)
no_coil.gif
(28.31 KB, 297x334)
bc_model.gif
(7.58 KB, 248x304)
collagen.gif
(25.73 KB, 360x260)
F6.large.jpg
(273.08 KB, 1275x1280)
1472-6807-6-17-1-l.jpg
(126.35 KB, 1200x896)
F5.large.jpg
(356.34 KB, 1280x1093)
I11-08-prion.jpg
(38.43 KB, 650x395)
Prion structure.jpg
(79.73 KB, 600x600)
prion_structure.jpg
(24.11 KB, 468x413)
prion struct.jpg
(418.27 KB, 2351x3446)
prions[1]-GIF.gif
(14.65 KB, 336x311)
proline_beta.gif
(10.79 KB, 150x279)
proline_rel_mouse.gif
(13.56 KB, 311x342)
prstructure2-GIF.gif
(34.64 KB, 308x582)
dipolexx.jpeg
(46.23 KB, 413x399)
PrP_Structure_3D_200_rgb.jpg
(50.62 KB, 1074x791)
PrP_Structure_3D_cys_a_200_rgb.jpg
(61.54 KB, 1141x840)
PrP_Structure_3D_cys_b_200_rgb.jpg
(39.17 KB, 705x828)
dimension_mouse.gif
(5.41 KB, 329x283)
Prion.jpg
(101.9 KB, 676x676)
Crystalographic structure of prion sm.jpg
(512.93 KB, 1024x768)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.25
A, evo nesto malo (ali zapanjujuce, i jos u stvari aktuelno Smile) o bolestima koje izazivaju prioni:

Krojcfeld-Jakobova bolest:

Krojcfeld-Jakobova bolest (Creutzfeldt-Jakob Disease, tj CJD) je veoma retka bolest sa samo 50 novih slucajeva godisnje u UK (i to je njima retka bolest!). Ova bolest postepeno razara neurone u mozgu. Mnogi rani simptomi CJD-a su slicni sa Alchajmerovom bolescu (Alzheimer’s disease) - gubitak pamcenja i promene u personalitetu. kako CJD napreduje, pacijenti postepeno gube kontrolu nad svojim umom i telom.

Efekat CJD-a je tako razoran da na kraju mozak izgleda kao spuzva: fino tkanje vlakana zamenjuje mnoge celije. Zbog ovoga se CJD jos naziva i "bolest spuzvastog mozga". Mnogi naucnici veruju da je bolest uzrokovana prionima, koji su sazdani cisto od proteina (za razliku od virusa i bakterija, koji imaju gene). Infektozni prioni koji uzrokuju CJD su u stvari varijanta obicnih mozdanih proteina. Ne postoji lek za CJD.

Postoji izvesna evidencija da je manji broj ljudi dobilo CJD nakon sto su jeli meso od krava zarazenih "bolescu ludih krava" (Bovine Spongiform Encephalopathy tj. BSE). Ova "nova varijanta" CJD izgleda da napada mladje ljude. Nedavne studije su pokazale da ona uzrokuje promene u mozgu koje su vise slicne BSE nego CJD.

CJD kod ljudi, BSE kod krava i "scrapie" kod ovaca su srodne bolesti (Transmissible Spongiform Encephalopathies tj. TSE ,u prevodu Prenosivi Spuzvasti Encfalopatitis). Epidemija BSE je verovatno nastala tako sto se stoka hranila hranom napravljenog od mesa zarazenih zivotinja (tzv. "Meet and Bone food"; eh, kapitalisticka prokletinja je htela da se obogati sto brze pa su kljukali stoku njihovim vlastitim mesom ne bi li se brze udebljala - potpuno neprirodno Smile, a to se radi i sa pilicima i sa svim zivim -jbt.otici cu u vegetarijance na kraju Smile prim.prev). Od 1989 tkiva tj. organi osdrasle stoke koji mogu biti zarazeni BSE-om (kao sto su mozak i kicmena mozdina) iz\baceni su iz ljudske ishrane u UK. Ali zbog dugackog perioda inkubacije (verovatno od 10 do 20 godina), moguce je da su neki ljudi vec zarazeni pre ove zabrane. (oni su svi pogubljeni, stvarno Smile)

izvor:
http://www.sciencemuseum.org.uk/WhoAmI/FindOutMore/Yourbrain/Howcanillnessaffectthebrain/Howcanthenervoussystembedamaged/WhatisCreutzfeldt-Jakobdisease.aspx


A evo i jednog drugog dobrog  teksta (jeste od pre 2 godine, ali dosta govori, izvin;te me, ali, umoran sam da sad prevodim):

Mad Cow’s Disease and the Capitalist Agenda
April 19, 2009, 1:04 pm

Canada, as one of our largest import countries for cattle, allows American corporations to pay less for cattle of relatively the same quality as the average American heifer….the difference? Feed regulations for Canadian cattle are much more lenient and have been statistically shown to have high amounts of contaminants that cause Mad Cow’s Disease (bovine spongiform encephalopathy)

Eat With Caution

 Although Cattle are naturally herbivores, capitalist demands create the motivation to get these animals as fat as possible in the shortest amount of time. How is this done? By putting scrap beef and bone particles (also known as prohibited material) into their feed. That’s right, the North American cow is not only being forced into a carnivorous lifestyle, but they are also CANABALIZING THEIR BRETHEREN! And when cows eat other cows, they get mad (well, biologically speaking), and sick, yet for some reason we are still eating this stuff

The implementation of a “Feed Ban” limits corporations’ use of animal proteins in cattle feed, however the level  of regulation for these feed bans is sub par. In 1997, Canada passed a Feed Ban law, limiting the amount of animal proteins in feed, however the Enhanced Feed Ban law (which would prohibit ANY use of animal protein in feed) is having a hard time getting through the legislation process.

According to an article from The Cattle Network:

    “The current U.S. feed ban – which is weaker than the feed ban initially implemented in Canada and found to be insufficient to halt the spread of Canada’s level of BSE infectivity – is likewise inadequate to prevent the amplification and spread of BSE that USDA has forecast to be continually introduced into the U.S. from Canadian cattle.”

How many people have to get sick before these self-interested corporations shape up their act? Allowing high-risk cattle to be imported from Canada and subsequently distributed to consumers is downright irresponsible. I don’t eat red meat, so I don’t really face this issue, but this is just another example of why you must always be cautious of what you eat.

Just because it has a USDA grade A stamp on it, does not mean it is free of disease-causing pathogens. and on TOP of all this, even though we KNOW that much of our high-risk meat is coming in from Canada, our import of Canadian cattle increased 7.31% since last year! Despite all it knows about the imminent danger of this situation, the FDA is still delaying the pass of an Enhanced Feed Ban in America. Why? Money matters I might infer…..

The primary goal should be lowering the risk of Mad Cow’s Disease, because nothing costs more than a law suit. If you’re going to be a big shot businessman, best start thinking like one eh?

izvor:
http://grassrootsgourmet.net/2009/04/19/mad-cows-disease-and-the-capitalist-agenda-2/

Lova, lova, profit, profit... samo je to izgleda vazno! Doci ce im to glave! Haug! Smile Smile


IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 01:53:56
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 1.347 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.