Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ostavila bebu da umre u bašti  (Pročitano 9493 puta)
18. Okt 2005, 00:36:10
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
U selu Velika Krsna kod Mladenovca policija otkrila slučaj čedomorstva

Ostavila bebu da umre u bašti

BEOGRAD - Osećam veliku krivicu zbog bebe. Ali bio je me strah od reakcije i osude ukućana i okoline... Da ne kažu okopilila se. Kad sam je rodila, zamotala sam je u peškir i ostavila u bašti. Samo sam Boga molila da ostane živa, a ja neka i umrem. Ali... - tihim drhtavim glasom priča 28-godišnja Dragana Mikić iz Velike Krsne kod Mladenovca.

Dragana Mikić je prošle nedelje uhapšena i osumnjičena za čedomorstvo svoje ćerke rođene 20. septembra, koju je umotala u peškir i ostavila u bašti u blizini kuće, gde je sutradan preminula. Posle policijskog pritvora, istražni sudija Opštinskog suda u Mladenovcu, pustio ju je da se brani sa slobode i od petka je u roditeljskom domu.

Iako je na slobodi, Dragana kaže da nema mira jer je stalno progone slike novorođene ćerke, kako je posmatra krupnim, tamnim očima.

- Otišla sam u Kolašin i zaposlila se kao konobarica. Ubrzo sam počela vezu sa jednim Crnogorcem i ostala trudna. Kada sam mu rekla to, posvađali smo se i prekinuli svaki kontakt, pa sam se u maju vratila kući - nastavlja Dragana paleći cigaretu jednu za drugom.

Iako je trudnoća bila poodmakla, ništa nije pričala porodici. Ćutala je, kako kaže, ne razmišljajući o tome da su promene na njenom telu sve vidljivije i da mora doći dan kada će da rodi dete.

- Porodila sam se sama u svojoj sobi 20. septembra u 5.45. Cele noći nisam spavala od bolova, ali nikoga nisam zvala da mi pomogne. Ujutro sam se otvorila i izašla je devojčica s gustom smeđom kosom. Nisam znala ni da treba da presečem pupčanu vrpcu i da joj podvežem pupak, već sam je samo umotala u peškir i odnela u baštu da je neko ne bi video ili čuo. Želela sam da je sklonim od ljudi iz straha od njihove reakcije - priča Dragana.

Novorođenče je ostavila u bašti obrasloj korovom, stotinak metara od kuće. Vratila se u svoju sobu, sakrila krvavu posteljinu i legla pretvarajući se da je boli zub. Kada je kasnije toga dana otišla do bašte, beba je još bila živa.

- Glavica joj je virila iz peškira i gledala me je. Da je neko ne bi video ili čuo plač, pomerila sam je još dalje i ostavila ispod oraha. Sledećeg dana kada sam došla, bila je mrtva - kaže Dragana.

Mrtvo novorođenče stavila je u kartonsku kutiju, koju je zakopala u porodičnom vinogradu, udaljenom oko kilometar od kuće. Bila je sigurna da niko neće naći bebu, jer vinograd nije dugo obrađivan.

- Od trenutka kada sam je zakopala, nisam imala mira. Samo sam šetala po kući i dvorištu. Nisam spavala, jela... Ali nisam ni pomišljala da će policija saznati za to, da će ih neko, po svemu sudeći zloban, obavestiti i da će me privesti - kaže Dragana.

Na pitanje da li je ikad razmišljala da dete odnese u dom ili bar ostavi na ulici da ga neko nađe, Dragana odgovara da nije razmišljala. Jednostavno, kaže ona, kao da je imala "prekid u mozgu" dok je bila trudna i prvih dana posle porođaja.

- Svesna sam da nisam postupila kako je trebalo. Ali bio me je strah od osude ukućana i okoline. Brat Moša, koji je u Nemačkoj, staromodan je i ne znam kako bi prihvatio da rodim dete neudata. Ali sve te osude su mnogo blaže od onoga što sada osećam i krivice koju nosim sa sobom. Samo mi je pred očima devojčica kojoj ni ime nisam dala, kojoj glavica viri iz peškira i koja me gleda, ali ne plače - kaže Dragana.

Aleksandra Ž. Adžić


Ko su žene koje usmrćuju svoju novorođenčad

- Nisam imala nameru da ubijem svoje dete, ali od detinjstva imam trenutke kada nisam svesna svojih postupaka. Pretpostavljam da se i ovog puta to dogodilo - svojevremeno je za "Blic" izjavila Negosava Đurić (39) iz negotinskog sela Sikol, osumnjičena da je u januaru prošle godine muško novorođenče udavila u loncu vode. Negosava je nekoliko godina ranije već bila osuđena zbog čedomorstva. Tada se porodila u pogonu IHP "Prahovo", gde je radila, a bebu je ubacila u ormar.

Javnost je najviše bila šokirana zločinom u selu Prevešt kod Rekovca. U maju prošle godine na videlo je izbila tragična sudbina Slavice Glišić koja je ubila četiri bebe. Dvoje novoređenčadi, kako je tvrdila Slavica, usmrtila je njena majka, dok je dvoje ugušeno u plodovoj vodi. Nad Slavicom, koja bolesna živi u sirotinjskim uslovima, seksualno su se iživljavali mnogi muškarci iz tog i susednih sela.

U crnoj seriji zločina je i Vesna M. (36) iz Stubla, koja je 9. januara prošle godine zamalo zadavila svoju bebu u bolničkoj sobi u Vranju. Vesna M. je i početkom 2001. svoju tek rođenu bebu ugušila u vozu. Jelena Ćuslović iz čačanskog sela Prislonica 18. aprila prošle godine svoju pet dana staru bebu bacila je u bunar. Prošle godine u Srbiji je podneto devet krivičnih prijava zbog čedomorstva, a u godinu dana ranije zabeleženo je 10 takvih slučajeva.

Stručnjaci kažu da se čedomorstvo smatra takozvanim privilegovanim ubistvom, koje se kažnjava zatvorom od tri meseca do tri godine. Sudovi uglavnom izriču blage kazne, što pokazuje i slučaj Biljane Tomašević iz Kuršumlije, koja je osuđena na uslovnu kaznu. Ona je bebu ugušila, a olakšavajuća okolnost bila je da ranije nije osuđivana.

- Psihička bolest je uvek "ispod" čedomorstva. Ili je žena već bolesna, ili se nakon porođaja desila trauma. Ima slučajeva da žene dožive porođaj kao traumu. Može se desiti da je bolest bila prisutna negde duboko, pa da se pokrenula nakon porođaja. Majka koja odluči da ubije novorođenče jeste žena sa ozbiljnim poremećajem morala i psihičke strukture ličnosti - kažu za "Blic" doktori dnevne bolnice za psihoze pri beogradskom Institutu za mentalno zdravlje i navode da nije svaka žena stvorena da bude majka i da je za mnoge majčinstvo samo instinkt za produžetak vrste.



Izvor: Blic \ T. M. S.
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Slučaj ubistva novorodjenčeta pod temeljnom istragom

Porodica čedomorke nije smela da ćuti

BEOGRAD - Istražni sudija Opštinskog suda u Mladenovcu juče je naložio psihijatrijsko veštačenje Dragane Mikić (28) iz Velike Krsne kod Mladenovca osumnjičene za čedomorstvo svoje ćerke rođene 20. septembra. Mišljenje o njenom psihičkom stanju treba da daju neuropsihijatar i psiholog lokalnog Doma zdravlja.


Istražnim organima, kako saznajemo, još nije dostavljen obdukcioni nalaz novorođenčeta u kome stručnjaci Instituta za sudsku medicinu treba da navedu uzrok i vreme smrti bebe, saznaje "Blic".

- U toku su istražne radnje. Moja klijentkinja je bila na pregledu u Ginekološko-akušerskoj klinici i saslušao ju je istražni sudija, ali još nijedan dokaz protiv nje nije izveden, jer nije stigao obdukcioni nalaz bebe, a stručnjaci tek treba da veštače njeno psihičko stanje - kaže za "Blic" advokat Predrag Erčević, branilac Dragane Mikić.

Dragana Mikić je inače pred istražnim sudijom ispričala sve o svojoj trudnoći, rođenju bebe, kao i o događajima koji su usledili posle porođaja. Bez obzira na njenu izjavu, istražni organi istražuju sve okolnosti u vezi sa rođenjem i smrću bebe. Za sada nema dokaza da je neko od Draganinih najbližih znao za trudnoću i porođaj, kao ni to da je tek rođenu bebu ostavila u bašti pored kuće u kojoj se porodila. Dragana je na ispitivanju izjavila da nikome od ukućana - majci, bratu, sestri i snahi, nije rekla da je trudna, da se porodila, kao i da je niko o promenama na njenom telu nije ispitivao.

Vesna Stanojević, rukovodilac "Sigurne ženske kuće" i ekspert za slučajeve nasilja u porodici, kaže da je nemoguće da niko od ukućana nije primetio da je devojka trudna i da se porodila.

- Druga je stvar to što je porodica bežala od istine i problema i što su se pravili ludi - kaže Vesna Stanojević za "Blic".

Ćutanje okoline u ovom slučaju bila je najgora varijanta. Oni su se, na nesreću po bebu i Draganu, ponašali kao da ne žele da zadiru u nečiju privatnost, bez obzira na to što može da dođe do zločina.

- Prevashodno njena majka je morala da vidi šta se dešava s devojkom, bez obzira na to što ona ima 28 godina. Majka je morala da razgovara s njom, da pokušaju da nađu rešenje ako ne žele da gaje dete. Pitam se gde je i otac deteta koji, ako je znao za trudnoću, nije nijednog trenutka upitao da li se beba rodila i šta je s njom, bez obzira na njegov odnos sa Draganom - kaže Vesna Stanojević i dodaje da u našem društvu još nije zabeleženo da su ukućani porodilje odgovarali zbog prikrivanja ili detetov otac zbog zanemarivanja.

Ovo, zaključuje ona, nije samo pitanje morala.



Izvor: Blic  \ Aleksandra Ž. Adžić
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prvi Burek brak
Krajnje beznadezan


I just realized, i am the ow in the word now

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke 11892
Zastava Beograd
mob
Apple Iphone XR
- Od trenutka kada sam je zakopala, nisam imala mira. Samo sam šetala po kući i dvorištu. Nisam spavala, jela... Ali nisam ni pomišljala da će policija saznati za to, da će ih neko, po svemu sudeći zloban, obavestiti i da će me privesti - kaže Dragana.
 
Pa ona je zaista fenomenalna!!! Bas je zloban taj koji ju je prijavio Smile
Iako je na slobodi, Dragana kaže da nema mira jer je stalno progone slike novorođene ćerke, kako je posmatra krupnim, tamnim očima.

Draga Dragana, ja ti zeli da ti jos dugo, dugo zivis i da ti slika tvoje devojcice sa krupnim okicama stalno bude pred ocima i kad jedes i kad spavas i kad bilo sta radis. Da te njena gusta smedja kosica zauvek podseca kakva si majka i kakav si covek.  Smile

I zelim da zbog tebe i slicnih tebi postoji jos mnogo, mnogo zlobnih ljudi. Smile

Cedomorstvo se smatra cinom milosrdja ili kako ga jos klasifikuju humanim ubistvom i kazna za takvo nesto iznosi SAMO 3 meseca do 3 godine. Strasno Smile
Za takav postupak opravdanja nema.  Smile Jadno to detence,dusa mala....
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Najstrasnije od svega je to da ta osoba nije ni psihicki bolesna, ni maloletna, ni neiskusna..
Ej, 28 godina.. strasno...
Kada bih ja bila tuzilac, ne bih je teretila za cedomorstvo, jer ovo je ipak bio svestan cin.. Znaci, tesko ubistvo...
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


主天下

Zodijak
Pol
Poruke 2225
Zastava in the back of your mind ;-)
Postoje i macke koje jedu svoje mladunce.

Vec macori-ocevi to rade vrlo cesto ako su u istom prostoru.

Mislim da se to kod divljih zivotinja ne desava ni priblizno toliko cesto kao u "civilizaciji".

Mozda su gradovi ipak prenaseljeni...?

Mozda su ljudi samotnjacka stvorenja kao medvedi, a ne grupna kao slonovi...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
A, mozda neki neodgovorni ljudi ne znaju da drze noge skupljene.. Za ovaj slucaj nema opravdanja...
Jednostvno, neverovatna hladnokrvnost i proracunatost.. zena-monstrum..  Smile
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


主天下

Zodijak
Pol
Poruke 2225
Zastava in the back of your mind ;-)
Ne osporavajuci tvrdnju da je zlocin strasan, i zeleci da verujem da je luda a ne proracunata i monstrum (sto ni ti ni ja ne znamo pouzdano), podsetio bih da su kad su kopulirali to radili dvoje jer im je prijalo -- muskarcu u svakom slucaju kad je ejakulirao, a za nju je pitanje, jer zenski orgazam nije uyslov za trudnocu, a da je onda ostavljena da se sama bavi situacijom koju nije zelela.

Ne kazem da to opravdava ubistvo deteta -- daleko od toga! -- samo kazem: audiamus et altera pars, or indeed u ovom slucaju: ispitajmo i drugog optuzenog.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


j never lose...j just choose not to win

Zodijak
Pol Žena
Poruke 10106
Zastava sever
ali da - 28 godina!i tako blaga kazna. no coment
IP sačuvana
social share
...burn,like fire in Cairo...

ko igra za raju...i zanemaruje taktiku...zavrsice karijeru u nizerazrednom Vratniku...
p.s; Avionu Slomicu Ti Krila. . .
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Izvni..ali, to sto ju je decko\svaler ili sta god ostavio.. ipak nije opravdanje... Na srecu, danas postoje razni oblici kontracepcije, a sa 28 godina, cak i da zivis i u najskrovitijem delu Afrike znao\la bi za neki...
Ako ne zelis decu, zastiti se.. Ako se ne zastitis, pa, recimo da postoje i druga resenja.. od abortusa do usvojenja...
Ovakav stav imam jer sam i ja zena, i nikada sebe ne bih dovela u  situaciju da ubijem nekoga ko je nesposoban za zivot, u potpunosti zavisi od mene i jos je  moja krv.. Ja to ne mogu da razumem... Tacnije, ja to ne zelim da razumem...
« Poslednja izmena: 20. Okt 2005, 16:40:23 od Anea »
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


j never lose...j just choose not to win

Zodijak
Pol Žena
Poruke 10106
Zastava sever
toliko ima nesrecnih ljudi koji ne mogu da imaju dece pa se odluce na usvajanje......
nadam se da ce  zene u zatvoru da je izdresiraju i izdrkaju,,mogu da zamislim sta ce da joj rade
IP sačuvana
social share
...burn,like fire in Cairo...

ko igra za raju...i zanemaruje taktiku...zavrsice karijeru u nizerazrednom Vratniku...
p.s; Avionu Slomicu Ti Krila. . .
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.115 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.